Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropné firmě Aramco kvůli levné ropě klesl zisk o 25 procent

Ropné firmě Aramco kvůli levné ropě klesl zisk o 25 procent

12.05.2020 10:01
Autor: ČTK

Čistý zisk největšího světového producenta ropy Saudi Aramco v prvním čtvrtletí klesl o 25 procent na 62,48 miliardy rijálů (424,6 miliardy Kč). Na vině je prudký propad cen ropy vlivem slabé poptávky způsobené koronavirem, ale také nižší rafinerské a chemické marže a snížení hodnoty zásob, uvedla dnes firma.

Tržby ve čtvrtletí klesly o 16,2 procenta na 225,6 miliardy rijálů (1,53 bilionu Kč).

Ve druhém čtvrtletí Aramco plánuje vyplatit na dividendách 18,7 miliardy USD (476,5 miliardy Kč), a to ze zisku za první čtvrtletí. Za loňské první čtvrtletí firma vyplatila 13,4 miliardy USD.

Cena severomořské ropy Brent, která je z hlediska globálních cen ropy určující, se v prvním čtvrtletí snížila asi o 65 procent. Skupina OPEC+ se dohodla, že od května sníží těžbu o rekordních 9,7 milionu barelů denně, aby podpořila ceny ropy a omezila nadměrné dodávky na trhy. Skupina zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem.

Agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje o víkendu uvedla, že Aramco se snaží o úpravu dohody o nákupu kontrolního podílu ve společnosti Saudi Basic Industries (SABIC), čtvrté největší petrochemické firmě na světě. Hodnota firmy se po propadu cen ropy totiž snížila o více než 40 procent. Aramco podle dnešního sdělení očekává, že nákup 70procentního podílu od státního investičního fondu Saúdské Arábie PIF bude dokončen ve druhém čtvrtletí.


Čtěte více:

Radikální nová ropná strategie Saúdské Arábie
30.03.2020 5:49
Nedávné rozhodnutí Saúdské Arábie rozjet naplno produkci ropy předsta...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  
17:44Doosan Škoda Power: EBITDA i tržby loni klesly, objem zakázek vzrostl
17:11Co říká jeden alternativní pohled na valuace amerických a světových akciových trhů?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data