Včera jsme se věnovali prvním třem společnostem z nedávno zveřejněného seznamu atraktivních akcií pro rok 2019 od . Další trojku tvoří společnosti O’Reilly Automotive, Booking Holdings a Dollar Tree. Dnes se podíváme na poslední z této trojky, která je „extrémním maloobchodním diskontem“. Sama o sobě tvrdí, že dokáže prodávat za mimořádně nízké ceny proto, že její zaměstnanci pracují „extrémně tvrdě na dosažení těch nejlepších podmínek při získávání zboží pro klienty obchodu“. Vše je pak koncipováno tak, že obchod prodává každou položku za ne více než 1 dolar.
Akcie prudce posílila v druhé polovině roku 2017, rok letošní ale pro ně byl značně nepřívětivý – za vysoké volatility akcie směřovala zase prudce dolů. Nebudeme tedy dnes hovořit o nějakém oblíbenci trhu, jde spíše o případné sousto pro kontrariány. Jak vidíme z následující tabulky, zároveň jde o firmu, která byla v posledních pěti letech schopná slušně růst (s ohledem na odvětví, ve kterém se pohybuje). Tržby se ve fiskálním roce 2018 dostaly na 22,25 miliardy dolarů, marže se vyhouply na více jak 9 %, ovšem provozní tok hotovosti klesl z 1,67 roku 2017 na 1,51 miliardy dolarů roku 2018 a volný tok hotovosti kvůli vyšším investicím klesl ještě více: z 1,11 na 0,88 miliardy dolarů.

Zdroj: Morningstar
Volný tok hotovosti je vůbec dost volatilní, vezměme tedy nyní na rozcvičku průměr za posledních pět let, tedy 0,71 miliardy dolarů. Akcie má poměrně nízkou betu ve výši 0,6, měla by tedy být „systematicky“ málo riziková (což se tak úplně nerýmuje s celkovou vyšší rizikovostí, která je zřejmá z pohledu na volatilitu akcie během letošního roku). Požadovaná návratnost by se s touto betou každopádně mohla pohybovat kolem 6,5 %. Pokud bychom pak oněch 0,71 miliardy dolarů nechali dlouhodobě růst o 3 %, tak současná hodnota tohoto toku hotovosti dosáhne 20,8 miliardy dolarů.
Takže takové parametry by zhruba ospravedlnily současnou kapitalizaci, která se pohybuje na 19,9 miliardy dolarů. Pokud by relevantním krátkodobým standardem schopnosti generovat hotovost bylo namísto 0,71 miliard 1,16 miliard dolarů volného toku hotovosti (tedy to, co firma vydělala za posledních 12 měsíců), stačil by na ospravedlnění kapitalizace cca 0,5% dlouhodobý růst.
Akcie prý na podzim nakupoval Carl Icahn, který je znám svým korporátním aktivismem. Pozitivně vidí firmu například i Oppenheimer, podle kterého trh podhodnocuje v roce 2015 koupenou . Výše uvedené naznačuje, že pokud by se managementu firmy podařilo krátkodobě vydělávat tolik, co za poslední rok, a pak tuto částku navyšovat víc než černou procentní nulu, akcie by měla být skutečně atraktivní tak, jak tvrdí Goldman.