Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Itálie chce podpořit ekonomiku opatřeními za 3,6 miliardy eur

Itálie chce podpořit ekonomiku opatřeními za 3,6 miliardy eur

02.03.2020 8:32
Autor: ČTK

Itálie v tomto týdnu představí opatření v hodnotě 3,6 miliard eur, která mají podpořit ekonomiku ohroženou největším epidemií onemocnění COVID-19 v Evropě. Uvedl to v rozhovoru s listem La Repubblica italský ministr hospodářství Roberto Gualtieri. Stanovená částka odpovídá 0,2 procentům hrubého domácího produktu (HDP) a doplní balík 900 milionů eur určený pro nejvíce zasažené oblasti, který vláda oznámila v pátek.

Gualtieri uvedl, že návrh bude zahrnovat daňové úlevy pro firmy, které oznámí pokles tržeb o 25 procent, snížení daní a další peníze pro zdravotnické služby.

Podle opozičních politiků je návrh příliš skromný. Šéf pravicové Ligy Matteo Salvini požaduje dodatečné výdaje nejméně 20 miliard eur.

Gualtieri dodal, že je přesvědčen, že Evropská unie schválí zvýšení současného cíle rozpočtového deficitu Itálie. Dodal, že ministři financí eurozóny budou podle něj o situaci jednat v polovině příštího týdne po telefonu.

Itálie je po Řecku druhou nejvíce zadluženou zemí v eurozóně. Gualtieri ale uvedl, že veřejné finance jsou v dobrém stavu a předpověděl, že rozpočtový deficit za loňský rok se pohyboval v rozmezí 1,6 až 1,7 procenta HDP proti původně plánovanému cíli 2,2 procenta HDP. Oficiální údaje za loňský rok mají být zveřejněné v pondělí.

V letošním roce Itálie počítá s rozpočtovým deficitem 2,2 procenta. Odhad vychází z předpokladu, že ekonomika vzroste o 0,6 procenta.

Vláda ještě musí revidovat odhad ekonomického růstu. Analytici se domnívají, že Itálie se nevyhne recesi. Zhruba 90 procent všech potvrzených případů onemocnění je totiž ve třech nejbohatších regionech, kterými jsou Lombardie, Benátsko a Emilia Romagna. Dopad je však cítit i v regionech, kde mají několik případů, nebo dokonce žádné, a to zvláště v cestovním ruchu, který se podle odhadů na HDP země podílí 13 procenty, napsala agentura Reuters.

 

Čtěte více:

Evropské trhy propadají ve strachu z šíření koronaviru
24.02.2020 10:00
O řádově 4 procenta klesal v úvodu obchodování nového týdne italský ak...
Týdenní výhled: Dopady viru na akcie a další čísla z průmyslu
24.02.2020 13:03
Jestliže bylo pro konec minulého týdne příznačné, že se finanční trhy ...
Analytici: Koronavirus stáhne italskou ekonomiku do recese
25.02.2020 8:34
Italská ekonomika se podle analytiků kvůli negativním hospodářským dop...
Česko má první tři případy nákazy novým koronavirem
01.03.2020 18:20
Česká republika má první tři potvrzené případy nákazy způsobené novým ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.08.2025
22:00Wall Street neudržela úvodní optimizmus  
18:24CSG údajně zvažuje vstup na burzu. Hlavním trhem Amsterdam, duální listing v Praze?  
17:43Lyft zveřejnil rekordní výsledky, nyní expanduje do Evropy  
17:01Globální nerovnováhy si zřejmě už zaslouží své jméno
16:01ČNB překvapila jestřábí prognózou
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
14:14ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:31Dobré výsledky Eli Lilly zastínila slabší účinnost nové pilulky proti obezitě. Akcie prudce padají
11:50Pohled analytika na ČEZ: Smíšené výsledky, pozitivní revize výhledu. Podstatná část fundamentů je již v ceně  
10:50Duolingo denně používá už 48 milionů lidí. Výsledky i výhled posílají akcie o 20 % výše  
10:50Koruna před zasedáním ČNB posiluje, akcie se drží pozitivního směru  
10:01Skupina ČSOB v 1. pololetí: Nárůst hypoték, investic i aktivních klientů
10:01Červnový maloobchod potvrdil solidní kondici spotřebitelů
8:58ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. pololetí 2025
8:52Rozbřesk: ČNB dnes sazby nezmění, důležitá bude rétorika
8:43Trump oznámil stoprocentní cla na čipy, v Česku a Británii rozhodují centrální banky o sazbách  
7:55Začala platit nová americká cla vůči desítkám zemí. Trump si slibuje stovky miliard dolarů i investice
7:38ČEZ zvyšuje celoroční výhled pro EBITDA i očištěný zisk
06.08.2025
18:45Nový AI normál a současná psychologie fundamentu
17:01Průzkum Reuters: Středoevropské měny dostanou od dolaru podporu, forint ale ustoupí. Koruna zůstane na svém  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Plug Power Inc (06/25 Q2)
Skechers USA Inc (06/25 Q2)
Tempus AI Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Trump Media & Technology Group Corp (06/25 Q2)
10:00CZ - Nezaměstnanost