Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na naše výdaje příjmy nestačí, říká Rusnok. V roce 2024 může přijít dluhová brzda

Na naše výdaje příjmy nestačí, říká Rusnok. V roce 2024 může přijít dluhová brzda

12.04.2021 8:18, aktualizováno: 12.4. 9:50
Autor: ČTK

Aktualizováno

Musíme si přiznat, že na naše výdaje naše příjmy dlouhodobě nestačí. V diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to včera řekl guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok. Změny podle něj budou zřejmě nutné například ve valorizování klíčových položek sociálních transferů, včetně důchodů. Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová zopakovala, že ČR narazí kvůli vývoji veřejného dluhu na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024. Guvernér kromě toho také prohlásil, že nemá strach z toho, že by Česko postihl v nejbližších měsících inflační šok a prudký růst cen.

Dluhová brzda stanoví hranici, při jejímž překročení musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Stanovená je na úrovni 55 procent hrubého domácího produktu. Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že na dluhovou brzdu narazí veřejné finance až o rok později. Podle Rusnoka se tento stav nemusí stát rokem 2024 ani později, je ale nutné, pokud bude existovat "jasná trajektorie, že je to udržitelný vývoj".

"Budeme se muset podívat pravdě do očí, přestat vypouštět mlhu před volbami a samozřejmě říct, že na naše současné výdaje naše současné příjmy dlouhodobě nestačí. Musíme si říct, že někde zkrátíme ty výdaje, a to nejsou nějaké hry s tím, že někde propustíme pár set úředníků, možná i tisíc, možná i pár tisíc. To nebude stačit, to si bohužel musíme přiznat. Musíme si říct, jak pak valorizovat ty klíčové položky sociálních transferů včetně důchodů. Prostě asi nastane doba, kdy tak štědrá valorizace ve všech situacích nebude možná," řekl včera guvernér.

Podle Rusnoka jde o to najít politický konsensus. "V zájmu stability dnešní, zítřejší a pozítřejší musíme udělat určité kroky v určitém momentě, které nejsou samozřejmě příjemné a všichni je nebudou vítat a tleskat. A pak je tady strana příjmová, kdy naše příjmová kvóta, nejenže byla nízká i předtím, tak ještě podle mě zcela neuváženě byla snížena tím opravdu velmi podivným zásahem do úrovně zdanění příjmů," dodal.

Guvernér ČNB se už loni v srpnu ve stejném diskusním pořadu spolu s dalšími ekonomy Danuší Nerudovou a Filipem Matějkou shodl, že zrušení superhrubé mzdy a zavedení dvou sazeb daně z příjmu není od vlády promyšlený krok, který navíc ohrožuje vývoj a udržitelnost veřejných financí. Vládní představitelé tyto kroky opakovaně hájí.

Rusnok se včera dále vyjádřil také k březnovému vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO), který vyzval, že ČNB by měla přispět do státního rozpočtu podobně jako centrální banky Německa a Švýcarska. Babiš tehdy po jednání s prezidentem Milošem Zemanem poukázal na to, že ČNB vykázala předloni zisk téměř 58 miliard korun a loni 92 miliard a že státní rozpočet má za epidemie koronaviru vysoké deficity.

“Pan premiér je takový trošku politický marketér a vypouští různé mlhy. Toto byla mlha, o tom jsem přesvědčen" uvedl včera Rusnok. K úvahám o převodu zisku ČNB do státního rozpočtu se už dříve vyjádřil viceguvernér Marek Mora. Podle něj je to legitimní požadavek, ale momentálně nemožný. ČNB totiž musí podle Mory přednostně uhradit ztráty z předchozích let a naplnit takzvaný rezervní fond.

