Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Revize národních účtů aneb hlubší recese a rychlejší zotavení

Revize národních účtů aneb hlubší recese a rychlejší zotavení

18.6.2002 13:21
Autor: 

Český statistický úřad dnes zveřejnil revizi čtvrtletních národních účtů České republiky od roku 1998 do roku 2001. Co lze z revidovaných dat vyčíst?

Dolováním ve statistických výkazech lze učinit tři hlavní závěry: recese v letech 1997-99 neměla tak jednoznačný průběh, jak se doposud zdálo, amplituda poklesů HDP byla vyšší (s jistou dávkou nepřesnosti by se dalo říci, že recese byla hlubší) a zotavení z recese bylo silnější, než jak ukazovala předchozí data. Vzhledem k tomu, že revize přináší "politicky" příznivé i nepříznivé informace, nedomníváme se, že je oprávněná kritika Českého statistického úřadu za načasování revize. Je obvyklou praxí ČSÚ zveřejňovat případné revize zároveň s čerstvými daty o HDP (tentokrát budiž ČSÚ k dobru, že zveřejnila revize o dva dny dříve). Termín zveřejnění údajů o HDP byl stanoven dříve než termín voleb do Poslanecké sněmovny. Revize HDP by navíc bylo možné použít ke kritice dosavadní vlády stejně jako k její obhajobě.

Předchozí data ukazovala na permanentní meziroční pokles HDP počínaje 3. čtvrtletím 1997 a konče 2. čtvrtletím 1999. Revidované údaje sice také zaznamenávají první pokles a poslední zápornou hodnotu růstu HDP ve stejných čtvrtletích, průběh však nebyl tak jednoznačný. V prvním a druhém čtvrtletí 1998 totiž HDP rostl a nikoli klesal. Předchozí údaje hovořily o meziročním poklesu o -0,1%, resp. -1,9%, v uvedených čtvrtletích, nová čísla ukazují na růst o 2,1%, resp. 0,3%, ve stejných obdobích.

Vzhledem k tomu, že revizi nepodléhají data za rok 1997, nemění se nic na skutečnosti, že v průběhu poslední recese byl zaznamenán nejhlubší propad HDP ve 3. čtvrtletí 1997 (-4,2%). Podle revidovaných údajů však recese měla také druhý "vrchol", a to ve 4. čtvrtletí 1998, kdy HDP meziročně klesl o 3,4% (podle předchozích údajů pouze -2,1%).

Za to oživení přišlo s větší razancí. Mezi původními a revidovanými údaji není rozpor v době oživení české ekonomiky, ale nová data již od počátku tohoto oživení až do konce roku 2000 ukazují na silnější hospodářský růst. Odchylky v tempu růstu HDP se však neliší o více než jeden procentní bod.

Zajímavý je dopad na celoroční údaje. Podle původních údajů se HDP snížil v letech 1997,1998 a 1999. Revidované údaje přiznávají pokles v letech 1997 a 1998, v roce 1999 se již HDP zvýšil o 0,5%.

Z prognostických důvodů je důležitá revize čtvrtletních národních účtů za loňský rok, kdy růst HDP byl revidován směrem dolů z 3,6% na 3,3%. Přitom však absolutní údaje jsou po revizi vyšší než před revizí. Tento zdánlivý paradox lze vysvětlit tím, že revize absolutních údajů za rok 1999 byla ještě vyšší. Údaj za 1. čtvrtletí loňského roku byl sice posunut směrem vzhůru, přesto ponecháváme odhad růstu v 1. čtvrtletí letošního roku na 4,0%.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data