Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozvoj OZE v ČR přinese investice přes 300 mld. Kč

Rozvoj OZE v ČR přinese investice přes 300 mld. Kč

19.05.2020 18:05
Autor: ČTK

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) v ČR, pro dosažení cíle jejich rozvoje stanoveného vládou, přinese do roku 2030 investice přes 300 miliard korun. Vyplývá to z dnes zveřejněné analýzy expertů Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze, na které se podílela Komora OZE. Komora dále spočítala, že k vyvolání těchto investic bude zapotřebí přibližně 70 miliard korun veřejné podpory. Vláda v lednu schváleném energeticko-klimatického plánu stanovila, že podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie v ČR do roku 2030 stoupne na 22 procent. Letos má být na úrovni 15,6 procenta.

V další analýze se ČVUT zabývala skutečnými investicemi do OZE v ČR v roce 2017. Výpočet zahrnoval jak malé obnovitelné zdroje určené pro výrobu energie v budovách, tak zdroje určené pro dodávku elektřiny a tepla do sítě, tj. takzvané velké zdroje. Podle zjištění univerzity bylo v roce 2017 do obnovitelných zdrojů v Česku investováno přibližně 5,1 miliardy korun. "Spočítali jsme, že pro dosažení cíle, který si ministerstvo průmyslu a obchodu vytyčilo, je potřeba, aby byly průměrné roční investice v porovnání s rokem 2017 zhruba šestinásobné," uvedla vedoucí výzkumného týmu z elektrotechnické fakulty ČVUT Michaela Valentová.

Analýza řešící budoucí vývoj pak počítala potřebné investiční náklady na rozvoj OZE do roku 2030, vycházela přitom ze zmíněného cíle vládního plánu. Celkové náklady na výstavbu obnovitelných zdrojů mezi lety 2021 a 2030 podle výpočtů studie představují 327,5 miliardy korun, tedy zhruba 32,8 miliardy korun ročně.

Částka zahrnuje 141,6 miliardy korun pro zdroje na výrobu tepla, především biomasových zdrojů a tepelných čerpadel, 135,7 miliardy korun pro zdroje na výrobu elektřiny, hlavně fotovoltaiky a větrné elektrárny a 50,3 miliardy korun pro zdroje na výrobu biometanu. Součástí je i vyčíslení investic do zvyšování energetické efektivity a úspor v budovách.

Podle Komory OZE, která se na přípravě této analýzy podílela, je zásadní slabinou schváleného energeticko-klimatického plánu ČR mimo jiné přílišný důraz na spalování biomasy ve velkých elektrárnách a naopak hrubé podcenění větrné a solární energetiky. "Jde o nevyužitou příležitost a zbytečný risk, že lesní biomasa bude neudržitelně drancována. Spočítali jsme, že vnitrostátní plán nechá ležet ladem asi 1400 megawattů (MW) větrných turbín a 3300 MW fotovoltaik, mám-li uvést jen dvě největší disproporce. Přitom fotovoltaické a větrné elektrárny jsou dnes nejlevnější ze všech nově stavěných zdrojů elektřiny," uvedl dnes předseda komory Štěpán Chalupa.

Takzvané zelené zdroje energie dostávají v ČR ročně finanční podporu v řádech desítek miliard korun. Celkové náklady v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun, předloni jim bylo vyplaceno 46,1 miliardy korun. Kontroverze v souvislosti s podporou stále budí především takzvaný solární boom.

Česká vláda schválila na konci dubna snížení podpory pro solární elektrárny na minimální úroveň v rozpětí stanoveném Evropskou komisí. Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) tehdy uvedl, že očekává, že změna podpory pro obnovitelné zdroje povede k roční úspoře na podpoře mezi sedmi a deseti miliardami korun. Vyplácení podpory pro solární elektrárny dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman.

Instalovaný výkon solárních elektráren od roku 2012 v Česku stagnuje nebo roste jen mírně. Podle dat Energetického regulačního úřadu bylo na konci loňského roku v ČR instalováno asi 2045 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí. Podle energeticko-klimatického plánu by však mohl do roku 2030 vzrůst instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v ČR až o 1900 MW.


