Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CZG startuje na 290 korunách za akcii. Zbrojovka získala z úpisu 812 milionů korun

CZG startuje na 290 korunách za akcii. Zbrojovka získala z úpisu 812 milionů korun

02.10.2020 8:32, aktualizováno: 2.10. 9:56
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Společnost CZG – Česká zbrojovka Group SE dokončila úpis svých akcií v rámci veřejné nabídky, v níž získala celkem 812 milionů určených k financování rozvojových plánů společnosti ve Spojených státech. Nad rámec primární nabídky poskytl jediný akcionář CZG, jímž je společnost Česká zbrojovka Partners SE, opci navýšení umožňující prodej dalších 280 000 akcií v hodnotě až do výše 81,2 milionů . Obchodování akciemi CZG na hlavním trhu Prime Market Burzy cenných papírů Praha začíná dnes pod symbolem CZG. Otevírací cena byla stanovena na 290 za akcii. Na Patria.cz naleznete titul CZG zde a také na homepage webu v boxu AKCIE ONLINE - ČR. Titul v úvodu na pražské burze obchoduje kolem hranice 300 korun za akcii se ziskem 3-4 % proti IPO ceně. Formálně byl titul zalistován na burze již od června, včerejším závěrem před projevením IPO bylo 354 Kč/akcie.

Cena akcií v rámci nabídky byla stanovena na 290 za akcii, což odpovídá tržní kapitalizaci společnosti ve výši 9,5 mld. . Většina akcií byla alokována investorům z České republiky, přičemž 90,9 % akcií bylo přiděleno institucionálním a 9,1 % akcií drobným investorům. Předpokládá se, že nabídka bude vypořádána kolem 6. října 2020. Očekává se free float přibližně 8,6 % akcií společnosti, který se v případě úplného uplatnění opce navýšení může zvýšit až na 9,4 %.

„Dnešní začátek obchodování našich akcií na hlavním trhu pražské burzy představuje zásadní milník v historii naší firmy. Zájem, jaký akcie společnosti vyvolaly mezi českými institucionálními i drobnými investory, včetně mnoha zaměstnanců CZG, nás nesmírně potěšil. Ve výsledku se přibližně desetina našich zaměstnanců v České republice rozhodla zúčastnit Nabídky, což je pro nás dokladem jejich důvěry ve Společnost. S kapitálem, který jsme prostřednictvím veřejné nabídky získali, jsme dobře připraveni naplnit naše růstové plány, včetně vybudování nových výrobních kapacit ve Spojených státech,“ uvedl Lubomír Kovařík, prezident a předseda představenstva CZG.

„V průběhu roadshow jsme zaznamenali značně povzbudivý zájem ze strany jak tuzemských, tak mezinárodních institucionálních investorů z Evropy i ze Spojených států. Nakonec jsme se však rozhodli velikost transakce zmenšit a prozatím stávající akcie neprodávat, neboť jsme pevně přesvědčeni o dalším růstu hodnoty CZG, v souvislosti s naplňováním naší strategie. Podařilo se nám získat dostatečné prostředky k financování rozšíření naší přítomnosti na americkém trhu. Věříme, že budoucí výkonnost našich akcií na trhu prokáže, že jsme zvolili správný přístup vůči veřejným trhům. Jsme nadále zcela odhodláni naplňovat naši strategii a doručovat přesvědčivé výsledky,“ dodal Jan Drahota, místopředseda představenstva a finanční ředitel CZG.

Generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic přivítal CZG na parketu pražské burzy slovy: „Jsem velmi rád, že se emise této světově známé firmy povedla a že na pražské burze můžeme po delší době opět přivítat tradiční úspěšnou českou firmu. Česká zbrojovka je po celém světě vysoce ceněným ambasadorem špičkového českého strojírenského odvětví a investoři dostali možnost podílet se na jejím růstovém příběhu. V době, kdy politická korektnost zasahuje i do světa investování, byla emise CZG smělým počinem. Jsem přesvědčen, že všichni investoři, kteří si akcie jedné z nejlepších evropských strojírenských firem koupili, budou se svou investicí spokojeni.”

Hlavní parametry nabídky v bodech:

Cena akcií v rámci nabídky byla stanovena na 290 za akcii, což odpovídá tržní kapitalizaci společnosti ve výši 9,5 mld. .

Nabídku tvořilo 2 800 000 nově vydaných akcií společností, které představují přibližně 8,6 procent celkového počtu akcií společnosti po dokončení nabídky a zapsání zvýšení základního kapitálu.

V průběhu úpisu akcií se současný majoritní akcionář společnosti, Česká zbrojovka Partners SE, rozhodl nabídky aktuálně nezúčastnit a nadále se naplno věnovat své vlastnické roli.

K pokrytí případného navýšení nabídky se společnost Česká zbrojovka Partners SE zavázala poskytnout až 280 000 stávajících akcií, tedy množství odpovídající přibližně 10 procentům maximálního celkového počtu akcií v nabídce - opce navýšení.

Za předpokladu uplatnění opce navýšení v plné výši bude nabídku tvořit celkem 3 080 000 akcií, což odpovídá přibližně 9,4 procentům celkového počtu akcií společnosti po dokončení nabídky.

Po dokončení nabídky a zapsání zvýšení základního kapitálu bude celkový počet akcií společnosti činit 32 638 000 akcií.

Vydáním nových akcií společnost získá hrubý výnos ve výši přibližně 0,8 mld. .

Většina akcií byla alokována investorům z České republiky, přičemž 90,9 % akcií bylo přiděleno institucionálním a 9,1 % akcií drobným investorům.

