Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Američané doplácí na nezamýšlené důsledky obchodní války

Američané doplácí na nezamýšlené důsledky obchodní války

22.03.2019 14:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Obchodní války amerického prezidenta Donalda Trumpa mají své nezamýšlené důsledky a jednomu z nich se věnuje The Atlantic. Podle něj jsou američtí farmáři pod dvojím tlakem. Na jedné straně je poškozují cla uvalená Spojenými státy na dovoz oceli a hliníku, která vedou k růstu cen zemědělských strojů. Na straně druhé se do jejich hospodaření negativně promítají cla odvetná, která zavedla Čína a některé další země na americké exporty, a zejména na sóju.

The Atlantic tvrdí, že výsledkem je růst zadlužení amerických farmářů, jejichž příjmy se nyní nacházejí na tříletých minimech. Řada z nich dokonce závisí na výdělcích z nezemědělské činnosti. Zároveň nemohou čekat na to, jak obchodní spory dopadnou a zda bude nakonec uzavřena nová dohoda mezi jejich vládou a Čínou. Načasování jejich produkce je totiž pevně dáno ročním obdobím.

Když Spojené státy zavedly nové tarify, firmy jako John Deere a Caterpillar okamžitě ohlásily, že je promítnou do svých prodejních cen. Stejně postupovali i menší výrobci zemědělských strojů. Podle některých názorů může vzniklá situace dokonce stát Donalda Trumpa podporu lidí z venkova.

„Zdá se, že Spojené státy a Čína učinily během posledního měsíce v řešení obchodního konfliktu určitý pokrok,“ píše The Atlantic. Dodává však, že jednání pokračují a neskončí pravděpodobně dříve než na konci dubna. Takže hrozba nových cel stále visí ve vzduchu. Řada amerických farmářů je tak tlačena k těžkému rozhodnutí – mají-li vůbec dál držet rodinný podnik.

The Atlantic dodává, že někteří farmáři doufají, že se jim dostane vládní pomoci. Americké ministerstvo zemědělství je prý ve svém výhledu pro další vývoj v odvětví „opatrně optimistické“. Ovšem poukazuje na to, že vývoz sóji se kvůli obchodní válce propadl o 2 miliardy dolarů. Spojené státy také podle ministerstva riskují, že kvůli obchodním sporům zaberou jejich cílové trhy ve světě jiné země a jiní vývozci.

Zdroj: The Atlantic

 

Čtěte více:

Barclays kvůli shutdownu snížila odhad růstu ekonomiky USA. Rýsuje se kompromis?
24.01.2019 8:38
Ekonomové z banky Barclays ve středu snížili odhad hospodářského růstu...
OSN: Dopad dalších amerických cel na čínské zboží by byl masivní
06.02.2019 8:28
Další americká cla uvalená na čínské zboží by měla masivní dopad na gl...
Firmy hrubě podceňují tvrdý brexit. Takže se snižuje jeho pravděpodobnost?
11.02.2019 13:54
Podle Leonida Bershidskyho z Bloombergu britská premiérka Theresa Mayo...
Bloomberg: Trumpova cla na auta by dopadla i na východní Evropu
20.02.2019 16:35
Největší pravděpodobnou obětí případných amerických cel na dovoz aut b...
Trump chce ponechat v platnosti dovozní cla, aby si zajistil poslušnost Číny
21.03.2019 7:57
Jednání o obchodní smlouvě s Čínou pokračuje dobře, řekl dnes americký...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.08.2025
22:00Wall Street neudržela úvodní optimizmus  
18:24CSG údajně zvažuje vstup na burzu. Hlavním trhem Amsterdam, duální listing v Praze?  
17:43Lyft zveřejnil rekordní výsledky, nyní expanduje do Evropy  
17:01Globální nerovnováhy si zřejmě už zaslouží své jméno
16:01ČNB překvapila jestřábí prognózou
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
14:14ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:31Dobré výsledky Eli Lilly zastínila slabší účinnost nové pilulky proti obezitě. Akcie prudce padají
11:50Pohled analytika na ČEZ: Smíšené výsledky, pozitivní revize výhledu. Podstatná část fundamentů je již v ceně  
10:50Duolingo denně používá už 48 milionů lidí. Výsledky i výhled posílají akcie o 20 % výše  
10:50Koruna před zasedáním ČNB posiluje, akcie se drží pozitivního směru  
10:01Skupina ČSOB v 1. pololetí: Nárůst hypoték, investic i aktivních klientů
10:01Červnový maloobchod potvrdil solidní kondici spotřebitelů
8:58ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. pololetí 2025
8:52Rozbřesk: ČNB dnes sazby nezmění, důležitá bude rétorika
8:43Trump oznámil stoprocentní cla na čipy, v Česku a Británii rozhodují centrální banky o sazbách  
7:55Začala platit nová americká cla vůči desítkám zemí. Trump si slibuje stovky miliard dolarů i investice
7:38ČEZ zvyšuje celoroční výhled pro EBITDA i očištěný zisk
06.08.2025
18:45Nový AI normál a současná psychologie fundamentu
17:01Průzkum Reuters: Středoevropské měny dostanou od dolaru podporu, forint ale ustoupí. Koruna zůstane na svém  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Plug Power Inc (06/25 Q2)
Skechers USA Inc (06/25 Q2)
Tempus AI Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Trump Media & Technology Group Corp (06/25 Q2)
10:00CZ - Nezaměstnanost