Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: Alibaba překvapila 50% růstem tržeb

Summary: Alibaba překvapila 50% růstem tržeb

15.05.2019 16:34
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

USA

Alibaba (Investiční tipy) F4Q19


Čínský maloobchodní gigant nám po sérii špatných čísel z čínské ekonomiky naservíroval velice hezké překvapení. Tržby narostly o 50 % yoy na 93,5 mld. CNY, přičemž trh očekával o něco slabších 91,7 mld. CNY. Dynamika tržeb se tedy po zaváhání několika předešlých kvartálů (F3Q19 +40 %, F2Q19 +55 % yoy, F1Q19 +60 % yoy) snad opět vrací na správnou cestu. Nákladové položky bohužel rostly ještě rychleji (zejména náklady na prodané zboží +70 % yoy), a proto navzdory úspěchu v horní části výsledovky klesá provozní zisk o 5 % yoy na 8,7 mld. CNY, což je až o 1 mld. CNY pod konsensem trhu. Samotná provozní marže se následkem toho zúžila o 50 bps yoy na 9,4 %. Čistému zisku výrazně pomohly příjmy z nekonsolidovaných společností, které se nacházejí pod provozní čárou a které v předešlém roce zasáhly značné odpisy. Čistý zisk na akcii proto posiluje až o 50 % yoy na 8,57 CNY při konsensu 6,50 CNY.

Klíčovým zdrojem příjmů jsou pro Alibabu samozřejmě tržby z obchodu, který v tomto kvartálu rostl o 55 % yoy, což je skutečně skvělý výsledek. V kvartálu F3Q19 jsme po dlouhé době zaznamenaly zlepšení dynamiky růstu příjmu z reklamy (tzv. customer management tehdy posílil o 28 % yoy), a o to víc nás těší, že se současným růstem o 31 % yoy pokračujeme v zaběhnutém trendu. Dle slov managementu za to můžeme vděčit většímu objemu doručené reklamy (tzv. paid clicks). Alibaba navíc v dubnu nastartovala testování nového personalizovaného druhu reklamy, o který je prý u obchodníků značný zájem a který do budoucna slibuje prémiovou monetizaci. Provize (commission), druhý hlavní zdroj příjmů, posílily o 30 % yoy (opět zlepšení proti předešlým +24 % yoy) díky objemu zobchodovaného zboží vyššímu o 33 % yoy. Segment obchodu Others, pod kterým se schovává i iniciativa kamenných obchodů New Retail, vystřelila svoje tržby nahoru o 130 % yoy až na 13,5 mld. CNY, čímž téměř dorovnala provize. Opomenout samozřejmě nesmíme ani příjmy z cloudového byznysu, které si připsaly 75 % yoy a dosáhly tak 7,7 mld. CNY.

Nyní přesuneme svoji pozornost k profitabilitě, která je jedinou chybičkou na kráse těchto výsledků. Jak jsme zmiňovali v úvodu, pokles marže na 9,4 % potvrzuje agresivní rozmach investic, a to i s přihlédnutím k faktu, že z hlediska sezónnosti se bavíme o nejslabším kvartálu. Provozní marže samotného obchodu se meziročně zúžila ze 43 % na 35 %, což zřejmě můžeme dát za vinu iniciativě New Retail – kamenné obchody jsou vždy spojeny s užší marží. Marže u médií a zábavy je zpátky na záporných 50 %, tady nám však zejména vadí vleklý růst tržeb jen o 8 % yoy. Management dost výrazně navýšil výdaje do nových iniciativ, jejichž provozní ztráta se zdvojnásobila až na 2 mld. CNY (marže -160 %), moc detailů k těmto aktivitám však management neposkytl. To nejlepší jsme si ale opět nechaly na závěr. Cloudový byznys snížil provozní ztrátu na 160 mil. CNY a marže se pohnula z -8 % před rokem na současných -2 %, čímž se celý tento segment opět přiblížil profitabilitě.

Výhled na další fiskální rok je poměrně strohý – vedení chce dotáhnout tržby k hodnotě 500 mld. CNY. Roční růst by se tím pádem pohyboval kolem 30 %, s čímž v podstatě počítal i konsensus.

