Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Index spotřebitelské důvěry v listopadu roste o 6 bodů

ČSÚ: Index spotřebitelské důvěry v listopadu roste o 6 bodů

28.11.2005 9:36
Autor: 

Saldo souhrnného indikátoru důvěry se v listopadu 2005 oproti předchozímu měsíci nezměnilo. Saldo podnikatelského indikátoru se snížilo o 1 bod. Saldo indikátoru důvěry spotřebitelů se naopak výrazně zvýšilo (o 6 bodů). Ve srovnání s listopadem 2004 je saldo souhrnného indikátoru důvěry o 2 body vyšší, u podnikatelů se nezměnilo a u spotřebitelů je o 11 bodů vyšší.

V průmyslu (903 respondentů) hodnotilo v listopadu 50,7 % respondentů svou ekonomickou situaci jako dobrou, 46,7 % jako uspokojivou a 2,6 % jako špatnou, což je po sezónním očištění mírně lepší hodnocení než v říjnu (růst salda o 1 bod). Hodnocení celkové poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku v současnosti se oproti hodnocení v říjnu mírně zvýšilo (růst salda o 1 bod). Hodnocení současné zahraniční poptávky se oproti říjnu mírně zhoršilo (pokles salda o 1 bod). Stav zásob hotových výrobků se podle mínění respondentů zvýšil (růst salda o 4 body). Pro příští tři měsíce očekává 31,4 % respondentů růst výrobní činnosti, 60,8 % očekává neměnnost a 7,8 % pokles, což znamená snížení salda z vysoké říjnové hodnoty o 4 body. Respondenti očekávají zvýšení zaměstnanosti ve srovnání s říjnem (růst salda o 5 bodů). Všechny údaje jsou uvedeny po sezónním očištění. Celkově se saldo indikátoru důvěry v průmyslu oproti vysoké hodnotě v minulém měsíci snížilo o 3 body a i v meziročním srovnání je o 3 body nižší než v listopadu 2004.

Ve stavebních podnicích (550 respondentů) hodnotilo v listopadu svou ekonomickou situaci 51,2 % respondentů jako dobrou, 44,9 % jako uspokojivou a 3,9 % jako špatnou, což je po sezónním očištění výrazně lepší hodnocení než v říjnu (růst salda o 7 bodů). Hodnocení listopadové celkové poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku se oproti říjnu zhoršilo (pokles salda o 7 bodů). Pro příští tři měsíce očekávají respondenti růst zaměstnanosti (saldo se zvýšilo o 2 body). Všechny údaje jsou uvedeny po sezónním očištění. Pro příštích šest měsíců očekává 72,0 % respondentů neměnnost ekonomické situace (v říjnu 70,9 %), zlepšení očekává 11,4 % (v říjnu 11,1 %) respondentů a 16,6 % pokles (v říjnu 18,0 %), po sezónním očištění se saldo mírně zvýšilo. Celkově se saldo indikátoru důvěry ve stavebnictví vlivem listopadového poklesu poptávky meziměsíčně snížilo o 2 body, ale je o 3 body vyšší než v listopadu 2004.

Z respondentů odvětví obchodu (310 respondentů) hodnotilo v listopadu ekonomickou situaci svého podniku 54,0 % jako dobrou, 44,1 % jako odpovídající sezóně a 1,9 % jako špatnou, což v meziměsíčním srovnání znamená po sezónním očištění zvýšení salda o 5 bodů. Celkově se stav zásob v obchodě snížil (pokles salda o 4 body). Neměnnost ve vývoji cen očekává 79,9 % respondentů, 13,1 % očekává růst a 7,0 % pokles. Pro příštích šest měsíců očekává zlepšení ekonomické situace 39,0 % (v říjnu 40,6 %) respondentů, 59,6 % respondentů očekává neměnnost (v říjnu 58,1 %) a 1,4 % pokles (v říjnu 1,3 %). Pro příští tři měsíce očekává 50,5 % respondentů zvýšení prodejů, 41,4 % jejich neměnnost a 8,1 % pokles. Celkově se saldo indikátoru důvěry v meziměsíčním srovnání zvýšilo o 2 body a meziročně je o 1 bod vyšší než v listopadu 2004.

Ve vybraných odvětvích služeb (786 respondentů) hodnotilo svoji současnou ekonomickou situaci v listopadu 55,7 % respondentů jako dobrou, 43,1 % respondentů ji hodnotí jako odpovídající sezóně a 1,2 % jako špatnou, což je mírně nižší hodnocení než v říjnu. Růst poptávky (knihy zakázek) pro příští tři měsíce očekává 38,3 % respondentů, neměnný vývoj 54,5 % respondentů a 7,2 % pokles, což je také mírně nižší očekávání než v říjnu. Neměnnost ve vývoji cen očekává 92,7 % respondentů, růst 6,1 % respondentů a 1,2 % pokles. Pokles počtu zaměstnanců očekává 31,5 % respondentů, neměnnost 59,8 % a růst 8,7 % respondentů. Celkově saldo indikátoru důvěry ve vybraných odvětvích služeb vzrostlo o 1 bod, ale v meziročním srovnání je nižší o 1 bod.

Ze šetření mezi spotřebiteli (1000 respondentů) v listopadu vyplývá růst salda ukazatele očekávané celkové ekonomické situace (saldo vzrostlo o 7 bodů) i salda jejich finanční situace v příštích dvanácti měsících (růst salda o 4 body). Oproti minulému měsíci se podíl spotřebitelů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, snížil (pokles salda o 5 bodů). Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se zvýšil (růst salda o 9 bodů). Celkový indikátor spotřebitelské důvěry se oproti minulému měsíci zvýšil o 6 bodů a v meziročním srovnání je o 11 bodů vyšší.

(zdroj: tisková zpráva ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data