Všichni zaměstnanci společnosti, kteří se nabídky zúčastnili, získali akcie v souladu se svými objednávkami.

Předpokládá se, že nabídka bude vypořádána kolem 6. října 2020.

Na společnost se vztahuje omezení prodeje (lock-up) na jakékoliv nově vydávané akcie, až na obvyklé výjimky, v délce trvání 180 dní. Nynější většinový akcionář bude v případě uplatnění opce navýšení souhlasit s omezením prodeje na své zbývající akcie ve společnosti, až na obvyklé výjimky, v délce trvání 720 dní.

Akcie společnosti byly přijaty k obchodování na hlavním trhu (Prime Market) Burzy cenných papírů Praha s účinností od 1. června 2020. Společnost podala k BCPP žádost o přijetí nových akcií k obchodování na hlavním trhu burzy. Obchodování akciemi Společnosti na hlavním trhu BCPP bude zahájeno dnes pod symbolem CZG.

Očekává se free float přibližně 8,6 % akcií společnosti, který se v případě úplného uplatnění opce navýšení může zvýšit až na 9,4 %.

Počínaje prvním dnem obchodování se jako tvůrci trhu přihlásily Erste Group Bank, Fio banka, J&T banka a Wood & Company Financial Services.

Pro emisi CZG bylo stanoveno rozpětí (spread) ve výši 8 a minimální množství (lot) na úrovni 1000 kusů.

CZG – Česká zbrojovka Group je společně se svými dceřinými společnostmi jedním z předních evropských výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další civilní využití. CZG své produkty prodává především pod značkami CZ (Česká zbrojovka), CZ-USA, Dan Wesson, Brno Rifles a 4M Systems. Součástí skupiny CZG jsou společnosti Česká zbrojovka, CZ-USA, 4M Systems a CZ Export Praha. CZG rovněž drží menšinový podíl ve švédském výrobci optických montážních řešení pro zbraně, společnosti Spuhr i Dalby.
CZG má své sídlo v České republice a výrobní kapacity v České republice a ve Spojených státech. Ve svých provozech v České republice, USA a Německu zaměstnává CZG zhruba 1 625 lidí.
V loňském roce CZG oznámila svůj záměr investovat do posílení své přítomnosti na trhu ve Spojených státech rozšířením svých výrobních a distribučních kapacit na tomto trhu prostřednictvím projektu nového závodu ve městě Little Rock.


 
 
 
 

Čtěte více:

Vstupem na burzu chce Česká zbrojovka posílit svou důvěryhodnost
01.06.2020 8:17
Vstupem na pražskou burzu chce holding CZG - Česká zbrojovka Group SE ...
Česká zbrojovka plánuje veřejnou nabídku akcií na pražské burze
09.09.2020 9:06
Česká zbrojovka oznámila záměr nabídnout své akcie k obchodování na pr...
Česká zbrojovka stanovila cenové rozpětí k IPO. Tady jsou podrobnosti
22.09.2020 10:56
Česká zbrojovka Group SE oznamuje zahájení veřejné nabídky svých akcií...
Česká zbrojovka Group má i přes pandemii vyšší tržby, EBITDA ale klesla
01.10.2020 10:49
Po vybraných předběžných výsledcích zveřejněných 9. září vydává Česká ...

Váš názor
Aktuální komentáře
02.12.2020
10:36Stock Spirits zvýšil roční tržby, zisk ale klesl. Navrhuje mimořádnou dividendu
10:20IPO Airbnb by mohlo být pozitivní, pak bude záležet na epidemii (komentář analytika)  
10:03Salesforce.com kupuje aplikaci Slack za 27,7 miliardy dolarů
9:12Rozbřesk: Během přestávky mezi kovidovými vlnami si česká ekonomika výrazně polepšila
8:59Británie schválila použití covidové vakcíny. Dostupná má být od příštího týdne
8:48Pochybnosti o nových maximech trhů, razie na Slovensku i roční čísla Stock. Trhy zřejmě otevřou mírně níže  
8:39Zeman ohlásil veto daňového balíčku, Vystrčil vliv na Senát nečeká
8:29Bilance třetího kvartálu: Zisk amerických bank se zvedá, meziročně ale stále chybí desetina a zvedl se počet neúspěšných
8:23Zásah ve slovenské Pentě: Policie zadržela pro podezření s korupce a praní špinavých peněz spolumajitele Haščáka
8:18První návrh postkovidové pomoci americké ekonomice: přes 900 miliard dolarů do mezd, zaměstnanosti i vakcín
5:52Faktograf: Akciové déja vu  
01.12.2020
22:03Vidina stimulů opět pomáhá trhům  
17:54Powell je pozitivní na ekonomiku. Dluhopisy se dnes vyprodávají, eurodolar vylétl nad 1,20  
17:39Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem
17:32„Nejhorší“ firmy na trhu
17:02Sázejte na zvyšování úrokových sazeb v Česku, radí Citi
16:24Americký průmysl v průzkumu ISM lehce zaostal za odhady (komentář analytika)
15:24Tesla do indexu S&P 500 vstoupí naráz. Mamutí entrée ale nebylo jisté
15:13MONETA Money Bank, a.s: Provoz fakturačního oddělení společnosti MONETA na konci roku 2020 / Operation of MONETA accounting department at the end of 2020
15:06MONETA Money Bank, a.s: Oznámení o fúzi Wüstenrot hypoteční banka a.s. a MONETA Money Bank/Notification of merger of Wüstenrot hypoteční banka a.s. and MONETA Money Bank

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Crowdstrike Holdings Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Okta Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Snowflake Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Synopsys Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)