Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: Kvartální výsledky Anheuseru a Amazonu zklamaly, Intel naopak potěšil

Summary: Kvartální výsledky Anheuseru a Amazonu zklamaly, Intel naopak potěšil

25.10.2019 17:47
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

EVROPA:

AB InBev 3Q19

Špatný kvartál, zhoršený výhled – nejhorší kombinace kvartálního oznámení jaká může investora překvapit. V případě Anheuseru se projevila slabá poptávka v regionu Asie-Pacifik, což si můžeme snadno přeložit jako „efekt zpomalující Číny“. Organický růst tržeb se kvůli tomu zastavil na +2,7 % zatímco trh očekával o 2 p.b. více. Objem prodaného piva ubral 0,5 %. Na úrovni provozního zisku EBITDA vygenerovala společnost 5,3 mld. USD při konsensu 5,5 mld. USD.

V případě výhledu na tento fiskální rok došlo k úpravě na úrovni ukazatele EBITDA. Zatímco doteď nám management sliboval „silný růst“, dnes už je to jen „mírný růst“. Tak nějak to v této chvíli vidí i trh, který odhaduje nárůst o 2 %. Management si ale nadále věří v případě tržeb, kde pořád čeká „silný růst“. Tady je trh již vyloženě skeptický, jelikož konsensus počítá s poklesem o 1 %. Akcie Anheuseru reagovaly na oznámení 10% propadem

USA:

Amazon 3Q19

Kvartál se s kvartálem sešel a nám se opakuje stejný příběh – tržby rostoucí na úkor profitability. Ikona online retailu zaknihovala tržby ve výši 70 mld. USD (+25 % yoy) a přesně se s nimi trefila do predikcí trhu. Dynamika růstu se tím opět zrychlila (předtím +20 % yoy), za což můžeme vděčit druhé částí nákupní události Amazon Prime Day a nadšení z jednodenní doručovací lhůty mezi zákazníky. Odvrácenou stránkou jsou vyšší náklady spojené s těmito akcemi. Provozní marže se proto vrátila dolů o 2 p.b. yoy na 4,6 %. K tomu se ještě přidávají nečekaně vysoké neprovozní položky + daňové výlohy a čistý zisk na akcii se propadá o 25 % yoy na 4,23 USD (GAAP) při konsensu 4,59 USD.

Z geografického hlediska pozorujeme rychlejší růst u obou divizí. Severní Amerika zvedla tržby o 24 % yoy (předtím +20 % yoy) a mezinárodní část o 18 % yoy (předtím +17 % yoy). Po tragickém výkonu mezinárodní divize na úrovni provozního zisku ve 2Q19 (-600 mil. USD) se nyní situace o něco málo zlepšila. Nicméně hodnota -400 mil. USD ukazuje, že černá čísla jsou u této divize pořád v nedohlednu. Na ziskovost domácí divize zaútočily zmiňované vyšší náklady, kvůli nímž se provozní zisk propadl o téměř 40 % yoy a marže se zúžila o polovinu na 3 %. Z pohledu typu prodaného zboží si výtečně vedly produkty třetích stran (third-party seller services +28 % yoy) a pochválit musíme i služby za předplatné (subscription services +35 % yoy).

Klenot celého Amazonu, neboli jeho cloudová divize Amazon Web Services, se pořád potýká se zpomalujícím růstem. Momentálně si k tržbám přihodila 35 % yoy, zatímco ve 2Q19 to bylo +37 % yoy a ve 1Q19 +42 % yoy. Na druhou stranu, tento efekt je poplatný pořád vyšší srovnávací bázi. Zároveň můžeme v tomto kvartálu konstatovat, že růst nebyl vykoupen nižší provozní marží, jelikož se udržela na 31 %.

Největším zklamáním je jednoznačně výhled na další kvartál. Odhady managementu udávají interval tržeb 80 až 86,5 mld. USD. Střední hodnota 83,3 mld. USD značí jen 15% yoy růst tržeb, který je o 5 p.b. pod konsensem trhu. Provozní zisk má při hodnotách 1,2 až 2,9 mld. USD extrémně široké rozmezí. Středí hodnota je 2,1 mld. USD v meziročním srovnání sotva poloviční, implikuje jen 2,5% marži a o 1 mld. USD zaostává a predikcemi. Akcie odstartovaly den hluboce v červeném, postupně se ale vzpamatovávají a nyní jsou na -2 %.

Intel 3Q19

Zdá se, že Intelu se konečně rýsuje na lepší časy. Tržby ve výši 19,2 mld. USD se sice meziročně nehnuly z místa, avšak konsensus přelétly o 1,2 mld. USD. Hrubá marže roste druhým kvartálem v řadě (60,4%), za což můžou pravděpodobně nižší ceny vstupních komponentů. Společnost sice nadále agresivně snižuje administrativní náklady, avšak provozní zisk pořád nedokáže ochránit a ten proto klesá o 12 % yoy. Odhady trhu byly nicméně mnohem chmurnější. Na úrovni čistého zisku na akcii výrazně zavážil zpětný odkup akcií, který jej přehoupnul k mírnému růstu a na hodnotu 1,42 USD (kons. 1,24 USD).

