Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

 24.03.2023
17:40Očkování proti chřipce a pneumokokům by mohlo prodloužit život ve zdraví ve stáří. Výzkumy z posledních 15 let ukázaly, že se u očkovaných snížilo riziko Alzheimerovy choroby, mozkové mrtvice či infarktů. Novinářům to dnes v Praze řekli šéfka Mezinárodní federace pro stárnutí (IFA) Jane Barrattová a šéf Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) Jiří Horecký, který nyní předsedá světové asociaci pro stárnutí Global Ageing Network (ČTK)
16:55Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném sektoru. Oznámil to dnes ministr pro veřejnou službu Stanislas Guerini, podle nějž se tak stalo v zájmu zajištění kybernetické bezpečnosti francouzských úřadů (ČTK)
16:20Zástupci Británie a Evropské komise dnes podepsali dohodu o uspořádání pro Severní Irsko, která umožní severoirskému parlamentu zjednodušit komplikované postupy při obchodování se zbožím. Ty pramení z toho, že Severní Irsko je součástí Británie, která opustila EU, ale současně sdílí otevřenou hranici se členem EU, Irskou republikou (ČTK)
16:10Situace evropských bank a návrat k pozastaveným fiskálním pravidlům Evropské unie byly zásadními tématy druhého dne jednání summitu EU v Bruselu. Lídři se v závěrečném prohlášení shodli na tom, že bankovní systém je odolný a má dostatek likvidity. To novinářům řekl také český premiér Petr Fiala, podle nějž nic nenasvědčuje tomu, že by v Evropě hrozily podobné problémy jako ve Švýcarsku či Spojených státech. Podle nizozemského premiéra Marka Rutteho je však třeba vyjasnit například rozložení rizik. Německý kancléř Olaf Scholz ujistil, že situace Deutsche Bank, která čelí poklesu svých akcií, je stabilní (ČTK)
15:44Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v březnu činila 8,89 procenta, proti předchozímu měsíci se snížila o 0,44 procentního bodu. Hodnota je tak na úrovni loňského listopadu, vyplývá z dnes zveřejněného Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů. Odborníci čekají, že v dalším období budou sazby úvěrů stabilní a nebudou se razantně měnit (ČTK)
14:55Čína může být v čase bankovních turbulencí pro investory relativně bezpečným přístavem. Podle serveru CNBC si to myslí analytici banky Citi. V Číně se spatřoval motor letošního hospodářského oživení už dříve a současné turbulence kolem amerických a evropských bank tento názor podle nich jen potvrzují (ČTK)
14:51

Průzkum Reuters

...  
14:40Největší krypto...  
14:25Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta na 288.000 korun. Jejich prodej přitom kvůli zhoršené ekonomické situaci klesl o více než 13 procent. Na začátku letošní roku se však poptávka opět výrazně zvyšuje. Vyplývá to z údajů vyhledávače TipCars.com (ČTK)
13:57Čína může být v čase bankovních turbulencí pro investory relativně bezpečným přístavem. Podle serveru CNBC si to myslí analytici banky Citi. V Číně se spatřoval motor letošního hospodářského oživení už dříve a současné turbulence kolem amerických a evropských bank tento názor podle nich jen potvrzují (ČTK)
13:31

USA: Objednávky zboží dlouh. spotřeby v únoru klesly meziměsíčně o 1,0 % (odhad trhu +0,2 %) proti předchozímu rev. poklesu o 5,0 %

(Bloomberg)
13:23

Britský regulátor trhu aktualizoval výsledky šetření akvizice Activision Blizzard technologickým gigantem Microsoft poté, co nové důkazy ukázaly, že transakce nevyústí ve značné snížení konkurence v sektoru konzolových her ve Velké Británii

(Bloomberg)
13:13Firmy odsouzené za pojistný podvod zřejmě nebudou mít přístup k veřejným zakázkám. Zpřísní se navíc přístup k zakázkám pro firmy odsouzené za korupci. Počítá s tím novela zákona o zadávání veřejných zakázek, kterou dnes schválila Sněmovna (ČTK)
12:24Evropská centrální banka (ECB) se snaží přimět rakouský finanční ústav Raiffeisen Bank International (RBI), aby se zbavil svých vysoce ziskových aktivit v Rusku. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informovala agentura Reuters. V lednu začaly RBI kvůli aktivitám v Rusku vyšetřovat americké úřady, které mají na starosti sankce. Podle zdrojů Reuters se toto vyšetřování zaměřuje na možné porušování sankcí (ČTK)
12:11

Dánsko upozornilo na neznámý válcovitý objekt, který byl nalezen v Baltském moři u poškozeného plynovodu Nord Stream 2. Dánský energetický úřad vyzval vlastníka plynovodu, společnost Nord Stream 2 AG, aby pomohla předmět vyzdvihnout z moře. Dánský energetický úřad uvedl, že by mohlo jít o dýmovnici, ale že předmět bude podroben dalšímu zkoumání

(ČTK)
11:45Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil skupině Vienna Insurance Group, do níž patří například pojišťovna Kooperativa, nákup dvou autosalonů a autoservisu v Hradci Králové (ČTK)
11:19Slovenská divize německé automobilky Volkswagen loni ve svém bratislavském závodě vyrobila 268.685 aut, výroba se tak snížila čtvrtým rokem v řadě, oznámila dnes firma. Ještě v roce 2018 výroba přesáhla 408.000 aut. Volkswagen v Bratislavě montuje kromě jiných vozy Škoda Karoq, na konci letošního roku plánuje zahájit sériovou výrobu modelů Škoda Superb a Volkswagen Passat (ČTK)
10:06

Eurozóna: PMI ve službách v březnu roste na 55,6 b., čekalo se 52,5 b. PMI v průmyslu dosáhl 47,1 b., čekalo se 49

(Bloomberg)
9:32

Německo : PMI ve službách v březnu roste na 53,9 b., čekalo se 51 b. PMI v průmyslu dosáhl 44,4 b., čekalo se 47

(Bloomberg)
9:31

Francie: PMI ve službách v březnu roste na 55,5 b., čekalo se 52,5 b. PMI v průmyslu dosáhl 47,7 b., čekalo se 48 

(Bloomberg)
9:16

ČR: Spotřebitelská důvěra v březnu klesla na -21,5 b. z předchozích -21,0 b.; důvěra podnikatelů vzrostla na 6,9 b. z předchozích 3,8 b.