Veřejné finance se loni dostaly především kvůli dopadům pandemie koronaviru do schodku 6,2 procenta HDP, uvedl na začátku měsíce Český statistický úřad. V roce 2019 vykázaly veřejné finance přebytek 0,3 procenta HDP. Celkový veřejný dluh loni podle aktuálních údajů stoupl na 38,1 procenta HDP z 30,3 procenta v roce 2019. Podle pravidel EU za standardních podmínek by se neměly dostat veřejné finance do deficitu většího než tři procenta HDP a dluh by neměl přesáhnout 60 procent HDP. Ministerstvo financí v reakci uvedlo, že výsledek je v souladu s jeho očekáváním.

Inflační šok? Nemám strach

Guvernér ve stejném pořadu zároveň prohlásil, že nemá strach z toho, že by ČR postihl v nejbližších měsících inflační šok a prudký růst cen. Připustil ale to, že inflace může letos být mírně nad dvouprocentním inflačním cílem. Eva Zamrazilová uvedla, že souhlasí s Rusnokem v tom, že je otázkou, co s cenami udělá rozvolnění protikoronavirových opatření.

"Není to žádná tragédie. To, že zdražuje ropa, třeba razantněji, než někdo čekal, to, že jsou nějaké výkyvy na světovém trhu potravin, jsou položky, které centrální banka dokonce ve svých měnově politických rozhodnutích dává do takzvaných výjimek. Ale celkovou inflaci to ovlivní, s tím souhlasí," řekl guvernér.

"Pokud by naše prognózy ukazovaly, že je tady nějaký trend dlouhodobější že to není výkyv těchto komodit, tak samozřejmě tomu budeme muset přizpůsobovat naši politiku a začít uvažovat o postupném návratu k sazbám, které jsou řekněme normálnější, než které máme v tuto chvíli," dodal Rusnok. Bankovní rada ČNB v březnu jednomyslně ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 procenta.

Meziroční inflace v únoru podle údajů Českého statistického úřadu klesla na 2,1 procenta. Únorová meziroční inflace byla ale o 0,4 procentního bodu vyšší, než odhadovala ČNB v prognóze, uvedl už dříve ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Důvodem rozdílu byl podle něj stejně jako v lednu především vývoj cen potravin.

Březnová data o inflaci zveřejní ČSÚ v úterý.

 
 

Čtěte více:

Schillerová: Schodek rozpočtu příští rok nebude pod 300 miliardami korun
22.03.2021 8:47
Schodek státního rozpočtu příští rok nebude pod 300 miliard korun. V ...
Babiš: ČNB by měla přispět do rozpočtu. Rusnok: Nemáme teď zisk, který bychom mohli poslat
23.03.2021 8:27
Česká národní banka by měla přispět do státního rozpočtu podobně jako ...
Petr Dufek: Deficit rozpočtu k HDP je nejhorší od roku 2003
01.04.2021 9:46
Hospodaření veřejných financí skončilo v roce 2020 schodkem odpovídají...
Nejhorší schodek rozpočtu od vzniku ČR. Po březnu 125 miliard korun
01.04.2021 14:10
Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 125,2 miliardy ko...
MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana III: O přidané hodnotě, tužkách, digitalizaci i Kellnerovi s majitelem Koh-i-nooru Břízou
12.04.2021 6:00
Tři palčivá ekonomická témata a jeden exkluzívní host a jeho pohled na...

Váš názor
 •  
  13.04.2021 14:11

  Já si myslím, že se Bertík připravuje na rektální testy na Covid, stejně jako ostatní voliči ANO podle posledních zpráv je propaguje nový ministr zdravotnictví za ANO a pro voliče ANO je to přece povinnost se jich zúčastnit. Hamáček je dnes asi byl vyzkoušet a zkolaboval.
  Apolonius
 • výdaje
  13.04.2021 13:55

  nevím co stále někdo tady podsouvá něco o neúctě k důchodcům o tom to přeci vůbec není, faktem je, že suma ve výši 114% vybraných daní jde na duchody, státní zaměstnance a provoz státu tj. o 14% více než se na daních vůbec vybere a jen dalších 150 mld na dluh jde na nemandatorní výdaje, takže těžko může někdo slibovat duchodcům a st.zaměstnancům extra money každý rok, co se asi bude dít pokud urok z dluhu "vyskočí" jen na 4% místo dnešních 2 ?
  Mike
 • Já si na dnešek....
  12.04.2021 13:30

