Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA i přes snahu EU nechají cla na airbusy i další evropské zboží

USA i přes snahu EU nechají cla na airbusy i další evropské zboží

13.08.2020 10:22
Autor: ČTK

Spojené státy ponechají v platnosti 15procentní clo na dovoz evropských letadel Airbus i 25procentní clo na dovoz dalšího evropského zboží. Ve středu to oznámila americká vláda, která se tak rozhodla navzdory snaze Evropské unie vleklý spor o subvence vyřešit. Spor o podporu výroby letecké techniky, kterou unie společnosti Airbus poskytuje, se táhne už 16 let.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer uvedl, že EU nepodnikla dostatečné kroky k tomu, aby naplnila rozhodnutí Světové obchodní organizace (WTO). Právě ta už dříve rozhodla, že Airbus dostává podporu v rozporu s pravidly světového obchodu, a proto jsou Spojené státy oprávněny zavést vlastní cla na vybrané zboží z EU.

Lighthizer dodal, že jeho úřad bude požadovat zahájení nového procesu, který by přinesl dlouhodobé řešení sporu.

Spojené státy ale upraví seznam potravin, vína a lihovin dovážených z Evropské unie, které Washington loni v říjnu zatížil 25procentním clem. Od letošního 1. září se clo nebude vztahovat na řecký sýr či britské sušenky, bude se ale týkat německých a francouzských marmelád. Beze změny, a to na 7,5 miliardy dolarů (asi 166 miliard Kč), zůstane celkový objem evropského zboží zatíženého americkým clem a jeho výše, uvedl USTR.

Spojené státy a Evropská unie se od roku 2004 u WTO navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Boeing a Airbus. U obou stran bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO své výrobce finančně podporovaly, aby jim zajistily výhodnější pozici na trhu.


Čtěte více:

Die Welt: Airbus sníží produkci o 40 procent a propustí tisíce lidí
29.06.2020 8:43
Airbus v příštích dvou letech sníží produkci a dodávky o 40 procent op...
Airbus kvůli koronavirové krizi zruší 15.000 pracovních míst
01.07.2020 8:56
Evropský výrobce letadel Airbus během jednoho roku zruší zhruba 15.000...
Airbus se ve 2. čtvrtletí kvůli koronaviru propadl do ztráty
30.07.2020 9:16
Evropský výrobce letecké techniky Airbus Group v letošním druhém čtvrt...
The Economist: Letecký průmysl povstane z popela, zářivější než kdy dřív
03.08.2020 10:39
Letecké společnosti prodávají kvůli omezením cestování a strachu z nák...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.03.2026
9:08Německo zatím z fondu na investice látá především díry v rozpočtu, tvrdí výzkumníci z Ifo
8:54Rozbřesk: Porostou v eurozóně sazby? S ropou posiluje dolar
8:48Šéf Nvidie čeká do 2027 objednávky za bilion dolarů, Trump věří, že získá Kubu. Evropska zahájí poklesem  
6:09Wall Street stále věří americkým akciím. S&P 500 má podle ní prostor k dalšímu růstu  
16.03.2026
16:43PODCAST Týdenní výhled: Ropa dál roste, napětí neustupuje a do toho zasedají centrální banky  
15:57Historická zkušenost, na kterou nyní trhy moc nevěří
14:30Ropa nad sto dolary přepisuje evropský energetický sektor. Neste a Equinor táhnou, služby padají  
14:14Jak se Polsko z komunistické trosky stalo jednou z 20 největších ekonomik
13:39ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:10Nebius získal velkého zákazníka. Meta si za 27 miliard dolarů kupuje přístup k jeho AI infrastruktuře
12:30Ropa snížila tlak na akcie i dluhopisy, volatilita se snižuje  
11:03Ropa dál zdražuje, Trump vyzývá ostatní země k ochraně Hormuzského průlivu
10:31Meta sází na AI efektivitu: počet zaměstnanců může klesnout o pětinu
9:41Komerční banka, a.s.: Oznámení o změně Tier 2 kapitálu
8:57UniCredit podává oficiální nabídku na převzetí německé Commerzbank
8:49Rozbřesk: Centrální bankéři neřeknou nic, protože za dané situace skutečně „nikdo nic neví“
8:43ČNB sazby ponechá, Tykač zpochybňuje převzetí ČEZ státem a trhy sledují napětí v Hormuzu i nabídku UniCreditu  
5:50Fidelity: Konec éry 60/40? Vyšší volatilita a fragmentace nutí investory přehodnotit konstrukci portfolia
15.03.2026
8:37Víkendář: Kdyby bylo k dispozici více kaučuku, mohla skončit válka dříve?
14.03.2026
9:09Víkendář: Když chybí strategická surovina – jak vznikl a co vše způsobil nedostatek kaučuku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW