Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Americký trh umazal část včerejších zisků

Americký trh umazal část včerejších zisků

10.04.2025 22:01
Autor: Martin Kycelt, Patria Finance

Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že cla uvalená na čínský dovoz nyní činí 145 %. Aktualizace přichází den poté, co Trump na Truth Social oznámil, že Čína čelí 125% „recipročním“ odvodům za odvetu proti americkým clům. Hlavní indexy na to konto mažou část včerejších zisků z obav před přetrvávající obchodní válkou mezi USA a Čínou. Vyšší cla na Čínu zhoršila náladu na akcie den poté, co Trump oznámil, že reciproční poplatky klesnou na 10 % pro země, které neprovedly odvetu proti clům z 2. dubna, který Trump nazval „Dnem osvobození“. Čína zvýšila cla na dovoz z USA na 84 % ze středečních 34 %, jako odvetu za Trumpovo první zvýšení amerických cel. Čínské ministerstvo obchodu ve čtvrtek uvedlo, že Čína je otevřena dialogu s USA, ale musí to být na základě vzájemného respektu a rovnosti. Nátlak, hrozby a vydírání nejsou tím správným způsobem, jak jednat s Čínou, řekl mluvčí ministerstva He Yongqian na pravidelném tiskovém brífinku, když byl dotázán, zda dvě největší světové ekonomiky zahájily vyjednávání o tarifech. Čína podle něj „dotáhne až do konce“, pokud budou USA trvat na své vlastní cestě. Investoři se obávají, že obchodní spory mezi dvěma největšími ekonomikami světa by mohly snadno vyústit v globální recesi. Goldman Sachs snížila své prognózy růstu pro Čínu a nyní očekává, že reálný HDP asijského obra vzroste v roce 2025 o 4,0 % a v roce 2026 o 3,5 %, což je pokles oproti předchozím prognózám o 4,5 % a 4,0 %.

Dnes zveřejněné údaje ukázaly, že spotřebitelské ceny v USA vzrostly na roční bázi méně, než se v březnu očekávalo, a meziměsíčně dokonce klesly. Index spotřebitelských cen vzrostl za dvanáct měsíců do března o 2,4 % po nárůstu o 2,8 % v únoru. Meziměsíčně se toto číslo snížilo o 0,1 % ve srovnání s předchozím nárůstem o 0,2 %. Ekonomové očekávali hodnoty +2,5 % meziročně a +0,1 % meziměsíčně. I když by tato čísla poukazovala na slábnoucí inflační tlaky, a tedy menší potřebu, aby Federální rezervní systém znovu snížil úrokové sazby, analytici poukazují na to, že se jedná o období před zavedením rozsáhlých cel prezidenta Donalda Trumpa. Od nynějška můžeme jinými slovy očekávat inflační tlaky výrazně vyšší.

Výrazně korigoval technologický index Nasdaq (-3,8 %) a velkou část včerejších zisků odevzdala i ta největší jméno, například Nvidia (-5,9 %), Apple (-4,2 %), Microsoft (-2,3 %), Amazon (-5,2 %) nebo Alphabet (-3,5 %). V korporátním sektoru dále akcie Constellation Brands uzavřely obchodní den +0,7 % poté, co pivovar, který vyrábí pivo Corona, představil výhled zisku pro fiskální rok 2026 pod očekáváním s odvoláním na celní politiku americké administrativy. Akcie společnosti CarMax poklesly o 17 % poté, co prodejce ojetých vozidel vykázal za čtvrté čtvrtletí zisk pod očekáváním, což vyvolalo výprodej jeho akcií, které během posledních 12 měsíců vzrostly o více než 11 %.


Váš názor
  •  
    11.04.2025 7:33

    Zdražení na US trhu se objeví až za čas. Mnoho výrobků v obchodech v USA je z Číny a ty až dojdou tak se možná zákazníci teprve probudí až cenu uvidí, pokud tam vůbec i ty drahé budou.
    karel777
    •  
      11.04.2025 8:11

      ironie ze to nejvic zasahne ty nejchudsi, tedy velky podil Trumpovych volicu
      Ai-kun
      • Já jim to vůbec nepřeju
        11.04.2025 9:26

        Ale kdo chce kam....třeba by to mohlo mít pozitivní efekt, že budou lidi méně naslouchat takovým tlučhubům, ale to jsem hodně naivní:-)
        exsteel
        • Re: Já jim to vůbec nepřeju
          11.04.2025 9:34

          Ono nejde o to, že by bylo hillbillies nějak moc hodně, ale jsou na potvoru soustředěni ve swing states. To je odvrácená tvář amerického volebního systému - o USA rozhodují voliči v sedmi státech.
          Orangutan
Aktuální komentáře
18.09.2025
10:56Rohlik Group zvýšil hrubý zisk o 38 procent, provozní ztráta klesla na 1,54 mld. Kč
10:07Reakce na Fed byla negativní, ale trhy zřejmě ztráty rychle setřesou  
9:03Rozbřesk: Asertivní Fed bránící svoji nezávislost USD prospěl, viceguvernér ČNB Frait nevidí důvod snižovat sazby
8:35Trhy po snížení sazeb Fedu zamíří výše. Jaké výsledky ukázala COLT CZ Group?  
8:16Jakub Blaha ke COLT CZ Group po 2Q25: Slabší výkon palných zbraní kompenzován silnou muniční divizí a strategickou expanzí do energetických výbušnin  
7:45COLT CZ Group zvýšila zisk o polovinu a potvrzuje výhled. "Zásadní kroky posouvají skupinu na novou úroveň," říká Jan Drahota
17.09.2025
22:01Fed snížil sazby, trhy ale reagovaly vlažně  
22:00Komentář Jana Čermáka: Fed doručil jestřábí redukci sazeb
20:15Fed snížil sazby. Letos ještě dvakrát? Výnos dluhopisů klesá, eurodolar nad 1,1900, Wall Street v klidu
17:19Vysílá zlato klasický signál strachu?
17:19Co se očekává od výsledků Coltu?  
16:35Alibaba těží z domácího růstu AI sektoru, zatímco čínský regulátor omezuje Nvidii
15:00Traders Talk: Fed, zlato i čínské akcie. Kde hledat příležitosti?
13:57WTO: AI by mohla výrazně podpořit obchod, přináší však také rizika
13:23Švédská Verisure plánuje největší evropské IPO za poslední roky, vybrat chce přes 3 miliardy eur
11:22Stopka pro Nvidii. Čína zakázala svým společnostem nakupovat její čipy
11:07Před Fedem je na trzích klid. Co večer sledovat především?  
10:37Comeback čínského techu: společnosti těží z důvěry v AI
10:34Evropské firmy se chystají na další výpadky dodávek kovů vzácných zemin z Číny
10:11Japonský vývoz v srpnu opět klesl, export do USA zůstává pod tlakem kvůli clům

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.