Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Taylor: Jeden bilion stromů pohledem skeptického ekonoma

Taylor: Jeden bilion stromů pohledem skeptického ekonoma

17.05.2020 15:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Světové ekonomické fórum představilo v lednu projekt „Jeden bilion stromů“. Ten by měl napomoci snížení množství uhlíkových emisí v atmosféře tak, jak požadují Pařížské dohody. Ekonom Tim Taylor se k němu vyjadřuje následovně: „Na jednu stranu mám rád stromy. Na stranu druhou jsem svým založením skeptik.“

Taylor poukazuje na to, že George Orwell považoval pěstování stromů za nejlepší dar, který můžeme dát svým potomkům. Ekonom podle svých slov lituje toho, že sám nikdy nezasadil ořech. To podle něj nyní nečiní nikdo, protože jeho plodů si užijeme až za dlouhý čas a třeba takové jabloně plodí mnohem dříve. V souvislosti se zmíněným projektem se ale Taylor přece jen ptá: Jak praktický plán to je? Kolik půdy by na něj bylo třeba? Nejsou údajné přínosy hrubě nadhodnocené?

Taylor poukazuje na krátkou studii, v níž David Wear popisuje vývoj lesnického hospodaření v USA. Podle něj byly až do padesátých let člověkem pěstované stromy spíše výjimkou, nyní tvoří asi 8 % všech lesů v zemi. A pěstování se stalo nedílnou součástí celého dřevařského průmyslu. Wear také zmiňuje, že pokud by nyní přišly dotace na pěstování dalších stromů, pravděpodobně by došlo k tomu, že takto podpořená výsadba by utlumila výsadbu financovanou soukromým kapitálem. Mohlo by dojít i k tomu, že tento kapitál by se přesunul k zemědělské výrobě. A to zejména v případě, že by na jednu stranu došlo k růstu cen zemědělské produkce a na stranu druhou k poklesu cen dřeva.

Taylor k tomu dodává, že pak jde o klasický problém, kdy vládní politika změní chování soukromých subjektů tak, že v čistém vyjádření nedojde k požadované změně. Wear ale zmiňuje i možnost výsadby stromů tam, kde by k ní jinak nedošlo. Tedy ve městech, na březích řek, v parcích, a podobně. Zmiňuje řadu přínosů, které by takové stromy přinášely, včetně snížení výparu vody a větší biodiverzity. K řešení problému s emisemi by ale podle něj taková politika moc nepřispěla.

Větší naděje by podle Weara mohla přinést politika, která by stimulovala poptávku po dřevě, včetně toho stavebního. Na první pohled se to může zdát kontraproduktivní, pokud bychom předpokládali, že zvýšení poptávky vyvolá pouze větší těžbu dřeva a zmenšení lesních ploch. Ovšem její růst by nakonec motivoval soukromý sektor k většímu zalesňování a investicím.

Taylor píše, že ve vyspělých zemích včetně Spojených států dochází v posledních desetiletích většinou ke zvětšování lesní plochy. Cílem zmíněného projektu pak není záchrana lesů, ale jejich značné rozšíření. Wearova studie ukazuje, že k tomuto cíli může vést hlavně to, když budeme přemýšlet o poptávce po dřevě a jeho využití.

Zdroj: https://conversableeconomist.blogspot.com/

 
 
 
 

Čtěte více:

Neovlivní.cz: I druhý audit EK konstatuje Babišův střet zájmů
06.01.2020 10:13
Audit Evropské komise k zemědělským dotacím konstatuje, že premiér And...
Česko loni získala z EU o 68,5 miliardy Kč více, než zaplatila
28.01.2020 14:59
Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 68,5 miliardy ...
Americké miliardové balíčky: Kdo je získá?
07.04.2020 5:45
Období roku, kdy federální vláda většinou vybírá daně, nyní pustoší ko...
DPA: Některé německé automobilky navrhují státní příspěvek na auta
13.04.2020 17:52
Německé automobilky Volkswagen a BMW se vyslovily pro zavedení státníh...
Americké aerolinky se dohodly s vládou na pomoci
15.04.2020 9:42
Velké americké letecké společnosti se v principu dohodly s ministerstv...
Miliardář Cooperman: Koronakrize navždy změní kapitalismus, daně musí narůst
24.04.2020 5:59
Investor a miliardář Leon Cooperman uvedl pro CNBC, že koronakrize „pr...

Váš názor
 •  
  17.05.2020 23:28

  Strom je nezbytný pro život. Egypt, Alžírsko, Etiopie, Senegal a jiné státy subsaharské a centrální Afriky, Izrael, Austrálie, státy jižní Ameriky na to vsadili před lety a sází stromy. Ano jednak to dá lidem práci, snad i dočasně smysl života a vytvořit vztah k prostředí, zadržení a pak i poskytnutí vláhy v krajině, přetvoření mrtvé půdy a půdu živou a pak jistě, rozsáhlý zelený porost může ovlivnit počasí a s tím se počítá nejvíce. A nutno dodat, že jsou reportovány pozitivní data. Ostatně lépe sázet stromy, než betonovat, stavět skladové a logistické haly či nové a širší auto strády! Nikdy jsem nebyl příznivce bydlení ve větších aglomeracích ale třeba co mohu ze svého postřehu prohlásit, tak město které kácí stromy a betonuje o závod je Praha( dost možná mně Pražané opraví...?). V mnoha městech je zeleň takřka nedotknutelná! Za mne sázet stromy o závod, osobně jsem zasadil bezpočet vlašáků, jablek, hrušek, švestek ale i prostě listnáče. Za ten pocit to stojí! Ve stínu pod ořechem chutná Radegast sqěle!
  Čert
  •  
   18.05.2020 5:58

   A ještě mě tak napadá. Vysazovat ty stromy do volného prostoru místo do nějakých lesních proluk či okrajů, asi není moc dobrý nápad. To pomře. Takže když už se něco kácí pro průmysl, tak tam něco nechávat. Na to by šel v klidu udělat zákon a nenapadá mě nic, proč by někdo protestoval. Ve městech to zase takový problém není, se to když tak zavlaží z cisterny vodou z řeky. Zase tolik práce to není. Zvládají to i mé sousedky, které zalévají mladé stromky, které někdo vysadil bez další podpory.
   Ten, který tančí s papoušky
   •  
    18.05.2020 16:16

    To jo, závlahy vyžaduje manpower. Za každý pokácený strom, vysadit dva nové! Hotovo, jak těžké může být takový zákon propašovat sněmovnou. Na tohle musí kývnout každý!
    Čert
  •  
   18.05.2020 4:59

   Faktem ale je, že uměle vysázený les nikdy nevypadá a nebude vypadat jako něco, co vzniklo přirozenou cestou. Nejhorší jsou ty umělé porosty v ČR. Vesměs smrk, že. Ta dolní patra jsou naprosto zničena. Jsem viděl nějaký dokument z Francie, kde tohle řešili ve Francii a tam to je snad ještě horší. Prostě smrk a pod ním metr napadaného jehličí. Jinak nic. Hrozný. Prostě mrtvý les.
   Ten, který tančí s papoušky
   •  
    18.05.2020 16:18

    To jehličí je fantastický bio-product, za několik let se to rozloží, nějaký pták tak zasemení břízu nebo se tam dostane náletová dřevina a už to jede..., jistě trvá to desítky let!
    Čert
    • dědictví z dob minulých
     20.05.2020 10:47

     kdy smrk byl hlavní stavební materiál - lešení na stavbách , výdřeva v dolech atd. To už dnes není potřeba , lze proto pomalu měnit skladbu lesa - 1/3 smrky a jehličnany a 2/3 směs listnáčů.
     občan
 •  
  17.05.2020 18:55

  Taylor do sebe hází na baru osmé pivo a povídá: "Chlapi, teď jsem si uvědomil, že jsem v životě nezasadil vořech. To už asi nestihnu, protože ten vořech roste fakt pomalu." John vedle přikyvuje a hází do sebe dalšího panáka vodky. Taylor pokračuje: "A teď si chlapi představte, že bych ten vořech nesázel jenom já. Sázely by to státy. No co státy. Uskupení států. Jako prostě globálně, jo. Vznikla by nějaká nadnárodní entita, organizace, třeba jako Organizace spojených národů pro sázení stromů." John vedle do sebe láme další vodku a Taylor pokračuje: "A co jenom vořechy? Budeme sázet topoly, lípy, kaštany, duby, sekvoje..." John vedle hází čelo a Taylor pokračuje: "No jo, ale co pak budou dělat ty soukromé firmy, když jako ta OSNSS bude sázet stromy místo nich?" John zvedne hlavu a povídá: "Půjdou pěstovat jahody."
  Ten, který tančí s papoušky
  •  
   18.05.2020 2:02

   Třeba at' se mrkne autor článku co se stalo s populacemi, jež totálně vykácely stromy v jejich teritoriu! Velikonoční ostrovy, některé země Afriky, vykáceli až 90% porostů a prodali za pár Šípek do Číny.
   Čert
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Royal Mail PLC (12/18 Q3)
3:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m