Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Aghion: Covid a povaha kapitalismu

Aghion: Covid a povaha kapitalismu

01.07.2020 15:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Současná pandemie ukázala „strukturální dichotomii mezi modely kapitalismu v Evropě a Spojených státech“. Zatímco v Evropě nacházíme vyšší ochranu občanů, v USA panuje větší ekonomická dynamika. Na stránkách VoxEU to tvrdí Philippe Aghion, Helene Maghin a André Sapir s tím, že „je potřeba, aby došlo k určité konverzi obou modelů“. 

Současná krize podle ekonomů může posloužit jako budíček. V USA se totiž jasně ukázalo, jakou tragédií prochází lidé, kteří nejsou pojištěni proti ztrátě pracovního místa či nemají zdravotní pojištění. Evropa zase nemá potřebnou flexibilitu a není schopná inovativně reagovat na současný šok vytvořený pandemií. Americký kapitalismus se tak zdá být inovativní, ale vytváří velké nerovnosti ve společnosti. Evropský typ je lepší v redistribuci příjmů a ochraně zaměstnanců, ale vede si hůře na poli inovací. 

Ekonomové poukazují na to, že například německá a americká nezaměstnanost se běžně vyvíjí dost podobně, ale během krize roku 2008 a nyní rostla nezaměstnanost velmi rychle, zatímco v Německu se drží na stabilnějších úrovních. Rozdíly se projevují i v dalších oblastech – následující graf ukazuje jednak míru nezaměstnanosti v obou zemích a také podíl populace ohrožené chudobou:

001

Druhý graf ale poukazuje zase na zmíněnou výhodu Spojených států spočívající v jejich větší inovativnosti. Zobrazen je konkrétně vývoj přidané hodnoty v odvětvích s vysokými investicemi do výzkumu a vývoje:

001

Spojené státy na krizi vyvolanou pandemií reagovaly i tím, že zavedly přechodnou podporu nezaměstnaných ve snaze snížit riziko jejich pádu do chudoby. A představily i některá dlouhodobá opatření, která by měla jejich ekonomiku posunout směrem k evropskému „plyšovému kapitalismu“. Podle ekonomů by Evropa zase měla využít současného vývoje k tomu, aby se v něčem přiblížila Spojeným státům. „Nejde jen o nereálná přání, což ukazují například skandinávské země, které mají jednak sociální ochranu a také inovace.“ Pokroku v této oblasti dosáhlo i Německo a následovat by tak měli i ostatní, uzavírají ekonomové. 

Zdroj: VoxEU 

 
 

Čtěte více:

Jak resuscitovat WTO
27.06.2020 16:14
O Světové obchodní organizaci (WTO) se dnes mluví převážně negativně. ...
Víkendář: Tažení proti hotovosti?
27.06.2020 8:36
Banky, platební společnosti a vlády se již roky snaží zbavit veřejnost...
Největší bublina v čínské internetové historii?
29.06.2020 6:19
O více než 130 % stouply za poslední tři měsíce akcie společnosti Pind...
Týdenní výhled: Z pohledu druhé vlny může být týden zlomový, dobrá data pomoci nemusí
29.06.2020 12:23
Dění na finančních trzích v začínajícím týdnu bude nadále určovat přel...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst