Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Macron vlévá 100 miliard eur do oživení francouzské ekonomiky

Macron vlévá 100 miliard eur do oživení francouzské ekonomiky

03.09.2020 10:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Francouzská vláda dnes představila podrobnosti svého stimulačního plánu v hodnotě 100 miliard eur (zhruba 2,6 bilionu Kč), který má během dvou let odstranit negativní hospodářské dopady koronavirové krize. Plán zahrnuje veřejné investice, dotace i snižování daní, napsala agentura Reuters.

Vláda hodlá v rámci plánu vynaložit v průběhu dvou let mimo jiné 35 miliard eur na posílení konkurenceschopnosti francouzské ekonomiky, 30 miliard eur na podporu energie šetrné k životnímu prostředí a 25 miliard eur na podporu pracovních míst, uvedli vládní představitelé. Jeho cílem je odklon od nouzových výdajů během krize Covid směrem k řešení dlouhodobých problémů slabých investic a k tvorbě pracovních míst ve druhé největší ekonomice eurozóny.

"Cílem tohoto stimulačního plánu je zastavit kolaps naší ekonomiky a zastavit růst nezaměstnanosti,“ řekl v rádiu RTL předseda vlády Jean Castex. "Má jak okamžitý cíl, tak také strukturální a dlouhodobý cíl, který je součástí logiky reformy a transformace prezidentství.“

Objem stimulačního plánu odpovídá čtyřem procentům hrubého domácího produktu. Francie tak podle jednoho z vládních představitelů investuje do ekonomiky v poměru k HDP více veřejných prostředků než jakákoliv jiná velká evropská země. Vláda prezidenta Emanuela Macrona předpokládá, že ekonomika se díky plánu do roku 2022 vrátí na úrovně z období před příchodem koronavirové krize. V letošním roce očekává ministerstvo financí pokles HDP o 11 procent. 

Pro Macrona je to vysoká sázka. Zotavení ekonomiky vypadá bledě a roste riziko nezaměstnanosti. Nad tímto temným výhledem se rýsují prezidentské volby v roce 2022 a prezident tak nemá moc času na další pokusy.

Další stimuly plánují vlády v celé Evropě. V Německu blok kancléřky Angely Merkelové v úterý podpořil mimořádné schodkové výdaje v příštím roce. To ale také vede k napnutějším financím. V případě Francie krizové výdaje posunuly dluhové břemeno na zhruba 120 % produktu.

Zelené výdaje se zaměří na dopravu s nízkými emisemi, zejména na železniční síť SNCF, a na renovace budov. To by mohlo být prospěšné pro velké francouzské stavební společnosti jako Bouygues a Compagnie de Saint-Gobain, stejně jako pro výrobce elektrických zařízení Legrand a Schneider Electric.

Průmyslová část plánu je tvořena hlavně osekáním daní, což bude pro rozpočet znamenat ztrátu 10 miliard eur ročně. Vláda předpokládá, že z toho budou těžit hlavně malé a střední podniky.

Vláda se také cílí na 160 000 pracovních míst vytvořených v roce 2021 díky stimulačnímu plánu, řekl Castex. Dalších 300 000 bude zachráněno kombinací nouzových a dlouhodobých mechanismů dočasného propuštění, řekli úředníci.

Zdroj: čtk, bloomberg


Čtěte více:

Franklin Templeton: EU přináší komplexní fiskální záchranný balíček
02.06.2020 16:16
Evropská komise představila nový rozsáhlý fiskální záchranný balíček v...
Eurozóna: Útlum ekonomické aktivity v eurozóně v červnu výrazně polevil
23.06.2020 12:53
Útlum ekonomické aktivity v zemích eurozóny v červnu výrazně polevil. ...
Nejstarší jaderná elektrárna ve Francii končí. Debata o energii ne
30.06.2020 14:49
Francie uzavřela nejstarší jaderný reaktor v zemi, 43 let starý blok F...
Francouzská ekonomika ve třetím čtvrtletí silně oživí
08.07.2020 13:24
Francouzská ekonomika se ve druhém čtvrtletí kvůli negativním dopadům ...
Vznikne nový světový lídr ve vodárenských službách?
31.08.2020 15:54
Veolia Environnement po osmi letech obnovuje pokus vytvořit světového ...

Váš názor
  • No jistě
    03.09.2020 11:57

    Plán omezovat ekonomicky efektivní obory a podporovat problémové ekologické dopadne jak dycky. Co je v tom jinak než dělali doteď?
    HenryFord
    • Re: No jistě
      03.09.2020 13:41

      Asi že předtím už neměli moc možností tolik rozhazovat. Přece jen zadlužení 100% HDP je celkem dost. Teď když k tomu přilípneš visačku COVID-19, tak si v klidu navýší zadlužení na 120% a nikdo ani neštěkne. Efektivita takto utracených peněz bude samozřejmě někde u 10%, zbytek stejně na konci skončí na kontech nemocných mocných...
      qwer
Aktuální komentáře
16.12.2025
22:01Nasdaq přerušil třídenní pokles; Tesla na nových maximech; ropa nejníže za 5 let  
17:10Americká „blbá nálada“, fundament a technická analýza
15:31Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o rozhodnutí o zisku Společnosti
15:17Česko v roce 2026: Stabilní inflace, silná koruna, opatrný růst
15:12V USA vzniklo v listopadu více míst, než se čekalo
13:30Pražská burza hlásí mimořádně úspěšný rok. Kromě vysokých výnosů zaznamenala i nejvyšší objem obchodů od roku 2012
12:30Růst podnikatelské aktivity v eurozóně na konci roku zpomalil víc, než se čekalo
12:04ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku se v prosinci zvýšila
11:41Nasdaq podal žádost o rozšíření obchodních hodin na 23 hodin denně od pondělí do pátku
10:50Desátý měsíc poklesu. Průmyslové ceny v Česku táhnou dolů energie
10:15Auto-revoluce na půl plynu. Brusel přehodnocuje čistě elektrickou budoucnost
9:18Ford ustupuje od elektromobility, investuje do hybridů a baterií pro datacentra
8:48Trump žaluje BBC, Musk s majetkem přes 600 miliard USD a bankovní ambice PayPalu  
8:45Rozbřesk: Koruna vyhlíží zasedání ČNB a ECB. Dolar před klíčovými daty z amerického trhu práce slábne
8:40Muskovo jmění je spočteno na 677 miliard dolarů. V této dimenzi je jediným člověkem na světě, tahounem nyní Space X
6:09Investiční výhled 2026: Příznivé makro prostředí, rostoucí zisky, ale také vyhrocenější rizika  
15.12.2025
18:05PODCAST Týdenní výhled: Trhliny v AI narativu, opožděná makrodata a zasedání centrálních bank  
17:46Wall Street kolísá, trhy čekají na klíčová data z USA  
17:23Ekonomika a zisky obchodovaných firem v příštím roce
15:50SAP, Klarna, Spotify: Analytici předpovídají v příštím roce silný růst

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
USA - Počet nově zahájených staveb
USA - Prodeje nových domů
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
11:00EMU - CPI, y/y