(Bloomberg)
9:14Současný generální ředitel České televize (ČT) Petr Dvo...
8:40Americké úřady vyšetřují švýcarské banky Credit Suisse a UBS, zda nepomáhaly ruským oligarchům vyhnout se sankcím, píše s odvoláním na své zdroje agentura Bloomberg. Americké ministerstvo financí podle ní rozeslalo předvolání i zaměstnancům některých velkých amerických bank (ČTK)
8:21Šéfovi sociální sítě TikTok Shou Zi Chewovi se nepodařilo uklidnit skepticky naladěné členy výboru pro energetiku a obchod americké Sněmovny reprezentantů ohledně bezpečnosti dat a moderace obsahu na platformě. Pro zákaz TikToku se vyslovili přední senátoři jako demokrat Michael Bennet či republikán Marco Rubio. Aplikaci používá přes 150 milionů Američanů, tedy necelá polovina populace. Klíčovým tématem "grilování" byla obava z toho, že k jejich osobním datům může získat přístup Peking. Síti tak v USA dál hrozí zákaz (ČTK)
8:17Američtí vyšetřovatelé obvinili někdejšího šéfa kryptoměnové společnosti Terrraform Labs To Kwona z několika podvodů (ČTK)
8:15Jednání o dalším prohlubování hospodářské a měnové unie eurozóny mají dnes na programu prezidenti a premiéři zemí Evropské unie. V rámci druhého dne summitu v Bruselu budou probírat také plán návratu k pozastavenému uplatňování rozpočtových a dluhových pravidel EU, na jehož podrobnostech se členské země zatím neshodují (ČTK)
8:12Prezidenti a premiéři členských zemí EU na summitu zadali orgánům Evropské unie, aby se snažily do konce roku dojednat reformu trhu s elektřinou, kterou Evropská komise navrhla s cílem předejít prudkému růstu cen. Pomoci k tomu má zvýšení podílu dlouhodobých smluv či povinnost dodavatelů nabízet zákazníkům smlouvy s fixovanou cenou. Podle českého premiéra Petra Fialy by plán posílil postavení koncového zákazníka (ČTK)
 23.03.2023
17:20Bývalý viceguvernér České národní banky (ČNB) Marek Mora se k 1. dubnu stane náměstkem ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS). Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Mora se na ministerstvu bude zabývat mimo jiné mezinárodními vztahy, finančními trhy a veřejnými rozpočty (ČTK)
16:33Divize elektromobilů americké automobilky Ford Motor prohloubila v loňském roce provozní ztrátu na 2,1 miliardy USD (45,6 miliardy Kč). Další ztrátu v divizi elektromobilů očekává automobilka také letos, a to kolem tří miliard USD. K zisku by se výroba elektromobilů mohla dostat před koncem roku 2026 (ČTK)
16:08

Německo se chystá nakoupit 100 bojových vozidel australské výroby. Jde o součást naplňování plánů modernizace ozbrojených sil, uvedla dnes německá vláda. Němečtí a australští představitelé podepsali dohodu o spolupráci při obstarání nových bojových průzkumných vozidel, založených na rodině ozbrojených bojových vozidel Boxer a vybavených dělem ráže 30 milimetrů. Cílem je začít s dodávkami v roce 2025

(ČTK)
15:42

Finský prezident Sauli Niinistö schválil 14. balík obranné pomoci Ukrajině, jehož součástí jsou i další tři tanky Leopard. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters uvedl finský ministr obrany Antti Kaikkonen

(ČTK)
15:29

Popularita amerického prezidenta Joea Bidena v březnu klesla na 38 %, v uplynulých měsících se přitom pohybovala nad 40 %, v únoru byla dokonce 45%. Vyplývá to z průzkumu agentury AP a centra NORC. Příčinou poklesu je podle nich především postoj lidí k Bidenově hospodářské politice. Průzkum agentury provedly mezi 16. a 20. březnem, tedy krátce po pádu amerických bank Silicon Valley Bank a Signature Bank

(ČTK)
14:53Italská vláda chystá na pomoc rodinám a firmám s drahými energiemi další opatření. Budou v objemu nejméně pět miliard eur a kabinet je oznámí příští týden. S odkazem na své zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters (ČTK)
14:47Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo podle plánu státní dluhopisy za 10,5 miliardy korun. Poptávka byla vyšší, investoři byli připraveni nakoupit dluhopisy za 12,7 miliardy korun. Průměrný výnos prodaných dluhopisů se pohyboval mezi 4,5 a 4,6 procenta (ČTK)
14:39Správa státních hmotných rezerv (SSHR) podepsala smlouvu na dodání nafty za miliardu korun se společností Orlen Unipetrol. Stvrdila tak výsledky nedávného tendru. Mělo by jít celkem o zhruba 30 vlaků se zásobami na přibližně 2,5 dne spotřeby. ČTK o tom dnes informovala správa rezerv. Ta v současnosti organizuje také tendr na doplnění zásob ropy (ČTK)
14:24Evropská komise je na dobré cestě k nalezení dohody s Německem o možnosti využívat syntetická paliva pro spalovací motory i po roce 2035. Před začátkem jednání lídrů zemí Evropské unie to řekl německý kancléř Olaf Scholz. Nizozemský premiér Mark Rutte prohlásil, že věří v dohodu v rámci dříve schváleného návrhu o zpoplatnění emisí ze spalovacích motorů. Unijní summit však podle lídrů o věci nerozhodne a jednání budou pokračovat i po něm (ČTK)
13:39Německá vláda ustupuje od výstavby terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) nedaleko přímořských lázní Sellin na Rujáně a místo toho jako náhradní místo prověřuje rujánský přístav Mukran. Uvedlo to spolkové ministerstvo hospodářství. Proti umístění až dvou plovoucích jednotek na opětovné zplynování LNG u Sellinu protestovali ekologové, obce i regionální vláda (ČTK)
13:32

USA: Index národní aktivity chicagského Fedu za únor klesá na -0,19 b. (odhad trhu 0,10 b.) z předchozích 0,23 b.

(Bloomberg)
13:31

USA: Nové žádosti o dávky v nezam. k 18. březnu klesl na 191 tis. (odhad trhu 197 tis.) z předchozích 192 tis.

(Bloomberg)
13:17

Britská centrální banka: Známky přetrvávající inflaci si vyžádají vícero zvýšení sazeb

(Bloomberg)
13:00

Britská centrální banka zvyšuje hlavní úrokovou sazbu o 25 bps na 4,25 %

(Bloomberg)
12:17Britský premiér Rishi Sunak za poslední tři roky z příjmů přes 4,7 milionu liber na daních zaplatil přes milion liber. Vyplývá to údajů o jeho daňovém přiznání, které zveřejnil se značným zpožděním; poprvé sliboval, že tak učiní už v létě minulého roku. Opozice premiéra viní, že si pro zveřejnění úmyslně vybral dobu, kdy se mediální pozornost soustředí na vyšetřování expremiéra Borise Johnsona (ČTK)
12:09Česká pošta zruší od 1. července maximálně 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou nyní neobsazené, nejde tak o přesný počet propuštěných zaměstnanců. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík (ČTK)
11:30Největší americká kryptoměnová burza Coinbase dostala varování od americké Komise pro cenné papíry (SEC). Té se nelíbí některé produkty, které burza nabízí. Coinbase, která je největší kryptoměnovou burzou ve Spojených státech podle zobchodovaného objemu, o tom ve středu informovala na svém blogu (ČTK)
11:17

Hodnota globálního obchodu v loňském roce navzdory růstu geopolitického napětí dosáhla rekordních 32 bilionů dolarů. V dnešní zprávě to uvedla Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). Hodnota obchodu se zbožím vzrostla přibližně o deset procent na 25 mld. USD, hodnota obchodu se službami se zvýšila zhruba o 15 % a dosáhla sedmi miliard dolarů

(ČTK)
10:35Stavbaři mírně zlepšili výhled na letošní rok. Zatímco loni na podzim předpovídali pro rok 2023 pokles o 4,6 procenta, nyní odhadují propad o 2,6 procenta. Větší pokles, a to o 3,2 procenta, se vzhledem k řadě nepříznivých ekonomických faktorů čeká v pozemním stavitelství, tedy ve stavbě bytových a nebytových budov (ČTK)
10:20Krizí zasažená čínská realitní firma Evergrande plánuje restrukturalizaci dluhu za 20 miliard dolarů (434 miliard Kč), který má mimo pevninskou Čínu. Chce se tak pokusit o obnovení provozu. Podle serveru BBC by tento postup mohl posloužit jako vzor pro další developery, kteří se v Číně potýkají s problémy (ČTK)
10:05Zahraniční dluh ČR ke konci loňska činil 4,454 bilionu , meziročně byl o 65 mld nižší. Představuje 65,7 pct hrubého domácího produktu, uvedla ČNB (ČTK)
10:05

Člen Rady guvernérů ECB Madis Müller se domnívá, že bude ještě potřeba dále zvýšit sazby, ale že velká část zvyšování je již za námi

(Bloomberg)
10:00

Norská centrální banka zvyšuje cílovou sazbu na 3 % v souladu s očekáváním, v květnu bude dále zvyšovat sazby

(Bloomberg)
9:31

Švýcarská centrální banka podle očekávání zvyšuje hlavní úrokovou sazbu o 50 bps na 1,50 %

(ČTK)
8:49Podpora zelené ekonomiky a konkurenceschopnosti evropsk...
8:48

MfD: Česká pošta k 1. červnu propustí 2269 zaměstnanců.

...
8:30Problémy bankovního sektoru vyvolané pádem Silicon Valley Bank (SVB) ještě neskončily a do dvou let zkrachuje značný počet bank. Na konferenci agentury Bloomberg to řekl generální ředitel investičního fondu Man Group Luke Ellis. Ohroženy podle něj mohou být hlavně menší a regionální banky v USA a menší banky v Británii (ČTK)
 22.03.2023
19:03

Fed hodlá pokračovat "stávajícím tempem" v omezování držby Treasuries, MBS

19:02

Mediánová předpověď Fedu pracuje se sazbami na konci roku 2023 na úrovni 5,1 %, na konci roku 2024 na úrovni 4,3 %

19:01

Fed v souladu s očekáváním zvyšuje základní úrokovou sazbu o 25 bps do pásma 4,75-5,00 %

17:48Náklady na transformaci České pošty zřejmě přesáhnou osm miliard . Podnik na transformační proces použije státní zdroje, půjčky od bank i prostředky z prodeje nepotřebného majetku. Finanční model transformace by měl být schválený letos na jaře (ČTK)
16:59Vlády po celém světě loni získaly z prodeje emisních povolenek v systémech obchodování s emisemi rekordních 63 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč). Je to o 6,8 procenta více než v roce předchozím. Mnoho zemí posílilo své ambice na snížení znečištění ovzduší navzdory rekordně vysokým cenám energií po ruské invazi na Ukrajinu. Vyplývá to ze zprávy mezivládního fóra International Carbon Action Partnership (ČTK)
16:34Obnova ukrajinské ekonomiky po ruské invazi bude stát 411 miliard dolarů (devět bilionů Kč), což je 2,6násobek odhadovaného hrubého domácího produktu (HDP) Ukrajiny za loňský rok. Vyplývá to z nové studie Světové banky (SB), OSN, Evropské komise (EK) a Ukrajiny, na kterou se odvolává agentura Reuters. Předchozí odhad z loňského září počítal s náklady 349 miliard USD (ČTK)
16:14Podnikatel Daniel Křetínský se stal největším akcionářem francouzské společnosti Fnac Darty, drží v ní teď více než 25procentní podíl. Oznámil to dnes francouzský úřad pro regulaci finančního trhu AMF. Křetínský tak pokračuje v posilování svého portfolia na francouzském trhu, podle regulačního úřadu ale v příštích šesti měsících nemá v úmyslu Fnac Darty ovládnout (ČTK)
16:01Britská Dolní sněmovna dnes podle očekávání schválila klíčovou část dohody o novém pobrexitovém uspořádání pro Severní Irsko, na němž se Londýn dohodl s Evropskou unií na konci února. Poslanci hlasovali poměrem 515 ku 29 hlasům pro takzvanou Stormontskou brzdu (ČTK)
15:32Hotely v Česku byly v únoru, kdy začaly jarní prázdniny, plné z asi 48 procent. Proti předcovidovému roku 2019 byla obsazenost zhruba o 12 procent nižší. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti Smith Travel Research (STR), která poskytuje data o hotelovém průmyslu. Cena za pokoj v Česku podle ní v únoru meziročně vzrostla asi o desetinu na 79 eur (ČTK)
15:07

ČNB říká, že se zasedání plánovaného na 29. března zúčstní všech 7 členů bankovní rady

(Reuters)
15:02

Německý ministr dopravy Volker Wissing chce co nejrychleji vyřešit spor mezi Evropskou komisí a unijními státy o zákaz spalovacích motorů v nových osobních vozech po roce 2035, řekla mluvčí ministerstva dopravy. Německo stejně jako Česko odmítá tento zákaz podpořit, pokud nebude možné v autech využívat syntetické palivo jako náhradu za benzin a diesel vyráběný z fosilních surovin

(ČTK)
14:47

Evropská komise uvolnila České republice dotace v objemu 928 milionů eur v rámci mimořádného fondu obnovy určeného na zmírnění následků hospodářské krize. Komise to oznámila v dnešní tiskové zprávě. O svém předběžném souhlasu s výplatou těchto peněz informovala už před měsícem

(ČTK)
14:25

Viceguvernérka ČNB Zamrazilová "nemíní vůbec uvažovat o snížení sazeb do okamžiku, než inflace  zpomalí do jednociferných hodnot", cituje Bloomberg

13:49

Šéfka ECB Lagardeová: zajistíme cenovou stabilitu, návrat inflace zpět na dvě procenta ve střednědobém horizontu je bez diskuse

(ČTK)
13:38Čína a Rusko budou ve vzájemném obchodě více používat vlastní měny, tedy čínský jüan a ruský rubl. Čínský prezident Si Ťin-pching se na tom v Moskvě dohodl se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Je to součást širší ekonomické spolupráce, kterou delegace obou zemí dojednaly. S odkazem na čínská státní média o tom dnes informuje server americké televize CNBC (ČTK)
13:24Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) se nechystá prosadit do zákona zvýšenou věkovou hranici pro odchod do penze na 68 letech. Podle něj by se při nástupu do důchodu měla zohledňovat délka života, odpracovaná doba či náročnost profese. Šéf resortu práce to dnes řekl novinářům po schůzce se zástupci opozičního hnutí SPD (ČTK)
13:09Realitní fond CB Property Investors ze skupiny Crowdberry získal většinový podíl v budovaném průmyslovém areálu v Liberci zvaném Industrial Park Liberec. Celková hodnota transakce přesáhla miliardu korun. V tiskové zprávě o tom dnes informoval realitní fond (ČTK)
12:22

Vyhlídky německé ekonomiky se proti loňskému podzimu nepatrně zlepšily, hospodářský růst ale dál brzdí vysoká inflace, uvedl výbor ekonomických poradců německé vlády. Předpověděl, že HDP Německa se v letošním roce zvýší o 0,2 %, což odpovídá lednové prognóze německé vlády. V příštím roce počítá výbor se zrychlením růstu na 1,3 %

(ČTK)
11:42Česko se nemůže do budoucna spoléhat na zásoby podzemních vod jako zdroje pitné vody kvůli změnám klimatu. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Na zásobování pitnou vodou se podzemní voda podílí zhruba z 50 procent, druhou polovinu zajišťují vodní nádrže (ČTK)
11:27Meziroční míra inflace v Británii se v únoru překvapivě zvýšila a dostala se na 10,4 procenta, v lednu činila 10,1 procenta. K jejímu růstu přispěly zejména vyšší ceny potravin a zdražení nápojů v hospodách a restauracích, oznámil dnes britský statistický úřad. Inflace tak vykázala nárůst poprvé za čtyři měsíce. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali pokles, a to na 9,9 procenta (ČTK)
11:11

Skupina ČEZ se jako první česká společnost přihlásila k

...
10:39

"Stáhnout inflaci zpět na 2 % ve střednědobém období je nekompromisní. Dosáhneme toho robustní strategií, která je založená na datech a zahrnuje odhodlanost jednat," uvedla prezidentka ECB Lagarde

(Bloomberg)
8:48

Tvůrci úrokových sazeb v eurozóně musejí být při potírání inflace tvrdohlaví a sazby dál zvedat. Deníku Financial Times (FT) to řekl šéf německé centrální banky Joachim Nagel. Jeho poznámky přicházejí poté, co Evropská centrální banka (ECB) minulý týden zvedla základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu navzdory některým hlasům, aby nepokračovala ve zpřísňování měnové politiky, dokud se neuvolní napětí v bankovním sektoru

(ČTK)
8:42

Velká Británie: Index spotřebitelských cen v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,1 % (odhad trhu 0,6 %) z předchozího poklesu o 0,6 %; meziročně vzrostly o 10,4 % (odhad trhu 9,9 %) proti předchozím 10,1 %

(Bloomberg)
8:40Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi se pravděpodobně nepodařilo dojednat neomezené dvoustranné partnerství s Čínou, ve které doufal, uvedl v noci na dnešek ve své pravidelné zprávě k válce na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW). Závazky, které obě země přijaly při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě, jsou podle něj nevyvážené (ČTK)
8:33Mezinárodní měnový fond (MMF) by měl v příštích týdnech schválit úvěrový program pro Ukrajinu ve výši 15,6 miliardy dolarů (345 miliard Kč). Podle zpravodajského serveru BBC News se tak Ukrajina stane první zemí ve válce, která úvěr od MMF dostane. Zároveň půjde o jeden z největších finančních balíků, který východoevropská země obdrží od začátku ruské invaze před více než rokem (ČTK)
8:24Celosvětové tržby z prodeje hudebních nahrávek se loni zvýšily o devět procent na 26,2 miliardy dolarů. Nárůst tak zaznamenaly již osmý rok za sebou. Oznámila to dnes Mezinárodní federace hudebního průmyslu (ČTK)
8:15Vývoz těžařského odvětví Argentiny loni stoupl na 3,86 miliardy USD (85,3 miliardy Kč), nejvýše za deset let. Mohou za to hlavně rostoucí příjmy z prodeje lithia, důležitého kovu pro výrobu baterií pro elektromobily. (ČTK)
8:09

Celosvětová kapacita obnovitelných zdrojů energie v loňském roce vzrostla o rekordních 295 gigawattů (GW), tedy 9,6 procenta, na 3372 GW. Uvedla to Mezinárodní agentura pro obnovitelné energie (IRENA). Upozornila ale, že pro omezení globálního oteplování by bylo potřeba zvýšit kapacitu třikrát rychleji

(ČTK)
8:02Rusko s ohledem na současnou situaci na trhu zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně do konce června. Uvedl to vicepremiér Alexandr Novak. Rusko minulý měsíc oznámilo, že v reakci na západní sankce v březnu sníží svoji těžbu, podle Novaka by plánované snížení produkce mělo být splněno v příštích dnech. Snížení odpovídá zhruba pěti procentům celkové produkce ropy v Rusku v lednu (ČTK)
 21.03.2023
17:57

Nizozemská internetová služba pro rozvoz jídla Just Eat Takeaway v Británii přejde na model takzvané zakázkové ekonomiky, jezdit pro ni budou jen živnostníci. Dosud tam tato největší služba svého druhu v Evropě menší část svých kurýrů zaměstnávala na plný úvazek. Reorganizace se dotkne 1870 zaměstnanců

(ČTK)
17:45

Švýcarská vláda oznámila, že dočasně pozastaví některé části bonusů zaměstnanců banky Credit Suisse

(Bloomberg)
17:43Rusko hodlá zvýšit export plynu do Číny a dodat jí do roku 2030 nejméně 98 miliard metrů krychlových zemního plynu plus 100 milionů tun zkapalněného plynu. Prohlásil to dnes podle tiskových agentur ruský prezident Vladimir Putin (ČTK)
16:35Srí Lanka obdrží v příštích dvou dnech 300 milionů USD (6,6 miliardy Kč) jako první tranši ze záchranného úvěru od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Země se na začátku loňského roku dostala kvůli špatnému hospodaření a dopadům pandemie nemoci covid-19 do nejhorší finanční krize za sedmdesát let (ČTK)
15:54Novým generálním ředitelem České tiskové kanceláře (ČTK) bude v příštím šestiletém období dosavadní ředitel strategie a rozvoje agentury Jaroslav Kábele. Do funkce jej dnes po veřejném slyšení kandidátů zvolila Rada ČTK (ČTK)
15:10

Společnost Gazprom v pondělí dodala do Číny plynovodem Síla Sibiře rekordní objem plynu za den. Firma to podle médií oznámila dnes, kdy je druhým dnem na návštěvě Moskvy čínský prezident Si Ťin-pching. Gazprom na dotaz agentury AFP odmítl sdělit přesné množství přepravené suroviny. Jsou to podle něj obchodní informace, které nesděluje

(ČTK)
15:01

USA - Prodeje starších domů rostly v únoru o 14,5 % na 4,58 mil.

(Bloomberg)
14:51

Nigérie zvyšuje hlavní úrokovou sazbu o 50 bps na 18 %

(Bloomberg)
14:27Evropská komise (EK) provedla v několika členských zemích Evropské unie neohlášené kontroly v prostorách firmy působící v sektoru energetických nápojů. Má podezření, že tato firma porušuje antimonopolní pravidla EU, která zakazují kartelové dohody a zneužívání dominantního postavení na trhu (ČTK)
14:17Vládní hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vyloučilo bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka, uvedl dnes server Seznam Zprávy. Hlubuček patří mezi obviněné v kauze Dozimetr, která se týká korupce v pražském dopravním podniku. Proti vyloučení se může odvolat (ČTK)
13:35

Kanadská inflace v únoru zpomalila na 5,2 % meziročně (odhad trhu 5,4 %)

(Bloomberg)
13:20Japonský premiér Fumio Kišida přicestoval do Kyjeva, uvedla japonská stanice NHK. Kišida podle ní na Ukrajinu přijel vlakem z polského příhraničního města Przemyślu. V ukrajinské metropoli se setká s prezidentem Volodymyrem Zelenským a podle dřívějšího oznámení japonské diplomacie ho ujistí o další podpoře Tokia a skupiny G7 (ČTK)
12:37Českou republiku a Německo pojí velmi blízké přátelství. V Berlíně to dnes po jednání s novým českým protějškem Petrem Pavlem prohlásil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Jejich dnešní rozhovor podle Steinmeiera ukázal, že vztahy mezi oběma zeměmi nejsou jen dvoustranné, ale spíše mnohostranné (ČTK)
12:22Ve vládní koalici je podle CNN Prima News shoda na omezení státní podpory stavebního spoření. U existujících smluv by se roční podpora snížila na polovinu ze současných 2000 korun, u nových smluv by se zcela zrušila. Vláda chce podporu stavebního spoření omezit kvůli snížení schodku státního rozpočtu. Podle stavebních spořitelen ale omezení státní podpory zkomplikuje poskytování úvěrů především lidem s nižšími příjmy (ČTK)
12:07Evropská komise (EK) navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej nových osobních aut se spalovacími motory, ale jen v případě, že budou využívat pouze syntetická paliva. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Ta se odvolává na dokument, který nastiňuje návrhy komise německému ministerstvu dopravy (ČTK)
11:07Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v únoru meziročně zvýšil o 11,5 procenta na 802.763 vozů, růst vykázal už sedmý měsíc za sebou. Vyplývá to z údajů , které dnes zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). S výjimkou České republiky a Slovenska se ve všech ostatních zemích dál zvyšoval podíl bateriových elektromobilů (ČTK)
11:03

CEO ČEZ Beneš: Kontrakt na dodávky neruského paliva pro JE Dukovany oznámíme "v blízké době", teď k tomu více neřeknu

10:58

CEO ČEZ Beneš: V následujících letech stojí před ČR velký investiční plán v energetice, náhrada dožívajících zdrojů. To první, co by stát v tomto procesu měl udělat, je aktualizace energetické koncepce v tomto směru

10:53

Cyrani: ČEZ i letos již nakupoval plyn přes LNG terminál, kromě toho pokračuje klasický "trubkový" prodej na trhu

10:52Česko z energetického hlediska zvládlo zimu, hlavní roli přitom hrálo snížení spotřeby plynu. Zásobníky jsou nyní naplněné více než z poloviny, asi třikrát víc než loni touto dobou. Při zopakování loňské spotřeby budou na příští zimu opět plné, řekl dnes novinářům ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (ČTK)
10:43

Cyrani (ČEZ): Stabilizace trhu přichází rychleji, než jsme si troufli očekávat, pro rok 2026 se postupně dostáváme na či pod 100 EUR/MWh

10:37Moldavsko zhruba po tříměsíční přestávce obnovilo nákupy plynu od ruské společnosti Gazprom. Informoval o tom šéf moldavské státní plynárenské společnosti Moldovagaz (ČTK)
10:24

CFO ČEZ Novák: Zisk z tradingu komodit dosáhl extrémních 26,9 mld. , normálním rokem byl přínos segmentu 1-2 mld. . Uskutečnilo se 243 tisíc obchodů s 419 TWh elektřiny (naše hedgeovaná dodávka je 10x menší) a zhruba 30letá spotřeba u emisních povolenek

10:22

Premiér Petr Fiala (ODS) chce zhruba sto miliard korun odvodů energetické skupiny ČEZ státu využít na pomoc s vysokými cenami elektřiny, budování dálnic či výdaje na obranu. ČTK napsal, že každou korunu z této částky použije vláda ve prospěch občanů a firem

(ČTK)
10:21

CFO ČEZ Novák: Ztráta z neplnění kontraktu ze strany Gazpromu je cca 1,1 mld.

10:21

CFO ČEZ Novák: Za přeplněním EBITDA proti našemu výhledu je výroba rozsahem 52,3 mld. , trading 18,7 mld.

10:19

CFO ČEZ Novák: Za přeplněním zisku 2022 proti výhledu z listopadu stojí vyšší zisk z tradingu komodit, vyšší výroba z jaderných zdrojů a přecenění derivátů

10:16

CEO ČEZ Beneš: Do výhledu pro zisk 2023 výrazně promlouvá očekávaná daň z nadměrných zisků, zřejmě nezopakujeme (s ohledem na tržní vývoj) 18 mld. z tradingu na západoevropských trzích

10:15

CEO ČEZ Beneš: Návrh dividendy oznámíme pravděpodobně až v květnu před valnou hromadou. Naše indikace při 80 % výplatním poměru pracuje se 117 Kč/akcie

9:43Volkswagen v USA získá státní podporu 1,29 miliardy do...
9:32Maďarsko získalo prostřednictvím dohody o výměně akcií nepřímý menšinový podíl v maďarském operátorovi Yettel Hungary ze skupiny PPF Telecom. Podle agentury Reuters to znamená, že vláda premiéra Viktora Orbána si upevnila kontrolu nad telekomunikacemi. Yettel je v Maďarsku po firmě Magyar Telekom druhým největším mobilním operátorem (ČTK)
9:21V souvislosti s vyšetřováním korupce ve venezuelské státní ropné firmě PDVSA dnes rezignoval ministr ropného průmyslu Tareck El Aissam. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Policie zadržela i několik soudců, vysokých manažerů či politiků z vládních stran (ČTK)
9:08

Turecko začalo bránit exportu do Ruska u zboží, které se nachází na sankčních seznamech USA, Británie či EU. Píše to dnes agentura Reuters s odkazem na své zdroje. Západní země v uplynulých měsících Ankaru kritizovaly za to, že údajně pomáhá Moskvě obcházet uvalené sankce na některé druhy civilního zboží, které může mít i vojenské využití

(ČTK)
8:35

Spojené státy d

...  
8:24

Prodeje aut v Evropě v únoru rostly o 12 %, sedmým měsícem v řadě

(Bloomberg)
7:19

ČEZ: Dosažený zisk za rok 2022 indikuje rekordní dividendu pro akcionáře. V případě stanovení dividendy na horní hranici intervalu platné dividendové politiky by mezi akcionáře bylo rozděleno 63 miliard korun. Pro majoritního akcionáře Českou republiku by to znamenalo příjem 44 miliard . Navíc v roce 2023 odvede Skupina ČEZ českému státu nově zavedenou daň z neočekávaných zisků a odvod z nadměrných tržeb z výroby v celkové výši 30 – 40 mld. a dále 26 – 30 mld. z titulu běžné daně z příjmů

 20.03.2023
18:03ÚOHS se zabývá 40 podněty ohledně nepřiměřeného růstu cen potravin. Kromě toho vede vlastní vyšetřování, které má zmapovat strukturu trhu a cenový vývoj v celém řetězci od zemědělce až po prodej konečnému zákazníkovi. V souvislosti s tímto vyšetřováním už úřad oslovil 200 firem ze všech částí výrobního, zpracovatelského a prodejního řetězce (ČTK)
18:00

Americký prezident Joe Biden poprvé vetoval anti-ESG návrhy republikánů

(Bloomberg)
17:58Spojené státy dnes oznámily další balík vojenského vybavení pro Ukrajinu, tentokrát v hodnotě 350 milionů dolarů (skoro osm miliard Kč). Podle šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena zahrnuje munici do raketometů HIMARS či do houfnic a další vybavení (ČTK)
17:48Česká pošta by podle odhadu odborářů mohla v polovině roku propustit až 4000 z celkem 25.000 lidí. Většinou půjde o zaměstnance z 300 rušených poboček, ale i další profese. Uvedl to předseda Odborového hnutí zaměstnanců České pošty Evžen Dvorský (ČTK)
17:45

USA dnes oznámily další balík vojenského vybavení pro Ukrajinu, tentokrát v hodnotě 350 milionů dolarů. Podle šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena zahrnuje munici do raketometů HIMARS či do houfnic a další vybavení

(ČTK)
16:25Rusko bezplatně poskytne africkým zemím potraviny, pokud po 60 dnech neprodlouží dohodu s Ukrajinou o dodávkách obilí, řekl dnes podle agentury TASS prezident Vladimir Putin na konferenci nazvané Rusko-Afrika v multipolárním světě (ČTK)
15:27

Bankovní regulátoři Evropské unie dnes přivítali víkendovou dohodu o převzetí problémové švýcarské banky Credit Suisse větším domácím konkurentem UBS. Zároveň ujistili, že evropský bankovní sektor je odolný a disponuje silnou úrovní kapitálu a likvidity. "Vítáme komplexní soubor opatření, který v neděli přijaly švýcarské orgány s cílem zajistit finanční stabilitu," píše se ve společném prohlášení bankovního dohledu Evropské centrální banky (ECB), Jednotného výboru pro řešení krizí (SEB) a Evropského orgánu pro bankovnictví

(ČTK)
15:17Státy Evropské unie se dnes shodly na společných nákupech a financování munice pro Ukrajinu, které se při obraně proti ruské agresi nedostává zejména dělostřelecké munice (ČTK)
15:12Evropská komise poskytne Turecku miliardu eur (24 miliard korun) na obnovu po ničivém zemětřesení z minulého měsíce, uvedla dnes šéfa unijní exekutivy Ursula von der Leyenová na zahájení dárcovské konference na podporu obětí v Turecku a Sýrii (ČTK)
14:05Čína je pro Rusko zdaleka nejdůležitější exportní trh. Vzájemný obchod loni stoupl téměř o třetinu a činil rekordních 190 miliard dolarů (4,3 bilionu Kč). Obchodní vztahy obou sousedních zemí budou podle agentury APA jedním z hlavních bodů dnešního a úterního setkání ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga při jeho návštěvě Ruska (ČTK)
13:41Češi postupně přestávají šetřit při spotřebě plynu. Vliv na to má zastropování cen energií. Na twitteru to dnes uvedl předseda představenstva Pražské plynárenské Martin Pacovský. Podle něj má na úspory energií v novém roce největší vliv především příznivé počasí (ČTK)
12:18Zastropovat ceny potravin se tuzemské řetězce zatím nechystají, řekl ČTK prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza (ČTK)
11:49

Země EU by se dnes v zájmu Ukrajiny i vlastních finančních úspor měly shodnout na společném financování a nákupech munice pro Kyjev, který se dál brání pokračujícím ruským útokům, prohlásil šéf diplomacie EU Josep Borrell, který zástupcům vlád členských zemí předloží návrh na uvolnění dvou miliard eur ze společného fondu. V dohodu věří i český ministr zahraničí Jan Lipavský

(ČTK)
11:38

Evropští regulátoři uvítali činnost švýcarských úřadů ohledně zajištění finanční stability

(Bloomberg)
11:09

Slovensko: Míra nezaměstnanosti klesla na 5,8 % z lednových 5,82 % (odhad trhu 5,8 %)

(Reuters)
11:00

Eurozóna: Obchodní bilance v lednu po sezónním očištění vzrostla na -11,3 mld. EUR proti předchozím -13,4 mld. EUR

(Bloomberg)
10:18Sporné zkrácení mimořádného zvýšení důchodů vyšlo ve Sbírce zákonů. Průměrná měsíční penze tak vzroste od června o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun, jak by tomu bylo podle běžných zákonných pravidel. Vládní penzijní novela dnes nabyla platnosti i účinnosti. Lze ji tedy napadnout u Ústavního soudu (ČTK)
8:30Urychlení dodávek docházející dělostřelecké munice Ukra...
8:18

Viceguvernér ČNB Frait prohlásil, že české banky nedrží významné expozice na banku Credit Suisse ve vážných problémech a přebíranou ze strany UBS

 17.03.2023
17:24Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina za jeho válku na Ukrajině. "Putin je bez pochyby zodpovědný za válečné zločiny a měl by být postaven před soud za zločin agrese. Rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu vítám," uvedl ministr zahraničí Lipavský (Reuters)
15:38Centristický klub Liot předložil návrh na vyslovení ned...
15:32

Turecký prezident Erdogan: Turecko ratifikuje vstup Finska do NATO

(Bloomberg)
15:16Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) vidí jako možnost stabilizace státního rozpočtu vyšší zdanění firem nebo zavedení daňové progrese. Dnes to uvedl na dotaz ČTK. Představitelé koaliční ODS, včetně ministra financí Zbyňka Stanjury, dosud růst přímých daní odmítali (ČTK)
15:01

USA: Index spotř. důvěry Mich. university v březnu podle předběžných údajů klesl na 63,4 b. (odhad trhu 67,0 b.) z předchozích 67,0 b.

(Bloomberg)
14:25Americká společnosti Microsoft nabídla ústupky, aby získala souhlas s převzetím společnosti Acitivison Blizzard, výrobce her Call of Duty či Candy Crush. Ukazuje to aktualizovaná dokumentace Evropské komise (EK), která funguje zároveň jako unijní antimonopolní úřad. EK v souladu se svou politikou neposkytla žádné další podrobnosti. Nyní si vyžádá zpětnou vazbu od konkurentů a od zákazníků, pak přijme konečné rozhodnutí. To by mělo padnout do 22. května (ČTK)
14:16

USA: Průmyslová výroba v únoru meziměsíčně stagnovala (odhad trhu +0,2 %) proti předchozímu rev. růstu o 0,3 %

(Bloomberg)
13:55Energetická společnost ČEZ od dubna upraví svůj fixovaný tarif s cenami pod vládním stropem. Nabídne v něm nově ceny elektřiny a plynu pod stropem i pro tento rok, v dalších letech pak budou ceny dál klesat (ČTK)
13:30Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zlepšila výhled růstu hlavních světových ekonomik na letošní rok na 2,6 procenta, zatímco v listopadu počítala s růstem o 2,2 procenta. Zdůvodnila to poklesem cen potravin a energií a uvolňováním opatření proti šíření covidu-19 v Číně. Varovala ale před křehkostí hospodářského oživení kvůli vysokým úrokovým sazbám. Vyplývá to z dlouhodobého hospodářského výhledu (ČTK)
13:10Italská vláda se chystá schválit dekret, kterým by vyčlenila 7,8 miliardy eur (téměř 187 miliard Kč) na opatření, jež mají zemi pomoci vyrovnat se s dopady velkého sucha. V deníku La Stampa to dnes uvedl ministr pro životní prostředí a energetickou bezpečnost Gilberto Pichetto Fratin (ČTK)
12:27

8 největších maloobchodních řetězců na Slovensku od pondělí na tři měsíce stanoví cenový strop na vybrané potraviny. Opatření se dotkne téměř 400 různých položek, řekl ministr zemědělství Samuel Vlčan a zástupci maloobchodu. Právě zdražování potravin přispělo na Slovensku ke zrychlení inflace na dlouhodobá maxima

(ČTK)
12:11

Vláda by mohla příští týden projednávat návrh novely s trvalou změnou valorizace důchodů. Úpravy by měly podle záměru platit od července příštího roku, řekla mluvčí ministerstva práce Eva Davidová. Kabinet navrhuje kvůli zadlužování růst penzí zpomalit. Jako krok k nutnému ozdravení veřejných financí to doporučují i Národní rozpočtová rada a Národní ekonomická rada vlády

(ČTK)
12:10Osm největších maloobchodních řetězců na Slovensku od pondělí na tři měsíce stanoví cenový strop na vybrané potraviny. Opatření se dotkne téměř 400 různých položek (ČTK)
11:44

Počet pracovních míst v německém automobilovém průmyslu

...
11:04

Míra inflace v Evropské unii v únoru opět mírně klesla a poprvé od loňského července se dostala pod úroveň deseti procent. Tempo meziročního růstu cen zpomalilo proti lednu o desetinu procentního bodu na 9,9 %. Inflace se snížila i v České republice, kde však s hodnotou 18,4 procenta zůstává stejně jako v lednu třetí nejvyšší v celé unii

(ČTK)
10:34Vláda italské premiérky Giorgie Meloniové se vrátila k plánům na vybudování mostu mezi pevninou a Sicílií. O mostu uvažovali už staří Římané a desítky let se o něj snažily i některé novodobé vlády. Visutý most by měl být dlouhý 3,2 kilometru a podle vlády by byl nejdelším visutým mostem na světě (ČTK)
10:19

Čínský prezident Si Ťin-Pching navštíví ve dnech 20 - 22. března Rusko

(Bloomberg)
9:51

Peněžní trhy přilákaly největší týdenní objem hotovosti od pandemie covid poté, co investoři stahují peníze z rizikových amerických bank. Příliv hotovosti v týdnu do 15. března dosáhl 120,93 mld. USD a je největší od dubna 2020

(Bloomberg)
9:40

Argentinská centrální banka včera zvýšila klíčovou sazbu na 78 %, jde o první zvýšení sazeb od září

(Bloomberg)
9:26

Čína udělila kvůli auditu Huarong pokutu Deloitte a pozastavila činnost kanceláře v Pekingu

(Bloomberg)
9:20Státní úřady a podniky i soukromé firmy v ČR zakazují svým pracovníkům z bezpečnostních důvodů používání čínské aplikace TikTok na služebních počítačích a telefonech. Zákaz často platí i pro osobní zařízení, pokud je zaměstnanci používají k práci. Vyplývá to z ankety ČTK mezi úřady a společnostmi. (ČTK)
9:08

Slovensko: Harmonizovaný index spotřebitelských cen v únoru meziměsíčně vzrostl o 1,1 % (odhad trhu 1,2 %), meziročně vzrostl o 15,4 % (odhad trhu 15,2 %)

(Reuters)
9:07Čínské firmy, včetně jedné napojené na vládu v Pekingu, poslaly subjektům v Rusku 1000 pušek, ochrannou výstroj nebo součástky k dronům, které lze využít k vojenským účelům. Po vyhodnocení celních a obchodních dokumentů o tom informoval server Politico. Tyto dodávky se podle něj uskutečnily mezi loňským červnem a prosincem (ČTK)
8:55

Čína oznámila, že přímé zahraniční investice (FDI) do její ekonomiky vzrostly meziročně o 6,1 %

(Reuters)
8:50Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bude dnes v Ankaře jednat s finským prezidentem Saulim Niinistöem a očekává se, že oznámí další postup Turecka ohledně finské žádosti o vstup do Severoatlantické aliance. Finsko čeká na její předložení do tureckého parlamentu, který musí o vstupu severské země do NATO hlasovat. Na schválení své žádosti čeká také Švédsko, k jehož přijetí do aliance má však Ankara stále mnoho připomínek (ČTK)
8:37Švédsko oznámilo, že se dohodlo s Británií na prodeji 14 kusů svého dělostřeleckého systému Archer. Londýnu nákup umožní darovat Ukrajině několik desítek starších samohybných houfnic AS90. Osm systémů Archer poputuje ze Švédska také přímo na Ruskem napadenou Ukrajinu (ČTK)
8:29

Ratingová agentura Standard & Poor´s potvrdila hodnocení závazků Spojených států na stupni "AA+" s výhledem stabilním

(Bloomberg)
8:13Skupina předních amerických bank se dohodla, že podpoří regionální finanční ústav First Republic Bank prostřednictvím vkladů v hodnotě 30 miliard dolarů (ČTK)
 16.03.2023
18:11

Americká ministryně financí a dřívější šéfka Fedu Yellenová: SVB učinil náchylnou runu na banku vysoý podíl nezajištěných depozit a po jejím pádu se runy na další banky jevily vysoce pravděpodobné - téma rozebíráme také s analytikem Braňo Sotákem

17:19

Příjmy ČR z cestovního ruchu loni dosáhly přibližně 118 mld. , meziročně byly asi o 51 mld. vyšší. Nepřekonaly však úroveň z předcovidového roku 2019, kdy činily zhruba 167 mld. , uvedla agentura CzechTourism. Výdaje na cestovní ruch podle ní loni byly 116 mld. , proti roku 2021 vzrostly o 46 mld. . V roce 2019 výdaje činily 135 mld.