Čtěte více:

Vláda odsouhlasila dvě ze tří smluv s ČEZ o pátém bloku Dukovan
27.04.2020 18:02
Kabinet hnutí ANO a ČSSD dnes přijal návrhy dvou smluv mezi vládou a e...
Martin Cakl: ČEZ dodal dobrá čísla
12.05.2020 9:51
ČEZ vykázal tržby za letošní první čtvrtletí ve výši 57 mld. Kč opro...
Výhled RWE naplňuje odhady, dividenda nedotčena (komentář analytika)
14.05.2020 15:31
Po výměně aktiv s kdysi konkurenčním E.ONem, ze kterého je po novém už...
Deník N: Vláda schválila bezpečnostní pravidla dostavby Dukovan
18.05.2020 8:56
Vláda nedávno v režimu tajné schválila bezpečnostní pravidla pro výběr...
Plán: Když bude elektřina z Dukovan drahá, rozdíl zaplatí všichni
19.05.2020 16:33
V případě, že bude výkupní cena elektřiny z plánovaného nového bloku J...

Váš názor
 •  
  19.05.2020 21:07

  Po první větě bych to zastavil. Malé zdroje, pro zásobu energie budov! Ještě mi přijde rozumné biomasa. Velké zdroje je nelidský počin, zastavovat zelenou plochu. Kolik zelené a orné půdy zmizí denně zástavbou? Každý větrník potřebuje přístupnou komunikaci pro těžkou techniku, instalace. Jakmile se újezdu nebo vysype cesta pro techniku, přijíždí beton. 40 tun železa a betonu pro masivní základ! Pak enviromentální impakt, ptáci , zvěř ale i vzhled hned u lesa. A není pravda, Solár a Vítr jsou nejlevnější. Právě naopak. O nejlevnější se dělí voda s jádrem, plyn/uhlí, biomasa a pak dlouho nic a pak až .... Jistě lobby tlačí na pilu, jsou to jisté dolce v podstatě za nic.
  Čert
  •  
   20.05.2020 15:13

   Třeba ta bioamasa co se vozí z Brazílie? No to je panečku ekologie! Jinak ještě nechápu jednu věc. Proč když je ta jaderná energie tak strašně levná, proč ji budeme muset stovkama miliard dotovat..?
   qwer
   •  
    21.05.2020 0:27

    Nevím o biomasa z dovozu, zní to bizardně. Jistě, jaderný blok není jako postavit sklad. Nicméně investice, spolehlivost a výkon se vyplatí. O kolik se nám zdražila energie od dob Solárníků? A levnější nebude!
    Čert
  • OZE aneb intelektuálova apokalyptická kaskáda
   20.05.2020 8:57

   Takhle nějak vypadá "intelektuálova apokalyptická kaskáda", jak ji nazývá Patrik Michaels a popisuje její průběh takto: a) Vytvoř problém a definuj jej jako apokalypsu. b) Prezentuj svou vizi ve vědeckých termínech a snaž se přesvědčit laiky, že tento pohled sdílí naprostá většina vědců v daném oboru. c) Zveřejni strašidelné prognózy toho, co se stane v případě, že vlády nepřijmou opatření, která navrhuješ – pamatuj: jen hrozivě znějící vize přitáhnou pozornost médií. d) Kontaktuj lobbistické skupiny, které budou mít prospěch z opatření, která prosazuješ, a snaž se získat jejich podporu. e) Stane-li se Tvůj problém součástí politické agendy a veřejné diskuse, vyber si ze dvou možností: f) Vstup do politiky se svým problémem nebo vytvoř nový problém a sled kroků opakuj. Všimněte si jak tento článek začíná: "Rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) v ČR, pro dosažení cíle jejich rozvoje stanoveného vládou, přinese do roku 2030 investice přes 300 miliard korun. Vyplývá to z dnes zveřejněné analýzy expertů Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze, na které se podílela Komora OZE."....
   BBR
   • Re: OZE aneb intelektuálova apokalyptická kaskáda
    21.05.2020 0:23

    Tak to chodí ve velkých kšeftech se státem provázených... dobře popsáno.
    Čert
  •  
   20.05.2020 8:53

   Souhlas, na cestě další mega tunel pod pláštíkem něčeho "zeleného". Jiné studie také ukazují, že energie nachytaná v létě půdě chybí, vyžerou ji soláry a že se mění klima po odebrání GW energie z větru v prostoru za větrníky mnoho km. Ani bych se nedivil, kdyby byl největším výrobcem větrníků časem třeba Agrofert, až Evropa procitne se škodlivostí pěstování řepky coby paliva...
   karel777
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Royal Mail PLC (12/18 Q3)
3:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m