Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropa se ponořila do hluboké ztráty (DJ Stoxx 50 -5,1%)

Evropa se ponořila do hluboké ztráty (DJ Stoxx 50 -5,1%)

22.7.2002 17:38
Autor: 

Již před zahájením dnešního obchodováním bylo jasné, že evropské akcie budou padat. Páteční výprodej akcií na Wall Street vyvolaný špatnými výsledky a prognózami amerických společností nepřipravil rozhodně příjemný začátek nového týdne pro investory. A také zprávy z Evropy, které během dopoledne postupně přicházely, trhům rozhodně nepomohly.

Oznámení evropských společností Aegon, Stagecoach Group a Hugo Boss, že pravděpodobně nesplní svá původní očekávání letošních výsledků, pomohla evropskému indexu DJ Stoxx 50 k poklesu o více než 1% ihned po otevření a tento propad se během dne pouze prohluboval. Úrovní se tak tento index dostal v průběhu seance na nejnižší úroveň od října 1998.

Akcie nizozemské pojišťovny Aegon byly dokonce na nějaký čas z obchodování suspendovány a poté se propadly o více než 17%. To, že tato zpráva s sebou "stáhla" i ostatní akcie pojišťoven je zřejmé i z indexu pojišťovacího sektoru (v rámci DJ Stoxx 50), který propadl o 37% od konce letošního dubna. Dále pak nejvíce oslabovaly technologie a akcie energetického sektoru.

Jedním z mála titulů, které "šly" proti trendu byly akcie farmaceutické společnosti Novartis, která oznámila výsledky za 2. čtvrtletí lepší než trh očekával a také prognóza pro zbytek roku byla mírně optimistická.

Futures na americké indexy indikovaly během dopoledne negativní zahájení amerických trhů, tomuto sentimentu také určitě napomohlo nedělní vyhlášení bankrotu společnosti WorldCom. Během odpoledne vývoj Indexu DJ Stoxx 50 kopíroval vývoj amerických futures, které se mírně zotavovaly. Zklamáním byly hodnoty indexů amerických trhů při otevření. DJIA index otevřel -0,7% a Nasdaq asi -1%. Těžko odhadovat, jak trhy na Wall Street dnes uzavřou, ale očekáváme vysokou volatilitu cen. Momentální hodnota evropského indexu DJ Stoxx 50 činí - 5,11%, což mluví za vše.

Dana Bébrová


Váš názor
 • Akcie a práce
  23.7.2002 10:32

  Situace na akciovém trhu je ukázkou toho, jak manažeři firem a bankovní úředníci si váží práce svých kolegů, kteří fyzicky hodnoty vytvářejí a umožňují existenci jich samých.
 • Dobře koupit akcie
  22.7.2002 18:09

  Pokud chcete koupit dobře akcie tak to udělejte v nejblišší době. Nekupujte až vám začnou radit vaši bankéři a podobní. Od těch se nikdy nic podstatného nedozvíte. Pokud by akcie totiž dále padali tak by hrozilo ohrožení samotného kapitalismu včetně zhroucení některých bank a pojišťoven. Mnoho investičních úspěchů.
  František Sádra
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data