Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Česko čeká na HDP, pro investory je ale důležitější úspěšný přechod na chytrou karanténu

Rozbřesk: Česko čeká na HDP, pro investory je ale důležitější úspěšný přechod na chytrou karanténu

14.05.2020 9:13
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

I Česko se na konci týdne dozví, jaké jsou první reálné dozvuky epidemie v ekonomice - v pátek bude zveřejněn odhad HDP za první kvartál a podle březnových propadů průmyslu a maloobchodu se karanténní opatření v tomto měsíci již naplno zakousla do ekonomického výkonu. Počítáme s tím, že více než v sousedním Německu, kde byl náběh karanténních omezení mírnější a pomoc podnikům a domácnostem přicházela rychleji. I proto počítáme s mezikvartálním propadem mezi 3-4 %.

Na druhou stranu pro trhy v tuto chvíli jakákoliv čísla z prvního kvartálu budou tak jako tak trochu starou zprávou. Masivní propad ekonomik v březnu a dubnu je pro naprostou většinu investorů “hotovou věcí”. I proto jsou daleko víc citliví na zprávy o rychlosti/pomalosti záchranných opatření a na zprávy o průběhu aktuálního rozvolňování karantény napříč prakticky celým vyspělým světem. Právě s úspěchem rozvolňování karantény (start chytré karantény) je zásadní podmínkou pro scénáře, ve kterých počítáme s postupným návratem ekonomiky do normálu ve druhé polovině roku. Naopak opětovný start epidemie a utahování šroubů by nás dostalo na daleko pesimističtější dráhu, na které by byly výraznější propady HDP letos a především pomalejší oživení v příštím roce.

To proto, že řada podniků v tuto chvíli jednoduše čerpá “překlenovací” pomoc skrze odklady plateb daní, odklady plateb úvěrů nebo překlenovací úvěry. To vše ovšem může fungovat pouze, pokud karanténní opatření budou jednorázovou časově omezenou epizodou. Návrat karantény v cyklech a opětovné uzavírání ekonomiky by jednoduše značná část podniků nepřežila a dopady pandemie do ekonomiky by byly nejen hlubší, ale zejména trvalejší.

Strach ze špatného managementu uvolňování karantén je také jedním z hlavních důvodů návratu nervozity na akciové trhy. Poprvé za poslední tři týdny akciový index S&P 500 propadl o více než procento dva dny v řadě…

TRHY

CZK a dluhopisy

Koruna se v průběhu včerejška pohybovala jako na houpačce. Po ránu se vrátila nad 27,50 EUR/CZK, pak si připsala zhruba patnáct haléřů k dobru, nicméně odpoledne o ně zase přišla. Inflace, která by měla být v centru pozornosti ČNB, skončila o dvě desetiny procentního bodu výše, než centrální banka předpokládala ve své minulý týden zveřejněné prognóze. Odchylka sice vznikla především u jádrové složky inflace, nicméně ČNB konstatovala, že je i tak „kvalitativně zhruba v souladu s aktuální prognózou“. Na formujících se plánech centrální banky proto zřejmě zatím nic nezmění. Už zítra čeká nový výhled ČNB další test, a sice předběžný odhad HDP, který ukáže, s jakou razancí vstoupila česká ekonomika do recese už v prvním kvartále.

Zahraniční forex

Již třetí den trvající výprodej na akciových trzích včera přiživil šéf Fedu Powell, který uvedl, že vývoj je velmi nejistý, přičemž s významnými riziky na negativní straně. Powell sice doporučil další fiskální stimul, avšak negativní úrokové sazby nevidí jako efektivní. I proto dolar postupně smazal ztráty, které spolu s padajícími akciemi nabral.

Dnes budou na řadě další velmi zajímavá týdenní data z trhu práce z USA - zejména pak pokud jde o tzv. pokračující žádosti o podporu (proxy míry nezaměstnanosti). Pokud však bude na trzích s rizikovými aktivy pokračovat výprodej, tak podle nás bude za kratší konec tahat euro.


Ropa

Severomořská ropa Brent zůstává přikována těsně pod hranicí 30 dolarů za barel a nedokázala tak profitovat z překvapivého poklesu zásob ve Spojených státech, ke kterému došlo vůbec poprvé od poloviny ledna tohoto roku. Včerejší čísla americké EIA přitom ropným býkům nabídla také další povzbudivá čísla - k poklesu zásob došlo například přímo v Cushingu (skladovací hub pro WTI), což naznačuje rozvolnění bezprostředního tlaku na skladovací kapacity.

Včerejší aktualizovaný výhled kartelu OPEC se naproti tomu nesl spíše v medvědím duchu. Pro tento rok kartel významně prohloubil propad ropné poptávky z 6,9 na 9,1 mil. barelů denně, přičemž v nejkritičtějším druhém čtvrtletí očekává meziroční sešup o 17,3 mil. barelů denně. Na druhou stranu, OPEC zůstává relativně optimistický ohledně výhledu na rok 2021, kdy očekává svižné oživení globální spotřeby ropy.


Čtěte více:

Bitcoin ztratil za týden desetinu hodnoty. Už zase roste
13.05.2020 15:57
Nejznámější kryptoměna bitcoin ztratila proti minulému týdnu více než ...
Powell poslal trhy do červeného
13.05.2020 22:03
Dnešek byl ve znamení výrazného poklesu na hlavních zámořských trzích....
EIU: Koronavirus povede k ústupu ekonomické globalizace
14.05.2020 8:18
Koronavirová krize povede k ústupu globalizace ekonomiky, protože tlač...
Evropská ekonomika je už možná na svém dnu, futures jsou hluboko v červeném
14.05.2020 8:49
Pražská burza včera sklouzla o 1 % níže, zejm. díky poklesu Komerční b...

Váš názor
  • "Chytrá" karanténa
    14.05.2020 9:44

    Nevím, co kdo čeká od té chytré karantény, ale nemůže to fungovat pořádně už z principu na technické úrovni. Jedině, že by každý občan dostal GPS náramek a sledovalo se to přes vojenský kanál.
    Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Royal Mail PLC (12/18 Q3)
3:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m