Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podhodnocené akcie s růstovým trendem podle Morningstar

Podhodnocené akcie s růstovým trendem podle Morningstar

03.06.2021 17:35

Podhodnocená akcie, která má navíc rostoucí trend, by mohla být jakýmsi investičním ideálem. Preferovaným před podhodnocenými akciemi, u kterých chybí katalyzátor, impuls, či ono momentum k uzavření mezery mezi hodnotou a cenou. A preferovaným i před akciemi s momentem/růstovým trendem, které jsou ale svou cenou již nad svou hodnotou. Morningstar přišla hned se čtyřmi tituly, které podle ní splňují podmínku podhodnocenosti a momenta. Podívejme se na ně s mými poznámkami.

Oněmi 4 akciemi jsou Alphabet, Polaris, Wells Fargo a utilita Enbridge. Psát o titulech, jako je Alphabet, je spíše nošením dříví do lesa. O Wells Fargo jsem tu zase psal před časem. O Polarisu také, ale je to již delší dobu. A bude možná zajímavé srovnat právě tuto firmu s utilitou Enbridge.

Enbridge

Kapitalizace Enbridge nyní dosahuje 78,3 miliard dolarů. Beta jako ukazatel systematického rizika by podle Morningstar měla dosahovat hodnoty 0,87. Což odpovídá tomu, že tato firma by měla být méně riziková, než celý trh (ten má betu jedna). Požadovaná návratnost tu tak vychází na necelých 6,4 %. Firma za posledních 12 měsíců vydělala na volném toku hotovosti 3 miliardy dolarů. Kdyby tak činila i v následujících letech, tak současná hodnota tohoto cash flow podle mých kalkulací dosahuje 47 miliard dolarů. Podle kapitalizace tedy trh chce/očekává více. Na její ospravedlnění by konkrétně podle mých kalkulací musely ony 3 miliardy dolarů růst ročně asi o 2,5 % ročně (a všechny patřit akcionářům).

Enbridge provozuje ropovody a plynovody v USA a v Kanadě, kde má podle Morningstar silnou pozici na trhu. Část byznysu je tedy regulována, což se odráží ve stabilitě toku hotovosti. Investoři se podle Morningstar obávají nedostatečného využití dopravních kapacit firmy mimo jiné v důsledku stavby nových „vodů“, ale Morningstar tyto obavy nesdílí. Předpokládá totiž, že průměrné ceny ropy napříč cyklem se normalizují na 55 dolarech za barel, dojde k nárůstu těžby a tudíž i k vyššímu využití přepravních kapacit. 

Morningstar k tomu ale dodává, že to může trvat delší dobu a akcie by tak měla být zajímavá spíše pro dlouhodobé investory.  Jak jsme viděli výše, mě vychází, že nyní je akcie naceněna zhruba na inflační růst toku hotovosti (2 % inflace plus 0,5 % reálného růstu). 

Polaris

Polaris můžeme vnímat jako určitý opak Enbridge. Zde totiž hovoříme o výrobci terénních vozítek a vozidel všeho druhu. Tedy o výrobci zboží cyklického a z části tíhnoucímu až k luxusu, ani náznakem neregulovaného, kde má konkurence a tržní dynamika úplně jinou podobu, než u utility. Projevuje se to i na tom, že beta Polarisu dosahuje hodně vysoké hodnoty 2 a požadovaná návratnost mi tak vychází na 12,6 %. Tedy na cca dvojnásobek požadované návratnosti u Enbridge. 

Zatímco Ebridge má kapitalizaci ve výši 78 miliard dolarů, Polaris jí má téměř přesně desetinovou, tedy na 7,8 miliardách dolarů. Kdyby tedy teoreticky měl Polaris stejnou požadovanou návratnost a stejný očekávaný růst toku hotovosti, měl by nyní mít desetinový volný tok hotovosti. Tedy 0,3 miliardy dolarů. Jenže jeho volný tok hotovosti za posledních 12 měsíců dosahuje asi trojnásobek: 0,93 miliardy dolarů. Mimo jiné výsledek oné bety a požadované návratnosti.

Co valuace? Pokud bychom nechali oněch 0,93 miliard dolarů dlouhodobě stagnovat, vyjde nám současná hodnota tohoto toku hotovosti na 7,4 miliardách dolarů. Tedy ne moc pod kapitalizací. Na ní se dostaneme, pokud necháme tento tok hotovosti růst asi o 0,6 % ročně. Takže současná kapitalizace u Polarisu implikuje mnohem nižší dlouhodobý růst volného toku hotovosti, než u Enbridge. A nedosahuje ani zdaleka ani inflace. Dává to smysl? 

