Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

 29.05.2023
8:15

Inflaci v Česku stále přiživují rostoucí mzdy, Česko se tak dostává do mzdově inflační spirály, uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub a zopakoval tak tedy, vyslovenou v pořadu FRESH, který jsme vysílali na Patria.cz. Centrální banka by proto podle něj měla opět brzy zvýšit úrokové sazby

8:04Prezidentův poradce a člen Národní ekonomické rady vlád...
 26.05.2023
16:26Objem obchodů s akciemi na pražské burze za dnešní den je 0,864 mld. Kč. Průměrný objem obchodů za poslední rok je 0,609 mld. Kč.
16:14Evropská rada vydavatelů (European Publishers Council - EPC) se dnes obrátila dopisem na předsedu vlády Petra Fialu (ODS) s žádostí o přehodnocení vládního návrhu zvýšit v rámci ozdravění státních financí sazbu DPH za prodej novin ze současných deseti na 21 procent. Zvýšení daně povede ke zdražení tisku, a tím snížení jeho dostupnosti, což uvolní prostor pro šíření dezinformací, uvedla rada v dopise (ČTK)
14:14Někdejší předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina a místopředseda ODS Zdeněk Zajíček jsou kandidáty na nového prezidenta Hospodářské komory. Delegáti z řad živnostníků, malých i velkých podniků ve středu po třech letech obmění její nejužší vedení. Podnikatelé budou dále volit viceprezidenty. Současný prezident komory Vladimír Dlouhý se rozhodl už nekandidovat (ČTK)
13:45Vláda v konsolidačním balíčku počítá nejen s tím, že sníží státní podporu stavebního spoření, ale chce zrušit i její výslovné osvobození od daně z příjmů. Státní podpora už kvůli úsporám nově nemá být nejvýše 2000 korun ročně, ale pouze 1000 korun. Stavební spoření pak navíc budou moci poskytovat i běžné banky, nejen stavební spořitelny. Budou pro to ale muset získat povolení od České národní banky. Stavební spořitelny na oplátku budou moci požádat o rozšíření licence a budou se moci přeměnit na univerzální banky (ČTK)
12:20Těžební společnosti v Česku si zřejmě připlatí za těžbu uhlí a dalších nerostů. Vláda ve svém konsolidačním balíčku chystá navýšení plateb za vytěžené nerosty a také zvýšení sazby úhrady z dobývacího prostoru. Slibuje si od toho zejména zvýšení příjmů obcí a krajů a také mírné navýšení odvodů do státního rozpočtu. Vyplývá to z návrhu zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů (ČTK)
10:58Velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh pokračují v poklesu na nová dvouletá minima, což by mohlo přinést úlevu spotřebitelům a podnikům, kteří v minulém roce platili vysoké účty za energie. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 24,9 eura (zhruba 590 Kč) za megawatthodinu (MWh). To představuje nejnižší úroveň od 27. května 2021 (ČTK)
10:05

Společnost Kofola neuvadla na pozvánce na valnou hromadu konanou 28. června žádný návrh dividendy. Představenstvo společnosti preferuje zpozdit návrh na rozdělení zisků do doby, kdy budou známy výsledky hlavní sezóny (květen-září)

(Reuters)
8:59

Po prosazení úsporného balíčku a důchodové reformy se bude vláda soustředit na urychlení a realizaci velkých strategických projektů, které potáhnou českou ekonomiku v horizontu dalšího desetiletí. V rozhovoru s ČTK to řekl premiér Petr Fiala

(ČTK)
8:44

Vzhledem k aktuální ekonomické situaci není zavedení eura tématem tohoto volebního období, řekl premiér Fiala. Nejprve je nutné dát do pořádku rozpočet

(ČTK)
8:13

Skupina PPF kupuje od společnosti soukromého kapitálu Advent International patnáctiprocentní podíl v polské firmě InPost, která provozuje samoobslužné schránky pro vyzvednutí zboží a logistická centra pro internetové obchody, na ceně 10 EUR/akcie. PPF je nyní s celkovým podílem 16,75 procenta druhým největším akcionářem ve firmě InPost právě po Advent International. Součástí dohody je opce pro PPF na nákup dalších 15 procent akcií InPost od Advent International

(ČTK)
 25.05.2023
16:26Objem obchodů s akciemi na pražské burze za dnešní den je 0,939 mld. Kč. Průměrný objem obchodů za poslední rok je 0,608 mld. Kč.
16:14Tuzemští zemědělci kvůli prudkému poklesu cen zemědělských komodit a rostoucím skladovým zásobám, které souvisí s jejich vyšším exportem z Ukrajiny do států Evropské unie, letos zřejmě přijdou na tržbách o více než 30 miliard korun. "Evropa je v současnosti zaplavena zemědělskými komoditami z Ukrajiny, které měly původně směřovat k tradičním odběratelům této produkce ve třetích zemích," stojí v dokumentu Olomoucká výzva, který dnes projedná sněm Agrární komory (AK) ČR v Olomouci. Podle prezidenta AK Jana Doležala lze před letošní sklizní očekávat další výrazný pokles cen zemědělských komodit a tím i tržeb zemědělců (ČTK)
15:59Češi letos v průměru tráví na sociálních sítích necelé dvě a půl hodiny denně, konkrétně 147 minut, což je o 17 minut meziročně méně. Využití sítí se tak vrátilo na předcovidovou úroveň. Vyplývá to z průzkumu AMI Digital Index, který ve spolupráci se STEM/MARK realizuje už osmým rokem agentura AMI Digital (ČTK)
12:42Zavedení informačního modelování staveb BIM pro nadlimitní zakázky ve státní správě bude mít možná roční zpoždění a posune se na rok 2025. Státu zatím chybí plně funkční datový standard, který je základem spolupráce všech stavařských profesí napříč životním cyklem staveb. Na dnešní pražské konferenci Setkání lídrů digitalizace to řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (ČTK)
12:28Prezident Agrární komory České republiky (AK ČR) Jan Doležal dnes na volebním sněmu v Olomouci obhájil svou funkci v čele této zemědělské organizace. Při volbě prezidenta byl jediným kandidátem a obdržel 172 ze 182 platných hlasů. Doležal je prezidentem komory od roku 2020, kdy vystřídal Zdeňka Jandejska. Mezi své priority Doležal zařadil narovnání podmínek na jednotném trhu Evropské unie, snížení administrativní zátěže zemědělců či racionalizaci požadavků na zemědělské podnikatele (Reuters)
11:59Energetická společnost ČEZ vypsala miliardový tendr na dodávku dvou generátorů pro jadernou elektrárnu Temelín. Firmy se do výběrového řízení na klíčové zařízení, které vyrábí elektřinu pro pětinu České republiky, mohou hlásit do 9. června. Generátory chce ČEZ měnit v letech 2028 až 2030. Novináře o tom informoval mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták. Modernizací ČEZ sleduje zajištění minimálně šedesátiletého provozu jihočeské jaderné elektrárny. Nové generátory budou připraveny i na případné zvýšení výkonu elektrárny (ČTK)
11:29Pražský městský soud dnes uložil jednateli zkrachovalé německé společnosti Viktoriagruppe Petru Malému v kauze chybějící české nafty osmiletý trest vězení. Zároveň mu na deset let zakázal působit ve vedení firem a ochraňovat státní rezervy. Podle nepravomocného verdiktu připravil podvodem Správu státních hmotných rezerv (SSHR) nejméně o 108 milionů korun. Tři manažery české pobočky společnosti soud obžaloby zprostil. Obžalobě čelila také sama Viktoriagruppe, soud ji dnes uznal vinnou a uložil jí desetiletý zákaz činnosti při ochraně státních rezerv (ČTK)
9:54Premiér Petr Fiala (ODS) se shodl s guvernérem České národní banky Alešem Michlem na tom, že je potřeba pokračovat v boji proti inflaci. Fiala to řekl novinářům po dnešním jednání. Inflace podle něj sice klesá, ale je třeba v úsilí pokračovat. "Cíl máme stejný, inflaci výrazným způsobem snížit," doplnil premiér. V dubnu spotřebitelské ceny v Česku meziročně vzrostly o 12,7 procenta, tempo růstu ale zvolnilo z březnových 15 procent (ČTK)
8:15Osm členů představenstva energetické společnosti ČEZ mělo celkový příjem za loňský rok stejný jako v roce 2021. Celkem si přišli na 135 milionů korun, nejvíc dostal šéf představenstva a generální ředitel Daniel Beneš, který měl nárok téměř na 35 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes společnost zveřejnila na webu. Polostátní ČEZ měl v loňském roce čistý zisk zhruba 81 miliard , meziročně byl osmkrát vyšší (ČTK)
 24.05.2023
17:44Vláda v projektu Česko ve formě ustaví výbor pro strategické investice, který bude mít za cíl tyto činnosti koordinovat. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Ministerský předseda bude v jeho čele. Formálně bude výbor ustaven během několika týdnů (ČTK)
17:29Vláda dnes schválila nákup 246 pásových bojových vozide...
16:56

Vláda schválila návrh novely se zpomalením valorizace penzí, se zpřísněním podmínek pro předčasný důchod a s novým přídavkem při vysoké inflaci

(ČTK)
16:26Objem obchodů s akciemi na pražské burze za dnešní den je 0,503 mld. Kč. Průměrný objem obchodů za poslední rok je 0,610 mld. Kč.
15:40Vláda dnes schválila nákup 246 pásových bojových vozidel pěchoty CV90 za 59,7 miliardy korun. Na tiskové konferenci to oznámila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Česká republika je pořídí formou mezivládní dohody ze Švédska. Armáda původně chtěla 210 strojů za 51,7 miliardy korun. Kvůli rostoucím cenám techniky se ale ministerstvo rozhodlo využít opce a pořídit již nyní i dalších 36 strojů. Zástupce ministerstva obrany po rozhodnutí vlády podepsal příslušné smlouvy. Jde o největší armádní nákup v novodobé historii České republiky a o jednu z největších státních zakázek vůbec (ČTK)
14:22Češi podporují čisté energetické zdroje, stát by podle většiny z nich měl v budoucnu spoléhat především na jadernou energetiku doplněnou o obnovitelné zdroje energie. Podporu těchto zdrojů umocnila válka na Ukrajině. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury IBRS. Pro 96 procent lidí je podle něj klíčová soběstačnost země v zásobování energií (ČTK)
12:12Bankám a spořitelnám v Česku v roce 2022 stoupl souhrnný čistý zisk v meziročním srovnání o 32,3 miliardy na 102,64 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Aktiva bank činila ke konci roku 8,907 bilionu korun, což je o 384 miliard více než na konci roku. Předběžné výsledky ČNB zveřejnila již počátkem února, podle nich tuzemské banky v roce 2022 vytvořily čistý zisk 104,1 miliardy (ČTK)
11:57Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr zahraničních věcí Spojených arabských emirátů Ahmed Ali Al Sayegh dnes v pražském Černínském paláci podepsali smlouvu, která zamezuje dvojímu zdanění. Ta jednoznačně určuje, ve které zemi různé příjmy podléhají zdanění a posiluje právní postavení podnikatelů v Česku a Spojených arabských emirátech. Uzavřením dohody byl zároveň zahájen podnikatelský seminář mezi představiteli obou států, který na ministerstvu zahraničních věcí potrvá do dneška (ČTK)
10:59Čína chce rozvíjet pragmatickou spolupráci s Ruskem a pozvednout ji na novou úroveň. Podle Reuters to sdělil čínský premiér Li Čchiang svému ruskému protějšku Michailu Mišustinovi, který dnes končí dvoudenní návštěvu Číny (ČTK)
10:37

Hlavní ekonom P

...  
10:35

Hlavní ekonom P

...  
10:11

Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub říká, že diskuze o možném začátku snižování úrokových sazeb se posouvá na konec letošního roku, kdy budou jasnější data o ukotvenosti inflačních očekávání

10:09

Tomáš Holub (ČNB) v pořadu FRESH: Koruna nám pomáhá v boji s inflací, jsem ale proti používání koruny dlouhodobě jako nástroji měnové politiky. V situaci, kdy inflace začíná klesat, je kurz koruny důležitý, ČNB by ale podle mě neměla aktivně korunu posilovat

10:07

Tuzemské internetové jedničce Seznam.cz loni klesl zisk před zdaněním o 34,5 procenta na 1,28 miliardy korun. Tržby naopak stouply o 5,8 procenta na 5,93 miliardy. Za snížením zisku stojí zvyšující se náklady související s aktuální ekonomickou situací, ale i významné personální investice, které byly proti předchozímu roku vyšší o téměř osm procent, a změna majetkové struktury společnosti vlivem odštěpení Seznam Zpráv

(ČTK)
10:01

Tomáš Holub, ekonom a člen bankovní rady ČNB od 10:00 živě na Patria.cz v pořadu FRESH - sledujte zde

9:50Od 10:00 vysílá web Patria.cz na svých stránkách živě pořad FRESH s názvem Koruna: ČNB versus globální turbulence, ve kterém exkluzívní host Tomáš Holub, ekonom a člen bankovní rady ČNB, hlavní ekonom hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš a makroekonomický analytik ČSOB Dominik Rusinko diskutují o aktuálních tématech z oblasti měn, komodit a úrokových sazeb
9:08

Česko - Index spotřebitelské důvěry za květen dosáhl hodnoty -20,3 b., podnikatelská důvěra ve stejném období +6,9 b.

(Bloomberg)
9:07Od 10:00 vysílá web Patria.cz na svých stránkách živě pořad FRESH s názvem Koruna: ČNB versus globální turbulence, ve kterém exkluzívní host Tomáš Holub, ekonom a člen bankovní rady ČNB, hlavní ekonom hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš a makroekonomický analytik ČSOB Dominik Rusinko diskutují o aktuálních tématech z oblasti měn, komodit a úrokových sazeb
8:47Holding Colt CZ Group SE (Colt CZ) vykázal za první letošní čtvrtletí výnosy tři miliardy korun. Meziročně byly nižší o 15,2 procenta, a to kvůli poklesu prodeje zbraní nebo dopadům přepočtu z cizích měn. Čistý zisk zbrojařské skupiny dosáhl za tři měsíce roku 587,8 milionu korun, ve srovnání se stejným obdobím loni vzrostl o 7,9 procenta (ČTK)
8:20Vedení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) se chystá dnes odpoledne na tiskové konferenci představit své návrhy k ozdravení státních financí. S opatřeními z vládního konsolidačního balíčku odboráři nesouhlasí. Kritizují změny daně z přidané hodnoty, snížení sumy na platy, zavedení nemocenských odvodů pro zaměstnance či zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých bonusů (ČTK)
 23.05.2023
18:05Investice do rezidenčních nemovitostí byly v květnu nepatrně méně nevýhodné než v dubnu. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytla UniCredit Bank. Její ukazatel, jenž představuje čistou roční výnosnost nájemného, od které se odečte průměr úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů, stoupl na minus 3,34 procenta. Investování do rezidenčních nemovitostí se tak nadále nevyplácí (ČTK)
16:59Trh s potravinami v Česku opět funguje, uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v reakci na závěry antimonopolního úřadu, který oznámil, že při prověřování vývoje cen na trhu s potravinami u pěti základních komodit nezjistil porušení hospodářské soutěže. Za své výroky, v nichž z růstu cen potravin vinil hlavně obchodní řetězce, se ministr omlouvat nehodlá, řekl na dnešní odpolední tiskové konferenci (ČTK)
16:42

ČEZ oznámil zahájení projektu na zvýšení produkce jaderných elektráren o 2 TWh ročně díky delším palivovým cyklům. Podle firmy dosáhnou investice do jaderných elektráren v letošním roce 6 mld.

(Reuters)
16:37

Moneta Money Bank opětovně jmenovala Tomáše Spurného na pozici předsedy představenstva, ve funkci bude další čtyři roky

(Reuters)
16:26Objem obchodů s akciemi na pražské burze za dnešní den je 0,601 mld. Kč. Průměrný objem obchodů za poslední rok je 0,611 mld. Kč.
16:11

Člen rady ČNB Holub říká, že pozoruje částečnou realizaci rizika mzdové inflační spirály

(Reuters)
14:34Průměrný Čech šetří více než lidé ve zbytku Evropy, je spokojený se svou finanční rezervou a méně se v posledním půlroce zadlužil. Vyplývá to z průzkumu inkasní společnosti EOS mezi 7700 spotřebiteli ve 13 evropských zemích (ČTK)
13:46Dodávky ropy z Itálie od roku 2025 pokryjí potřeby ČR, firma Mero se dohodla na rozšíření ropovodu TAL, řekl premiér Fiala. Skončí tím závislost na ruské ropě (ČTK)
13:45

CEO PKN Orlen Obajtek prohlašuje, že "daňové otázky mohou podkopat investice do českých rafinérií". Sasin za polskou vládu deklaruje snahu "eliminovat ruskou ropu z českých rafinérií"

(Reuters)
12:27Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského získal plynovou elektrárnu MaasStroom v Rotterdamu. Koupil také poloviční podíl ve společnosti Enecogen, která provozuje další plynovou elektrárnu rovněž v Rotterdamu. ČTK o tom dnes informoval mluvčí EPH Daniel Častvaj. Obchod holding uzavřel se společností Castleton Commodities International LLC, cenu neuvedl. EPH má nyní v Nizozemsku čtyři plynové elektrárny s kumulativní kapacitou 2,6 gigawattu, což ho řadí na třetí místo mezi provozovateli elektráren v zemi (ČTK)
10:24

Pilulka ke dnešku zveřejnila prospekt a další dokumenty kolem SPO akcií Pilulka a spustila první kolo, které probíhá ode dneška do 6. 6. 2023 a je určeno pro stávající akcionáře. Druhé kolo pro další investory se má otevřít 8. 6.

9:30Osm zemí Evropské unie dnes zaslalo do Bruselu společný dokument, ve kterém silně kritizují připravovanou emisní normu Euro 7. Ve skupině signatářů jsou mimo jiné Česko, Slovensko, Francie či Itálie. Dokument, který má ČTK k dispozici, označuje připravovaná pravidla za nerealistická (ČTK)
8:14

Česká koruna zahajuje den na hladinách 23,71 EURCZK a 21,93 USDCZK

 22.05.2023
17:54Česká ministryně obrany Jana Černochová se v úterý ve Washingtonu setká se svým americkým protějškem Lloydem Austinem, aby podepsali česko-americkou dohodu o obranné spolupráci (DCA) (ČTK)
17:53

Premiér Fiala: ČR musí transformovat svůj energetický sektor, dosáhnout větší kontroly nad energetickou infrastrukturou. Draft zákona, schválený v uplynulém týdnu, slaďuje domácí legislativu s EU co do změn akcionářské struktury. Uplatňovat se bude plošně. Odmítl komentovat konkrétní plány kolem ČEZ

17:48Plánovaný Nejvyšší stavební úřad a jemu podřízená soustava krajských stavebních úřadů nevzniknou. Zrušení čistě státní stavební správy v novém stavebním zákonu z roku 2021 ve vládní novele stavebního zákona podepsal prezident Petr Pavel (ČTK)
16:26Objem obchodů s akciemi na pražské burze za dnešní den je 0,516 mld. Kč. Průměrný objem obchodů za poslední rok je 0,613 mld. Kč.
16:14Česká armáda nyní nekoupí tři střední bojové drony, místo nich pořídí přes 200 menších dronů. Zástupci armády to dnes řekli ČTK, Českému rozhlasu a České televizi. Chce pořídit malé kvadrokoptéry až dvacetikilogramové bezpilotní prostředky. Určené budou pro více jednotek, vojáci je budou využívat pro sledování a průzkum. Armáda změnu zdůvodnila vyhodnocením zkušeností z moderních válčišť (ČTK)
15:59Generální ředitel společnosti Mastercard pro ČR a Slovensko Michal Čarný (35) po sedmi letech ukončí své působení ve firmě. Jeho mandát skončí na konci srpna. O nástupci společnost zatím nerozhodla (ČTK)
15:45Výrazně omezit své výdaje musely již kvůli rostoucím cenám přibližně tři čtvrtiny zaměstnanců. Nejčastěji se rozhodli šetřit na večerní či víkendové návštěvě restaurace, kultuře a dovolených. Vyplývá to z průzkumu stravenkové firmy Up ČR mezi asi 1000 zaměstnanci, který se uskutečnil na konci letošního března. Své výdaje podle něj nijak neomezilo 23 procent dotázaných, tři procenta je naopak navýšily (ČTK)
14:03Vodafone do konce roku převede v ČR přes 500.000 domácností na rychlejší pevný internet umožňující až pět Gbit/s, zákazníci ale dostanou k dispozici maximálně poloviční rychlost. Loni operátor modernizoval 200.000 kabelových přípojek a letos jich bude dalších 310.000. Všech 1,6 milionu domácností, které pod síť patří, bude mít k dispozici vyšší rychlost do čtyř let (ČTK)
11:50

Politické dohodě, ke které koaliční lídři došli před deseti dny při jednáních o podobě konsolidačního balíčku, odpovídá podle ministra financí Zbyňka Stanjury legislativní návrh připravený pro připomínkové řízení. Stanjura při dnešní návštěvě Opavy řekl, že se na tvorbě návrhu, který by měl být dnes zveřejněn, podílely vedle jeho úřadu ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo průmyslu a obchodu. Šéf financí očekává, že při schvalování návrh dozná změn

(ČTK)
11:20

OPAKUJEME: Pražská burza zveřejnila aktualizovaný harmonogram obchodování s akciemi. Obchodní režim: Kontinuální obchodování. 11:00 – 11:15 Předobchodní fáze (sběr objednávek), 11:15 – 11:25 Aukce úvodní, 11:25 Kontinuální režim. Ukončení obchodního dne dle standardního harmonogramu

10:52

Člen rady ČNB Frait prohlásil, že si byl při hlasování o měnové politice na zasedání 3. května velmi nejistý, hlas pro podržení sazeb na stávajících úrovních oproti jejich zvýšení byl u něj 51:49

(Reuters)
10:47

Pražská burza zveřejnila aktualizovaný harmonogram obchodování s akciemi. Obchodní režim: Kontinuální obchodování. 11:00 – 11:15  Předobchodní fáze (sběr objednávek), 11:15 – 11:25 Aukce úvodní, 11:25 Kontinuální režim. Ukončení obchodního dne dle standardního harmonogramu

9:36Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) nastavilo podporu pro zvýšení připravenosti k řešení a řízení rizik a katastrof, aniž znalo potřeby hasičů, policie a záchranářů, tedy základních složek integrovaného záchranného systému (IZS). Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který zjišťoval, jak MMR, ministerstvo vnitra a devět vybraných příjemců podpory nakládalo v letech 2018 až 2022 s penězi Evropské unie a státního rozpočtu určenými na řešení katastrof (ČTK)
9:01

OPAKUJEME: Burza cenných papírů Praha byla nucena odložit zahájení obchodování. Důvodem je prozatím neidentifikovaný technický problém na straně dodavatele obchodního systému Xetra. Dodavatelé na odstranění problému pracují

8:52Burza cenných papírů Praha byla nucena odložit zahájení obchodování. Důvodem je prozatím neidentifikovaný technický problém na straně dodavatele obchodního systému Xetra. Dodavatelé na odstranění problému pracují
8:10Zájem o letenky je největší za poslední tři roky, uvedli pro ČTK prodejci letenek. Nárůst zájmu oproti minulému roku je v závislosti na prodejci od deseti do 50 procent. Nejvíce chtějí toto léto Češi cestovat do Španělska a Itálie. Prodeje rostou i přes zdražování letenek (ČTK)
8:00Stát loni vybral na daních do státního rozpočtu téměř 790 miliard korun, což byl proti předcházejícímu roku nárůst o 90 miliard. Rostly příjmy z většiny druhů daní, propadl se pouze příjem ze spotřební daně z pohonných hmot. Zákon loni dočasně snížil daň z benzinu i nafty v reakci na prudký nárůst jejich cen (ČTK)
 19.05.2023
17:35Sokolovská uhelná těží ve svém největším lomu Jiří v současnosti 3,5 milionu tun hnědého uhlí za rok. Navzdory původním plánům útlumu těžby firma loni těžbu mírně navýšila. V souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině byla podle předsedy dozorčí rady Sokolovské uhelné Pavla Tomka potřeba zajistit dodávky elektřiny i tepla právě z uhlí. Společnost ale dál čeká postupný útlum těžby. V lokalitě lomu Jiří bude těžba pokračovat do roku 2032 (ČTK)
16:26Objem obchodů s akciemi na pražské burze za dnešní den je 1,204 mld. Kč. Průměrný objem obchodů za poslední rok je 0,613 mld. Kč.
14:50Objem obchodů na pražské burze právě přesáhl 1,0 mld. Kč
14:20

Návrh zákona o přeměnách obchodních společností je podle premiéra Petra Fialy (ODS) obecnou úpravou. Není zacílen na konkrétní firmu, vztahuje se na všechny obchodní společnosti, řekl dnes ČTK Fiala na sněmu Svazu měst a obcí ČR v Olomouci. Zároveň ale podotkl, že vláda se netají posílit kontrolu nad energetickou infrastrukturou. Více informací ZDE

(ČTK)
13:05Sněmovna o zpřísnění vlastnictví médií vrcholnými politiky rozhodne nejdříve 14. června. Možné dnešní schvalování tohoto návrhu poslanců vládní koalice zablokovalo opoziční hnutí ANO. Předsedkyně jeho poslanců Alena Schillerová si vyžádala přestávku na jednání až do konce dnešního jednacího dne, jehož valnou část zabrala obstrukční vystoupení politiků ANO. Návrh, který upravuje zákon o střetu zájmů, by se týkal předsedy hnutí a bývalého premiéra Andreje Babiše (ČTK)
11:27

Akcie ČEZ na  pražské burze neudržely metu 1000 a klesají o 4,5 % k 995 Kč/akcie

11:22Chystané zvýšení daně z nemovitosti a sdílení části jejího výnosu se státem, které je součástí konsolidačního balíčku vlády, podle premiéra Petra Fialy (ODS) nesníží příjmy měst a obcí z této daně. "Budou (příjmy obcí z daně nemovitosti) stejné jako dosud," řekl dnes Fiala na sněmu Svazu měst a obcí ČR v Olomouci. Stát podle něj dosud tuto daň spravoval a měl s tím pouze náklady. Výši daně z nemovitosti nyní podle svých potřeb určují samosprávy pomocí koeficientu. SMO se záměrem vlády nesouhlasí. Podle svazu by na tuto změnu doplatily obce (ČTK)
10:27Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, v prvním čtvrtletí 2023 vzrostl o 29 miliard na 780 miliard korun. ČTK o tom dnes informovala Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Loni vzrostla hodnota majetku ve fondech o 44 miliard na 751,5 miliardy (ČTK)
10:23

Akcie ČEZ v Praze pod tlakem vládou otevřené cesty k ovládnutí a usnadnění restrukturalizace ve vztahu k menšinovým akcionářům oslabují o další více než 3 % a sestupují na 1005 Kč/akcie

8:39Pro rozlišení novin od časopisů pro účely nastavení dan...
8:10

Akcie ČEZ zakončily včerejší obchodování se ztrátou 8 % na hladině 1041 Kč/akcie pod tlakem vládního schválení normy, která otevírá cestu restrukturalizaci ČEZ při souhlasu 75 % přítomných akcionářů na VH místo dosavadních 90 % všech - podrobněji v textu zde

 18.05.2023
16:26Objem obchodů s akciemi na pražské burze za dnešní den je 1,324 mld. Kč. Průměrný objem obchodů za poslední rok je 0,612 mld. Kč.
16:10Americký výrobce polovodičů onsemi se chce do září letošního roku rozhodnout, zda v Česku investuje dvě miliardy dolarů (asi 44 miliard korun) do rozšíření výroby. Firma již v Česku působí ve třech závodech v Rožnově pod Radhoštěm a v Brně (ČTK)
15:55Letošní topná sezona v Česku je přibližně o dva týdny delší a o 2,7 procenta chladnější než ta minulá, spotřeba tepla i přesto meziročně klesla v průměru o šest až 11 procent. Tuzemské teplárny postupně přestanou topit podle aktuálního počasí po nadcházejícím víkendu (ČTK)
14:39Objem obchodů na pražské burze právě přesáhl 1,0 mld. Kč
11:13Tuzemská síť lékáren Dr. Max loni zvýšila tržby o desetinu na 24,8 miliardy korun. Z toho internetový obchod utržil 2,3 miliardy korun, o rok dřív to bylo 1,9 miliardy. Počet lékáren řetězec rozšířil o 16 na 482 prodejních míst (ČTK)
10:20Nesplácený dluh Čechů se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 0,3 procenta na 28,2 miliardy korun. Jde o první růst tohoto ukazatele za deset let, kdy se tato statistika sleduje. Celkové zadlužení obyvatelstva meziročně stouplo o 3,3 procenta na 3,18 bilionu korun. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, které dnes ČTK poskytla společnost CRIF - Czech Credit Bureau (ČTK)
9:05

Akcie ČEZ v úvodu pražského obchodování klesají o 2,8 % k 1100 Kč/akcie. Vláda schválila normu o přeměnách společností, která snižuje hranici pro přeměnu společnosti na VH z 90 % všech na 75 % přítomných akcionářů - podrobnosti v textu zde

8:31

Česká koruna k euru u hladiny 23,66 EURCZK

8:21Americké společnosti Meta Platforms hrozí v Evropské unii rekordní pokuta kvůli ochraně soukromí v souvislosti s přesunem dat uživatelů její sociální sítě Facebook z EU na servery v USA, protože neuposlechla varování nejvyššího soudu EU. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dva informované zdroje. Podle těch by pokuta mohla být vyšší než dosavadní rekordní pokuta 746 milionů eur (16,3 miliardy Kč) pro firmu Amazon.com (ČTK)
8:07Vláda dnes 17. května 2023 schválila návrh zákona o přeměnách obchodních společností a družstev, který předložilo Ministerstvo spravedlnosti podle Plánu legislativních prací vlády na rok 2022. Pro tyto tzv. kótované společnosti je (díky rozdrobené struktuře akcionářů a vysokému podílu pasivních investorů) realizace přeměn vyžadujících souhlas všech, resp. 90 % hlasů všech akcionářů prakticky neproveditelná. Z těchto důvodů se má navrhovanou úpravou obsaženou v předkládaném návrhu změny materiálu snížit kvalifikovaná většina potřebná pro schválení obou výše uvedených forem rozdělení na 75 % hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě, a to za současného navýšení usnášeníschopnosti, která má přesahovat 2/3 základního kapitálu - norma hypoteticky otevírá cestu získání plné státní kontroly nad ČEZ
 17.05.2023
17:19Část členů rad České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) zřejmě bude volit Senát a zpřísní se také vymezení organizací, které mohou předkládat návrhy kandidátů. Změny ale budou účinné až od letošního října, a neměly by tak zasáhnout do nynějšího výběru nového generálního ředitele veřejnoprávní televize. Spornou vládní novelu s odkladem účinnosti dnes schválila Sněmovna (ČTK)
16:26Objem obchodů s akciemi na pražské burze za dnešní den je 0,337 mld. Kč. Průměrný objem obchodů za poslední rok je 0,616 mld. Kč.
15:59Do užšího výběru kandidátů na místo generálního ředitele České televize postoupil její stávající šéf Petr Dvořák, ředitel brněnského studia ČT Jan Souček a bývalý šéf televize Prima Martin Konrád. Ve druhém kole pak radní ČT mezi pětici uchazečů zvolili ještě kreativního producenta v ČT Jana Šterna a krizového manažera Pavla Hřídela. Vyplývá to z dnešního jednání rady (ČTK)
15:45Česká republika se plánovaným odklonem od uhlí dostane do velkého a dlouhodobého deficitu elektřiny, což povede k výraznému růstu cen na trhu. Tvrdí to zástupci spolku Realistická energetika a ekologie. Podle nich je vládní plán na ukončení výroby elektřiny z uhlí do roku 2033 uspěchaný, protože nyní za něj neexistuje relevantní náhrada. Do budoucna ji vidí v nových jaderných zdrojích (ČTK)
14:14Lidé zřejmě dostanou šanci zbavit se úroků a penále k neuhrazeným daním, pokud splatí původní dlužnou částku. Mimořádnou úlevu předpokládá vládní návrh zákona, který dnes schválila Sněmovna hlasy 154 ze 165 přítomných členů. Proti nebyl nikdo. Předloha umožní také odpuštění drobných daňových nedoplatků, nyní ji dostanou k posouzení senátoři. Poslanci dnes schválili i obdobný návrh pro dluhy na sociálních odvodech (ČTK)
11:59Výroba osobních aut v Česku za čtyři měsíce meziročně stoupla o 28,5 procenta na 464.444 vozů. V dubnu se produkce tuzemských automobilek zvýšila proti stejnému měsíci loni o pětinu. Elektrických vozidel bylo od ledna do konce dubna vyrobeno 56.143 a jejich podíl na tuzemské produkci vzrostl na 12 procent, což je o 1,9 procentního bodu více než loni (ČTK)
11:20

Výroba aut v Česku od ledna do dubna vzrostla meziročně

...
10:26Šestice největších tuzemských bank, které budou za letošní rok platit daň z mimořádných zisků, vydělala v prvním čtvrtletí 2023 celkem 14,8 miliardy . Ve stejném období loni to bylo 15,6 miliard korun. Vyplývá to z výsledků bank. Hlavním důvodem snížení zisku o 800 milionů je podle analytiků meziroční pokles čistých úrokových výnosů, který zasáhl většinu bank. Mohlo k tomu mírně přispět i zavedení daně z neočekávaných zisků (ČTK)
10:20Společnosti Mattoni 1873 a Kofola včera podepsaly dodatek ke smlouvě se společností GP Alliance, s.r.o. o koupi třetinových akciových podílů ve společnosti General Plastic. Ta je slovenským výrobcem horkoprané PET vločky a PET preforem, z nichž se vyrábějí PET lahve. Díky tomu získají nápojáři možnost efektivně zavádět principy cirkulární ekonomiky do svého podnikání. Zbývající třetina akcií zůstává původnímu majiteli, tedy skupině GP Alliance podnikatele Jána Sabola
9:46

Komerční banka

......  
9:20Nápojářské společnosti Kofola a Mattoni 1873 vstoupily do slovenské firmy General Plastic, která produkuje preformy pro výrobu PET lahví. V úterý podepsaly dodatek ke smlouvě se společností GP Alliance o koupi třetinových podílů. Zbývající třetina akcií zůstává původnímu majiteli, tedy skupině GP Alliance podnikatele Jána Sabola (ČTK)
8:30Sněmovna odvolala Daniela Köppla z Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) kvůli střetu zájmů. Návrh podpořili poslanci koaliční většiny, opoziční zákonodárci byli proti. Köppl byl mimo jiné spojován s volebním týmem prezidentského kandidáta, předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Podle většiny dolní komory porušil zásadu nestrannosti a nezávislosti. (ČTK)
8:23Americký producent polovodičů ON Semiconductor Corporation zvažuje investici dvě miliardy dolarů (zhruba 44 miliard korun) do rozšíření výroby čipů z karbidu křemíku. Tyto polovodiče se využívají pro prodloužení dojezdu elektromobilů. Firma se podle agentury Reuters rozhoduje mezi Spojenými státy, Českem a Koreou (ČTK)
 16.05.2023
16:45Investoři WOOD SPAC One a.s. odsouhlasili výběr cílové společnosti. Spojení WSO se společností Footshop s.r.o. posvětilo na valné hromadě 78,2 % hlasů. Investoři tak udělili formální souhlas k dokončení a vypořádání transakce, jejímž prostřednictvím získají 45% podíl ve společnosti. Transakce by měla být realizována do konce června. Akcie Footshopu by se pak měly stát veřejně obchodovatelné na pražské burze v průběhu léta po fúzi obou společností
16:42ČR má v lithiu jedinečnou příležitost přispět k energetické bezpečnosti státu a celé Evropy, řekl dnes premiér Fiala (ODS) nedaleko ložiska na Cínovci na Teplicku, kde se zastavil po cestě do Drážďan. Tam se setká se saským premiérem Michaelem Kretschmerem. Společně podepíší memorandum o spolupráci na projektech strategického významu, mimo jiné při získávání strategických surovin, jako je lithium (ČTK)
16:26Objem obchodů s akciemi na pražské burze za dnešní den je 0,651 mld. Kč. Průměrný objem obchodů za poslední rok je 0,617 mld. Kč.
15:43Počet účastníků doplňkového penzijního spoření, které nahradilo od roku 2013 penzijní připojištění, v letošním prvním čtvrtletí vzrostl o 47.000 na 1,686 milionu. V transformovaných fondech původního penzijního připojištění, do kterých už nelze vstupovat, zůstávalo na konci března 2,682 milionu účastníků, o 69.000 méně než na konci minulého roku (ČTK)
13:29

Druhým dnem dnes probíhá START Day. Po dopoledních podrobnostech k IPO akcií mmcité odpoledne postupně prezentují Hardwario, KARO Leather, M&T 1997, Prabos plus, Primoco a Gevorkyan - podrobnosti zde

13:14

Trhy se pohybují v mělkých ziscích: PX +0,2 %, DAX +0,1 %, WIG +0,5 %, CAC na zelené nule

9:53

Komerční banka

......  
9:10Konsolidační balíček k ozdravení státních financí, který minulý týden představila vláda, je podle 51 procent občanů nezbytný, nicméně dvě pětiny lidí mu nerozumí. Necelé tři čtvrtiny navíc nečekají, že navržené změny v sazbách daně z přidané hodnoty (DPH) sníží jejich náklady na život v Česku. Většina občanů si současně myslí, že návrh změn přichází pozdě, a podle více než dvou třetin občanů změny ani nevyřeší narůstající zadlužení státu. Vyplynulo to ze zjištění agentury Median (ČTK)
8:55Československá obchodní banka, která patří mezi největší tuzemské banky, dnes zveřejní hospodářské výsledky za první čtvrtletí letošního roku. Čistý zisk skupiny ČSOB loni vzrostl o devět procent na 17,5 miliardy korun (ČTK)
8:36

Akcie banky Erste se dnes budou poprvé obchodovat bez nároku na dividendu ve výši 1,9 EUR

8:18Premiér Petr Fiala označil po jednání sociálních partnerů ve Strakově akademii o konsolidačních rozpočtových opatřeních vyhlášenou stávkovou pohotovost odborů za nezodpovědnost. K dialogu nepatří nátlakové akce, uvedl na večerní tiskové konferenci po téměř čtyřhodinovém jednání s tím, že vláda není připravená ustupovat od svých návrhů, chce ale o nich jednat (ČTK)
 15.05.2023
18:00Zvýšení daně z příjmu právnických osob o dva procentní body na 21 procent, které navrhla vláda jako součást konsolidačního balíčku na ozdravení veřejných financí, povede ke snížení atraktivity Česka pro zahraniční investory, na tuzemskou ekonomiku to ale nebude mít zásadní dopad. ČTK to dnes řekl výkonný ředitel Sdružení pro zahraniční investice Ondřej Votruba. Nervozitu podle něj vyvolávají spíše navrhované škrty v národních dotacích a fakt, že vláda neupřesnila, o jaké tituly se přesně bude jednat (ČTK)
17:47Plzeňská Škoda Group dodá v letech 2024 až 2025 celkem 91 trolejbusů za 1,3 miliardy do litevského Vilniusu. Smlouva s dopravcem Vilniaus viešasis transportas (VVT) zahrnuje dodávku nízkopodlažních dvanáctimetrových vozidel Škoda 32 Tr. Součástí je také kontrakt na dodávky náhradních dílů pro pravidelnou údržbu na prvních pět let provozu. Pobaltí je pro podnik jedním z nejdůležitějších regionů, Škoda Group už tam dodala stovky vozidel (ČTK)
16:26Objem obchodů s akciemi na pražské burze za dnešní den je 0,828 mld. Kč. Průměrný objem obchodů za poslední rok je 0,615 mld. Kč.
15:26

Viceguvernérka ČNB Zamrazilová říká, růst mezd o více než 9-10 % by mohl být mezi členy bankovní rady důvodem pro širší podporu pro růst sazeb

(Reuters)
15:22

Viceguvernérka ČNB Zamrazilová říká, že nepozoruje žádné akutní rizika mzdové inflační spirály, mzdy a státní rozpočet nicméně zůstávají proinflačními riziky

(Bloomberg)
14:20

Gevernér ČNB Michl: Zvažujeme, jestli na příštím zasedání bankovní rady ponecháme sazby beze změny nebo je zvýšíme

(Reuters)
14:19

Guvernér ČNB Michl: Tržní očekávání ohledně prvního snížení úrokových sazeb považujeme za velmi předčasné

(Reuters)
14:18

Guvernér ČNB Michl: Úrokové sazby budou na vyšších úrovních po delší dobu

(Reuters)
14:17

Guvernér ČNB Michl: Za tři měsíce ode dneška by se inflace měla pohybovat pod hranicí 10 %

(Reuters)
13:55

Počet uživatelů streamovacích služeb se loni meziročně zvýšil zhruba o půl milionu na 2,6 milionu lidí v Česku, tedy 40 procent lidí ve věku 15 až 69 let. Na jednoho uživatele připadají v průměru dvě služby. Vyplývá to z průzkumu zastupitelství Atmedia mezi více než 4000 respondenty

(ČTK)
11:11Trh START pražské burzy začne od září letošního roku obchodovat v kontinuálním režimu, tedy od 08:50 do 16:25 a stejným způsobem, jako tituly na trzích Prime, Standard a Free Market BCPP. Na tiskové konferenci k 5. výročí trhu START to uvedl šéf pražské burzy Petr Koblic. Doposud obchodování na trhu START probíhalo v rámci samostatné aukce denně 09:00 až 12:35. "Cílem zavedení režimu kontinuálního obchodování je zejména posílení transparentnosti. Pro investory bude tento způsob obchodování přehlednější. Sekundárním efektem může být i vyšší likvidita, byť ta není tím hlavním motivem této úpravy," uvedl Koblic.
10:19Evropská komise (EK) dnes mírně zvýšila odhad letošního růstu české ekonomiky, který však i přes zlepšené vyhlídky výrazně zaostane za průměrem celé Evropské unie. Hrubý domácí produkt (HDP) by měl vzrůst o 0,2 procenta, uvedla komise v jarní makroekonomické prognóze. V únorové předpovědi odhadovala růst na 0,1 procenta. Výrazněji pak zlepšila očekávání pro příští rok, kdy počítá s růstem o 2,6 procenta, zatímco dříve odhadovala 1,9 procenta (ČTK)
10:10

ČEZ - Santander

......  
8:53

Generální ředitel Moneta Spurný připravuje novou strategii, která by měla banku posunout mezi tři největší banky. Možné varianty: 1) spojení se společnostmi PPF (Airbank a PPF banka), 2) spojení MONETu s J&T Bankou a případně 365.bankou nebo Prima Bankou. 3) prodej MONETu zahraničním privátním fondům nebo konkurentům jako Unicredit/Raiffeisen Bank, i když tato varianta se jeví jako nejméně pravděpodobná vzhledem k přítomnosti velkého akcionáře (uhlobarona Pavla Tykače), který chce navýšit svůj podíl v MONETu, aby mohl financovat svůj byznys. V článku o tom psal web seznamzpravy.cz

8:27Vládou navrhované snížení sazby DPH u potravin o tři procentní body na 12 procent bude znamenat snížení příjmu veřejných rozpočtů o zhruba 12 miliard korun. Tuto částku uspoří daňoví poplatníci, ale jen v případě, že obchodníci snížení sazby plně promítnou do cen. V diskusním pořadu Partie televize Prima to uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ČTK)
8:01Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 10,6 miliardy , což je proti březnu pokles o 16 procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování po třech měsících poklesů stoupla, a to z březnových 5,86 na 5,89 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonito (ČTK)
 12.05.2023
17:48Dodavatelem elektřiny pro trakční vedení na železnici bude v příštím roce společnost Sev.en Industry Supply, která patří do energetické skupiny Sev.en podnikatele Pavla Tykače. Dnes to oznámila Správa železnic (SŽ). Uvedla, že firma celkem dodá více než 1,3 milionu megawatthodin (MWh) elektřiny (ČTK)
17:05Odbyt automobilky Škoda Auto v dubnu meziročně vzrostl o 30,7 procenta na 69.300 vozů. Tempo meziročního růstu tak mírně zrychlilo z březnových 29,9 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil mateřský koncern Volkswagen. V období od ledna do dubna se odbyt Škody Auto meziročně zvýšil o 16,6 procenta na 278.800 vozů (ČTK)
16:27Zvýšení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) z deseti na 21 procent, které vláda navrhuje kadeřnictvím, holičstvím, opravnám obuvi, kožených výrobků či kol, povede ke zdražování těchto služeb a bude mít negativní dopad na růst inflace. ČTK to dnes řekli zástupci Hospodářské komory ČR (ČTK)
16:26Objem obchodů s akciemi na pražské burze za dnešní den je 1,000 mld. Kč. Průměrný objem obchodů za poslední rok je 0,614 mld. Kč.
15:58Telekomunikační firma O2 loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o 19,6 procenta na 7,6 miliardy korun. Výnosy operátora vzrostly o tři procenta na 34,22 miliardy korun (ČTK)
15:12Nápojové společnosti Kofola a Mattoni 1873 nepotřebují ke společnému vstupu do slovenské společnosti General Plastic, která vyrábí polotovary na výrobu plastových lahví, povolení antimonopolních úřadů. Obchod tak dokončí v nejbližších dnech, uvedla ve vyjádření pro ČTK mluvčí Mattoni 1873 Lutfia Volfová. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) na svých stránkách uvedl, že správní řízení o povolení fúze zastavil, protože společnosti svůj návrh vzaly zpět (ČTK)
15:00Česká národní banka (ČNB) udělila pokutu tři miliony korun poskytovateli spotřebitelských úvěrů Fair Credit Czech. Společnost podle banky v minulosti zanedbávala zkoumání finanční situace lidí, kterým půjčuje. Vyplývá to z dokumentů na internetových stránkách ČNB (ČTK)
12:05Podle Rodinného pivovaru Bernard ohrozí růst daně z přidané hodnoty (DPH) u čepovaného piva z nynějších deseti na 21 procent především malé venkovské hospody. Pokud zdražení piva povede k tomu, že ho lidé budou kupovat méně, je podle mluvčího pivovaru Radka Tulise otázka, jestli zvýšení daně skutečně přinese vyšší výnos státu (ČTK)
11:47

Oficiální oprava ČNB: Členové bankovní rady ČNB Kubelková a Holub (ne dříve uváděný Procházka) hlasovali v prvním kole hlasování na bankovním zasedání 3. května pro zvýšení úrokových sazeb o 50 bps, následně hlasovali pro růst o 25 bps.

(Reuters)
10:43

Energetický Holding Malina, který má problémy se zajištěním velkého množství zakázek na fotovoltaiku, je v úpadku. Rozhodl o tom insolvenční soud. Ten zároveň určil insolvenčního správce, kterým bude Insolvenční agentura se sídlem v Karlových Varech. První schůzka věřitelů se pak uskuteční 29. srpna

(ČTK)
10:19

Česko - Běžný účet obchodní bilance skončil za březen v přebytku 11,27 mld. CZK, čekalo se 11,55 mld.

(ČTK)
9:34Podporu z programu, který chce vláda při škrtech v zemědělských dotacích zrušit, v minulosti čerpalo několik potravinářských firem z holdingu Agrofert, mlékárenská společnost Madeta, Mlékárna Kunín nebo společnost Hamé. Vyplývá to z informací o příjemcích dotací na webu Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) ve čtvrtek řekl, že od příštího roku bude na dotaci určeno "nula korun". Vláda chce z peněz určených na dotace do zemědělství ze státního rozpočtu ušetřit 10,2 miliardy (ČTK)
9:08

Zápis z jednání ČNB: Členové rady se shodli, že snížení úrokových sazeb v hodledné době nenastane

(Reuters)
9:04

Pro zvýšení úrokových sazeb ČNB o 25 bps hlasovali ve druhém kole členové rady Kubelkova, Procházka a Holub. Vyplývá to ze zápisu z jednání ČNB

(Reuters)
8:52Nadnárodní společnost Gen Digital, která vznikla spojením antivirových firem Avast a NortonLifeLock, v uplynulém finančním roce zvýšila čistý zisk o více než 61 procent na 1,35 miliardy dolarů. Firma to uvedla ve čtvrtek v tiskové zprávě. Čisté výnosy se za rok do konce března zvýšily o 19 procent na 3,34 miliardy USD. (ČTK)
8:00Komerční bance stoupl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 1,4 procenta na 3,6 miliardy korun. Celkové výnosy klesly o 5,5 procenta na devět miliard korun. Banka, jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, dnes neauditované konsolidované výsledky zveřejnila na svém webu. Výsledky byly podle banky ovlivněny nižší úrovní ekonomické důvěry mezi spotřebiteli a podniky a také tvrdou konkurencí na bankovním trhu (ČTK)
7:10CFO ČEZ Martin Novák v rozhovoru pro Patria.cz k výhledu 2023: Hlavní a v podstatě jedinou příčinou úpravy intervalu na úrovni EBITDA je výrazný pokles tržních cen elektřiny ... Na úrovni čistého zisku je vývoj výhledu EBITDA výrazně tlumen daní z neočekávaných zisků ve výši 60 % nad rámec běžné daně.
7:09

CFO ČEZ Martin Novák v rozhovoru pro Patria.cz po 1Q23: Proti nárůstu realizačních cen elektřiny působily 3 zásadní faktory - mimořádný dočasný zisk v 1Q22, nižší výsledek tradingu vlivem nižší volatility na trzích a nově zavedené mimořádné odvody a daně pro energetický sektor

 11.05.2023
22:49

GEN digital ve svém fiskálním 4Q23 s tržbami 3338 mil. USD, +19 % yoy, ziskem na akcii 2,16 USD, +53 % yoy, provozní marží 36,8 %, +90 bps yoy

16:26Objem obchodů s akciemi na pražské burze za dnešní den je 2,201 mld. Kč. Průměrný objem obchodů za poslední rok je 0,608 mld. Kč.
16:15Objem obchodů na pražské burze právě přesáhl 2,0 mld. Kč
15:33

Wall Street zahajuje níže, Dow Jones -0,8 %. V Evropě DAX -0,6 %, CAC -0,2 %, FTSE -0,7 %, tuzemský PX index -0,5 %

14:52Státní podpora pro stavební spoření se sníží na 1000 korun ročně ze současné dvojnásobné částky. Změna se bude týkat nových i už existujících smluv. Počítá s tím vládní balíček pro konsolidaci veřejných financí. Úvěry ze stavebního spoření se budou poskytovat zejména na opatření pro snížení energetické náročnosti bydlení (ČTK)
13:52Energetická skupina ČEZ plánuje využít největší část peněz ze zbylého zisku, který nerozdělí akcionářům, na rozvoj obnovitelných zdrojů energie a na investice do energetických služeb (ESCO) v Česku i v zahraničí. Podpořit chce také investice do distribuce nebo k vylepšení svého portfolia. ČTK to dnes řekl finanční ředitel skupiny Martin Novák. ČEZ loni vykázal rekordní čistý zisk 80,7 miliardy korun, vedení společnosti z toho navrhlo vyplatit akcionářům v dividendách 80 procent (ČTK)
12:12

Premiér Fiala říká, že důchodová reforma stojí na úpravách výpočtu věku odchodu do důchodu, změně valorizací penzí a úpravách předčasných důchodů

(ČTK)
12:06

Premiér Fiala říká, že většinu snížení schodků zajistí úspory, omezení neinvestičních dotací přinese 46 mld., provozních a mzdových výdajů státu přes 20 mld.

12:06

Premiér Fiala říká, že reforma sníží počet daňových výjimek o 22

12:05

Premiér Fiala říká, že DPH bude mít dvě sazby místo nynějších tří, vláda více zdaní alkohol, tabák. Zlevnit naopak chce potraviny, bydlení nebo léky

12:04

Premiér Fiala říká, že pokud by vláda opatření neudělala, schodek rozpočtu v příštím roce by byl o 94 miliard korun vyšší, v roce 2025 o 148 miliard

(ČTK)
10:53Objem obchodů na pražské burze právě přesáhl 1,0 mld. Kč
9:54Ministerstvo financí nebude od energetické firmy ČEZ chtít vyšší dividendu, než vedení společnosti navrhlo. Firma navrhuje vyplatit z loňského zisku rekordní dividendu 117 korun za akcii. Mluvčí ministerstva Michaela Lagronová dnes sdělila ČTK, že úřad nepodá na rozdíl od loňska k dividendě protinávrh. Dividendu bude schvalovat valná hromada ČEZ, která se uskuteční 26. června (ČTK)
9:02

Česko - Meziroční inflace v dubnu zpomalila na 12,7 %, čekalo se 13,3 %. Meziměsíčně ceny poklesly o 0,2 %, čekal se 0,4% růst

(Reuters)
8:24

CCS: Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla od středy minulého týdne o 46 haléřů na 36,83 koruny za litr a cena nafty o 85 haléřů na 31,74 koruny. Nafta je tak nejlevnější od konce září roku 2021

7:58CFO ČEZ Martin Novák: Výsledky hospodaření za I. čtvrtletí reflektují mimořádná zdanění zavedená v loňském roce. Náklady na odvody z nadměrných tržeb výroby přesáhly 10 mld. a daň z neočekávaných zisků činila 9 mld. . Za celý rok 2023 očekáváme odvody z těchto mimořádných opatření ve výši 30 až 40 mld. . Navíc z titulu běžných daní z příjmů předpokládáme letos odvést českému státu dalších 26 až 30 mld. - podrobnosti v textu
7:10

ČEZ v 1Q23 s čistým ziskem 10,8 mld. při EBITDA 32,5 mld. (konsensus 12,42 mld. a 36,13 mld. Kč). Výhled pro 2023 celoroční EBITDA 105-115 mld. , pro čistý zisk 33-37 mld. . Navrhuje dividendu 117 Kč/akcie z výsledku roku 2022

 10.05.2023
17:56ČEZ dnes vyzval všechny tři uchazeče o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech k podání finálních nabídek. Na jejich podání budou mít čas do poloviny září (ČTK)
17:02Česká společnost Mero se dohodla s akcionáři konsorcia TAL na projektu rozšíření Transalpinského ropovodu (TAL). Projekt by měl být dokončen v roce 2024, dohoda by se měla podepsat ještě v květnu. Na tiskové konferenci po dnešním jednání s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou to oznámil předseda vlády Petr Fiala (ČTK)
16:26Objem obchodů s akciemi na pražské burze za dnešní den je 0,959 mld. Kč. Průměrný objem obchodů za poslední rok je 0,606 mld. Kč.
16:12Prezident Petr Pavel chce před rozhodnutím, zda po schválení v Parlamentu podepíše vládní konsolidační balíček, jednat se svými poradci, zástupci zaměstnavatelů i zaměstnanců nebo guvernérem České národní banky. Prezident to dnes řekl Českému rozhlasu Radiožurnálu po dopoledním jednání s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS). Na něm Pavlovi a jeho týmu ministr představil podobu úsporného balíčku (ČTK)
14:30Vláda překročila původně stanovený minimální cíl ušetřit při konsolidaci rozpočtu 70 miliard korun. Po jednání kabinetu to dnes novinářům řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (ČTK)
12:18Odborové svazy se dohodly se Svazem podnikatelů ve stavebnictví na zvýšení minimální měsíční mzdy o 7,22 procenta a minimálního hodinového tarifu o 7,52 procenta. Dodatek kolektivní smlouvy, který zástupci svazů podepsali, platí od 1. dubna. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Svazu podnikatelů ve stavebnictví Kristýna Dolejšová. Podle Českého statistického úřadu loni ve stavebnictví pracovalo kolem 210.000 lidí a jejich průměrná hrubá mzda byla 34.713 korun. Průměrná mzda v Česku loni činila 40.353 korun (ČTK)
12:04

