Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Coca-Cole prospívá otvírání restaurací, zvedá odhad zisku i tržeb na celý rok

Coca-Cole prospívá otvírání restaurací, zvedá odhad zisku i tržeb na celý rok

21.07.2021 15:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Americký výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 48 procent na 2,6 miliardy USD. Tržby firmy se po odeznění pandemie nemoci covid-19 zotavily rychleji, než se čekalo. Coca-Cola zároveň v dnešní výsledkové zprávě zvýšila výhled tržeb a zisku na celý letošní rok. Díky opětovnému otevření kin, restaurací a stadionů se totiž zvyšuje poptávka po jejích nápojích. Zisk na akcii bez jednorázových položek činil 68 centů, zatímco analytici čekali zisk 56 centů na akcii.

Čisté tržby se pak zvýšily o 42 procent na 10,1 miliardy USD, a překonaly tak odhady analytiků společnosti Refinitiv. Ve stejném období loni kvůli karanténním omezením tržby naopak o 28 procent klesly.
Objem prodeje se zvýšil o 18 procent na úroveň, která byla srovnatelná s rokem 2019. Některé trhy, jako je Čína, Brazílie a Nigérie, se už dostaly nad úroveň poptávky z roku 2019. Jiné, jako je například Indie, kvůli pandemii stále čelí tlaku, uvedla firma.

Tržby v Severní Americe Coca-Cola ve druhém čtvrtletí zvýšila o 28 procent, zejména díky zrušení některých omezení spolu s růstem počtu očkovaných proti covidu-19. Objem prodeje se zvýšil o 17 procent.
V letošním roce firma podle aktualizovaného odhadu očekává růst organických tržeb o 12 až 14 procent, zatímco dosud počítala s růstem nejvýše o devět procent. Ve druhém čtvrtletí stouply organické tržby, které jsou očištěné o dopad změn měnových kurzů nebo akvizic, o 37 procent. Analytici podle Bloombergu čekali růst jenom o 29,3 procenta.

U očištěného zisku na akcii firma čeká růst o 13 až 15 procent, původně jej odhadovala kolem deseti procent.

“Naše výsledky za druhé čtvrtletí ukazují, že byznys se zotavuje rychleji než celkové ekonomické zotavování,” uvedl v prohlášení generální ředitel James Quincey.

Tržby Coca-Coly se už pohybují nad úrovněmi roku 2019 a výsledky jsou podle Bloombergu celkově důkazem, že zákazníci, kteří byli loni ve stejném období zamčeni doma, se vracejí do znovuotevřených restaurací i zábavních parků.

Akcie společnosti rostly v úvodu dnešního obchodování na Wall Street o více než 2 procenta. Včera přidaly 2,2 procenta a za letošek do úterý vyrostly o 1,8 procenta. Historickou výkonnost ukazuje graf níže:

coke nápoje výsledky

Jenom růžové ale dnešní oznámení společnosti také nebylo. Na globální úrovni sice jednotkové objemy vyrostly, dolů je ale táhl opětovný nárůst případů nákazy koronavirem v některých částech světa. Větší nejistotu ohledně příštího roku pak firma připustila v souvislosti s inflačními tlaky, především rostoucími cenami komodit a materiálů.

Na zmírnění některých tlaků Coca-Cola spolupracuje se stáčírnami. Jednou z klíčových cest z pandemie, které firma použije, bude nacenění. Oproti předpandemických úrovní o letošky stouply ceny produktů o 2 až 3 procenta.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, Patria.cz


Čtěte více:

Výrobce veganského mléka Oatly získal při IPO 1,4 miliardy dolarů
20.05.2021 15:37
Švédský výrobce veganského mléka Oatly Group, který mezi svoje podporo...
Jak investovat do nápojů?
31.05.2021 13:02
Jak se svět dostává z třetího a (doufejme) posledního lockdownu, je zř...
Hospodaření Kofoly zasáhl lockdown, potvrzuje však roční výhled
01.06.2021 17:24
Nápojová skupina Kofola ČeskoSlovensko hospodařila v letošním prvním č...
Děkuji, raději vodu. Hodnota Coca-Coly se po odmítavém gestu Cristiana Ronalda propadla
16.06.2021 13:04
Čtyři miliardy dolarů. Tolik stálo nápojářského obra Coca-Cola gesto ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university