Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: EU se

Rozbřesk: EU se "konečně" dohodla a srazila italské výnosy. Maďaři dnes zřejmě sníží sazby

21.07.2020 9:06
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Skoro nejdelší summit EU dospěl do finále a dohoda o největším dluhovém programu v historii EU je na světě. Oproti původnímu záměru sice došlo k určitým modifikacím, ale podstata zůstává stejná. Tou je 750 mld. eur, které si EU nejprve dlouhodobě vypůjčí na finančních trzích a pak rozdělí v rámci dotací a půjček jednotlivým zemím na základě daných kritérií.

Cílem má být především podpora zelené ekonomiky a digitalizace na základě plánů, které bude schvalovat Evropská komise a všechny země EU. V relativně daleké budoucnosti se tyto dluhy pak mají umořit prostřednictvím (zatím) neexistujících daní a splácet mají i jednotlivé země podle toho, jak se podílejí na ekonomice EU. Asi tak se dá zatím shrnout výsledný kompromis, který dnes nepochybně vyvolá vlnu nadšení na finančních trzích. Ať už proto, že se EU na něčem tak velkém vůbec dokázala dohodnout, nebo už proto, že si od nového plánu budou trhy slibovat zlepšení ekonomické perspektivy EU.

Otázkou je, zda tato očekávání nebudou možná až příliš optimistická vzhledem k tomu, že tento program není rozhodně až tak operativní, jak by se mohlo na první pohled zdát. Třeba už proto, že musí projít Evropským parlamentem, nebo že čerpání peněz bude předcházet tvorba a schvalování národních programů a v neposlední řadě i příprava samotných projektů. Bude to běh na dlouhou trať, takže očekávat od něj, že rozhýbe v současné době rozmrzající evropskou ekonomiku by bylo možná až příliš optimistické. Ambice nového programu budou, stejně jako dluhy z něj vzniklé, především dlouhodobé.

Protože ďábel je jako vždy ukrytý v detailech, na jednoznačné hodnocení přijatého mechanismu je přece jen brzy. Sice umožní přístup předlužených zemí k relativně levnému financování, avšak přiměje zúčastněné třeba k fiskální konsolidaci? S ohledem na dlouhodobý vývoj veřejných rozpočtů většiny zemí EU si lze jen těžko představit splácení dluhů jinak než dalšími půjčkami, a tak hlavním výsledkem velkorysého programu mohou být ve finále ještě větší dluhy. A bude v podstatě jedno, jestli z pohledu věřitele zůstanou v bilanci ECB, nebo z pohledu dlužníka sklouznou na národní nebo zůstanou na evropské úrovni. Jde totiž stále jen o mechanismus, který bude jen tak úspěšný, jak úspěšné a perspektivní budou i jednotlivé projekty, na které se nakonec využije. 


*** TRHY ***

CZK a dluhopisy
Koruna včera mírně posílila a podařilo se jí dokonce na chvíli zdolat hranici 26,60 EUR/CZK. Oznámený kompromis ohledně velkorysého stimulačního programu může na trzích vyvolat vlnu euforie a popostrčit korunu k dalším ziskům. Jde nicméně přece jen o dalekou budoucnost, a tak časem opět převáží vnímání současné reality, kterou v pátek alespoň trochu poodkryjí evropské indexy nákupních manažerů. Mohou třeba naznačit, jak jsou na tom se zakázkami průmyslové firmy v Německu a ve Francii, a zvláště jak silný v kramflecích se cítí po rozvolnění automobilový průmysl. 

Zahraniční forex
Eurodolar uvítal pozitivní zprávy ohledně dohody lídrů EU na vznikem Fondu obnovy, který má zahrnovat celkem 750 mld. euro (390 mld. z toho budou granty a zbytek půjčky) pro země nejvíce postižené koronavirem. Tím bude fakticky navýšen sedmiletý rozpočet EU na 1,8 bilionu eur, přičemž důležité a dlouhodobě pozitivní pro euro je, že si na finančních trzích bude půjčovat přímo EU. Dodejme, že v reakci na tyto pozitivní evropské zprávy výnosy italských vládních dluhopisů poklesly na nejnižší hodnoty od března.
Zprávy z Bruselu byly pozitivní i pro středoevropské měny, a tak na počátku týdne zpevnily. Pro forint je ale důležité, že dnes odpoledne zasedá maďarská centrální banka. MNB by podle našeho názoru měla jednu ze svých hlavních sazeb o 15 bazických (což ekvivalentně povede k redukci Buborů). Pro forint by snížení sazeb MNB nemělo být překvapením, nicméně bude důležité, zdali centrální banka se nehodlá na úrovni 0,60% zastavit. Samozřejmě, že nelze vyloučit, že MNB sníží sazby radikálněji - například o 25 bps.

Ropa
Severomořská ropa Brent okupuje hranici 43 dolarů za barel, kde vyčkává na první důležité číslo tohoto týdne. Tím budou již dnes zásoby surové ropy ve Spojených státech od Amerického petrolejářského institutu, předskokana zítřejších oficiálních čísel od EIA. Po svižném poklesu z minulého týdne, který potvrdil rapidní rebalancování ropného trhu, zůstává nálady vychýlena býčím směrem v očekávání dalšího mohutného propadu zásob.

 

Čtěte více:

Velký letní webinář už dnes od 18:00: Na čem vydělat v nejisté době? Ještě se stíháte přihlásit!
22.07.2020 14:11
Koronavirová pandemie vyvolala zemětřesení ve světě úspor a investic. ...
Vláda schválila model financování nového jaderného bloku
20.07.2020 17:57
Vláda schválila model financování nového jaderného bloku v Dukovanech....
Nasdaq na novém rekordu, Tesla +9,5 %
20.07.2020 22:28
Dnešní obchodování v USA bylo poměrně zajímavé a to hlavně kvůli tomu,...
Summit EU nalezl shodu na fondu obnovy ekonomik po koronaviru i sedmiletém rozpočtu
21.07.2020 8:13
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se po čtyřech dnech a nocích ...
Dle CETV (+4 %) se reklamní trhy zotavují z pandemie, dokončení fúze pod PPF očekává v říjnu
21.07.2020 8:29
Mediální skupina Central European Media Enterprises (CETV) dosáhla ve ...
Dohoda Summitu EU tlačí akcie do zisků. CETV ukázala výsledky, vláda schválila model financování jádra
21.07.2020 8:48
Dohoda Summitu EU na postpandemické podpoře ekonomik v celkovém objemu...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.09.2020
19:23AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s.zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
18:41AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
18:26Záhada pyramid, inflace a valuace v příštím roce
18:12StanChart: Výprodej měn východní Evropy zašel už moc daleko
17:36QI investiční společnost, a. s. - Pololetní zpráva fondu IFIS investiční fond, a.s. za rok 2020
17:31AMISTA investiční společnost, a.s.:Maloja Investment SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
17:14Ranní káva Jana Bureše: Většina firem čeká kvůli nové vlně pandemie útlum poptávky a horší tržby
17:13Akcie obrátily výrazně nahoru. Pomohla data a naděje na fiskální balík  
17:04Zpráva o vládě práva v EU zostřuje potyčky ohledně evropského fondu obnovy
16:39V ČR bude od pondělí znovu platit nouzový stav a zákazy větších akcí
16:34Společnost RSRE INVEST a.s. - Zveřejňuje Pololetní zprávu za období od 1.1.2020 do 30.6.2020
16:12Tomáš Vlk: Americké firmy v září zrychlují aktivitu a nabírají lidi
16:09PPF Financial Holdings B.V. – pololetní zpráva 2020
15:31AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
15:30AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
15:00TESLA KARLÍN, a.s. - Konsolidovaná pololetní zpráva k 30.6.2020
14:59AMISTA investiční společnost, a.s.: STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
14:57TOMA, a.s. - Pololetní zpráva 2020 konsolidovaná
13:43ECB uváží, zda se neopičit po Fedu
13:02Pozvánka na webinář Na stopě investičním příležitostem. Už dnes od 16:30!

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:45Čína - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - HDP, q/q a