Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda zvažuje změnu DPH, chystá důchodovou reformu i snížení deficitu, uvedl premiér v rozhovoru

Vláda zvažuje změnu DPH, chystá důchodovou reformu i snížení deficitu, uvedl premiér v rozhovoru

11.01.2023 10:36
Autor: ČTK

Vláda zvažuje změnu daně z přidané hodnoty (DPH), při uvažovaných úpravách se ale kabinet chce podle premiéra Petra Fialy (ODS) vyvarovat zásadních skoků. V rozhovoru s ČTK ministerský předseda uvedl, že ekonomičtí experti nyní propočítávají dopady případných změn. Osobně si myslí, že dvě sazby by prostředí zpřehlednily, zjasnily a přinesly by větší stabilitu.

Ale musíme se současně dívat, abychom někomu nezkomplikovali život, a na státní rozpočet, protože DPH je důležitý zdroj příjmů státního rozpočtu, ani to nemůžeme ohrozit, konstatoval premiér. Potvrdil, že vláda chce letos přinést návrh důchodové reformy a pracovat na snížení rozpočtového deficitu v příštím roce.

Podle deníku Právo ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvažuje o tom, že místo dvou snížených sazeb 10 a 15 procent by měla být od příštího roku pouze jedna, ve výši 13 nebo 14 procent. Nová jediná snížená sazba by měla existovat vedle základní sazby DPH ve výši 21 procent, která platí pro většinu zboží a služeb. Při zvažování změny se vláda podle Fialy také posoudí příklady některých zemí, které DPH na určité produkty dočasně snížily nebo zrušily, pak ale samy zjistily, že dopady na rozpočet jsou příliš vysoké.

"Chceme se vyvarovat nějakým skokům a chceme to opravdu důkladně propočítat. Musíme se bavit o tom, co by to přineslo, jak to bude vypadat, a musíme o tom vést taky důkladnou debatu v koalici. To že ODS dlouhodobě chtěla zjednodušit sazby DPH je pravda, ale musíme pro to mít většinu a musíme si být jisti dopady," uvedl.

Fiala také potvrdil plán vlády v příštím roce snížit strukturální deficit o 70 miliard korun, a to při použití katalogu Národní ekonomické rady vlády (NERV), který například navrhuje omezit dřívější penze, zpomalit valorizaci, zrušit výchovné, pokračovat od 30. let v posouvání důchodového věku podle prodlužování života či podpořit spoření. Týmy vládních expertů a politiků se nyní podle Fialy zabývají tím, které ty věci jsou možné a které jsou rozumné, přičemž ve hře jsou vedle návrhů NERV i další.

"Musíme opravdu vyvažovat na jedné straně někdy až striktní požadavek rozpočtových jestřábů, kteří říkají, za každou cenu prostě snižte významně ty deficity a nejlepší by byl hned vyrovnaný rozpočet, a na druhé straně je opozice, která by rozdala úplně všechno a dluh by byl jakýkoliv a je všechno jedno," popsal premiér. Snížení deficitu je podle něj velká hodnota, protiinflační opatření a cesta, kterou vláda chce jít. Současně za velkou hodnotu označil sociální smír a udržení toho, že se lidé nedostanou do velkých existenčních problémů.

"Chceme hledat cesty, jak dosáhnout toho, aby stát byl štíhlejší, ale nebyl slabší, aby byl opravdu silný, efektivní, ale nevydával peníze tam, kde nemusí, a nespotřebovával je zbytečně na svůj chod," uvedl Fiala.

V případě důchodové reformy, kterou plánuje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představit na podzim, chce premiér, aby vláda přišla s něčím, co bude stát schopen lidem garantovat na dlouho. Debatu je podle Fialy třeba vést odpovědně, proto se chce vyvarovat jednoduchých návrhů, jako je zvýšení věku pro odchod do důchodu samo o sobě. "To je úvaha, o které se pojďme bavit. Ale co to bude znamenat? Jsme schopni tohle udělat ve všech profesích? Všichni cítíme, že asi ne, že jsou profese, kde ti lidé prostě nemohou pracovat vlastně déle a tak dál. A to se tam všechno do té debaty musí zahrnout a pak ta debata začne mít smysl," popsal. Počítá s debatou při přípravě návrhu, projednáním v koalici a později i s opozicí.

