Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Saúdská Arábie v dubnu zvýší těžbu ropy na maximum

Saúdská Arábie v dubnu zvýší těžbu ropy na maximum

10.03.2020 12:11
Autor: ČTK

Saúdská Arábie od dubna zvýší těžbu ropy na rekordních 12,3 milionu barelů denně, oznámila dnes státní ropná společnost Saudi Aramco. Ministr energetiky pak řekl, že nevidí důvod, aby se konala nová schůzka předních těžařských států. Podle něj nepanuje shoda na opatřeních, jak čelit krizi na trhu.

Saúdská Arábie výrazné zvýšení těžby avizovala už o víkendu, což v pondělí způsobilo masivní propad cen ropy na světových trzích. Saúdové svým rozhodnutím vyhlásili cenovou válku Rusku, které minulý týden odmítlo návrh Rijádu dohodnout koordinované snížení těžby za účelem podpory cen suroviny. Rijád nyní v odvětě zaplaví trh levnou ropou, aby dosáhl maximálního zvýšení podílu na trhu.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci mimo kartel o těžbě jednali minulý týden ve Vídni. Saúdové navrhovali, aby tato skupina, označovaná jako OPEC+, snížila těžbu o 1,5 milionu barelů denně. Bylo by to nejvýraznější jednorázové snížení těžby od globální krize před více než deseti lety.

Moskva dnes obnovení rozhovorů s Rijádem nevyloučila. Ruské ministerstvo energetiky ale podle zdrojů agentury Reuters svolalo na středu schůzku s šéfy ruských ropných společností. Mimo jiné s nimi chce probrat budoucí spolupráci s OPEC. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že obnovení rozhovorů se Saúdskou Arábií o snížení těžby není vyloučeno.

Společnost Saudi Aramco uvedla, že oznámené zvýšení těžby představuje nárůst o 300.000 barelů denně. Zpráva přichází den poté, co akcie Aramco klesly o maximálně povolených deset procent. Rozhodnutí prudce zvýšit těžbu podle agentury AP pravděpodobně povede k dalšímu tlaku na pokles cen ropy. Ropa už v pondělí zlevnila zhruba o 30 procent.

 

Čtěte více:

Der Spiegel: Jak se Německo připravuje na možnou krizi
10.03.2020 6:20
I když počet nakažených koronavirem je v Německu relativně nízký, došl...
Rozbřesk: Nejhorší výprodeje od roku 2008, trhy čekají na reakce politiků a centrálních bankéřů
10.03.2020 9:13
Akciové trhy zažily nejhorší výprodej od roku 2008. Americké trhy muse...
Rusko chystá podporu rublu, 25 dolarů za barel vydrží prý země dekádu
10.03.2020 10:55
Ruská centrální banka připravuje intervenci na podporu měny, rozhodla ...
Ekonomika EU na konci roku vzrostla víc, než se čekalo
10.03.2020 11:19
Ekonomika Evropské unie ve čtvrtém čtvrtletí podle sezonně přepočtenýc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2026
9:59Akcie Pinterestu raketově vzrostly. Inspirativní sociální síť překonala odhady a zlepšila výhled
9:58SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
9:46UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
9:26UniCredit překonala očekávání, zlepšila výhled a znovu míří na Commerzbank
8:59Rozbřesk: Obchodní příměří mezi USA a EU se drolí
8:51CSG pod palbou, ještě silnější Palantir a čekání na AMD  
6:05FX Strategie: Koruna stále sleduje primárně ceny ropy, dolaru mohou prospět solidní data z trhu práce  
04.05.2026
16:46PODCAST Týdenní výhled: Technologie táhnou výsledky Palantiru a AMD. Sazby ČNB zůstanou stabilní  
16:34Umění odhadovat akciové trendy
16:29Akcie CSG se po zprávě shortaře Hunterbrook propadly až o 26 %
15:35Bitcoin překročil 80 tisíc dolarů. Poprvé od ledna
14:02Akciové trhy opět táhne jen hrstka titulů. Extrémně úzká rally zvyšuje šance na korekci  
13:14Dánsko pozastavuje rozšiřování datových center kvůli přetížení sítě
12:11Akcie začínají týden smíšeně po dobrých výsledcích a další falešné naději kolem Íránu  
10:49Nový šéf Berkshire Hathaway Greg Abel se představil investorům. Slíbil stabilitu a čeká na příležitosti
9:28Rozbřesk: Česká ekonomika klopýtla, Írán za to ale zatím nemůže
9:15Král meme akcií má nový cíl. GameStop navrhl koupi eBay za 56 miliard dolarů
9:15Primoco hlásí nejlepší první kvartál v historii. Tržby přesáhly 100 milionů
8:38Trump chce doprovázet lodě v Hormuzu, GameStop chce koupit eBay, v Londýně je dnes zavřeno  
6:08Míří Elon Musk k vytvoření Berkshire Hathaway umělé inteligence?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Prodeje nových domů