  ...vsadil Extra rentu u Sazky, takže jsem vysmátý.
  Martinez
  • Re: Já si na dnešek....
   12.04.2021 14:44

   Vysmáty budeš, až vyhraješ, nebo se pletu? :-)
   oh171.
  • Re: Já si na dnešek....
   12.04.2021 14:36

   Já zase koupil novou mikrovlnku, takže si mám kde ohřát párky a jsem tak vysmátý. Jinak berte Panasonic. Ale že to dalo, než jsem něco z těch křápů vybral.
   Ten, který tančí s papoušky
   • to Ten, který tančí s papoušky
    12.04.2021 14:43

    Nebuď slušný a jmenuj, který typ sis koupil :-)
    oh171.
    • Re: to Ten, který tančí s papoušky
     12.04.2021 14:49

     PANASONIC NN-DF383. Nemá to dotyková tlačítka, nemá to otáčející talíř, má to regulovaný magnetron, keramický vnitřek a dá se v tom teoreticky i péct. Pohoda. Něco pod 5 tisíc jsem za to dal.
     Ten, který tančí s papoušky
     • Re: to Ten, který tančí s papoušky
      13.04.2021 5:57

      Děkuji, každá informace se jednou může hodit. Koukal jsem, že se vyrábí už několik let, ale některé recenze uživatelů z poslední doby varují, že jim "chcípla" již v několika prvních minutách. Ale to může být chyba kusu, tak ať Ti dobře slouží.
      oh171.
      •  
       13.04.2021 8:09

       No... taky jsem četl. Původní Zanussi (ještě made in England) makala dvě dekády. Bohužel se mně ji nepodařilo opravit a navíc už je fakt ošklivá. Už má fakt hnusně žluté plasty, protože to v té době ještě nebylo vychytané.
       Ten, který tančí s papoušky
 • tistenim penez k prosperite
  12.04.2021 13:27

  Soudruhu Rusnoku, nepodléhejte panice a naslouchejte soudruhům z ECB kteří vám včas řeknou co máte dělat a navedou vás svými jasnými pokyny ! Je pochopitelné že Vy soudruhu Rusnoku ze své malé pozice nemůžete chápat celý velký plán, vůdci v čele kolektivu se na Vás za to nezlobí, mají pro vás pochopení. Kolektiv pod vedením bruselských soudruhů za hojné pomoci ECB bude silnější než kdy předtím. Svojí malou troškou přispějí i soudruzi z vlády ČR kteří ochotně a s nadšením vykonají předložené pokyny. Kolektiv dronů již nebude muset pracovat a když ano, tak pouze 1 den v týdnu, protože v plánu jsou masivní stimulační balíčky nekrytých peněz které dronům rozdáme aby byli pokojní a mohli dál spekulovat s nemovitostmi a bitcoiny.
  snb rulezz
  • tistenim penez k prosperite
   13.04.2021 12:23

   někteří jedinci to asi nikdy nepochopí.
   lime
  • Re: tistenim penez k prosperite
   13.04.2021 1:28

   Asi tak.
   Ten, který tančí s papoušky
 • 12.04.2021 11:51

  Elementární neúcta k důchodcům i jejich práci v minulosti je asi přímo úměrná tomu, co jedinci tuto nenávist zde šířící měli doma a co je vychovalo. Jde to na nich vidět už podle míry agrese v projevu, tady prostě chyběl cit a láska už od mládí, to je naprosto evidentní. Do jisté míry tak jejich názory chápu a je mi jich vlastně i líto. Jsem rád, že já mám prarodiče pracovité a slušné. A jestli má někdo pocit, že dnešní důchody jsou vysoké nebo že ty tzv. dárečky typu 5000 Kč jednorázově jsou něco obřího, tak takový člověk asi musí mít hodně hodně nízké nároky, když mu tohle přijde hodně. Opět mi nezbývá než dotyčného politovat.
  PetMa
  • Re:
   12.04.2021 16:09

   nic Vám nebrání darovat celý příjem penzistům....důchodci mají nastanevenou valorizaci na růstu průměrné mzdy a inflace a je to v pořádku....za současné populistické vlády je to něco navíc, jako rouškovné apod.....bohužel, český penzista se nebude mít nikdy dobře jako něměcký penzista....stejně průměrně český pracující člověk nebude mít nikdy kupní sílu neměckého pracujícího.....myslím, že současní mladí jsou na tom hůře než důchodci....splácet hypotéku, živit děti, manželku, nejistý příjem....pokud jsou dva penzisté, nic jim nechybí (pokud je sám, připouštím, že to již tak jednoduché není)....představte si, že bych se takhle chtěl mít na důchodu, jako současní penzisté....pravidelnou penzi, dopravu zdarma, jezdit si na výlety relativně dobrou zdravotní péči....co mají říkat ti, kteří nyní nastupují po škole do zaměstnání, co je čeká....dobře už bylo, bohužel lépe již nebude
   abc1
   • to abc1
    13.04.2021 6:20

    Ženy se dožívají vyššího věku, ale mají nižší penzi. Pokud je průměrný důchod (rok 2020) 14 500 Kč (a všichni asi víme, co znamená průměr), pak s náklady na bydlení cca 8 000 Kč a důchodem např. 12 000 máš 4 000 Kč na měsíc. To mi jako pecka moc nepřijde. Když si k tomu musíš v 70 letech platit třeba zuby, brýle, ... moc Ti toho asi nezbyde. Pokud ta žena celý život pracovala a vychovala 3 děti, šla sice dříve do důchodu, ale ty děti se na výši jejího důchodu dost negativně projeví. Problém důchodu není vůbec jednoduchý, ale tady v diskuzi zaznívají i dost extrémní či nepřátelské názory. Obyčejní důchodci za to ale nemohou. Je samozřejmě problém, že někteří mají důchod klidně 50 000 Kč a co si budeme povídat, Ti si to zrovna moc nezaslouží, jednak jde o všelijaké "politiky" a pak o různé "jedince", kteří jen využili možnosti (dříve se důchod počítal jinak, bral se průměr posledních 5 či 10 let a to se děli věci, staří pohledat na internetu: https://www.idnes.cz/finance/penze/statni-duchod-penze-rozdily-nejvyssi-duchod-nejnizsi-prumer.A180607_150457_penze_sov nebo https://www.penize.cz/starobni-duchod/409868-nova-cisla-o-duchodech-tri-lide-berou-pres-80-tisic-mesicne).
    oh171.
    • Re: to abc1
     13.04.2021 7:09

     ano, pokud je důchodce sám, žádná hitparáda to není....ale bylo by zajímavé, kdyby jsem dali statistiku, kolik žije důchodců v bytě 3+1, možná by jsi byl překvapen, žít v bytě sám, v nájmu v Praze si jen tak každý penzista dovolit nemůže a proč by tak měl, jinak existují příspěvky na bydlení, doplatky na léky za rok mají důchodci max. 500 Kč.....opravdu si nemyslím, že jako celek je tato skupina s porovnáním s rodinami, které mají děti, na tom hůře....to základní zajištění mají.....ano nemohou jezdit na Malorku jako němečtí penzisté
     abc1
     • to abc1
      13.04.2021 8:27

      S většinou co jsi napsal musím souhlasit, já netvrdím, že se mají špatně, ale jednoduché to prostě nemají, zejména starší osoby nad cca 75. Jen k tomu bydlení, pokud žiješ "celý" život s rodinou v nájemním bytě a pak odejdou děti a zemře Ti partner/manžel, což je dáno prostě tím, že se dožívají vyššího věku, nechce se Ti už na stará kolena měnit bydliště, resp. byt, ale to je zase další velké téma k diskuzi. V tomhle věku jim často ztěžují život i různé choroby a zejména ty duševní (hlavně paměť), to je průšvih, který těžko zvládnou bez pomoci. Chtějí si zachovat svůj klid a stereotyp, vrstevníci okolo postupně umírají, takže fakt to není snadné. A do toho ještě přijde Covid-19 a rok jsou zavření doma? To jim také zrovna moc nepomáhá, prostě těžká doba.
      oh171.
      • Re: to abc1
       13.04.2021 9:05

       Jo, ta duševní kondice nebo už vyloženě demence je opomíjené celospolečenské téma. Užil jsem si v životě svoje a ještě užiji. Jako dojít někomu na nákup, uklidit, popovídat, atd. to není problém. Ale ta demence fakt jo. Není nad agresívního paranoidního důchodce. To je jako bez psychofarmak nezvládnutelné. Nebo takovému člověku svěřit větší obnos. To je pomalu na rodinnou zabijačku.
       Ten, který tančí s papoušky
       • to Ten, který tančí s papoušky
        13.04.2021 11:03

        Souhlasím, je vidět, že víš o čem mluvím. Kdo nezažil, těžko pochopí. Sytý hladovému nevěří. Přeji Ti hodně štěstí.
        oh171.
     • Chudina mezi seniory
      13.04.2021 8:06

      Už je to déle, ale dělal se jakýsi socio výzkum a důchodci opravdu nejsou ohroženi chudobou. Jenom výjimečně. Chudobou jsou nejvíce ohroženi především mladí a, světe div se, matky samoživitelky sudružky Maláčové. Protože prostě senioři vesměs mají svou střechu nad hlavou, příspěvek na bydlení, hafec služeb zadara či s výraznou slevou, doplatky za léky se jim vracejí, pleny se jim hradí z veřejného zdravotního, atd. Kdežto taková maláčovic matka samoživitelka? No ta si musí hradit prakticky všechno. Včetně vložek.
      Ten, který tančí s papoušky
  • Re:
   12.04.2021 14:38

   Dneska jsem nad tím přemýšlel, co pro mě kdy v mém životě jakýkoliv nepracující důchodce kdy udělal. Asi bych to dokázal spočítat na prstech jedné ruky a je to fakt k zamyšlení. Ale možná mám jenom děravou paměť a je to všechno jinak.
   Ten, který tančí s papoušky
   •  
    13.04.2021 12:31

    minimálně jeden tě vychoval a vypustil do světa. Měl tě ovšem lépe vybavit a připravit na život.
    lime
    • Lime
     13.04.2021 13:33

     Absolutní souhlas. Empatii a pocit sounáležitosti u Papouška vytlačil cynismus, závist a bezohlednost. ///Tím netvrdím, že dvojice důchodců převážně nepřežívá v klidu. coý by ovšem za 40 let práce měla být samozřejmost.
     Velkamedvědice
     • Re: Lime
      13.04.2021 13:45

      To víte VM, jako zapšklý dědek na vozíku musím jít s proudem.
      Ten, který tančí s papoušky
      • Papoušek
       13.04.2021 13:54

       Nejsem ani v důchodu, ani navozíku. Jen mě iritují závistivá bezohledná hovada. Jak ty se chovíš k nemocným a sociálně slabším je vrchol. Když to tvý rodiče nezvládli, klidně se toho chopím a za pár týdnů tě dovychovám. Kup si na alieexpres nástěnku,jak si psal, páč lakomý žid jako ty, přece nedá 1000 kč za práci dřevo, barvu a sklo.
       Velkamedvědice
    •  
     13.04.2021 13:12

     No to jsme furt u těch prstů jedné ruky, že.
     Ten, který tančí s papoušky
  • Re:
   12.04.2021 12:21

   je celkem rozdíl mezi duchodcem co 40 let pracoval a mezi duchodcem byvalým slouhou režimu soc.policajtem vojákem a jejich vys.duchody, o rentách ani nemluvě, nebo o tom, že nemakačenko 30 let se válející doma na dávkách má nárok na důchod a dokud lidi vidí, že se platí víc těm co nemají dostat nic tak systém nikdy za svůj nevezmou, takže se dál čeká na zhroucení a nakonec prostě zbyde pro všechny jen min.dávka
   Mike
  • S T R A W
   12.04.2021 12:13

   Strawman. Podsouváš něco, aby jsi s tím mohl srdnatě bojovat. Víš prd co jsem měl doma a co mě vychovalo. Navíc já jsem připraven se o SVÉ rodiče postarat, pokud by konečně někdo zrušil tu socialistickou penzijní průběžnou pyramidovou hru. Nicméně k vysloužilému horníkovi či milicionářovi z 200km vzdáleného města (ve kterém jsem nikdy nebyl a nehodlám na tom nic měnit) nemám o nic větší vztah, než k někomu z 500 či 3000km vzdáleného města.
   Hayek
  • Re:
   12.04.2021 11:58

   Tvé bláboly jen svědčí o tom, že si pochopil téma multinicku. Seš ubožák, pokud píšeš o nějaké nenávisti k důchodcům. Celé téma si vykostil, abys obhájil stbákovo rozhazování. Nikdo tě tvůj důchod nebere. Tohle téma nikdy nebylo jen o důchodech. které vtipně zaměňuješ za nakupování hlasů. V tém oblíbeném rusku i číně by českým důchodcům mohli závidět.
   Velkamedvědice
   •  
    12.04.2021 15:08

    Chápu co jsi tím chtěl říct, Víceméně s Tebou souhlasím. Ale tu Čínu moc za příklad nedávej, tam se důchodci nemají špatně, ale jak se budou mít až generace jedináčků se bude muset postarat o tu haldu důchodců, to je ve hvězdách.:-) Jinak u nás se v rámci komunismu zlikvidovala dobře fungující ekonomika a tržní hospodářství a nebýt komunistu od 48 roku, asi by se důchodci měli úplně jinak. Bohužel jim vláda komunistů nevadila atk se nám na sklonku života pomstili STbákem.
    Apolonius
Aktuální komentáře
16.05.2021
14:54Vakcínu proti koronaviru nepřineslo státní řízení, ale starý dobrý kapitalismus
8:11Víkendář: Inflace, čínské stárnutí a úvěrový impuls
15.05.2021
19:22Project Syndicate: Odboráři po covidu
14:04Víkendář: Reaktivní Fed a „radši dříve, než později“
14.05.2021
22:01Wall Street končí týden na pozitivní notě  
17:48Do třetí generace...
17:23Zelený závěr týdne. Strach poklesl a nižší ceny lákají  
16:35Cato: Vysokorychlostní tratě jsou drahou zbytečností
15:37Ochlazení na nulu. Maloobchod v zámoří v dubnu jen stagnoval
15:13Po Muskových tweetech se bitcoin ustálil na 50 000 dolarech, dogecoin naopak silně roste
13:50Disney+ získalo nečekaně málo diváků. Výhled vede k opatrnosti, profitabilita se ale zlepšila  
12:41Řetězec Pepco míří na varšavskou burzu, upisovací cena akcie je 40 zlotých
11:36Pokračující konsolidace za podpory Fedu. Americký maloobchod by měl být slušný  
11:22Perly týdne: Výprodej dolaru a první akciové rodeo
11:16Foxconn díky celosvětovým home office zvedl čistý zisk za první kvartál třináctkrát
10:25Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů
9:04Rozbřesk: V evropském průmyslu oživení. Co americký maloobchod?
8:48V Evropě se rýsuje zelený začátek. Komodity spadly, O2 oznámila návrh divi  
8:44Globální zadlužení po dvou a půl letech kleslo, v rozvíjejícím se světě ale roste
6:09Ján Hladký k výsledkům Alibaby: Slabší kvartál, teze však zůstává  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data