Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Hlasování o nedůvěře vládě: Ulevilo se Babišovi i opozici, reagují média

    Hlasování o nedůvěře vládě: Ulevilo se Babišovi i opozici, reagují média

    04.06.2021 8:31
    Autor: ČTK

    Vláda zásluhou komunistů ustála ve Sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry a oddechnout si může premiér Andrej Babiš (ANO) i část opozice, která hlasování vyvolala, píšou dnes v komentářích české deníky. Opozici se podle nich může ulevit proto, že do hry se nedostane prezident Miloš Zeman. Motivaci komunistických poslanců pro to, aby odchodem ze sálu vládu podrželi, někteří komentátoři vidí ve snaze KSČM zůstat mezi potenciálními partnery Babiše po říjnových volbách, pokud by znovu sestavoval vládu.

    Pokud byla opozice ochotná riskovat, že Zeman vytvoří po vyslovení nedůvěry vládě vlastní kabinet, neprokazuje to bůhvíjakou míru politické racionality, píše se v komentáři v Hospodářských novinách (HN). "Prozatím si můžeme všichni oddechnout, nebezpečnou hru máme za sebou," dodal deník.

    "Pravicoví voliči by měli komunistům poděkovat," uvedlo ve sloupku Právo. Co je v tom za výhodu, pokud by dál vládl Babišův kabinet bez těžiště ve Sněmovně, vydán do rukou prezidenta Zemana, podotýká.

    HN připomněly, že Zeman avizoval, že ponechá do podzimních voleb dovládnout Babišovu vládu. Podle deníku by se Zeman sice rád dohodl s komunisty na shození vlády a vzniku prezidentského kabinetu, který by hájil jejich společné zájmy na uhlazení konfliktu s Ruskem, prezident ale nemá lidi na ministerské funkce a šéf KSČM Vojtěch Filip už stranu nedrží tak pevně jako dosud. "Takže se pojede dál. Babiš se bude chaoticky plácat mezi vlastními ambicemi, neschopností a strachem z Miloše Zemana. Zeman bude koukat, co by kde politicky trhnul. A opozice to všechno bude pranýřovat s (ne)výsledky úměrnými počtu mandátů ve Sněmovně," napsal deník.

    Od koalice Spolu ani od Pirátů se STAN nemohou komunisté po volbách nic očekávat, po jakýchkoli spojencích se ale může zoufale shánět Babiš, hledá Právo motivaci KSČM k podržení Babišovy vlády. "Karty stále nejsou rozdány tak jasně, že by dva opoziční bloky sestavily samy většinový kabinet. Hnutí ANO může na podzim zaťukat na okénko právě komunistům," píše deník.

    Také podle komentátora Mladé fronty Dnes (MfD) sice komunisty už nyní k Babišově vládě nic neváže, nemají ale důvod pomáhat k předvolebnímu úspěchu takzvanému demobloku a možná si chtěli udržet i slabou naději, že by je Babiš mohl po volbách zase přizvat do hry. "Shodit vládu čtyři měsíce před volbami se všemi důsledky pro renomé země či boj s covidem by bylo zcela nekonzistentní s tím, jak se KSČM prezentovala v minulých letech," píše deník.

    Postup komunistů v hlasování o nedůvěře není výrazem chytrosti, jak si někteří myslí, ale spíš čirého zoufalství, píšou ve sloupku Lidové noviny (LN). Vysvětlit svou politiku části svých voličů proslulých nacionalismem a odmítáním bohatých nebude podle deníku pro KSČM snadné, i když byli donedávna ochotni akceptovat podporu komunistů vládě Slováka a miliardáře. "Slovními piruetami šlo oporu pro Andreje Babiše ještě nějak zdůvodnit, ale tohle je těžší a bídné předvolební preference komunistů to nezvedne," podotkl autor sloupku.


    Čtěte více:

    Jakou budoucnost přisuzuje Tesle banka Wells Fargo?
    03.06.2021 13:06
    Colin Langan z Wells Fargo hovořil na Yahoo Finance o akciích Tesly a ...
    Podhodnocené akcie s růstovým trendem podle Morningstar
    03.06.2021 17:35
    Podhodnocená akcie, která má navíc rostoucí trend, by mohla být jakýms...
    Investiční tip Stellantis - Cyklus pořád žije
    04.06.2021 5:56
    Cyklické oživení. Doznívající téma, které má pořád svoji váhu a potenc...
    Wall Street zakončila v červeném, Ford +7 %
    03.06.2021 22:04
    Americké akciové trhy uzavřely dnešní obchodní den v mírné ztrátě, pří...

    Váš názor
    •  
      04.06.2021 12:36

      Spolu, Stan a Piráti nemají nic jiného na mysli, než sejmout ANO, stejně jako to měli na programu Oslíci v USA. Nic neudělali, jen rozeštvat lidi proti sobě, nutno dodat, že média jim v tom vehementně pomáhají. Otázka je, komu tím prospějí? Je tohle vskutku to co od nich volič a daňový poplatník očekává? Je tohle co, opět a pouze nabídnou po volbách? Kdy jsou doby, kdy se strany sešly u stolu a něco společně sestavili….?
      Čert
    Aktuální komentáře
    11.08.2026
    15:50Eli Lilly stíhá Novo Nordisk. V Británii získala první povolení pro pilulku na hubnutí mimo USA
    14:31Provozovatel datových center DayOne se chystá na svůj první den na burze v USA
    14:31Umělá inteligence jako budování železnic, období bankrotů i slávy
    14:07Od valuace 98 miliard k až 30 miliardám dolarů. Shein se připravuje na vstup na burzu
    14:02Návrat Intelu nabírá obrátky. Firma si zajistila 20 miliard dolarů na expanzi
    13:08Rocket Lab roste raketovým tempem, ziskovost však stále zůstává na oběžné dráze  
    11:38ČEZ zaostal za odhady na provozním zisku. Slabý Trading přebil pozitivní zprávu o vyšším výhledu  
    11:05Inflace zůstává pod cílem, domácí tlaky ale nepolevují
    10:08Wall Street vidí za Bessentovými kroky známky úzkosti na trhu s dluhopisy  
    8:52ČEZ v pololetí meziročně zvýšil čistý zisk o deset procent a zahraniční trhy sledují nové zdroje financování AI  
    8:44ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. pololetí 2026
    7:57Čistý zisk ČEZ přesáhl za první pololetí 18 miliard, společnost znovu navýšila výhled
    10.08.2026
    17:01Pár úvah o plánech FIFA, skutečném podnikání a tržním systému
    15:38PODCAST Týdenní výhled: Výsledková sezóna trenduje díky AI vysoko nad odhady a Bessent brání státní dluhopisy  
    14:44Trumpovy příjmy z licencí loni vzrostly o 71 procent na 59,5 milionu dolarů
    13:25TSMC umlčela obavy z ochlazení AI. Tržby dál rostou o desítky procent
    12:40Trhu s humanoidními roboty vládne Čína. V prvním pololetí se postarala o více než 97 % světových dodávek
    11:19Míra nezaměstnanosti v červenci stoupla na 5 %. Trh práce ale zůstává napjatý
    10:04Rozbřesk: Extrémní sucho a nízká hladina Rýna je další komplikací pro německý průmysl
    8:50Trhy věří Evropě, geopolitická rizika však zůstávají ve hře  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - CPI, y/y
    16:00USA - Prodeje starších domů