Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Umírněnější rozpočtová politika by nevyžadovala tak výrazný růst sazeb, říká guvernér ČNB

Umírněnější rozpočtová politika by nevyžadovala tak výrazný růst sazeb, říká guvernér ČNB

30.09.2021 17:44, aktualizováno: 30.9. 17:51
Autor: ČTK

Aktualizováno

Kdyby nebyla rozpočtová politika vlády tak rozpínavá, nemusel by být růst sazeb tak výrazný. Vyplývá to z dnešního vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka na tiskové konferenci po jednání bankovní rady. Rada dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta. Naposledy bankovní rada zvýšila základní sazbu jedním krokem o více než 0,5 procentního bodu v roce 1997.

"Obecně se to spojit dá, že kdyby byla fiskální politika méně expanzivní, tak by zvýšení nemuselo být tak výrazné," uvedl Rusnok na tiskové konferenci týkající se vlivu rozpočtové politiky na rozhodování bankovní rady ČNB.

"Nemáme výraznější výhled, že by došlo ke konsolidaci fiskální (rozpočtové) politiky ve smyslu toho, že rozpočtová politika generuje výrazné deficity v době viditelného a výrazného ekonomického růstu. Tak je jasné, že to přispívá k určitému proinflačnímu prostředí a může to nepřímo ovlivňovat i naše rozhodování ve smyslu výhledu na přísnější nastavení měnových podmínek," uvedl guvernér.

Dodal, že rada ČNB si je vědoma, že plány rozpočtové politiky, i vzhledem k volbám, nemá příliš vzdálený výhled vývoje. "Nicméně ten rok dva se z toho dá vypozorovat," uvedl.

Rusnok dále upozornil, že optimální tempo růstu české ekonomiky, tzv. potenciál růstu ekonomiky, při které ještě nevznikají nerovnováhy, je mezi 2,5 až třemi procenty. "V příštím roce tak budeme už mírně nad potenciálem, a to nahrává vzniku nerovnováh, z nichž jednou z nich může být i nárůst inflace. Jestliže za této situace fiskální politika počítá s výraznými schodky, tak v tomto smyslu zůstává poměrně expanzivní," uvedl.

Letošní schválený schodek státního rozpočtu činí 500 miliard korun. Podle nedávného vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) ale rozpočet za celý rok skončí se schodkem zhruba 400 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok vláda schválila schodek 376,6 miliardy korun.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) považuje za příčinu inflace v Česku nedostatek surovin, materiálů, zboží i lidské práce. Na twitteru uvedla, že řešení situace nevidí v navyšování sazeb. Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta základní úrokovou sazbu, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů. Naposledy bankovní rada zvýšila základní sazbu jedním krokem o více než 0,5 procentního bodu v roce 1997.

"Příčinou inflace je nedostatek surovin, materiálů, zboží i lidské práce," uvedla Schillerová na twitteru. Řešení nevidí v navyšování sazeb, doplnila. "Aktuálně nepotřebujeme dusit ekonomiku striktním dodržováním učebnicových pouček," míní. Sdílela současně rozhovor serveru Seznam Zprávy s investorem Radovanem Vávrou, podle kterého nepovede zvýšení sazeb k žádanému efektu, tedy zpomalení ekonomiky, protože příčinou inflace je nedostatek materiálů či zboží.


Skutečné inflační tlaky mají globální charakter, konstatovala. "Restriktivní kroky ČNB na ně nemají žádný vliv. Na peněženky Čechů bohužel vliv mít budou," míní. Obsluhy státního dluhu se naopak krok nedotkne. "Naopak, naše likvidita získaná výhodným předfinancováním v prvním čtvrtletí bude úročena dvojnásobně, není důvod měnit ani výdaje pro rok 2022. Nečekáme výrazný dopad ani u dlouhodobých výnosů," řekla.

Ministryně později na twitteru dodala, že rozhodnutí ČNB podle ní "přehodilo výhybku hospodářské politiky ČR na kolej typickou pro rozvojové země". "Zatímco centrální banky ve vyspělém světě podporují růst a životní úroveň, ta naše zvolila cestu dražších úvěrů pro firmy či zdražení hypoték rodinám o tisíce korun měsíčně," uvedla.

Ministryně Schillerová minulý týden uvedla, že očekávané zvyšování úrokových sazeb není šťastné s ohledem na to, že návrh státního rozpočtu na příští rok již počítá se zahájením konsolidace veřejných financí. Citelně podle ní zdraží obsluhu státního dluhu, stoupne tlak na růst mezd a zkomplikuje soukromé investice. Dnes uvedla, že nevidí v navyšování sazeb řešení inflace.

 

Čtěte více:

Schillerová má problém s růstem sazeb ČNB, zdraží státní dluh. Schodek letos kolem 400 miliard korun
20.09.2021 8:45
Ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO) se nelíbí případné razan...
Start měnové diety: ČNB agresivně zvyšuje sazby
30.09.2021 14:52
Česká národní banka zvýšila sazby překvapivě o 75 bps na 1,50 %, a to ...

Váš názor
 • ČAU LIDI!!!!!
  01.10.2021 8:41

  Totok nie je normálné, hněvám sa na ruského noka čo to robí za somariny. Je to chyba toho starého pocikaného barana, že ho tam dosadil. Zlatý zinger!!! Ja aj napriek tomu, že som vám rozdal biliony som terazky takmer v riti. Lebo ja riadim štát ako moje firmy, a moje firmy riadim tak ako že si požičiam miliárdy a tie rozdám svojim verným. Veď totok je ekonomika nie??? Ták ma to učili v straně a ták je to správné. Takto riadim aj túto českú zlodějskú zem. Požičiam si peniaze a rozdám ich voličom. Prečo nie? veď si to zaslúžia, keď mňa volia voliy. A terazky prídě dajaký somár a zvednie sadzby??? a ja mám platiť z mojich požičaných miliárd milionové úroky??? Kdě asi na to načerpám????? keď mi v brusely utiahli kohúty? Ale ja za to němožem, to všetko urobila alenka a vyberčí faltynko. Ja som bol s monikou na dovolenke v covidě a medzi tým sa to stalo. Teraz je nutné sa sústrediť na tie voľby a zvoliť toho najepšieho pre túto krajinu zlodějov - zvoliť mňa!!!!!!!! VOLTĚ ÁNO BUDĚ LÍP!!!!!
  oradapoisson
 •  
  01.10.2021 6:50

  jsem zvědav, kdy moudrá Alenka začne vysvětlovat. že zvýšení sazeb vede k inflaci, jako Erdogam v Turecku.....začínám přát ANO, aby vyhrálo volby, aby se v tom bordelu, co způsobili vymáchali, asi nic příjemného nás v nadcházející době nečeká
  abc1
  • Staronové heslo
   01.10.2021 10:41

   Krajina,kde včera zjedli to,čo mali na zajtra.
   Tecumseh
 •  
  30.09.2021 18:40

  Zdražení energií jde na triko vládě která tlačí klima fanatismus a proti tomu je zvýšení úroků jen malá kosmetická úprava. Spíš vypuštění propagačního balonků že ČNB ještě existuje.
  HenryFord
 •  
  30.09.2021 18:23

  bohužel, hloupějšího ministra financí jsme dosud neměli....ale pro pana Babiše, jednoduší lidé mají potenciál, plní jeho sny....
  abc1
  • ???
   01.10.2021 10:30

   https://countryeconomy.com/deficit/czech-republic....... Fakt jsme neměli hloupějšího minfina? Srovnání Česka s relevantním okolím: Česko inflace 4,1% (srpen), rozpočtový deficit v %HDP (2020) 5,6%, Německo inflace 4,1% (září), deficit 4,2%; Polsko inflace 5,5% (srpen), deficit 6,9%, Rakousko inflace 3,2% (srpen), deficit 8,9%, Maďarsko inflace 4,9% (srpen), deficit 8,1%, Slovensko inflace 3,8% (srpen), deficit 6,2%. Řeči o jednodušších lidech si nech od cesty, vypadá to trapně a hloupě.
   Berťa
   • Re: ???
    01.10.2021 16:40

    Česko si připsalo nejhorší zářijový schodek rozpočtu od vzniku ČR, vyšplhal se na 326 miliard korun 01.10.2021 15:14
    Velkamedvědice
   • Re: ???
    01.10.2021 13:41

    jenom u nás ta vyšší inflace je permanentně již 5 roků.....zatímco německo, rakousko, obecně eurozóna ji měla kolem 0 %....
    abc1
   • nemehla
    01.10.2021 11:07

    je faktem, že nikdo ještě v čr horší výsledky prostě nikdy neměl, asi vládnou nemehla a i když seberou národu o 50% více na daních než před pár lety tak to stačí jen na největší schodky v historii :o)
    Mike -Green D. is killing Europe
    • Re: nemehla
     01.10.2021 11:59

     Miku, tupější reakce na Berťuv komentář, než je právě ta tvoje, asi nemůže ani existovat. :-)
     Richard Fuld
Aktuální komentáře
23.07.2024
17:37Preview: MONETA pololetními výsledky potvrdí, že je na dobré cestě ke splnění ročního ziskového cíle  
17:17Wall Street balancuje kolem nuly při sledování výsledků, evropský růst se vytrácí  
16:44Trh se stále vzdaluje svým valuačním standardům. Pohled pod povrch ale už tak černobílý není
15:56Komentář analytika: Prémiovou verzi Spotify si platí již 246 milionů předplatitelů  
15:45Maďarská centrální banka snížila základní úrok na 6,75 procenta
15:23Technická analýza: Akcie Monster se odrážejí od stabilní podpory  
14:08Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila tržby více, než se čekalo, ale klesl jí zisk
13:58General Motors (z +4 % na -5 %) zvýšila zisk a letos podruhé zlepšuje celoroční výhled. Těží z růstu cen a poptávky po benzínových dodávkách
13:33Než otevře Wall Street: UPS, Coca Cola, Comcast, Danaher  
12:07Koruna slábne při obavách z ČNB. Akcie navazují na včerejší jízdu  
11:54Rattner o amerických prezidentských volbách a jejich vlivu na akciový trh
10:34Porsche oznámilo zpomalení výroby a pokles ziskovosti, akcie klesají nejvíc v historii
10:02Centrální bankéř Frait se bude rozhodovat mezi snížením sazeb o 25 či 50 bps. Nebojí se výraznějšího. Korunu vidí slabší proti fundamentům
9:03Rozbřesk: Evropské průmyslové oživení se odkládá, nikoliv však na neurčito
8:54Evropa zahájí smíšeně, Harris získala na svou kandidaturu historicky nejvyšší částku  
6:12Stratéžka Invesco: Mohl by Fed snížit úrokové sazby v roce 2024 dvakrát?
22.07.2024
22:00Přeprodané technologické tituly přilákaly kupce  
17:23Snižování sazeb: Jak na něj obvykle reaguje akciový trh?
17:02Technologie před výsledky slušně rostou, Evropa tentokrát drží krok  
16:09Varta už nenastartuje? Akcie ztratily 80 %, restrukturalizace má vymazat stávající akcionáře a vést k delistingu. Ovládnout firmu nabízí Porsche

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m