Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Amazon a Microsoft čelí vyšetřování Evropské komise. Hrozí jim přísnější regulace

Amazon a Microsoft čelí vyšetřování Evropské komise. Hrozí jim přísnější regulace

18.11.2025 12:16
Autor: ČTK

Evropská komise zahájila tři vyšetřování zaměřená na cloudové platformy Amazon Web Services a Microsoft Azure. Brusel chce posoudit, zda tyto firmy působí jako „gatekeepeři“ podle nařízení o digitálních trzích (DMA), což by znamenalo přísnější regulaci. Komise bude také zkoumat, zda současná pravidla dostatečně řeší praktiky omezující konkurenci, například problémy s interoperabilitou, vázáním služeb či nevyváženými smluvními podmínkami. AWS a Microsoft označení za gatekeepery odmítají, varují před dopadem na inovace. Rozhodnutí má padnout do 12 až 18 měsíců.

Evropská komise zahájila tři vyšetřování týkající se cloudových platforem Amazon Web Services (AWS) a Microsoft Azure. Evropská exekutiva, která plní také funkci unijního antimonopolního orgánu, chce mimo jiné určit, zda jsou americké společnosti Microsoft a Amazon v cloudových službách takzvanými gatekeepery, tedy hráči, kteří významně ovlivňují provoz internetu a musí dle nařízení o digitálních trzích (DMA) na společném trhu splňovat přísnější podmínky. EK to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Brusel do dvanácti měsíců posoudí, zda AWS a Azure jsou gatekeepery navzdory tomu, že podle velikosti, počtu uživatelů a tržního postavení tuto definici dosud nenaplňují. Analýzy trhu s cloudovými službami z posledních let podle EK naznačují, že Azure a AWS zaujímají velmi silnou pozici ve vztahu k podnikům a spotřebitelům.

Mluvčí společnosti Microsoft uvedl, že společnost je připravena přispět k vyšetřování. Mluvčí AWS prohlásil, že "označení poskytovatelů cloudových služeb za gatekeepery nestojí za rizika v podobě potlačení inovací nebo zvýšení nákladů pro evropské společnosti".

Třetí vyšetřování má do 18 měsíců posoudit, zda DMA může účinně řešit praktiky, které mohou omezovat konkurenceschopnost a spravedlnost v odvětví cloudových služeb na unijním trhu. Toto vyšetřování se bude týkat například překážek vzájemné kompatibility mezi cloudovými službami, omezeného nebo podmíněného přístupu podnikových uživatelů k údajům, vázání a sdružování služeb a potenciálně nevyvážených smluvních podmínek. Pokud EK dojde k tomu, že DMA je v této oblasti nedostačující, bude následně řešit, zda toto nařízení aktualizovat.

"Cloudové služby mají zásadní význam pro konkurenceschopnost a odolnost Evropy. Chceme, aby toto strategické odvětví rostlo za spravedlivých, otevřených a konkurenceschopných podmínek," uvedla místopředsedkyně EK Teresa Riberaová.

AWS i Microsoft Azure poskytují výpočetní výkon v cloudech na zakázku, datová úložiště a další digitální služby vládám i jednotlivcům. Narušení provozu serverů proto může způsobit problémy a výpadky webů a platforem, které tuto cloudovou infrastrukturu využívají. Celosvětově je AWS v tomto odvětví nejsilnějším hráčem s tržním podílem 30 procent, následuje Azure s 20 procenty a Google Cloud se 13 procenty.


Čtěte více:

Akcie Oracle letí na historická maxima, firma šokovala svým výhledem v cloudové divizi
10.09.2025 9:49
Výsledky Oracle nebyly v prvním finančním čtvrtletí společnosti nijak ...
Datová centra Microsoftu jsou pod tlakem. Kapacita nestačí ani po rekordních investicích
10.10.2025 10:44
Microsoft bude čelit nedostatku kapacity v datových centrech delší dob...
Microsoft překonal očekávání, výdaje na datacentra ale výrazně stouply
29.10.2025 21:37
Microsoft vykázal ve svém prvním fiskálním čtvrtletí roku 2026 lepší n...
Cloud Amazonu zaznamenal největší růst od konce roku 2022. Akcie míří o deset procent výše
30.10.2025 21:33
Amazon dodal lepší než očekávané výsledky hospodaření za třetí kvartál...
Tržby Nebiusu vyskočily o 355 procent, firma plánuje agresivní růst
11.11.2025 14:06
Nebius, nizozemský poskytovatel neocloudu, zvýšil ve 3. čtvrtletí tržb...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2025
13:21BlackRock: Umělá inteligence přinese dezinflační tlaky, Fed by měl jít se sazbami dolů
9:33Víkendář: Místo centrální banky podřízené vládě je lepší to, co udělal Clinton v 90. letech
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  
12:20Michal Strnad plánuje expanzi. Chce z CSG udělat lídra evropského obranného průmyslu a zvažuje IPO v Amsterdamu
12:09Perly týdne: Bublina není důvod k prodeji
10:50Po euforii přichází korekce: Broadcom hlásí silné tržby a vyšší dividendu, ale AI výhled zůstává nejasný
9:55Nová cílová cena Patrie pro Komerční banku: Prostor pro růst se zmenšuje  
8:58Nová cílovka pro Komerční banku, renesance evropských dluhopisů a úspěch Eli Lilly  
8:52Rozbřesk: Odloží Evropská komise zákaz hybridních automobilů? Automobilky by tento krok uvítaly
6:10Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  
11.12.2025
22:00Oracle po výsledcích propadá, ostatním se ale daří  
17:03Tři akciové fáze posledního čtvrt století a poučení pro dnešek
16:58EK zvažuje pětiletý odklad zákazu spalovacích motorů pro hybridní vozy
16:28WSJ:Trump po válce plánuje americké investice v Rusku včetně těžby vzácných kovů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data