Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: ČNB ponechá sazby beze změny, čekala ještě horší dopad koronaviru

Rozbřesk: ČNB ponechá sazby beze změny, čekala ještě horší dopad koronaviru

06.08.2020 9:11
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Česká národní banka dnes bude mít po delší době trochu klidnější zasedání. Se sazbami blízko technické nuly má prozatím “splněno” a nemusí na nastavení měnové politiky nic měnit – tedy alespoň prozatím.

Česká ekonomika sice zažívá historicky nejhlubší propad, ten však nakonec v první polovině roku nebyl tak hluboký, jak se centrální banka (v základním scénáři) obávala. I když řada odvětví, ať už přímo zasažených karanténou nebo sekundárně slabou poptávkou, prochází extrémní zatěžkávací zkouškou, spotřebitel zatím tak silný náraz nepocítil. Nezaměstnanost zatím (i díky mimořádným kurzarbeitům) nijak dramaticky nevzrostla a výdaje domácností se pravděpodobně na rozdíl od investičních výdajů podniků v polovině roku víceméně normalizovaly.

ČNB má tak prostor chvíli pozorovat a vyhodnocovat, jak dosavadní rychlý pokles sazeb dopadne na českou ekonomiku. Pro stabilitu bezesporu zatím mluví i prozatím vysoká inflace (opět nad 3 %).

Situace se v druhé polovině roku pravděpodobně bude měnit. S koncem některých podpůrných opatření půjde míra nezaměstnanosti vzhůru a slabší poptávka bude postupně tlačit inflaci dolů. I když míč zůstane i v takovém případě primárně na straně rozpočtové politiky, i měnově-politická rozhodnutí pak mohou být napínavější. Zvlášť pokud zůstane koruna relativně silná. A ostatně již dnes kromě nové prognózy většina dotazů na tiskové konferenci bude směřovat na “nové nástroje” ČNB, které by nasadila v případě výraznějších problémů v budoucnosti.

TRHY
CZK a dluhopisy

Česká koruna se blíží ke kritické technické bariéře 26,00 EUR/CZK. Dnešní rozhodnutí centrální banky sice nepřinese změnu sazeb, ale kromě nové prognózy budou zajímavé komentáře ke kurzu koruny a novým měnově-politickým nástrojům. Celkově by mělo zasedání pro českou korunu vyznít neutrálně a pokud na globálních trzích vydrží dobrá nálada, může se měnový pár pokusit testovat 26,00.

Zahraniční forex
Dolaru se stále nedaří, přičemž mu nepomáhají jak data z domácího trhu práce (viz včera ADP report), tak skutečnost, že v Kongresu vázne dohoda nad novým fiskálním balíkem. Již příští týden přitom mají senátoři odjet na prázdniny.

Dnes bude eurodolarový trh sledovat jak data z Německa (nové zakázky v průmyslu), tak důležitá týdenní data z trhu práce. Eurodolaroví býci, ale zatím mají stále navrch.


Čtěte více:

ČNB nepřekvapila, úrokové sazby drží beze změny
24.06.2020 14:38
Česká národní banka dnes jednomyslně ponechala úrokové sazby beze změ...
Michl a Adam z ČNB: Aktualizovaný odhad dopadů pandemie COVID-19 na ekonomiku ČR
21.07.2020 10:27
V minulém týdnu byla spotřeba elektřiny meziročně nižší o 2,2 %, v pře...
Viceguvernér Nidetzký: ČNB teď nevnímá tlak na uvolnění měnové politiky. Výzvou pro vládu bude dělení finanční pomoci
22.07.2020 14:14
Česká národní banka v současné době nemá zapotřebí upravovat měnovou p...
Průzkum Reuters: ČNB zřejmě bude držet úrokové sazby beze změn až do roku 2022
04.08.2020 16:54
Česká národní banka (ČNB) bude zřejmě držet úrokové sazby mírně nad n...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
    Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
    Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
    7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
    7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
    7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
    7:30Saab AB (06/25 Q2)
    7:30Skanska AB (06/25 Q2)
    7:45Boliden AB (06/25 Q2)
    8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
    13:00American Express Co (06/25 Q2)
    13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
    13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
    14:30USA - Počet nově zahájených staveb
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university