Divize Client Computing Group, která dodává procesory pro osobní počítače, klesla na tržbách o 5 % yoy vinou nižšího objemu prodejů. V předešlých výsledcích jsme informovali o předzásobování odběratelů kvůli hrozbě celních válek. S plnými sklady nyní zákazníci jednoduše upustili od dalších objednávek a prodávají to, co mají. Jen na margo, Intel úspěšně rozběhl masové prodeje nového 10nm procesoru Ice Lake. Lépe se vedlo divizi Data Center Group, která se stará o dodávky procesorů pro data centra a v tomto kvartálu zvedla svoje tržby o 6 % yoy. Bavíme se tedy o velkém obratu ve srovnání s několika předešlými kvartály volného pádu. Nemůžeme to však všechno připsat obnoveným investicím do cloudu (i když i tady je vidět růst), jelikož vyšší tržby se linou napříč všemi segmenty.

Výhled na další kvartál by se dal označit za mírně optimistický. Od tržeb čeká Intel mírný růst tržeb o 3 % yoy na 19,2 mld. USD (kons. 19,1 mld. USD), provozní marže 33,5 % indikuje provozní zisk rostoucí také o 3 % yoy na 6,4 mld. USD (kons. 6,4 mld. USD) a čistý zisk na akcii ve výši 1,24 USD (kons. 1,24 USD) by trpěl jen lehkým poklesem o 3 % yoy. Management samozřejmě uveřejnil i výhled na fiskální rok, avšak s posledním kvartálem před námi už nebylo čím překvapit. Akcie Intelu skokově rostou o 7 % a pomáhají celému polovodičovému segmentu

 


Čtěte více:

Rozhodnutí ESD dopadne na Alior Bank více, než se očekávalo (komentář analytika)
25.10.2019 10:44
Alior Bank včera po uzavření trhu uvedla, že rozhodnutí Evropského sou...
Smíšené výsledky a pochybnosti o ekonomikách. Páteční dopoledne je lehce negativní
25.10.2019 11:10
Páteční dopoledne na hlavních trzích charakterizuje mírný odklon inves...
Petr Dufek: Nálada firem v Německu setrvale nedobrá, pro ekonomiku by i stagnace byla velkým úspěchem
25.10.2019 11:40
Nálada německých firem zůstává setrvale nedobrá, i když symbolického z...
Martin Kycelt: Hodnota Tesly je přehnaná
25.10.2019 15:12
Americká Tesla je průkopník ve svém byznysu. Úroveň kolem 300 USD, na...
Sněmovna se střetla o zdanění rezerv: Brabčíte pojišťovny, zdražujete život, slyšela vláda. Obstrukce, reaguje ministryně
25.10.2019 15:53
Sněmovna dnes nerozhodla o návrhu na zvýšení některých daní ani o návr...
Johnson: Británie stále může EU opustit na konci října
25.10.2019 16:40
Odchod Británie z Evropské unie 31. října je stále možný. Řekl to dnes...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.07.2020
9:36Víkendář: Přehnaná hodnotová lekce pro investory
04.07.2020
15:17Politico: Všichni budeme mluvit německy?
9:11Víkendář: Nová nejbohatší země na světě?
03.07.2020
17:46Ukázkové „V“ oživení globální ekonomiky
17:10Spolkový sněm schválil ústup od uhelné energetiky v Německu do roku 2038
16:45Závěr týdne bez Ameriky. Převládl výběr zisků  
16:25Kofola pozastavuje dividendovou politiku, dokud nevyhodnotí dopady pandemie
14:56Fidelity: Evropský maloobchod se zotavuje, ale luxusní zboží potřebuje ty, kteří hodně utrácí
14:10Zuckerberg: Zadavatelé reklamy se brzy na facebook vrátí
13:29Fitch v pololetí zhoršila rekordní počet státních ratingů a ještě prý nekončí
13:26Jiří Rusnok a Vít Bárta (ČNB): Koronakrize a výzvy pro měnovou politiku
12:54Perly týdne: Leninova Tesla, evropské „čínské“ oživení a u nás „běžná praxe“ berňáku
10:56Koronavirus bankovky neničí, lidé jich hromadí více
10:54Bloomberg: Boeing se chystá ukončit výrobu letadel Jumbo Jet
10:43Akcie beze směru i po slušných datech  
9:10Rozbřesk: Díky vládním opatřením se nezaměstnanost drží v Evropě stále nízko
9:00Komerční banka, a. s. - Oznámení o výsledku rozhodování distanční (per rollam) Valné hromady společnosti
8:41Komerčka nevyplatí dividendu, v USA se dnes neobchoduje  
8:33Deutsche Bank zvažuje pomoc bankovní divizi krachující Wirecard
7:47Zaplacenou 4% daň z nabytí bytové jednotky v rodinném domě lze žádat zpět

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data