Odpověď do značné míry závisí na tom, že Polaris za posledních 12 měsíců vydělal mnohem více, než třeba v roce 2019. Kdy jeho volný tok hotovosti dosáhl 0,4 miliard dolarů a rok předtím jen 0,25 miliard dolarů (vs. oněch 0,93 miliard dolarů TTM). Pokud bychom počítali s tím, že pro současnou schopnost generovat cash flow je relevantní spíše rok 2019 a použili bychom jako dorazový můstek ne 0,93 miliard dolarů, ale oněch 0,4 dolarů, tak by tato částka na ospravedlnění kapitalizace musela podle mých kalkulací růst ne o 0,6 % ročně, ale o 7,5 % (do nekonečna). Což už je jiná káva.

Jde tu tedy dost o to, co Polaris předvede v prvních ekonomicky a společensky „otevřených“ čtvrtletích – zda se budou jeho výsledky klonit spíše k roku 2020, či k roku 2019. Morningstar ve vztahu ke kratšímu období hovoří o 19 % organickém růstu tržeb v letošním roce a pak k posunu ke střednímu jednocifernému růstu, který je standardem odvětví. Morningstar k tomu dodává, že Polaris má velmi silnou značku a konkurenční pozici, nyní by ale podíly na trhu mohly zamíchat tenze v dodavatelských řetězcích.Čtěte více:

Daně z klobouků a vzpoura pašeráků
03.06.2021 15:56
Vlády již po tisíciletí dělají v podstatě to samé. Snaží se nastavit c...
Rozbřesk: Rekordní zpoždění dodávek, inflace sílí, eurodolar u 1,22. Co na to v červnu ČNB?
03.06.2021 9:15
Více než dvě třetiny účastníků naší konference z řad velkých korporátn...
Chystaná konsolidace je podle rozpočtové rady nedostatečná, dluhová brzda zasáhne již v roce 2024
03.06.2021 10:22
Plánovaná konsolidace veřejných financí tak, jak ji chystá ministerstv...
Jakou budoucnost přisuzuje Tesle banka Wells Fargo?
03.06.2021 13:06
Colin Langan z Wells Fargo hovořil na Yahoo Finance o akciích Tesly a ...
Rusko vyprodá dolarová aktiva z investičního fondu. Posílí v euru, zlatě i čínské měně
03.06.2021 12:17
Rusko zcela vyprodá veškerá aktiva v americkém dolaru, do kterých inve...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.06.2021
8:35Víkendář: Dolar, mezinárodní obchod a pád zlatého standardu
19.06.2021
15:13Většina Němců a Nizozemců to neví, ale stále financují zbytek eurozóny
7:46Víkendář: Na prahu technologického boomu?
18.06.2021
22:03Zámořské akcie dostaly ránu v posledních sekundách seance  
19:06Čínská brzda, americký plyn a pestrost inflačních režimů
17:57Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Registrujte se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie 23. června!
17:51CNBC: Investice do evropských start-upů již překonaly loňský rekord
17:45Jestřábí Bullard poslal Wall Street ještě níže. Dolar je nejvýše od jara  
16:58Postupný růst sazeb lepší nežli šoky. Makléř Patrie říká, jak si trhy vyložily jestřábí Fed
15:37ECB prodloužila bankám úlevy u pákového poměru až do března 2022
14:47Palivo ze sopečných emisí a elektro. Výrobci závodních aut hledají řešení pro svou budoucnost
14:23Do dozorčí rady ČEZ míří podle SeznamZprávy bývalý ministr dopravy Dan Ťok
12:45Perly týdne: Zlatý trojúhelník akciové dokonalosti, americká inflační výjimka
12:38Skupina UDI spustí dobrovolný odkup akcií UDI CEE z trhu START pražské burzy. Nabídne 560 korun za akcii
11:59ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:56Fidelity: Proč to budou mít komoditní akcie v budoucnu jednodušší než akcie technologických firem?
9:18Rozbřesk: Trhy Fedu věří, dlouhé výnosy padají, koruna ztrácí
8:52UDI spouští od pondělka dobrovolný odkup akcií a O2 dnes bez nároku na dividendu  
6:07Investiční tip Citigroup - Sázka na výnosy  
17.06.2021
22:10Wall Street zakončila nerozhodně, AMD +6 %  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data