Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Havarované letadlo má asi na svědomí Írán, brexit postupuje dál a futures se zelenají

Havarované letadlo má asi na svědomí Írán, brexit postupuje dál a futures se zelenají

10.01.2020 8:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Včerejší trhy po korekcích ze začátku týdne zamířily do zeleného teritoria. Růst pražské burzy podporovala O2, Erste, ale i ČEZ, naopak tabák tyto zisky stahoval dolů.

Dnes v 9:00 nás čekají finální data k růstu českého HDP za třetí kvartál. Očekává se potvrzení růstu o 2,5 % meziročně.

Ukrajinské letadlo, které se zřítilo ve středu po startu v Teheránu, sestřelil Írán. Řekl to kanadský premiér Justin Trudeau s odvoláním na informace tajných služeb, podle nichž stroj zasáhla, možná neúmyslně, íránská raketa. O této možné příčině katastrofy Boeingu ukrajinských aerolinek UIA, při níž zahynulo 176 lidí, se během dne už zmínila americká média. Prezident USA Donald Trump neurčitě řekl, že pád letadla mohl způsobit něčí omyl.

Akcie Boeingu rostly v americkém obchodování po komentářích o tom, že ukrajinské letadlo možná sestřelila íránská střela, čímž by se mohlo vyloučit mechanické selhání, které by mělo dopad i na jiná letadla Boeing. Nicméně zprávy o problémech společnosti 737 Max nejsou u konce. Jeden pilot společnosti uvedl, že letadlo bylo navrženo „klauny“, kteří byli pod dohledem „opic“. Tím se dále ohrožují snahy Boeingu o obnovení důvěry veřejnosti v toto letadlo, které je od března po dvou smrtících haváriích vyřazeno z provozu.

Druhá část americko-čínské obchodní dohody možná bude hotová až po listopadových prezidentských volbách. Vyjednávat se o ní ale začne brzy, řekl ve čtvrtek podle agentury Reuters americký prezident Donald Trump. Čína ve čtvrtek oznámila, že čínský vicepremiér Liou Che, který za čínskou stranu vedl obchodní rozhovory, podepíše první část obchodní dohody příští týden ve Washingtonu.

Evropská společnost Airbus se rozhodla zvýšit výrobu letadel řady A320 ve Spojených státech. Rozhodnutí přichází v době, kdy Airbus v důsledku sporů kolem subvencování letadel čelí americkým clům na letadla vyráběná v Evropě.

Cla uvalená americkým prezidentem Donaldem Trumpem v rámci snahy o restrukturalizaci obchodních vztahů Spojených států stála americké podniky od února 2018 zhruba 46 miliard dolarů (více než bilion Kč). Vývoz amerických produktů, které se staly terčem odvetných opatření, navíc prudce klesl. Vyplývá to podle agentury Reuters z analýzy údajů amerického ministerstva obchodu, kterou provedla poradenská společnost Trade Partnership Worldwide.

Legislativa premiéra Borise Johnsona ohledně brexitu prošla Dolní sněmovnou a nyní poputuje do Sněmovny lordů. Johnson chce, aby se tomu stalo ještě před koncem měsíce, aby Velká Británie mohla opustit Evropskou unii v aktuálním termínu 31. ledna.

Dnes dorazí konečná zpráva o pracovních místech v USA za rok 2019. Vypadá to, že zaměstnavatelé v prosinci přidali 160 000 pracovních míst, což by za rok přineslo více než 2 miliony pracovních míst, než očekávali ekonomové před rokem. Přesto by to byl také nejpomalejší růst od roku 2011 a pokles oproti předchozímu roku. Prognostici také letos očekávají další zpomalení v souvislosti s nejistotou ohledně obchodní války, přetrvávajícím napětí na Středním východě a zpomalením globální poptávky, která by mohla snížit investice firem. A to vše v roce, kdy budou volby.

Futures na evropské indexy se zelenají: Euro Stoxx 50 +0,2 %, FTSE 100 +0,4 % a DAX +0,2 %.

Závěrečné hodnoty hlavních středoevropských burzovních indexů
ze dne 09.01.2020
Burza Index Závěrečná cena Změna (%)
Warsaw SE WIG-20 Single Market Index WIG20 2157.61 1.97
PX Index PX 1126.66 0.75
Budapest SE Index BUX 45493.15 1.25
Česká republika
Největší vzestupy
Název Změna (%)
O2 C.R. 1.07
ERSTE BANK 1.00
ČEZ 0.69
KOMERČNÍ BANKA 0.42
VIG 0.16
Největší pády
Název Změna (%)
PHILIP MORRIS ČR -0.52
MONETA MONEY BANK -0.06
 

 

Čtěte více:

Investiční okénko roku 2020
10.01.2020 6:42
Hodnocení právě uplynulého roku bylo silně ovlivněno děním v samém záv...
Novinky od Trumpa: Finále dohody s Čínou až po volbách, změkčení ekoregulací. Airbus vyrobí víc v USA
10.01.2020 8:34
Druhá část americko-čínské obchodní dohody možná bude hotová až po lis...
Analýza: Americká cla stála americké firmy už 46 miliard dolarů
10.01.2020 8:36
Cla uvalená americkým prezidentem Donaldem Trumpem v rámci snahy o res...
Kanadský premiér: Ukrajinské letadlo zasáhla íránská raketa, možná neúmyslně
10.01.2020 8:41
Írán dnes znovu kategoricky popřel tvrzení některých západních států, ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.09.2025
17:24Strategický krok Allwyn do USA: V řádu miliard dolarů získá kontrolu nad PrizePicks a vstoupí do světa DFS
15:49Technická analýza S&P 500: Býčí trh ještě nemusí být u konce  
15:35Snaha odnaučit AI lhát může vést k lepšímu skrývání lží, ukázal výzkum OpenAI
14:31Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů
13:57Pfizer se dohodl na převzetí výrobce léků proti obezitě Metsera
13:14Týdenní výhled: Sazby ČNB by měly zůstat delší dobu stabilní  
12:07Nejbohatší Francouz Arnault ostře kritizuje návrh daně pro nejbohatší
11:56Akcie začátkem týdne ztrácejí, zatímco investoři se znovu obracejí ke zlatu  
10:44Odklad elektromobilů a zhoršený výhled posílají akcie Porsche a VW dolů o více než šest procent
9:32Rozbřesk: Ceny masa určí, jak rychle bude odeznívat potravinová inflace
8:52Futures ukazují v úvodu nového týdne opatrnost, ČNB zřejmě ve středu sazby nezmění  
8:28MakroMixér se sociologem Danielem Prokopem: Většina Čechů neví, jak daně fungují
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu
15:04Umělá inteligence a pracovní místa: „poslední“ slovo

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data