Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman o nerovnováhách a výhledu americké ekonomiky

Krugman o nerovnováhách a výhledu americké ekonomiky

13.07.2020 5:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomika momentálně není v situaci jako po velké finanční krizi, kdy trpěla velkými vnitřními nerovnováhami. Naopak, ještě v únoru se žádné takové nerovnováhy nevyskytovaly. Pokud by se tak podařilo dostat virus pod kontrolu, neměl by být problém dosáhnout rychlého oživení. Problém spočívá v tom, že ohledně epidemie se nyní Spojené státy nachází zpět v situaci, ve které byly někdy v březnu či dubnu a ekonomika se dostala do kómatu. Takto v rozhovoru pro Bloomberg hodnotí vývoj v USA Paul Krugman a dělí se i se svým názorem na to, jak postupovat dál.

Ekonom se domnívá, že popsaný vývoj je důvodem pro to, aby pokračovala vládní pomoc a stimulace. Na otázku, zda je překvapen tím, jak dosavadní podpora ze strany vlády funguje, odpověděl, že předně byl překvapen tím, jak velká stimulace je. Týká se to i monetární politiky, která byla nastavena „velmi dobře“. Panovaly obavy z toho, že uzavření ekonomiky pošle řadu lidí do chudoby. To se díky krokům vlády nestalo, nedošlo ani k vlně bankrotů. „Vedli jsme si mimořádně dobře,“ hodnotí vývoj Krugman.

Ohledně dalšího výhledu ale již ekonom tak optimistický není. Dojde totiž k ukončení vládních programů, které podporovaly příjmy domácností. Bez nich tyto příjmy klesnou a mohlo by dojít k propadu poptávky. A zatím se nezdá, že by se pracovalo na legislativě, která by tyto programy prodloužila či nahradila jinými. S tímto tématem úzce souvisí problematika automatických stabilizátorů. Můžeme se totiž ptát, proč v případě útlumu musí vláda schvalovat speciální jednorázové balíčky namísto toho, aby tento proces byl automatizovaný a jasně nastavený předem. Krugman se domnívá, že by to také přineslo „méně hádek a času, který je třeba na řešení problému“.

Krugman poukázal i na skutečnost, že nyní je mnohem více přijímáno to, že vládní dluhy musí vzrůst a i ti, kteří kritizovali růst dluhů a deficitů v minulosti, dnes uznávají, že takového kroku je třeba. Projevuje se to v USA, ale třeba i v Německu, které je tradičně ohledně dluhů a deficitů velmi opatrné. Německo má ale také velkou společenskou solidaritu a výsledkem je, že i jeho vláda nyní stimuluje a podporuje ekonomiku.

Na stránkách The New York Times ekonom popisuje, že v USA roste počet nakažených znatelně rychleji než počet nových testů, což vyvrací teorii, že růst nakažených je dán právě tím, že se více testuje. Naštěstí ale klesá počet zemřelých na COVID-19. Ekonomové podle Krugmana varovali, že příliš rychlé uvolnění restrikcí povede jen k přechodnému zlepšení hospodářství, a to se nyní potvrzuje. Ekonom dodává, že situaci značně komplikuje postoj americké vlády, která se podle něj za poslední měsíce moc nepoučila v tom, jak k epidemii samotné přistupovat. Krugmanova projekce vývoje v následujících několika měsících tak není příliš růžová.

Zdroj: Bloomberg, The New York Times

 

Čtěte více:

Představitele Fedu znepokojuje závažnost poklesu ekonomiky
02.07.2020 8:23
Představitelé americké centrální banky (Fed) minulý měsíc vyjádřili zn...
Bank of America: Tři důvody, proč být nyní u akcií optimistický
03.07.2020 5:44
Finanční trhy se zotavily z většiny ztrát, které utrpěly v nejhorších ...
Bloomberg: Boeing se chystá ukončit výrobu letadel Jumbo Jet
03.07.2020 10:54
Americká strojírenská společnost Boeing se chystá ukončit výrobu svých...
Momentum na Nasdaq začíná připomínat dot-com bublinu
06.07.2020 8:03
Jedna věc je, aby se akcie prudce odrazila poté, co za měsíc ztratila ...

Váš názor
  •  
    13.07.2020 12:31

    Tak to je poprvé, co Paul Krugman nekritizuje současnou WH administrativu, viz. první odstavec. Jinak čísla v US dává dohromady instituce Johns Hopkins a mnoho pozorovatelů, doktorů ale i lidí těm číslům nevěří...(?)! Proč? Volby, poškodit co nejvíce americkou ekonomiku a Trumpa je absolutní priorita! Jak to je skutečně, se snad dozvíme až po volbách, at' vyhraje ten či onen, protesty se uklidní, a Covid začne mizet...
    Čert
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Materials Inc (07/20 Q3, Aft-mkt)
Macy's Inc (07/20 Q2)
RWE AG (06/20 Q2)
thyssenkrupp AG (06/20 Q3)
6:00Carlsberg AS (06/20 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Celk. počet žádostí o dávky v nezam.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.