Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost v prosinci vzrostla na 3,7 pct. Volných míst bylo poprvé od ledna 2023 méně než uchazečů o práci

Nezaměstnanost v prosinci vzrostla na 3,7 pct. Volných míst bylo poprvé od ledna 2023 méně než uchazečů o práci

09.01.2024 9:12, aktualizováno: 9.1. 11:13
Autor: ČTK

Aktualizováno

Nezaměstnanost v Česku v prosinci loňského roku stoupla na 3,7 procenta z listopadových 3,5 procenta. Uchazečů o práci přibylo o 16.000 na 279.227. Počet volných míst opět klesl, a to o 7000 na 271.789. Poprvé od ledna 2023 tak bylo více registrovaných uchazečů o zaměstnání než volných míst. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR (ÚP ČR). Předloni v prosinci byla míra nezaměstnanosti stejná. Bez práce bylo tehdy 271.803 lidí a volných míst 288.647.

Úřad upozornil, že nezaměstnanost na konci roku roste pravidelně. S příchodem zimy postupně končí sezonní práce zejména v zemědělství či ve stavebnictví a do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, jimž skončily termínované pracovní smlouvy a dohody nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost.

Podle ÚP ČR nezaměstnanost v následujících měsících kvůli útlumu sezonních prací pravděpodobně vzroste. Situaci mohou nadále ovlivňovat ekonomické a sociální změny a také vývoj válečného konfliktu na Ukrajině.

Podle generálního ředitele Úřadu práce ČR Daniela Krištofa musí být ÚP připraven na to, že volných míst je méně než uchazečů. "Chceme se postupně stát takovým moderátorem na trhu práce, abychom co nejlépe podpořili uchazeče o zaměstnání a zaměstnavatele hledající nové pracovníky. Cílem je, aby lidé našli co nejdříve co nejvhodnější a nejlepší práci a zaměstnavatelé zase dokázali získat dostatek pracovníků s adekvátní kvalifikací," uvedl.

Ze strany zaměstnavatelů stále přetrvává zájem o zaměstnance převážně v technických a dělnických profesích. Dlouhodobá poptávka je po kvalifikovaných řemeslnících. Na přibližně tři čtvrtiny volných míst zaměstnavatelé hledají uchazeče se základním či nižším vzděláním, dvě třetiny pak jsou místa vhodná i pro cizince. Bez práce jsou nejčastěji lidé s nižší kvalifikací, především vyučení bez maturity a se základním vzděláním. Průměrný věk nezaměstnaných byl v prosinci 42,8 roku.

Za poslední rok klesl o 1,4 procentního bodu podíl těch, kteří jsou bez práce méně než tři měsíce. Na konci roku jich bylo 93.707, tedy 33,6 procenta z celkového počtu nezaměstnaných. Naopak podíl uchazečů, kteří jsou v evidenci více než 12 měsíců, vzrostl o 2,2 procentního bodu na 29,5 procenta. Je jich 82.234. Průměrná délka evidence na Úřadu práce činila 476 dní.

Nejvyšší nezaměstnanost má Ústecký kraj, v prosinci tam činila 5,7 procenta. Naopak v Praze byla míra nezaměstnanosti 2,8 procenta, nejméně v ČR. Pod tři procenta se dostala ještě ve Zlínském a Plzeňském kraji.

Nejvíce uchazečů na jedno pracovní místo připadá na Karvinsku, a to 9,9. V okrese Bruntál je to 8,4 uchazeče, na Jesenicku 6,2 uchazeče. Naopak nejlepší situace je v okresech Mladá Boleslav a Praha-východ, kde je na jedno místo 0,2 uchazeče.

Od napadení Ukrajiny Ruskem v únoru 2022 do konce loňského roku získalo v Česku práci 352.016 Ukrajinců s dočasnou ochranou. Někteří z nich se ale vrátili domů nebo ze zaměstnání odešli. Ke konci prosince 2023 jich na území ČR pracovalo 122.283, nejvíce ve středních Čechách a Plzeňském kraji.

Nejčastěji Ukrajinci pracují jako pomocníci ve stavebnictví, výrobě a v dopravě nebo montážní dělníci výrobků a zařízení, dále také jako obsluha stacionárních strojů a zařízení. "V určitých oblastech tak zaměstnavatelé získali zaměstnance, které tolik potřebovali," uvedl ÚP ČR.

 

Čtěte více:

Nezaměstnanost v ČR v září zůstala na 3,6 %, slabá ekonomika se neprojevuje
09.10.2023 12:22
Nezaměstnanost v Česku v září byla 3,6 procenta, zůstala tak na srpnov...
Nezaměstnanost v ČR v říjnu klesla na 3,5 procenta, volných míst ubylo
08.11.2023 9:44
Nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla na 3,5 procenta, a byla tak o 0,...
Inflace v eurozóně výrazně zpomalila, nezaměstnanost v EU stagnuje
30.11.2023 12:03
Míra inflace v zemích eurozóny v listopadu překvapivě výrazně klesla a...
Nezaměstnanost v ČR v listopadu zůstala na 3,5 procenta, volných míst ubylo
08.12.2023 9:53
Míra nezaměstnanosti v Česku v listopadu stagnovala na říjnových 3,5 ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.05.2025
13:18Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms: Sázka na staronový přírůstek Investičních tipů vychází  
11:57Hotovost je král, věří Mobius. Příležitosti vidí hlavně v Indii
9:09Tržby Microsoftu pohání cloud, příjmy překvapila Meta
9:00USA a Ukrajina podepsaly dohodu o nerostném bohatství. Co z původní vypadlo a co zůstalo?
6:05Trhy se po turbulencí usadí, myslí si šéf Goldman Sachs
30.04.2025
22:08Silný závěr obchodování znamenal nepřerušení zelené šňůry na Wall Street  
18:32PROPERITY FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2024
18:24Pro arte, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za rok 2024
18:02Nejhorších 100 dní prezidentského úřadu od Nixona. Které akcie z S&P 500 si vedly nejlépe a které nejhůře?
17:58ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s. - Výroční zpráva za rok 2024
17:54J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2024
17:49SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2024
17:40J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2024
17:39AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - Výroční finanční zpráva 2024
17:36AMISTA investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond a.s. - Výroční zpráva za rok 2024
17:33AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2024
17:31AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. Výroční zpráva za rok 2024
17:30AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS SICAV, a.s. - Výroční zpráva za rok 2024
17:26Dolarový omyl a akciová iluze
17:25AMISTA investiční společnost, a.s.: Maloja Investment SICAV a.s. - Výroční zpráva za rok 2024

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
CVS Health Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Dominion Energy Inc (03/25 Q1, Bef-mkt)
Estee Lauder Cos Inc/The (03/25 Q3, Bef-mkt)
Hershey Co/The (03/25 Q1, Bef-mkt)
Intercontinental Exchange Inc (03/25 Q1, Bef-mkt)
JP - Základní O/N úroková sazba
KKR & Co Inc (03/25 Q1, Bef-mkt)
ROBLOX Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
12:00Linde PLC (03/25 Q1)
12:30Xerox Holdings Corp (03/25 Q1)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM v průmyslu