Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
S&P Global: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu zrychlil

S&P Global: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu zrychlil

24.03.2025 11:10
Autor: ČTK

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu rostla nejrychlejším tempem za sedm měsíců, zejména proto, že polevil poklesu v průmyslu. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které dnes zveřejnila společnost S&P Global.

Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách a který je považován za spolehlivý indikátor celkové ekonomické situace, vzrostl na 50,4 bodu z únorových 50,2 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od loňského srpna.

Index ale zaostal za očekáváním analytiků, kteří jeho březnovou hodnotu v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 50,8 bodu. Pokud se index nachází nad padesátibodovou hranicí, signalizuje růst aktivity.

Index aktivity v průmyslu se zvýšil na dvouleté maximum 48,7 bodu z únorových 47,6 bodu. Zůstal však pod klíčovou padesátibodovou hranicí, pod kterou se nachází už téměř tři roky. Index aktivity ve službách naopak oslabil, a to na 50,4 bodu z 50,6 bodu.

V Německu, které je největší ekonomikou eurozóny, rostla v březnu podnikatelská aktivita nejrychlejším tempem za deset měsíců. Pokles aktivity v německém průmyslu výrazně zpomalil a dílčí index sledující samotnou výrobu vykázal první nárůst za téměř dva roky.

"Hospodářský růst (v Německu) vypadá v prvním čtvrtletí slibně," uvedl ekonom Cyrus de la Rubia ze společnosti Hamburg Commercial Bank (HCOB). Německý parlament navíc minulý týden schválil plány na rozsáhlé investice do obrany a infrastruktury. De la Rubia upozornil, že díky těmto plánům by první čtvrtletí mohlo znamenat začátek udržitelnějšího hospodářského oživení v Německu.

Souhrnný index podnikatelské aktivity v Německu se v březnu zvýšil na 50,9 bodu z únorových 50,4 bodu. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Řada českých firem je na výkonu německé ekonomiky závislá. Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se vloni snížil o 0,2 procenta, pokles tak vykázal už druhý rok za sebou.


Čtěte více:

Důsledek politiky Trump 2.0? Wall Street hledá příležitosti kdekoli mimo USA
24.03.2025 10:54
Politika „Ameriky na prvním místě“ prezidenta Donalda Trumpa má nezamý...
Kanada by mohla vyhrát obchodní válku s USA, ČNB pravděpodobně přeruší měnové uvolňování a evropské futures jsou zelené
24.03.2025 8:47
ČNB ve středu pravděpodobně přeruší uvolňování měnové politiky a ponec...
Rozbřesk: ČNB ponechá v tomto týdnu sazby beze změny
24.03.2025 9:08
Hlavní událostí tohoto týdne bude na tuzemském trhu měnově-politické z...
Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu zrychlil, pokles průmyslu zvolnil
24.03.2025 10:53
Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu rostla nejrychlejším tempem...
Zahraniční dluh ČR ke konci loňska meziročně stoupl o 460 miliard na 5,27 bilionu korun
24.03.2025 10:57
Zahraniční dluh České republiky činil ke konci loňského roku 5,271 bil...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.06.2026
13:50ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
13:25Zlato letos padá, přitom ještě nedávno připomínalo technologické akcie  
12:52Alphabet chce získat na další investice do AI až 80 miliard dolarů. Zapojí se i Berkshire Hathaway
11:47Nejrizikovější tech akcie letí vzhůru. Analytici radí: vyberte zisky  
11:36Inflace v eurozóně překonala tři procenta. ECB je pod tlakem zvýšit sazby  
11:17UniCredit už si zajistila v Commerzbank více než 30procentní podíl
11:08Florida jako první stát USA zažalovala OpenAI, firma podle žalobců tajila rizika
10:45Průzkum ČSOB: Konflikt na Blízkém východě zchladil optimismus českých firem
10:02Šéf Nvidie označil Marvell Technology za další bilionovou společnost. Akcie poslal o 27 procent nahoru
8:57ČEZ schválil prodej části byznysu, HPE vystřelilo nahoru o 28 procent a Alphabet nabídne nové akcie  
8:43ČEZ, a.s.: Informace o změnách v dozorčí radě a ve výboru pro audit na základě výsledků jednání VH 1. 6. 2026
8:42Rozbřesk: Květnová inflace z eurozóny spustí odpočítávání do zasedání ECB, koruna vyčkává na inflaci a mzdy
8:36ČEZ, a.s.: Změna stanov společnosti
8:30ČEZ schválil rozdělení firmy. Nevýrobní aktivity půjdou do nové entity
8:27ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Optimalizace vlastnické struktury a governance Skupiny ČEZ
5:57FX Strategie: Rozhodnutí ECB může rozhýbat trhy, koruna dále vyčkává  
01.06.2026
17:06Írán ukončuje jednání s USA a slibuje úplně zablokovat Hormuz. Ropa prudce zdražuje
16:41PODCAST Týdenní výhled: Nvidia cítí příležitost v PC odvětví, obrat na softwaru  
16:25ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě dividendy
15:56ČEZ vyplatí dividendu 42 Kč na akcii. Protinávrh vyšší dividendy neprošel

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Nově otevřená prac. místa