Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Monetě (+2,8 %) klesl kvartální zisk, plánuje odkup akcií

Monetě (+2,8 %) klesl kvartální zisk, plánuje odkup akcií

02.05.2019 8:36, aktualizováno: 2.5. 9:19
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Bance Moneta Money Bank klesl čistý zisk za první tři měsíce roku meziročně o 16 procent na 0,983 miliardy korun. Trh podle průzkumu Reuters čekal zisk 0,989 miliardy korun. Celoroční výhled čistého zisku banka ponechala a uvedla, že plánuje zpětný odkup akcií v objemu až 1 miliardy Kč. Akcie Monety zahájily dnešní obchodování na pražské burze růstem, zhruba čtvrt hodiny po začátku seance si připisují 2,8 %.

Letos banka čeká čistý zisk na úrovni 3,7 miliardy korun. Na letošní rok předpokládá dividendu ve výši 6,65 korun na akcii.

Banka také uvedla, že bude žádat schválení regulátorem pro možný odkup akcií až do 1 miliardy Kč. Podle generálního ředitele banky Tomáše Spurného by mohl začít letos a trvat by měl 9 – 12 měsíců.

Čistý bankovní příjem v prvním čtvrtletí dosáhl 2,55 miliardy Kč, trh čekal 2,54 miliardy. Čistý úrokový výnos se zvýšil meziročně o 8,4 % na 1,947 miliardy Kč.

Retailové úvěry rostly meziročně o 22,1 %. Růst byl podpořen expanzí v oblasti hypoték, kde banka hlásí meziroční nárůst o 54,0 %. Přispěl také solidní nárůst nezajištěných spotřebitelských úvěrů, meziročně o 7,5 %. Vklady se meziročně zvýšily o 9 %.

Celkový ukazatel kapitálové přiměřenosti dosáhl v 1Q lepší úrovně, a to 17,0 %, což bylo podpořeno zejména ziskovostí a optimalizací kapitálu v komerčním segmentu. Požadavek pro Monetu na regulatorní kapitál pro rok 2019 je do června stanoven na 14,35 % a od července bude zvýšen na 14,6 %. Důvodem je nárůst proticyklické rezervy, jak bylo dříve oznámeno ze strany ČNB. Management zachová pro letošní rok svůj cíl ve výši 15,5 %.

„Díky naší pokračující silné ziskovosti, solidní kapitálové pozici a skvělé likviditě jsme se rozhodli navýšit náš tříletý cíl na výplatu dividendy z 8,6 miliardy Kč na 10,2 miliardy Kč,” uvedl v dnešním prohlášení Tomáš Spurný.

Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno se z dřívějšího GE Money Bank změnilo v souvislosti se vstupem banky na burzu v květnu téhož roku. Finanční ústav je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Akcionářská struktura banky je poměrně roztříštěná. Podle informací z letošního ledna 25 největších institucionálních akcionářů vlastní nadpoloviční podíl akcií Monety. Zároveň 50 největších akcionářů banky vlastní skoro 70 procent akcií. Podíl českých drobných akcionářů se pohybuje kolem 12 procent.

Loni v říjnu Moneta spustila proces k případnému spojení s Air Bank a českým a slovenským Home Creditem ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera. V případě spojení mělo jít o jednu z největších transakcí na českém bankovním trhu. Koncem letošního roku ale byla chystaná transakce zrušena.

Zdroje: Moneta, Reuters, ČTK

 
 

Čtěte více:

Ondřej Martínek: Moneta může být do budoucna akvizičním cílem (video)
25.03.2019 15:53
Společnost Patria Finance dnes upravila svoji cílovou cenu pro akcie ...
Investiční tip Moneta: Nadprůměrně profitabilní
27.03.2019 19:55
MONETA Money Bank je česká bankovní instituce s více jak dvacetiletou ...
Akcionáři Moneta Money Bank schvalují dividendu 6,15 Kč/akcii
24.04.2019 13:53
Akcionáři banky Moneta Money Bank dnes schválili výplatu dividendy 6,1...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data