Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tuzemský maloobchod: Rekordní Vánoce

Tuzemský maloobchod: Rekordní Vánoce

05.02.2019 9:23, aktualizováno: 5.2. 9:29
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Aktualizováno

Ani v prosinci neztratili spotřebitelé chuť nakupovat a posunuli tak opět statistiky obchodu na nový rekord. Ve srovnání s předchozím rokem utratili v obchodech reálně o 3,1 % více, po zohlednění vlivu rozdílného počtu pracovních dnů dokonce o 4,3 %. Ještě impozantněji působí srovnání v delším časovém období. Oproti situaci před deseti lety byly tentokrát tržby obchodníků reálně o téměř čtvrtinu vyšší.

I když v maloobchodě i nadále dominuje role „kamenných“ prodejen, boom internetových obchodů pokračoval s nezměněnou intenzitou. Jen za prosinec se jim tržby zvedly o dalších 15 %, za celý rok 2018 dokonce o dvacet a ve srovnání s rokem 2008 dokonce o více než 500 %. I tentokrát se přitom dá napsat, že jejich boom zdaleka ještě neskončil, už třeba proto, že ještě nevyčerpaly příležitosti na trhu.

K růstu nákupů v obchodech přispívá především vysoká spotřebitelská důvěra podporovaná rekordní zaměstnanosti a solidním růstem mezd. Lidé se méně bojí budoucnosti, a tak si dopřávají a o něco méně spoří. Vidět je zvýšený zájem o zboží pro volný čas, elektronika, vybavení domácností a se svým růstem naproti tomu výrazně zaostávají nákupy potravin.

V obchodech zákazníci v loňském roce reálně utratili o 4,8 % více než v roce 2017. Dá se přitom předpokládat, že i když tempo růstu tržeb v letošním roce mírně poleví, zůstane i nadále na velmi silné úrovni. Spotřeba se tak nejspíše stane tím hlavním motorem poptávky pohánějící ekonomický růst. Zvlášť pokud se podaří navzdory zhoršeným zahraničním vyhlídkám udržet zaměstnanost a samozřejmě i solidní tempo reálných mezd. Tržby obchodníků (bez prodeje a oprav aut) by se pak mohly letos zvýšit celkově 3,5 %.

 

 
 

Čtěte více:

Americké online prodeje na Černý pátek trhly rekord, Češi prý vedou v Evropě
26.11.2018 8:38
Tržby z internetového prodeje se ve Spojených státech během čtvrtečníh...
Maloobchodní tržby v říjnu zrychlily růst na 6,4 procenta
06.12.2018 9:16
Maloobchodní tržby bez prodejů aut v říjnu zrychlily meziroční růst na...
Zatřese Icahn „Dolarovým stromem“?
12.12.2018 17:27
Včera jsme se věnovali prvním třem společnostem z nedávno zveřejněného...
Hodnota se skrývá tam, kde jí málokdo hledá
13.12.2018 18:21
Náš týden s tipy od Goldman Sachs dnes zakončíme dalšími akciemi dopor...
Listopad lákal k vánočním nákupům
11.01.2019 9:23
Tržby očištěné o kalendářní vlivy se v listopadu meziročně zvýšily reá...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data