Pojďme si tedy tato čísla trochu shrnout. Řečeno po lopatě, s posledním kvartálem fiskálního roku 2019 jsme spokojeni. Jednoznačnými klady jsou příjmy z reklamy, kde se nadále zlepšuje dynamika a management hlásí dobré ohlasy na nový druh z reklamy. Zajisté potěšily také provize a cloud (ten hlavně z hlediska provozní marže). Otázky v nás však vyvolávají agresivní investice do rozvoje, které víc a víc zatěžují celkovou provozní marži společnosti.

Akcie posilují o 1,5 %.

EVROPA

RWE 1Q19


Německý výrobce energie svými výsledky překvapil o něco víc, než jeho částečný konkurent E.ON v pondělí. Ukazatel EBITDA poskočil meziročně o 70 % na 510 mil. EUR, přičemž konsensus trhu udával jen 320 mil. EUR. Za hlavní část překvapení je odpovědný segment Trading & Supply, který se zabývá obchodováním s elektřinou, zemním plynem, povolenkami CO2 a tak dále. Jeho ukazatel EBITDA narostl meziročně z -25 mil. EUR na +230 mil. EUR, zatímco konsensus předpokládal závěrečnou hodnotu +50 mil. EUR. Slabší čísla přišla ze segmentu European Power (výroba energie v Německu, Británii a Beneluxu), kde se setkalo několik negativních faktorů najednou a ukazatel EBITDA se kvůli nim propadl až o 60 % yoy na 60 mil. EUR (kons. 110 mil. EUR). Negativní provozní cashflow způsobený maržemi na derivátových obchodech a nová účetní pravidla IFRS 16 způsobily, že čistý dluh narostl o 6,5 mld. EUR na 25,9 mld. EUR.

Dluh by měl růst kvůli investicím i po zbytek tohoto roku. V dalších bodech však zůstává výhled na 2019 beze změny – ukazatel EBITDA mezi 1,2 až 1,5 mld. EUR (2018: 1,5 mld. EUR) a čistý zisk mezi 0,3 až 0,6 mld. EUR (2018: 0,6 mld. EUR). Konsensus trhu se pohybuje trochu výš, avšak čísla zveřejněná RWE nezapočítávají do odhadů dividendu z Innogy (cca 0,2 mld. EUR).

Akcie RWE reagují růstem o 3 %.

E.ON (Investiční tipy)

Akcie E.ON poslalo dolů dnešní vyplacení dividendy. Při včerejší zavírací ceně 9,64 EUR byl dividendový výnos 4,5 %, což by víceméně odpovídalo i dnešnímu poklesu. Za zbytek může být zodpovědný negativní sentiment na trhu a také snížení investičního doporučení od analytiků Goldman Sachs, kteří se obávají reakce akcií na rostoucí čistý dluh. Z jejich pohledu sice společnost vyšší zadlužení unese, avšak zmenší se prostor pro pochybení a možná dojde i na zpomalení kapitálových výdajů na růst infrastruktury. Z dlouhodobého pohledu je však dle analytiků E.ON pořád lákavou investicí.

Akcie klesají o 6 %.


Čtěte více:

Výsledky O2 nepřekvapily, potěšil růst zákazníků O2TV
10.05.2019 10:19
První čtvrtletí dopadlo pro O2CR do značné míry v souladu s naším oček...
Nemastné, neslané výsledky banky OTP splnily očekávání
10.05.2019 10:49
OTP Bank Nyrt. (OTP) dnes oznámila své výsledky za 1Q19 ještě před ote...
Výsledky ČEZ jsou lehce pod analytickými odhady (komentář Patrie)
14.05.2019 11:00
ČEZ dnes před trhem ohlásil svoje hospodářské výsledky za první čtvrtl...
Vodafone (-1,2 %) vykázal ztrátu a poprvé snížil dividendu
14.05.2019 13:52
Mobilní operátor Vodafone Group ve finančním roce 2018/19 vykázal ztrá...
Photon Energy v prvním čtvrtletí zvýšila provozní zisk i výnosy
15.05.2019 8:26
Mezinárodní solární skupina s českými kořeny Photon Energy v letošním ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y