V úvahu hodlá vzít výsledky práce expertních rad z minulých let i rizika, která by přineslo prosazení návrhu bez širší podpory opozice. "Nezačínáme z nuly. Vždyť ty debaty se tady vedou řadu let. Byla tu i komise, jsou tu další. Pracuje se na tom. Tak teď je potřeba dát tomu nějaký řád, dostat to do nějakých výsledků a o těch se začít seriózně bavit a dospět k nějakému řešení," shrnul.

 

Čtěte více:

Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliard korun. Loni byl za stejné období ještě vyšší
01.12.2022 14:43
Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliardy...
Snížení schodku je prioritou vlády, Fiala čeká návrhy v prvním čtvrtletí
08.12.2022 14:42
Snížení schodku státního rozpočtu je prioritou vlády, řekl dnes ČTK pr...
Rozpočet loni s třetím nejvyšším schodkem v historii, státní dluh vzrostl. Každý Čech dluží teoreticky 275.033 Kč
03.01.2023 14:43
Hospodaření státu loni skončilo se schodkem 360,4 miliardy korun. Nov...
Při konsolidaci veřejných financí je třeba řešit také otázku příjmů, včetně některých daní, uvedl ministr Jurečka
04.01.2023 10:43
Pokud vláda myslí vážně konsolidaci veřejných financí, musí řešit také...

Váš názor
 • Velmi rozumně citace z úst vládních činitelů občanovi znějí...
  11.01.2023 16:19

  ...až se zdá, že jsou z dílny křišťálové koule AI, s níž Želvák obšírně právě seznámil publikum. A díky Želvákovi za to. Nemám na AI algoritmus vystavěnu nervovou soustavu, přestože AVG sapiens cítí nefalšované hetero... /// Vůbec však v textu není zmíněn ZÁVAZEK Vlády ČR přepracovat programové prohlášení CZ z titulu UA!!! (Dle Radiožurnálu dne 11.1.2023. Lze se dohadovat, že tyto 2 informace měly být administrativně rozděleny v daném pořadí. Dnes.) /// Veškeré snahy narovnat státní rozpočet jsou bohulibé. Snížit DPH u potravin o 2% je ovšem POPULISMUS útočící na emoce, a ještě horší, než-li rozdávat každému 3500 na elektřinu (neboť ta 2% u balení sardinek v oleji zlevní z 49.90 na 48.90, když před rokem běžně balení stálo POLOVINU tj.25Kc; kaufy znají přesně které položky mají v tržbách gap, krom těch dalších, co se přestaly vyrábět i nabízet preventivně...). Zatímco bez sardinek se občan obejde, zdravotní postižení zůstane v platnosti, a tam dojde (by došlo) k růstu z 10% na 13% (!!!!!) což při vzedmuté cenové hladině o 50% nikdo ani nezpozoruje... z poslední dekády další vládní přímo UKÁZKOVÝ populistický PODVOD na občana !!!... /// Deficit 2022 ve výši 360mld lze PRAVDIVĚ absolutisticky (tzn.nejedná se o hoax) reprodukovat i tak, že příjmy rozpočtu pokryjí celých jeho POUZE sedm 7 kapitol a zbylých 41 (!) kapitol BYLO financováno ÚROČENÝM DLUHEM! ////// Ještě 1 příklad občana z praxe (nečekám soucit) po hledání nového stomatologa v CZ v délce nejméně 1 rok, jsem za další 4 měsíce získal termín prohlídky, a za další 3 měsíce termín výkonu. (zrovna dnes:-))) tj.po 19ti měsících). V ordinaci jsem si během výkonu vyslechl: "tento týden je nahlášených deset ks UA občanů, zatímco ten minulý to byli jen 2 co potřebovali vytrhnout bolavý zub". Přešel jsem to. Nicméně, a nevím tedy kdo za lidi kolem poledne nakupuje v lidlu, bo tam obvykle nechodím, ale v řadě k pokladně naši CZ občané rozvinuli téma na předbíhání v řadě, porovnávali výši sociálních dávek mezi CZ samoživitelkou a tou z UA co oplývá SEBEJISTOTOU až daleko za hranicí ASERTIVITY... A prý i stomatologické výkony zde mají UA občané zdarma (což netuším, ale možná by to potvrdilo pravdivost nevyžádaně vyslechnutého dialogu o výše uvedených výkonech průměrného stomatologa v tomto týdnu). /// Všeobecně: zda-li se jednalo o zločinné spolčení při ovlivnění tržní ceny akcie ČEZu řešit nemusím./ Ohledně CENOVÉHO STROPU je dnes mnohem větší potenciál stěžovatelů, a s prvními fa 2023 za energie mohou začít vystupovat ze stínu... Začnou? Začnou...doufám nebudou ovlivněni novým "analfabetem, retardovaným v ekonomickém úsudku" prezidentem. Pouze občanská obec může rozhodnout; avšak dosah VÝZVY K EKONOMICKÉ RENTABILITĚ -jen MARKETINGOVÝ DOSAH o úspěchu ROZUMU vůči "skřivánkům na niti" ROZHODNE. Hlas lidu pujde proti akcionáři, tj.podle Jiráska padni komu padni.. Soud je spravedlivý, ikdyž zdlouhavý. /// Možná by nevadilo, aby legislativa byla ČITELNÁ PRO VŠECHNY ZÚČASTNĚNÉ...
  Mudr.c
 • o kolik snížili
  11.01.2023 15:09

