Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čistý zisk KB (-0,4 %) ve čtvrtletí klesl, výhled pro dividendu banka potvrdila

Čistý zisk KB (-0,4 %) ve čtvrtletí klesl, výhled pro dividendu banka potvrdila

06.11.2019 9:28, aktualizováno: 6.11. 11:10
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Komerční banka ve třetím čtvrtletí snížila čistý zisk o 8,5 % na 3,85 miliardy , což je mírně pod tržním odhadem 3,88 miliardy , jak předpokládali analytici v průzkumu Reuters. Vyplývá to z dnešního sdělení společnosti. Čistý úrokový výnos za třetí čtvrtletí dosáhl 5,91 miliardy proti 5,79 miliardy před rokem, a naplnil tak konsensuální očekávání. Trh posílá v úvodu pražského obchodování titul o 0,4 % níže. Finanční ředitel Jiří Šperl dopoledne uvedl, že banka nemění výhled pro dividendu ze zisku za rok 2019.

2

Komerční banka dnes také oznámila výsledky za prvních devět měsíců roku. Čistý zisk jí vzrostl meziročně o 0,5 % na 11 miliard . Při zahrnutí jednorázových položek v loňském a letošním roce pak čistý zisk za první tři čtvrtletí stoupl o 0,9 %. Čisté provozní výnosy Komerční banky se od začátku roku do konce září meziročně zlepšily o 3 % na 24,4 miliardy korun.

Meziročně lepší byly také úvěry i vklady klientů. Úvěry klientům se zvýšily o čtyři procenta na 654 miliard korun. Z toho úvěry na bydlení vzrostly o 3,5 procenta na 281,7 miliardy a spotřebitelské úvěry o 1,2 procenta na 39 miliard . Podnikatelské úvěry byly vyšší o 4,8 procenta, dosáhly 333,2 miliardy korun. Vklady klientů stouply meziročně o 6,3 procenta na 860,2 miliardy korun.

K nárůstu provozních výnosů za první tři kvartály roku přispěly podle banky vyšší čisté úrokové výnosy, které meziročně stouply o šest procent. Čisté poplatky a provize stagnovaly, ačkoliv příjmy z poplatků za služby podnikům se podle banky rychle lepší. "Pozitivně přispěly i příjmy ze správy aktiv klientů spolu s rostoucím počtem zákazníků, kteří přecházejí na účty se širším rozsahem předplacených služeb," uvedla banka. Naopak příjmy z transakčních a úvěrových poplatků poklesly. Čistý výsledek z finančních operací se snížil o deset procent.

Provozní náklady po očištění o jednorázové vlivy z loňského roku, jimiž byly tvorba restrukturalizační rezervy a rozpuštění rezervy na korporátní služby, stouply o 2,8 procenta na 11,2 miliardy korun.

Celková aktiva Skupiny KB vzrostla ke konci září o 15,8 procenta na 1,227 bilionu Kč. Závazky ve srovnání s koncem loňského roku stouply o 17,3 procenta na 1,122 bilionu Kč.

Kapitálová přiměřenost dosaháhla 19,4 %, přičemž podíl jádrového Tier 1 kapitálu na rizikově vážených aktivech byl 18,9 %.

Hlavním majitelem Komerční banky, která patří mezi největší tuzemské peněžní ústavy, je francouzská Société Générale. Té klesl zisk ve třetím čtvrtletí meziročně o zhruba 35 % na 854 milionů eur.

CFO Šperl na tiskové konferenci po zveřejnění výsledků banky za třetí kvartál uvedl, že ve čtvrtém kvartále očekává pozitivní dopad na náklady rizika ve výši zhruba 500 milionů korun. Také potvrdil výhled růstu úvěrů v roce 2019 středním až nízkým jednociferným tempem, když prohlásil, že by měl dosáhnout zhruba 4 %. V příštím roce bude banka usilovat o růst úvěrů o více než 6 %, dodal také.

Zdroj: KB, Reuters, ČTK

 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Analytik Patria Finance: Výsledky KB negativní, horší se výhled úrokového výnosu
01.08.2019 12:00
Čistý zisk Komerční banky za druhé čtvrtletí 2019 meziročně přidal 4,6...
Nad evropskými burzami visí stín výprodejů. Vyšly nové cílové ceny pro Avast, KB, Tabák
09.10.2019 8:59
Výrazný pokles na Wall Street se dnes propsal i do asijského obchodová...
Jakub Brukner: KB a Moneta ve vleku zahraničí. Co teď?
09.10.2019 15:46
Výprodeje na západoevropských akciových trzích se nevyhnuly ani pražsk...
KB: Mimořádný zisk z obchodování se asi nebude opakovat (prognóza Patrie)
05.11.2019 17:31
Komerční banka (KOMB) zveřejní svoje hospodářské výsledky za třetí čtv...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.06.2025
17:48Evropa mířící do učebnicové rovnováhy, Fed rezignuje na inflační cíl?
17:15EU zvyšuje limit úvěrů EIB na 100 miliard eur, posílí obranný průmysl
16:50ArcelorMittal ruší plán na výrobu ekologické ocele v Německu kvůli drahé energii
16:45Akciové trhy rostou navzdory konfliktu Izraele a Íránu  
16:10Meta zvyšuje sázky na budoucnost AI. Investoři zvažují, kam až mohou její akcie růst
14:37TOMA, a.s. - Zpráva z valné hromady konané 20. června 2025
14:19Evropským akciím stále ještě nedošel dech, domnívají se stratégové z Wall Street
14:03Akcie Eutelsatu prudce rostou po zprávě, že francouzská vláda ve firmě navýší svůj podíl
13:19České Radiokomunikace se začaly ucházet o projekt evropské AI gigafactory
12:22Perly týdne: Eisman o jednom hlavním riziku, Taleb o zlatu a vývoji v ekonomice
12:18Zahraniční dluh ČR v prvním čtvrtletí vzrostl o 31,9 mld. Kč na 5,303 bilionu Kč
12:01RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodovaní Per rollam řádné valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
11:57Rýže za dvojnásobek. Japonská inflace žene centrální banku k akci
10:47Vzdal řetězec Temu boj o americký trh? Tržby nadále klesají, zatímco konkurence roste
10:31Čistý zisk Metrostavu v loňském roce vzrostl o 53 procent na 1,7 miliardy korun
9:09Rozbřesk: Další eskalace íránského konfliktu, jaké mohou být dopady do inflace?
8:52Trump zvažuje útok na Írán, eurozóna zpomaluje a futures se drží v zeleném  
6:01Švýcarská národní banka trestá přebytečné rezervy. Chce tak podpořit aktivitu na finančním trhu
19.06.2025
17:52Scénář Natixisu: Spojené státy ke stagflačnější ekonomice, Evropa na svém potenicálu a ČR u 2 % růstu
17:18Fed nepotěšil Trumpa, evropské akcie klesají a napětí na Blízkém východě roste

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu