Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maďarsko devalvuje centrální paritu … forint propadá

Maďarsko devalvuje centrální paritu … forint propadá

04.06.2003 16:36
Autor: 

Ministerstvo financí a centrální banka dnes zaskočily trh překvapivou devalvací centrálního kurzu forintu z 276,10 EUR/HUF na 282,36 EUR/HUF. K tomuto kroku došlo v situaci, kdy forint oslaboval na 256-7 EUR/HUF a byl pod prodejním tlakem. Forint zareagoval oslabením k 265-267, což je úroveň, na které již forint byl před rozšířením fluktuačního pásma.

Pásmo +/-15 % zůstává v platnosti, forint se tedy může pohybovat mezi 240,01-324,71 vzhledem k euru. Rozhodnutí je vedeno snahou zvýšit konkurenční schopnost maďarských exportérů a je tedy zjevně reakcí na rostoucí schodek na běžném účtu. Kromě toho je zřejmě výsledkem kompromisu s vládou. Vláda se totiž zavázala provést ještě letos škrty ve výdajích v objemu 76 mld. HUF, aby byl splněn letošní plán na snížení schodku na 4,5 % HDP. Ministerstva mají ve zbytku roku snížit výdaje o 2,5 %. Vláda potvrdila závazek pokračovat ve škrtech i přísné mzdové politice i příští rok. Díky tomu se mohl guvernér znovu přihlásit k záměru přijmout euro co nejdříve, tj. v roce 2007-2008.

Významnější než devalvace parity je pro trh změna pohledu centrální banky na devizový kurz. Dřívější priorita silnějšího kurzu, který pomáhá snižovat inflaci, se zjevně změnila. Guvernér MNB uvedl, že banka nebude intervenovat proti současnému oslabení, přestože za ideální pro splnění inflačního cíle považuje kurz kolem 250 EUR/HUF.

Guvernér připustil, že po změně systému se kurz může pohybovat na slabší úrovni, ale že rozpočtové škrty pomohou inflaci snížit. Banka je zřejmě ohledně inflace optimisticky naladěna a díky tomu si může dovolit slabší kurz měny.

Banka zjevně nehodlá reagovat na to, když forint zůstane slabší než požadovaná úroveň. Očekáváme, že forint se po úvodním šoku bude vracet jen postupně a nelze vyloučit ani další oslabení. Zatím tedy investici nedoporučujeme. Z logiky věci také vyplývá, že slabší forint vytváří prostor pro případné zvýšení sazeb, protože zájem o investice do forintu bude po lednových intervencích a po dnešním rozhodnutí bezpochyby velmi nízký. Zvýšení sazeb však zatím zřejmě nepřijde.

Jakub Dvořák, Investičný výzkum, ČSOB


Váš názor
  • spekulatni zase blazni
    04.06.2003 18:50

    Pokud tomu dobre rozumim, tak Madarska CB pouze upravila pasmo a primo nikde neintervenovala. Forint se uz dlouho pohybuje u spodni hranice a tak se nic moc nestalo jen spekulanti trochu protoci prasule a hotovo...
    mac
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data