Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké miliardové balíčky: Kdo je získá?

Americké miliardové balíčky: Kdo je získá?

07.04.2020 5:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Období roku, kdy federální vláda většinou vybírá daně, nyní pustoší koronavirus. USA proto naopak rychle rozdělují stovky miliard dolarů na pomoc a daňové úlevy pro velké i malé firmy v rámci záchranného stimulu v celkové výši 2,2 bilionu dolarů.

Existují různě nadepsané balíčky peněz pro různé druhy společností. Banky v pátek začaly přijímat žádosti část z 350 miliard USD, které jsou určené malým a středním společnostem v rámci Programu vlády pro ochranu mezd malých firem. Zde je průvodce stimulů, které jsou k dispozici:

Malé podniky
Program ochrany mezd SBA
Malé firmy nebo neziskové organizace mohou získat až 10 milionů dolarů. Celkově bude k dispozici téměř 350 miliard USD na základě principu „kdo dřív přijde, ten dřív bere“. Firma může získat půjčku s 1% úrokem na pokrytí až 250 % průměrných měsíčních mezd - včetně pojistného na skupinové zdravotní pojištění, penzijních příspěvků, státní a místní daně ze mzdy a dokonce i spropitného. Půjčka bude odpuštěna firmám, které si podrží nebo znovu zaměstnají zaměstnance na původní stav k 15. únoru. Pokud společnost zaměstnance propustí nebo sníží mzdové náklady, bude odpuštění půjčky sníženo nebo vyloučeno.

Kdo má nárok: Společnosti s méně než 500 zaměstnanci nebo jiným způsobem splňující definici SBA pro malý podnik, malou neziskovou organizaci, včetně náboženských organizací, a dokonce i samostatně výdělečně činné osoby, které doloží, že žádost o půjčku je nezbytná na podporu probíhajících operací vzhledem k ekonomické nejistotě ohledně pandemie. Malé podniky v pohostinství a potravinářském průmyslu s více než jednou provozovnou mohou mít rovněž na úvěr nárok, pokud jejich jednotlivé provozovny zaměstnávají méně než 500 pracovníků. Výše je ale omezena roční sazbou mzdy 100 000 USD na pracovníka.

Letecké a s nimi související společnosti
Až 32 miliard dolarů ve mzdových grantech pro letecké společnosti, dodavatele a nákladní dopravce
Kdo má nárok: Letecké společnosti, jejich dodavatelé, jako jsou cateringové společnosti, a dopravci leteckého nákladu mohou získat grant v celkové výši 32 miliard USD na zaplacení svých pracovníků. Společnosti musí pokračovat v létání po trasách vyžadovaných vládou a vyplácet svým zaměstnancům mzdu do 30. září. Mnuchin se radí s externími firmami na podmínkách, které by měl stanovit, včetně toho, co od těchto firem bude požadovat na oplátku. Mnuchin řekl, že peníze by měly být víc než jen výpomoc.

Bankovní úvěr ve výši 29 miliard USD
Kdo má nárok: Stejné letecké společnosti a nákladní společnosti, které mají nárok na grant, mají také možnost požádat i o tyto půjčky. Aby tyto půjčky získaly, musí projít i u ministerstva financí.

Národní bezpečnostní společnosti
Až 17 miliard dolarů v půjčkách pro společnosti považované za klíčové pro národní bezpečnost
Kdo má nárok: Jedním z nejjistějších zájemců bude výrobce letadel s širokým dodavatelským řetězcem Boeing, i když zákon společnosti konkrétně nezmiňuje. Společnosti také musí projít ministerstvem financí, aby tyto půjčky získaly.

Korporace a místní samosprávy
Fed má přístup k nejméně 454 miliardám dolarů, které může využít k zapákování bilionů dolarů na podporu firem, jakož i státních a místních vlád
Kdo má nárok: To závisí na Fedu. Facility Fedu se stále vyvíjejí. Mnuchin uvedl, že spousta společností bude mít přístup k širokým možnostem pro větší společnosti, jakými jsou i energetiky. Zákon ale zahrnuje omezení týkající se odměn vedoucích pracovníků a zpětného odkupu akcií pro společnosti, které k této pomoci přistupují. Kongres zřídil řadu mechanismů dohledu, aby zhodnotil, jak jsou všechny tyto peníze využity.

Další výhody: Daňové úlevy a odklady
Obchodní ztráty jako vrácení hotovosti
Kdo má nárok: Každá společnost, která měla ztrátu v letech 2018, 2019 nebo 2020, ale za posledních pět let dosáhla zisku. Pokud firma vykázala ztráty v letech 2018 nebo 2019, může se vrátit o pět let zpět, aby vyrovnala minulé zisky a požádala IRS o vrácení peněz. IRS ale dosud nevydala pokyny, jak tyto náhrady požadovat. Pokud má podnik ztráty v tomto roce, může tyto ztráty převzít na začátku příštího roku.

Odklad platby daně
Kdo má nárok: Společnosti všech velikostí a jednotlivci mohou odložit podání svých daňových přiznání za rok 2019 jakož i platby za veškerou zbývající daňovou povinnost a mohou předložit odhadované daně za první čtvrtletí roku 2020 do 15. července. IRS také umožňuje společnostem na žádost odložit podání daně až do 15. října. Daňové účty, které nebudou zaplaceny do 15. července, začnou nabírat úroky a penále, a to i u společností, které získají nárok podání daňové přiznání v říjnu.