  počty úředníků, politických náměstků a podobných ??!
  občan
 • důchodová reforma
  11.01.2023 11:31

  https://www.facebook.com/reel/903799924316884
  Kočičák
Aktuální komentáře
21.03.2023
13:34Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se výrazně zhoršila
13:05Fed výrazně změní jazyk, sazby k 6 % nepůjdou, tvrdí profesor financí Siegel
12:22Evropská komise navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej aut na syntetická paliva
12:01Komentář analytika: Čistý zisk ČEZ překonal odhady, management indikuje rekordní dividendu  
11:32FT: Převzetím Credit Suisse rivalem UBS může zaniknout až 40.000 pracovních míst
11:13Nervozita dál ustupuje a bankovní sektor táhne akciové trhy vzhůru  
10:15NUPEH CZ s.r.o.: Vnitřní informace
9:08Rozbřesk: Trhy zastavily v pondělí svůj propad, napětí ve finančním sektoru však zůstává vysoké
8:55Napětí kolem bank pro dnešek polevuje. Futures míří vzhůru, ČEZ s rekordními čísly  
8:49ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za rok 2022
7:30ČEZ představil výsledky vysoko nad očekáváním a potvrdil výhled pro rok 2023
6:04Nejde o opakování roku 2008. Fed zvedne sazby o 25 bazických bodů a pak skončí, domnívá se stratég
20.03.2023
21:22Pozitivní úvod týdne na Wall Street  
17:29Banky se po pádu zvedají, UBS smazala výrazné ztráty z úvodu  
17:19Ultrajádrová inflace a otázka návratu k režimu z doby před rokem 2020
16:34Internetový obchod Amazon hodlá zrušit dalších 9000 pracovních míst
15:16Credit Suisse byla vždy problematická, u SVB měla vliv i stádová mentalita, domnívá se portfolio manažer
14:09Týdenní výhled: Akcie Credit Suisse v prachu dějin. Před Fedem stojí velmi složitý úkol  
13:15Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o pravidelné výplatě úrokového výnosu
12:23ČEZ zítra oznámí rekordní výsledek hospodaření ve výši 73,7 mld. Kč (výhled analytika)  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
GameStop Corp (01/23 Q4, Aft-mkt)
7:00RWE AG (12/22 Q4)
11:00DE - Index očekávání ZEW
15:00USA - Prodeje starších domů, m/m
21:15NIKE Inc (02/23 Q3)