Česká zbrojovka Group SE oznamuje zahájení veřejné nabídky svých akcií. Společnost dnes zveřejnila prospekt a oznámila cenové rozpětí v intervalu 290 až 370 Kč za akcii. Investoři budou s jejími akciemi moci začít obchodovat zřejmě od 2. října 2020. Z výpočtů Reuters vyplývá, že IPO oceňuje firmu na 13,6 miliardy Kč při horní hranici stanoveného cenového rozpětí při plné emisi nabízených nových akcií.
Primární veřejnou nabídku lze stručně charakterizovat těmito parametry, které dnes společnost představila:
• Nabídka akcií zahrnuje veřejnou nabídku drobným investorům v České republice a dále neveřejnou mezinárodní nabídku určitým institucionálním investorům mimo Spojené státy americké v souladu s předpisem Regulation S a kvalifikovaným institucionálním investorům ve Spojených státech ve smyslu pravidla 144A či v souladu s jinou platnou výjimkou dle amerického zákona o cenných papírech (U.S. Securities Act) z roku 1933.
• Časové období, během něhož mohou investoři podávat své objednávky, začíná 22. září 2020 s předpokládaným koncem 1. října 2020 v 17:00 SEČ pro institucionální investory a 1. října 2020 v 16:00 SEČ pro drobné investory. Společnost se může rozhodnout Nabídkové období prodloužit nebo zkrátit.
• Nabídka je tvořena až 6 911 638 nových akcií, které budou společností vydány, a dále nejméně 2 024 621, nejvíce však 4 859 091 stávajících akcií firmy, které jsou v současnosti v držení společnosti Česká zbrojovka Partners SE, která v této transakci vystupuje jako prodávající akcionář.
• Minimální velikost objednávky je 10 akcií. Maximální velikost objednávky není omezena.
• Cenové rozpětí nabídky bylo stanoveno na 290 až 370 Kč za jednu akcii.
• Předpokládá se, že konečná cena nabídky bude stanovena v rámci stanoveného cenového rozpětí na základě tržní kapitalizace společnosti ve výši 10,7–13,0 mld. Kč po ukončení nabídky. Konečná nabídková cena za nabízené akcie pro drobné investory nepřekročí horní mez cenového rozpětí. V případě institucionálních investorů může konečná nabídková cena horní hranici cenového rozpětí přesáhnout. Společnost předpokládá zveřejnění konečné nabídkové ceny a celkového počtu akcií, které budou prodány, okolo 1. října 2020.
• K pokrytí případného navýšení nabídky poskytne prodávající akcionář až 1 214 773 stávajících akcií, tedy množství odpovídající přibližně 10 procentům maximálního celkového počtu akcií v IPO.
• Pokud se zaměstnanci skupiny rozhodnou k účasti v nabídce, mohou se jejich alokace lišit od alokací ostatních drobných investorů.
• Za předpokladu, že bude cena nabídky ležet uprostřed cenového rozsahu, a že prodávající akcionář prodá maximální počet akcií a manažer stabilizace nabídky uplatní opci navýšení v plné výši, se bude celková hodnota nabídky pohybovat kolem 4,3 mld. Kč.
• Po dokončení nabídky bude celkový počet akcií společnosti dosahovat až 36 749 638 akcií.
• Předpokládaný hrubý výtěžek nabídky, za předpokladu, že všechny akcie budou prodány za cenu uprostřed cenového rozpětí a při uplatnění opce navýšení v plné výši, bude přibližně 2 mld. Kč pro společnost a 2 mld. Kč pro prodávajícího akcionáře.
• Po dokončení nabídky bude prodávající akcionář nadále vlastnit a ovládat většinový podíl ve společnosti.
• Prodávající akcionář bude souhlasit s omezením prodeje (lock-up) na své zbývající akcie ve společnosti v délce trvání 720 dní. Na firmu se bude rovněž vztahovat lock-up v délce trvání 180 dní na jakékoliv nově vydávané akcie, až na obvyklé výjimky.
• Společnost podá k BCPP žádost o přijetí nových akcií k obchodování na hlavním trhu BCPP (Prime Market).
• Očekává se, že po dokončení nabídky se při nabídkové ceně uprostřed cenového rozpětí bude free float pohybovat mezi 23 % až 34 % všech akcií firmy, za předpokladu, že společnost prodá 6 073 864 akcií a prodávající akcionář v prvním případě prodá minimálně 2 024 621 akcií, v druhém případě 6 073 864 akcií (při uplatnění opce navýšení v plné výši).
Čistý výtěžek z IPO chce firma použít k úplnému nebo částečnému financování investičních nákladů a výdajů spojených s realizací projektu výrobního závodu ve městě Little Rock v Arkansasu. Zde počítá s částkou z IPO 40 milionů USD až 50 milionů USD. Zbylou část chce využít k posílení provozního kapitálu a na další firemní účely, včetně financování možných akvizičních příležitostí. Firma to uvedla v dnešní tiskové zprávě.
Dividenda?
S každou akcií se pojí právo jejího držitele na výplatu dividendy. V souladu se svou dividendovou politikou platnou od účetního roku končícího 31. prosince 2020 hodlá firma cílit na roční výplatu dividendy ve výši 33 % konsolidovaného čistého zisku za daný účetní rok. Dividendy bude vyplácet v českých korunách.
„Jako Česká zbrojovka Group považujeme nabídku akcií za skvělou příležitost pro naše investory účastnit se našeho rozvoje a úspěchu. Věříme, že společně s nimi dokážeme sehrát zásadní roli v očekávané konsolidaci segmentu ručních palných zbraní a stát se klíčovým partnerem pro ozbrojené složky a uznávanou prémiovou značkou v Evropě a Spojených státech amerických," uvedl prezident a předseda představenstva společnost Česká zbrojovka Group Lubomír Kovařík.
Jan Drahota, místopředseda představenstva CZG, uvedl: „Finanční výsledky a úspěchy v posledních letech jasně ukázaly, že CZG je díky svému robustnímu obchodnímu modelu, silnému růstu, výborným hospodářským výsledkům a celkovému postavení na trhu perfektně vybavena pro to, aby dokázala naplnit svou vizi. Plány na expanzi ve Spojených státech jen potvrzují náš cíl stát se v oboru střelných zbraní skutečně světovým hráčem.“
Akcie firmy byly s účinností od 1. června 2020 zapsány na hlavním trhu Burzy cenných papírů Praha. Společnost podá žádost o přijetí nových akcií k obchodování na hlavním trhu BCPP. Společnost předpokládá, že nově vydané akcie budou k obchodování na hlavním trhu BCPP přijaty ve dnech kolem 7. října 2020 pod symbolem CZG a že investoři budou moci s akciemi začít obchodovat od 2. října 2020 nebo kolem tohoto data.

Prospekt pro IPO společnosti schválila včera Česká národní banka s účinností k dnešnímu dni. Součástí prospektu je množství informací o minulé výkonnosti firmy, nikoli ale výhled, podotkl na tiskové konferenci Drahota. Firma ovšem očekává další růst, uvedl také. Pokud jde o listopadové prezidentské volby v USA, na americkém trhu Česká zbrojovka působí od roku 1997 a kontinuálně tam roste bez ohledu na to, zda ve volbách vítězí kandidát demokratické nebo republikánské strany, prohlásil na dotaz Patria.cz.
Pokud jde o předpokládaný zájem, bude road-show probíhat na všech trzích, které tato nabídka zahrnuje. "Máme indikovaný zájem ze všech trhů," prohlásil také Drahota na dotaz novinářů.
Silně exportně založená CZG je jedním z předních evropských výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další civilní využití. Společnost má své sídlo v České republice a výrobní závody v ČR a ve Spojených státech. V současné době CZG - Česká zbrojovka Group zaměstnává přibližně 1 600 lidí v České republice, Spojených státech a Německu.
Firma již dříve uvedla, že výnosy dosáhly v první polovině tohoto roku rekordních 3,4 mld. korun, což je meziročně nárost o 13,5 %. Firma prodala 228.205 zbraní, což bylo o 15,1 % více než ve stejném období loňského roku. Provozní zisk vzrostl meziročně o 8,0 % na 675,8 mil. Kč. Čistý zisk v meziročním srovnání klesl o 23,5 % na 382,0 mil. Kč především v důsledku nepříznivého vývoje směnného kurzu a souvisejících čistých ztrát z finančních operací. Výsledky se vztahují pouze na pokračující činnosti.
CZG je kontrolována holdingovou společností Česká Zbrojovka Partners, jejím nejsilnějším spolumajitelem je René Holeček. Ten byl v loňském roce vyhlášen časopisem Forbes 30. nejbohatším Čechem.
Zdroje: CZG, Reuters, Patria