Devizové rezervy ČNB v dubnu meziročně klesly zhruba o 33,6 mld. eur na 126,7 mld. eur. Ve srovnání s letošní březnem byly nižší přibližně o 3 mld. eur. Proti loňskému dubnu a letošnímu březnu se devizové rezervy snížily i v korunách a dolarech

(ČTK)
10:59Vládní koalice má za sebou dlouhé, tvrdé a férové vyjednávání o konsolidačním balíčku, na vládě dnes doladí jeho detaily. Novinářům to po dvouhodinovém jednání s prezidentem Petrem Pavlem řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Jednání podle něj musí dnes skončit. Řekl, že konsolidační balíček musí snížit deficit státního rozpočtu o 70 miliard korun. Vzhledem ke schválenému nárůstu výdajů bude ale celkový objem balíčku vyšší, dodal (ČTK)
10:12V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v letošním prvním čtvrtletí ubytovalo 3,8 milionu turistů, což je meziročně o třetinu více. Přibyli hlavně zahraniční hosté, jejich počet meziročně stoupl téměř o 90 procent. Zvýšil se ale i počet domácích turistů. Turisté strávili za první tři měsíce v ubytovacích zařízeních necelých deset milionů nocí, ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku je to čtvrtinový nárůst (ČTK)
9:19

ČR: Poskytovatelům služeb v 1Q meziročně klesly tržby o 0,1 %, zatímco předchozích 7 čtvrtletí rostly. Tržby se od začátku ledna do konce března snížily hlavně v dopravě a skladování, naopak nejvíc se dařilo ubytování, stravování a pohostinství. Také ve srovnání s posledním kvartálem minulého roku tržby klesly o 0,1 %

(ČTK)
9:01

ČR: Míra nezaměstnanosti v dubnu podle Úřadu práce klesla na 3,6 % v souladu s očekáváním proti předchozím 3,7 %. Bez práce bylo 261.700 lidí, meziměsíčně o 11.800 méně. Volných míst je stále 284.500

(ČTK)
8:53Úřad práce dnes zveřejní údaje o nezaměstnanosti v dubnu. V březnu míra nezaměstnanosti v ČR klesla o dvě desetiny procentního bodu na 3,7 procenta, předtím osm měsíců v řadě rostla nebo stagnovala. Analytici očekávají další snížení nezaměstnanosti, podle nich byla situace na trhu práce ovlivněna pozitivními sezonními vlivy (ČTK)
8:18

Průměrná sazba hypoték na počátku května nepatrně stoupla na 6,32 % z dubnových 6,30 %. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu

(ČTK)
8:17Úřad práce dnes zveřejní údaje o nezaměstnanosti v dubnu. V březnu míra nezaměstnanosti v ČR klesla o dvě desetiny procentního bodu na 3,7 procenta, předtím osm měsíců v řadě rostla nebo stagnovala (ČTK)
 09.05.2023
17:41

V letošním 1Q se v Česku prodalo nejméně bytů za posledních 7 let. Jejich cena mezičtvrtletně klesla o 2,5 %, výrazněji než v posledním čtvrtletí loňského roku. Vyplývá to z HB Indexu. Ceny bytů ve čtvrtém čtvrtletí 2022 v mezikvartálním srovnání klesly poprvé od začátku roku 2013, a to v průměru o 0,7 %

(ČTK)
16:55Letos v dubnu bylo v Česku vyhlášeno 1031 osobních bankrotů, což bylo o 198 méně než v březnu. Zároveň bylo podáno 1087 návrhů na osobní bankrot, o 266 méně než v předešlém měsíci. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau (ČTK)
16:31

MAPOTIC bude s HARDWARIO, obchodovanou na trhu START pražské burzy, pomocí IoT modernizovat systémy sčítání průchodů a průjezdů osob nebo cyklistů. Společně s obecně prospěšnou společností Partnerství chtějí nabízet další IoT inovace do oblasti geolokace a chytrých map

16:26Objem obchodů s akciemi na pražské burze za dnešní den je 0,559 mld. Kč. Průměrný objem obchodů za poslední rok je 0,608 mld. Kč.
15:55

Největší rizikem pro evropské automobilky jsou elektromobily vyráběné v Číně, uvedla německá pojišťovna Allianz. Pokud politici nepřijmou odpovídající opatření, může čínská konkurence evropské výrobce podle této studie do roku 2030 připravit na zisku o 7 mld. EUR ročně. Českou ekonomiku by podle zprávy mohla čínská konkurence připravit až o 0,4 % HDP

(ČTK)
13:41

Prodej aut s hybridním pohonem v ČR za 4 měsíce letošního roku meziročně stoupl o 41,5 % na 12.637 vozů. Z toho počet plug-in hybridů do zásuvky vzrostl o 71,7 % na 1691 vozů. Počet registrovaných elektromobilů se zvýšil o 72,8 % na 1788 vozidel. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů

(ČTK)
12:46

Nebankovní společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci (ČLFA) poskytly v 1Q letošního roku podnikatelům a spotřebitelům financování za 67 mld. , což bylo meziročně o 12 % více

(ČTK)
11:35

České výdaje se musí "hned" utáhnout. Plán schodku rozpočtu je "dobrým začátkem", řekl v rozhovoru Mojmír Hampl, předseda Národní rozpočtové rady

(Bloomberg)
10:41Pokračující pokles stavební výroby způsobuje zejména slabá poptávka, kterou snižují drahé úvěry. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Výhled do budoucna je podle nich nejistý, meziroční pokles vydaných stavebních povolení neukazuje na změnu trendu (ČTK)
9:27

Akcie Philip Morris ČR dnes bez práva na výplatu dividendy klesají o 6,18 % na 16 700

9:04

ČR: Obchodní bilance v březnu skončila v přebytku 15,9 mld. (odhad trhu 14,0 mld. Kč) proti předchozím 14,9 mld.

(Bloomberg)
9:04

ČR: Stavební výroba v březnu meziročně klesla o 6,0 % proti předchozím -4,3 %

(Bloomberg)
9:03

ČR: Průmyslová výroba v březnu meziročně vzrostla o 2,4 % (odhad trhu 1,9 %) proti předchozím 2,0 %

(Bloomberg)
8:27Skupina KARO Leather v roce 2023 očekává navázání obchodních vztahů i mimo Evropu, která dnes představuje 100 procent odbytu zpracovaných kůží. Nové produkční kapacity výrobního závodu v Brtnici hodlá rychle zaplnit stávajícími zákazníky, ale i novými odběrateli z Ameriky či Asie. Letos čeká nárůst tržeb o 77 %
8:24HARDWARIO pomůže českému start-upu MAPOTIC s pomocí IoT modernizovat systémy sčítání průchodů a průjezdů osob nebo cyklistů. Společně s obecně prospěšnou společností Partnerství chtějí nabízet další IoT inovace do oblasti geolokace a chytrých map
8:19

Finanční skupina PPF zvýšila podíl v německé mediální společnosti ProSiebenSat.1 Media ze 12 % na 13,1 %. Skupina PPF, vlastněná rodinou zemřelého Petra Kellnera, je druhým největším akcionářem ProSiebenSat.1

(ČTK)
 08.05.2023
8:01V pondělí 8. 5. je v Česku státní svátek Den vítězství/Den osvobození. Pražská burza zůstane uzavřena. Neobchoduje se také na Slovensku a ve Velké Británii. Makléři Patria Finance budou dostupní v běžném režimu
 05.05.2023
17:40V pondělí 8. 5. je v Česku státní svátek Den vítězství/Den osvobození. Pražská burza zůstane uzavřena. Neobchoduje se také na Slovensku a ve Velké Británii. Makléři Patria Finance budou dostupní v běžném režimu
16:26Objem obchodů s akciemi na pražské burze za dnešní den je 0,513 mld. Kč. Průměrný objem obchodů za poslední rok je 0,608 mld. Kč.

Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data
Analýza dne
Ján Hladký: AI bere konsensus u Nvidia útokem
25.05.2023 12:13
Včerejší čísla od Nvidie rozstřílely názory skeptiků, že AI ...více
    Krátce na téma  
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne