Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ chce reorganizací dosáhnout úspor na nákladech

ČEZ chce reorganizací dosáhnout úspor na nákladech

1.7.2005 9:21
Autor: Tomáš Gatěk, Patria Finance

Na včerejší tiskové konferenci o vývoji integračního a restrukturalizačního programu Vize 2008 ČEZ oznámil, že celkové úspory by měly mezi 2005 a 2008 dosáhnout 7,7 mld. Kč neboli 13 Kč/akcie oproti výši nákladů v roce 2003. V roce 2008 by měl být dokončen integrační program a očekává se, že celkové úspory v tomto roce dosáhnou 2,9 mld. Kč, což je 1 mld. (1,6 Kč/akcie) nad naším očekáváním.

Restrukturalizační program by se měl týkat 8 400 zaměstnanců, z čehož 1 800 bude propuštěno. V roce 2005 budou aktivity pěti distribučních společností procesně rozděleny a následně integrovány do 10 společností. Tyto změny by měly vést k úsporám v oblasti centralizovaného managementu, nákupu a snížení počtu pracovních míst. V důsledku restrukturalizace bude ČEZ přeceňovat aktiva distribučních společností, jejichž hodnota by se měla přibližně zdvojnásobit na 74 mld. Kč. Připomínáme, že hodnota aktiv distribučních společností vstupuje do kalkulace cen elektřiny pro koncového zákazníka, kterou stanovuje regulátor (ERÚ). Nicméně přehodnocení aktiv distribučních společností ze strany ČEZu by nemělo vést k výraznému růstu cen pro koncové zákazníky, jelikož ERÚ pravidelně přehodnocuje aktiva distribučních společností.

ČEZ jedná o vykoupení minoritních akcionářů v Severočeské energetice, ve které vlastní 57 % podíl. ČEZ řekl, že dohoda by mohla být uzavřená do konce tohoto roku.


Váš názor
  • Je to skutečně reálné
    1.7.2005 9:30

    Domnívám se, že pokud dojde skutečně k přesunu 74 mld. tak potom není reálná cena 31 mld. za co koupil ČEZ distribuční společnosti ( rozdíl účetních - tržních cena nemůže být takový a měl by být spíše opačný). Potom je tento prodej tak na prošetření někde jinde....Co se týče snižování nákladů - tak to p. Pleskač zřejmě spočítal někde na kole ze vzduchu, ale to je typické, jako v ostatních případech
    David
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university