Odklad daně ze mzdy
Kdo má nárok: Společnosti mohou odložit platby celé 6,2% daně z mezd, které dluží vládě po zbytek roku 2020, a mohou tyto platby rozložit na období 2021 a 2022. Alespoň polovina musí být předložena do konce roku 2021. Výjimkou jsou společnosti, kterým jsou odpuštěny půjčky v rámci programu ochrany mezd.

Úvěr na udržení zaměstnanců
Kdo má nárok: Společnosti všech velikostí a neziskové organizace, které jsou nuceny uzavřít nebo zpomalit podnikání, mohou mít nárok na vratný daňový úvěr, pokud budou dále držet pracovníky v zaměstnání. Zaměstnavatelé mohou získat až 5 000 dolarů na pracovníka, kterého během recese udrží v práci. Úvěr se uplatňuje na daně ze mzdy předkládané čtvrtletně, ale společnosti mohou také požádat o zálohu. Firmy, které získají půjčku na ochranu mezd, si již nemohou nárokovat ani tuto daňovou úlevu. Společnosti s více než 100 zaměstnanci mohou pouze požadovat daňový úvěr proti mzdám zaměstnanců, jejichž práce je omezená pandemií.

Daňový úvěr na placenou nemocenskou a rodinnou dovolenou
Kdo má nárok: Zaměstnavatelé s méně než 500 zaměstnanci mohou obdržet daňový úvěr na poskytnutí nemocenské a rodinné dovolené pro pracovníky zasažené virem. Zaměstnavatelé, kteří nabízejí pracovníkům až 80 hodin placené pracovní neschopnosti a 10 týdnů péče o dítě v důsledku uzavření škol, mohou od 1. dubna požadovat úvěr na platy. Samostatně výdělečně činné osoby si také mohou nárokovat podobný úvěr. 
 

Čtěte více:

Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
28.03.2020 7:36
„V prohlášení Bank of England týkajícím se programu nákupu aktiv se na...
Víkendář: Nenechme se při poskytování pomoci obalamutit jako při poslední krizi
29.03.2020 11:18
Podpora firemního sektoru je nutným krokem pro zmírnění ekonomického d...
King: Musíme udržet nad vodou co nejvíce firem, dluhy jsou nyní druhořadým problémem
02.04.2020 14:37
Když stát začne platit lidem jejich ušlé mzdy, začne úvěrovat firmy, ...
Týdenní výhled: PMI či americké dávky. Po emocích se bude víc pracovat s čísly
30.03.2020 13:32
Prošli jsme si fází paniky i následného uklidnění, které zařídil zejmé...
Epidemická inflační teorie
31.03.2020 17:57
Zatím jsme neměli možnost zaznamenat mnoho úvah o tom, co přinese souč...
COVID-19 portfolio: Konkrétní investiční tipy pro bezprecedentní dění na trzích
31.03.2020 15:34
Trh, na kterém může skákat hodnota firem jako Boeing o desítky miliard...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.06.2020
17:58Doba exotických valuací
17:29Summary: Německá pomoc pro Lufthansu a automobilky  
17:17Eurodolar sahá po 1,1200 a další výrazné zisky pro korunu. Praha nejvýš od začátku koronakrize  
16:41Skupině PPF stoupl loni čistý zisk o 16 procent na 26,7 mld. Kč
16:16Franklin Templeton: EU přináší komplexní fiskální záchranný balíček
16:12Komise chce desetinásobně navýšit společný zdravotní a krizový fond
14:50Stará ekonomika ztrácí svoje místo v hlavních indexech
12:38Avast si už myslí na místo v benchmarku, podpořila jej karanténa
11:53Pozvánka na webinář: ETF. Jak je využít ve svém portfoliu
11:15Bloomberg: Sázka na čínské spotřebitele se obrací proti nejbohatšímu Čechovi
10:33Petr Dufek: Ekonomiku táhly dolů slabé investice
10:02Euro přerušilo postup, akciím se daří dál. Zprávy náladu nekazí  
9:12Rozbřesk: Česko s historicky nejvyšším deficitem rozpočtu, středoevropské měny před zasedáním ECB dále posilují
9:12Česká ekonomika klesla méně, než ukázala první data
8:48Sev.en Energy získala těžební společnost Blackhawk Mining z USA
8:47Evropské burzy mohou otevřít růstem. Přijdou zpřesněná data z české ekonomiky  
8:25Další uvolnění zahrne akce do 500 lidí a plnější divadla
8:17Trump dle zdrojů nemá na výběr v případě obchodní dohody s Čínou
5:54Komodity v hledáčku: OPEC+, ropa, zlato, plyn a káva
01.06.2020
22:02Amerika zavřela v zeleném, tahouny byly banky, aerolinky a retail

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Deutsche Lufthansa AG (03/20 Q1)
Metro Bank PLC (03/20 Q1)
9:00CZ - HDP, q/q
23:30Zoom Video Communications Inc (04/20 Q1)