Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OSN: Čína má vedoucí pozici v počtu patentů souvisejících s generativní AI

OSN: Čína má vedoucí pozici v počtu patentů souvisejících s generativní AI

04.07.2024 15:42
Autor: ČTK

Čína má vedoucí pozici v počtu patentů souvisejících s generativní umělou inteligencí (AI), vyplývá ze zprávy OSN. Z Číny podle zprávy v letech 2014 až 2023 pocházelo přes 38.000 patentů souvisejících s generativní AI, což představovalo zhruba šestinásobek ve srovnání se Spojenými státy, které skončily na druhém místě.

Celkově bylo podle zprávy ve sledovaném období přihlášeno přes 54.000 patentů souvisejících s generativní AI. Na Čínu připadlo 38.210 patentů a na Spojené státy 6286 patentů. Třetí příčku obsadila Jižní Korea, za kterou následovaly Japonsko a Indie.

Termínem generativní umělá inteligence se označují systémy, které na základě tréninku na obrovském množství dat dokážou vytvářet výstupy ve formě textů či obrázků v reakci na zadání uživatele. Do povědomí široké veřejnosti se dostaly zejména díky předloňskému bezplatnému zpřístupnění chatovacího programu ChatGPT, který vyvinula společnost OpenAI podporovaná Microsoftem.

"Generativní AI se stala technologií, která mění pravidla hry a má potenciál změnit způsob, jakým pracujeme, žijeme a hrajeme si," uvedl generální ředitel Světové organizace na ochranu duševního vlastnictví (WIPO) Daren Tang.

WIPO doufá, že díky analýze údajů o patentech pomůže objasnit, kde se tato technologie vyvíjí a kam směřuje. "To může pomoci politikům formovat vývoj generativní AI ke společnému prospěchu a zajistit, že v centru našich inovačních a tvůrčích systémů bude i nadále stát lidská bytost," uvedl šéf WIPO.

Analytik Nestor Maslej z Institutu pro umělou inteligenci zaměřenou na člověka (HAI) při Stanfordově univerzitě ale podle agentury AP upozornil, že analýza patentů neposkytuje úplný obrázek situace v oblasti generativní AI. "Velmi důležitou otázkou je, kdo vydává nejlepší modely (založené na generativní AI) a odkud tyto modely pocházejí. A přinejmenším z tohoto hlediska se zdá, že Spojené státy mají skutečně velký náskok," dodal.


Čtěte více:

Technická analýza indexu S&P 500 a co to vypovídá o druhém pololetí
04.07.2024 12:21
S&P 500 právě zaznamenal svůj třetí kvartální vzestup v řadě a zárove...
Globální trhy jsou v pohotovosti kvůli Bidenovu možnému odchodu, obchody s Trumpovým vítězstvím rostou
04.07.2024 14:04
Žhavá washingtonská debata o tom, zda prezident Joe Biden zruší svou k...
EU zavádí prozatímní cla až 37,6 procenta na dovoz elektromobilů z Číny
04.07.2024 11:39
Evropská unie zavádí předběžná cla až 37,6 procenta na dovoz čínských ...
Německá vláda čelí rostoucímu tlaku, aby se rychle dohodla na rozpočtu
04.07.2024 14:55
Německá vláda kancléře Olafa Scholze se dostává pod tlak, aby urychlil...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.01.2026
22:00Smíšená data z trhu práce nezabránila S&P 500 v růstu na nová maxima  
18:09Rozhoduje hotovost
16:36Traders Talk: Netflix u ročních minim, ČEZ zůstává stálicí a IPO Czechoslovak Group
15:35Trh práce v prosinci zůstal v zajetých kolejích, Fed může snižovat, a to finančním trhům stačí
14:53KKCG Real Estate Financing a.s. - Oznámení o manažerských transakcích
14:35Akcie Rolls-Royce stanovují nová maxima každý den roku 2026. Co stojí za jejich růstem?
13:02Perly týdne: Směrem k silnějšímu růstu bez nižších sazeb?
11:40Den D pro Trumpova cla? Nejvyšší soud dnes možná rozhodne
10:58Míra nezaměstnanosti v prosinci podle očekávání vzrostla na 4,8 %
10:38Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2026
10:37Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2026
10:36Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2025
10:10CSG by mohla oznámit IPO už příští týden. Strnad cílí na valuaci 30 miliard eur
10:03Rio Tinto opět jedná o převzetí Glencore. Vznikl by největší těžař světa
9:08Zahraniční obchod Německa slábne. Automobilky zrychlují, energetika brzdí
8:58Rozbřesk: Obchodní schodek USA se zázračně snižuje, což zvyšuje odhady HDP
8:47IPO CSG v Amsterdamu může přijít už příští týden, akciemi i dluhopisy může zahýbat rozhodnutí Nejvyššího soudu USA o clech  
6:07Nejvýnosnější sázka trhu pokračuje, ale varování přibývá  
08.01.2026
22:22Akciové indexy v USA vyhlíží výsledkovou sezónu.  
17:18Trhy odtržené od ekonomiky?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data