(ČTK)
17:05

Tempo růstu švýcarské ekonomiky v letošním roce zpomalí

...
17:00

Dánská centrální banka zvyšuje klíčovou sazbu na 2,6 % z 2,1 % 

(Bloomberg)
16:15Petrohradský závod japonské automobilky Toyota Motor je možné převést na ruský státní institut NAMI. Na podnikatelském fóru to dnes řekl ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov (ČTK)
15:33Prezidentka ECB Lagarde: Není nutné zvažovat alternativní nástroje (Reuters)
15:19

Viceprezident ECB de Guindos: Banky jsou odolné, expozice na Credit Suisse je omezená, likvidní pozice bank je robustní  a vyšší sazby jsou pro banky pozitivní

(Reuters)
15:01Prezidentka ECB Lagarde: Pozorujeme další zpomalení růstu úvěrů domácností (Reuters)
14:57Prezidentka ECB Lagarde: Inflační tlaky zůstávají silné, inflaci na službách je tažena předchozími nárůsty energií, mzdové tlaky zesílily (Reuters)
14:54Prezidentka ECB Lagarde: Trh práce zůstává silný (Reuters)
14:53Prezidentka ECB Lagarde: Průmyslová výroba by měla narůst (Reuters)
14:53Prezidentka ECB Lagarde: Ekonomika se zotaví v průběhu příštích kvartálů (Reuters)
14:50

Prezidentka ECB Lagarde: Pečlivě monitorujeme napětí na trhu

(Reuters)
14:41

EU by měla začít těžit, zpracovávat a recyklovat více strategických surovin, aby omezila svou závislost na Číně a dalších mimoevropských dodavatelích. Počítá s tím dnes zveřejněný návrh Evropské komise (EK), který má zajistit větší soběstačnost EU v produkci lithia, kobaltu, titanu a dalších materiálů využívaných v zelených či digitálních technologiích. Norma o kritických surovinách (Critical Raw Materials Act) počítá s usnadněním finanční podpory a urychlením povolování vybraných projektů z této oblasti

(ČTK)
14:19

ECB ve svém prohlášení nenaznačila možné budoucí pohyby úrokových sazeb

(Bloomberg)
14:16

ECB zvyšuje depozitní sazbu o 50 bps na 3,00 %

(Bloomberg)
14:15

Evropská centrální banka zvyšuje hlavní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 3,50 %

(Bloomberg)
14:14

Polsko oznámilo, že v následujících dnech pošle na Ukrajinu čtyři stíhací letouny MIG-29

(Reuters)
14:07Ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými podnikateli prohlásil, že ruská ekonomika získává principiálně novou kvalitu a začíná se rozvíjet podle nového modelu. Napsal o tom list Kommersant, podle kterého se Putin s podnikateli sešel poprvé od loňského vpádu ruských vojsk na Ukrajinu (Bloomberg)
13:47

Vice prezident ECB Luis de Guindos: ECB sdělila ministrům, že některé evropské banky by mohly být zranitelné. Evropské banky jsou mnohem méně exponované na pád SVB, ale pokles důvěry by mohl spustit nákazu v Evropě

(Bloomberg)
13:33

USA: Index filadelfského Fedu v březnu vzrostl na -23,2 b. (odhad trhu -15,0 b.) z předchozích -24,3 b.

(Bloomberg)
13:31

USA: Počet nově zahájených staveb v únoru vzrostl na 1,45 mil. (odhad trhu 1,31 mil.) z předchozích rev. 1,32 mil.

(Bloomberg)
13:30

USA: Nové žádosti o dávky v nezam. k 11. březnu klesly na 192 tis. (odhad trhu 205 tis.) z předchozích 211 tis.

(Bloomberg)
13:07

Výroba surové oceli v Česku loni meziročně klesla o 11 % na 4,2 mil. tun. Objem vývozu oceli z ČR se snížil o 18 % na 4 mil. tun a byl loni nejnižší od finanční krize v roce 2009. Vliv na výsledky měly boje po ruském vpádu na Ukrajinu, bezprecedentní ceny energií, vysoká inflace a drahé emisní povolenky, oznámila Ocelářská unie

(ČTK)
12:27

Tempo růstu švýcarské ekonomiky v letošním roce zpomalí na 1,1 % z loňských 2,1 %. V příštím roce by ale HDP mohl vykázat růst o 1,5 %. Vyplývá to z výhledu, který dnes zveřejnil švýcarský SECO. Letošní růst HDP tak bude pod dlouhodobým průměrem, ale mírně vyšší, než čekala vláda v prosinci. Tehdy růst odhadovala na 1 %

(ČTK)
11:54V případě finančních problémů Češi nejprve šetří na výdajích na oblečení, zábavu a dovolenou. Významně také vzrostl počet lidí, kteří omezují spotřebu energií a vody. Jen minimum Čechů by finanční problémy řešilo půjčkou od známých nebo od finančních institucí. Vyplývá to z průzkumu společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek korporátních zákazníků (ČTK)
10:25V Číně se letos ke zkouškám na práci ve státní správě přihlásil rekordní počet uchazečů, v zemi se totiž výrazně zvýšila míra nezaměstnanosti mezi mladými. Státní média uvedla, že ke zkouškám se přihlásilo 7,7 milionu uchazečů, k dispozici je přitom ve státní sféře na celostátní i provinční úrovni jen něco přes 200.000 pracovních míst. Vyplývá to z analýzy televize CNBC (ČTK)
10:09Běžný účet platební bilance skončil loni podle upřesněných údajů ČNB rekordním schodkem 415,3 miliardy . Předloni činil schodek 168 miliard (ČTK)
9:24

Německé úřady vypnuly údajně největší pračku peněz na darknetu, tedy obtížně přístupné, anonymní části internetu. Přes odpojený portál ChipMixer zločinci vyprali miliardy eur, napsala agentura DPA

(ČTK)
8:55Evropská komise dnes představí sadu návrhů, jejichž cílem je podpořit zelenou ekonomiku a posílit evropskou soběstačnost v produkci strategických surovin a materiálů. Brusel jimi hodlá reagovat na masivní americkou podporu klimaticky čisté výroby a omezit vliv Číny na produkci důležitých technologií (ČTK)
8:50Severní Korea dnes odpálila mezikontinentální balistickou raketu, která dopadla do Japonského moře. Tokio i Soul kvůli dalšímu vojenskému testu komunistické země svolaly své bezpečnostní rady, a to v den, kdy se v Japonsku setkají zdejší premiér Fumio Kišida s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem (ČTK)
8:18

Japonsko souhlasilo se zrušením vývozních omezení na některé technologické produkty, které zavedlo v roce 2019. Jižní Korea v návaznosti ustoupí od sporu proti Japonsku u WTO

(Bloomberg)
8:13

Americká Komise pro zahraniční investice (Cfius) požaduje, aby čínští vlastníci TikToku prodali své podíly, jinak budou čelit zákazu této aplikace v USA, napsal list WSJ

(Bloomberg)

Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data
Analýza dne
Vodíková ekonomika: Reálné kontury legendárního El Dorada
24.03.2023 16:40
Vodík a palivové články. Slibují všechno to, co limituje obn...více
    Krátce na téma  
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne