Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

 17.04.2024
13:33Americký prezident Joe Biden chce ztrojnásobit cla uvalená na čínskou ocel a hliník dovážené do Spojených států. Dnes to podle serveru CNBC oznámil Bílý dům. Čínský dovoz těchto kovů odsoudil jako nekalou konkurenci, která poškozuje americké pracovníky. Výše cla nyní v průměru činí 7,5 procenta (ČTK)
13:03V letošním prvním čtvrtletí ceny v gastronomii v Česku meziročně vzrostly o 8,4 procenta. Ve srovnání s lednem roku 2022 byly ceny vyšší o 23 procent a proti březnu roku 2019 před koronavirovou pandemií o 44 procent. Vyplývá to z informací pokladních systémů společnosti Dotykačka, které dnes její zástupci představili novinářům. Nominálně se podle nich tržby v prvním čtvrtletí držely na meziročně srovnatelné úrovni, v reálném vyjádření kvůli inflaci klesly. Nedostatek sněhu pak poznamenal horské oblasti. (ČTK)
12:03Průměrná cena ojetých aut na českém trhu v prvním čtvrtletí meziročně klesla o 1,5 procenta na 294.500 Kč. Auta tedy v průměru zlevnila o 4500 Kč. Mezičtvrtletně se ceny snížily v průměru o 3,35 procenta, což je pokles o 10.000 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti Cebia (ČTK)
11:30Meziroční růst spotřebitelských cen v Evropské unii v březnu zvolnil na 2,6 procenta z únorových 2,8 procenta. Ještě před rokem činil 8,3 procenta. V České republice míra inflace stagnovala na 2,2 procenta. Ve své konečné zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat (ČTK)
10:52

Inflace v Jihoafrické republice v březnu dosáhla 5,3 %, čekalo se 5,4 %

(ČTK)
10:43Životní úroveň Čechů se během posledních dvou dekád přiblížila k úrovni západní Evropy. Loni dosáhl hrubý domácí produkt na obyvatele (HDP) v paritě kupní síly 91 procent evropského průměru, zatímco při vstupu to bylo 80 procent. Vyplývá to z ekonomické analýzy, kterou dnes Česká spořitelna představila novinářům. Autoři nicméně upozornili, že některé regiony jako Karlovarský a Ústecký kraj se spíše vzdalují. Nejvíce mezi českými regiony vzrostla životní úroveň v Jihomoravském kraji. Některé země, které stejně jako Česko vstoupily do EU v roce 2004, rostly rychleji. Polsko se z životní úrovně 50 procent dostalo na 80 procent, a Litva dokonce 43 na 90 procent průměru EU (ČTK)
10:14Ceny průmyslových výrobců v Česku se v březnu v meziročním srovnání nezměnily, v zemědělství se snížily jedenáctý měsíc v řadě a naopak ceny stavebních prací a tržních služeb opět stouply. Český statistický úřad (ČSÚ) dnes na webu informoval, že v porovnání s loňským březnem byly ceny v zemědělství nižší o 13,2 procenta, ceny stavebních prací stouply o 1,6 procenta a ceny tržních služeb pro podniky o 4,1 procenta. Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele (ČTK)
9:06

Meziroční růst spotřebitelských cen v Británii v březnu zpomalil na 3,2 procenta z únorových 3,4 procenta. Je nejníže za dva a půl roku. Oznámil to dnes britský statistický úřad ONS. Analytici dotazovaní agenturou Reuters a britská centrální banka očekávali, že spotřebitelské ceny zpomalí na 3,1 procenta.

(ČTK)
9:02

ČR: Index výrobních cen v průmyslu v březnu meziměsíčně klesl o 0,1 % (odhad trhu +0,3 %) proti předchozím +0,5 %; meziročně stagnoval při očekávání růstu o 0,3 % proti předchozím -0,9 %

(Bloomberg)
8:55O letošní volby do Evropského parlamentu (EP) se zajímá více Evropanů, než tomu bylo před hlasováním v roce 2019. Ukázal to nejnovější průzkum Eurobarometru, který byl zároveň posledním před volbami na začátku června. O volby se zajímá i o 22 procent více Čechů, než tomu bylo před pěti lety. Stále je to ale jen 38 procent dotazovaných, zatímco 62 procent českých respondentů hlasování nezajímá (ČTK)
8:26

Powell: Poslední data ukazují nedostatek pokroku při snižování inflace. Tato inflace není standardní případ přehřáté poptávky a je vhodné nechat současnou měnovou politiku působit déle

(Bloomberg)
8:25Regulaci trhu s kryptoaktivy a úpravu příslušných pravomocí České národní banky (ČNB) projedná na dnešním zasedání vláda (ČTK)
8:08

Velká Británie: Index spotřebitelských cen v březnu včera vzrostl meziměsíčně o 0,6 % (odhad trhu 0,4 %) proti předchozím 0,6 %; meziročně vzrostl o 3,2 % (odhad trhu 3,1 %) proti předchozím 3,4 %

(Bloomberg)
8:01Argentina podepsala s Dánskem smlouvu na nákup 24 bojových letounů F-16 za částku okolo 300 milionů dolarů (7,1 miliardy korun). Podle agentury Reuters o tom dnes informovala argentinská vláda, která nákup prezentovala jako součást snahy o posílení obranných kapacit země (ČTK)
 16.04.2024
18:00Nejvíce letenek do Paříže si Češi v době letních olympi...
17:48Vedení kolumbijské metropole Bogoty zpřísnilo pravidla ...
17:04Rozpočet Akademie věd ČR (AV ČR) by příští rok mohl být...
16:57Evropská centrální banka (ECB) brzy sníží úrokové sazby, pokud se neobjeví žádné velké překvapení. Řekla to v rozhovoru se zpravodajskou televizí CNBC šéfka ECB Christine Lagardeová (ČTK)
16:02MMF předpověděl, že český HDP letos vzroste o 0,7 procenta. Výhled je pesimističtější než dřívější odhady MMF i než prognóza ministerstva financí. (ČTK)
16:01Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,2 procenta. V lednu letošní růst odhadoval na 3,1 procenta (ČTK)
15:24

USA: Průmyslová výroba v březnu meziměsíčně stagnovala na rev. 0,4 %

(Bloomberg)
15:04

Inflace v Kanadě vzrostla v březnu na 2,9 % meziročně v souladu s odhady

(Bloomberg)
15:01

Vicepředseda Fedu Jefferson uvedl, že pokud inflace přetrvá, bude nutné držet sazby vysoko po delší dobu

(Bloomberg)
14:35

USA: Počet nově zahájených staveb v březnu klesl na 1,32 mil. (odhad trhu 1,49 mil. z předchozích rev. 1,55 mil.

(Bloomberg)
14:26Izraelská ekonomika oslabila kvůli dopadům války s palestinským hnutím Hamás o něco více, než se čekalo. V loňském čtvrtém čtvrtletí odepsala v přepočtu na celý rok 21 procent. Ve svém zpřesněném odhadu to podle agentury Reuters dnes uvedl izraelský statistický úřad. Ten v únoru odhadoval, že hrubý domácí produkt (HDP) ve srovnání s třetím kvartálem klesl o 19,4 procenta a minulý měsíc údaj opravil na 20,7 procenta (ČTK)
14:15Životní úroveň vlastní domácnosti hodnotí pozitivně téměř tři pětiny Čechů. Naproti tomu hospodářskou situaci země považuje za dobrou jen 14 procent obyvatel. Vyplývá to z únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V porovnání s výsledky z loňského podzimu se hodnocení téměř nezměnilo (ČTK)
13:58Službu platby na kontakt, kdy místo čísla účtu v internetovém či mobilním bankovnictví stačí zadat mobilní číslo příjemce platby, si za půl roku od spuštění aktivovalo téměř půl milionu klientů bank. Platbu na kontakt zatím podporuje šest bank, další se zřejmě připojí letos (ČTK)
13:45

Úlohou státu při rozvoji elektromobility je zajistit dobíjecí infrastrukturu, v programu Doprava s dotacemi z EU je pro ní připraveno šest miliard . Z toho pět miliard korun bude směřovat na budování dobíjecích míst a jedna miliarda na vodíkové plnicí stanice. Na konferenci s názvem Green Deal s rozumem to řekl ministr dopravy Martin Kupka

(ČTK)
12:07

Nižší inflace otevřela dveře k tomu, aby ECB začala v létě snižovat sazby. Tyto plány by však mohla narušit geopolitika, uvedl člen Rady guvernérů Olli Rehn

(Bloomberg)
11:35Ministerstvo financí představí ve středu vládě seznam státních pozemků, které by v budoucnu mohly sloužit k výstavbě dostupného nájemního bydlení. Podle materiálu ministerstva by bylo možné pozemky bezplatně převést na obce, které se postarají o následnou bytovou výstavbu. Vyčlenění pozemků pro bytovou výstavbu by mělo zabránit jejich privatizaci (ČTK)
11:13

Eurozóna: Index očekávání ZEW v dubnu vzrostl na 43,9 b. z předchozích 33,5 b.

(Bloomberg)
11:12

Německo: Index očekávání ZEW v dubnu vzrostl na 42,9 b. z předchozích 31,7 b. (odhad trhu 35,5 b.)

(Bloomberg)
10:41

Evropské banky vyzývají EU, aby je označila za strategické odvětví. Varují, že v sázce je jejich konkurenceschopnost a budoucnost EU. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na seznam 45 návrhů sestavený Evropskou bankovní federací (EBF), jejímž členem je také Česká bankovní asociace (ČBA)

(ČTK)
10:33

Citi očekává, ž

......  
10:14

Historická budova burzy v dánské Kodani je v plamenech. Část stavby, ve které jsou umístěny cenné expozice a památky, na záchranu alespoň části z nich se soustředí hasiči, se již zřítila. Dánská média požár označují za šokující a tragický nejen pro Kodaň, navíc v den narozenin královny. V budově probíhá rekonstrukce, v současnosti slouží jako sídlo dánské obchodní komory

9:55Elon Musk chce přimět nové uživatele, aby za příspěvky na sociální síť X platili. Podle něj je to jediný způsob jak omezit aktivity automatizovaných účtů, které nespravují lidé, ale algoritmy. Miliardář a šéf automobilky Tesla to napsal na X v pondělí. Zdůraznil, že vybíraná částka bude zanedbatelná, ale výši obnosu nesdělil. Po třech měsících bude nový uživatel podle majitele sociální sítě, která se dřív jmenovala twitter, moct zveřejňovat příspěvky už zadarmo (ČTK)
9:42Spojené státy udělí jihokorejské společnosti Samsung dotace až 6,4 miliardy dolarů (152,2 miliardy Kč) na rozšíření výroby čipů ve státě Texas. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena se snaží podpořit výrobu čipů v USA (ČTK)
9:19Investice tuzemských provozovatelů elektroenergetických soustav v příštích letech oproti současnosti zřejmě vzrostou o 38 procent ročně. Každý rok tak půjde na transformaci a modernizaci sítí téměř 40 miliard korun. Přesněji ovšem ještě bude záviset na státem určovaných podmínkách dotací (ČTK)
8:22Americká Sněmovna reprezentantů bude tento týden projednávat balíky finanční pomoci Izraeli a Ukrajině jako samostatné zákony. Hlasovat by o nich zákonodárci mohli do konce týdne, uvedl v pondělí republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson. Demokraté v čele s prezidentem Joem Bidenem dál trvají na schválení celého balíku (ČTK)
8:04

Velká Británie: Míra nezaměstnanosti za 3 měsíce do února podle ILO vzrostla na 4,2 % (odhad trhu 4,0 %) proti předchozím 3,9 %

(Bloomberg)
8:03

Čína: Maloobchodní tržby v březnu vzrostly o 3,1 % (odhad trhu 4,8 %)

(Bloomberg)
8:03Čína: Průmyslová výroba v březnu meziročně vzrostla o 4,5 % (odhad trhu 6,0 %) (Bloomberg)
8:00Čínský hrubý domácí produkt (HDP) v letošním prvním čtvrtletí meziročně stoupl o 5,3 procenta a předčil tak očekávání. S odvoláním na čínské statistiky to dnes uvedla agentura AFP. Analytici agentury Reuters očekávali růst 4,6 procenta. Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím HDP vzrostl o 1,6 procenta (ČTK)
 15.04.2024
15:18Německý kancléř Olaf Scholz dnes varoval Čínu před jakoukoli vojenskou podporou Ruska. Scholz, který je na návštěvě Číny, se tak vyjádřil před úterními jednáními s nejvyššími čínskými představiteli, prezidentem Si Ťin-pchingem a premiérem Li Čchiangem. Podle agentury DPA je německý kancléř připraven zdůraznit, že Rusko vede na Ukrajině dobyvačnou válku a nikdo mu v ní nesmí pomáhat (ČTK)
14:31

USA - maloobchodní tržby v březnu rostly o 0,7 %, čekal se růst o 0,4 %

(Bloomberg)
13:23

Problémy německých průmyslových podniků se zásobováním v březnu polevily a dostaly se téměř na úroveň z doby před příchodem koronavirové krize. Na potíže s nedostatkem surovin a polotovarů si v březnu stěžovalo pouze 10,2 procenta dotazovaných firem, zatímco v únoru to bylo 14,6 procenta

(ČTK)
12:32

EU se chce zaměřit na vyšetřování další oblasti z pohledu férové konkurence a státních dotací, nyní má jít o medicínské vybavení, dodávané Čínou

(Bloomberg)
12:08Předseda představenstva společnosti Orlen Unipetrol Tomasz Wiatrak skončil ve funkci, odvolalo ho nové vedení polské mateřské skupiny Orlen. Spolu s Wiatrakem skončila také místopředsedkyně představenstva Katarzyna Wośová. Jejich nástupci zatím vybráni nebyli (ČTK)
11:23

Výdaje do internetové reklamy loni v Česku vzrostly o pět procent na rekordních 59,5 miliardy korun. Největší část inzertních výdajů připadá na celoplošnou (display) reklamu, která rostla o šest procent na 42,2 miliardy korun. Druhou nejpoužívanější formou je reklama ve vyhledávání, do které investovali inzerenti 16,1 miliardy korun, což je meziroční nárůst o tři procenta. Katalogy a řádková inzerce zaznamenaly v minulém roce dvouprocentní pokles na 1,2 miliardy korun

(ČTK)
10:50Výdaje do internetové reklamy loni v Česku vzrostly o pět procent na rekordních 59,5 miliardy korun. Největší část inzertních výdajů připadá na celoplošnou (display) reklamu, která rostla o šest procent na 42,2 miliardy korun. Druhou nejpoužívanější formou je reklama ve vyhledávání, do které investovali inzerenti 16,1 miliardy korun, což je meziroční nárůst o tři procenta. Katalogy a řádková inzerce zaznamenaly v minulém roce dvouprocentní pokles na 1,2 miliardy korun. Oznámilo to dnes Sdružení pro internetový rozvoj (ČTK)
9:43Minimální mzda by podle predikcí ministerstva financí mohla v roce 2029 činit zhruba 27.400 korun. Dostat by se měla na 47 procent průměrné mzdy. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Letos nejnižší výdělek dosahuje 18.900 korun, tedy asi 41 procent průměrné mzdy. Nové nastavení minimální mzdy upravuje novela zákoníku práce (ČTK)
9:28Meziroční míra inflace na Slovensku letos v březnu zpomalila na téměř tříleté minimum 2,3 procenta, v únoru činila 3,4 procenta. ČTK o tom dnes informoval slovenský statistický úřad. Naposledy byla inflace v zemi nižší v květnu 2021, kdy činila 2,2 procenta. V Česku rostly ceny zboží a služeb pomaleji než Slovensku (ČTK)
9:15

Ceny ropy se dnes snižují poté, co víkendový útok Íránu na Izrael způsobil pouze omezené škody. Severomořská ropa Brent  vykazovala pokles o zhruba 0,6 procenta, sestoupila tak pod 90 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ztrácela zhruba 0,7 procenta a nacházela se blízko 85 dolarů za barel

(ČTK)
8:21V prvním čtvrtletí 2024 dosáhl objem investic do komerč...
8:16

Izrael v noci na neděli čelil rozsáhlému vzdušnému útoku ze strany Íránu. Útok nakonec zřejmě nepřinesl velké škody, výrazně ale zostřil napětí v už tak neklidném regionu. Podle izraelské armády Írán za noc proti Izraeli vyslal přes 300 dronů a raket, 99 procent z nich bylo sestřeleno. Šlo o první útok vedený proti Izraeli přímo z íránského území. Teherán uvádí, že útok podnikl v odvetě za nedávný úder proti íránskému konzulátu v Damašku připisovaný Izraeli

(ČTK)
8:15Celosvětový prodej elektromobilů se v březnu meziročně zvýšil o 12 procent na 1,23 milionu vozů, protože růst v Severní Americe a Číně převážil nad poklesem v Evropě (ČTK)
8:11Washington a Londýn zakázaly burzám s kovy přijímat nový hliník, měď a nikl z ruské produkce a zakázaly dovoz těchto kovů do USA a Velké Británie (ČTK)
 13.04.2024
6:00

Vážení čtenáři a klienti serveru Patria.cz, z technických důvodů bude portál Patria.cz nedostupný tento víkend 13. 4. v plánovaném čase od 7:00 do 14. 4. 18:00. Děkujeme za pochopení.

 12.04.2024
18:16

Vážení čtenáři a klienti serveru Patria.cz, z technických důvodů bude portál Patria.cz nedostupný tuto sobotu 13. 4. v plánovaném čase 7:00 až 17:00. Děkujeme za pochopení.

17:23Společnost Apple varovala své uživatele v Indii a dalších 91 zemích, že se mohli stát obětí útoku tzv. námezdního špionážního softwaru (mercenary spyware), jehož charakteristikou je, že je prováděn za finanční odměnu. Upustila tak od spojení státem sponzorovaný, který používala v předchozích upozorněních pro podobné útoky (ČTK)
17:08

Zástupci vlády a odborů by měli v květnu začít jednat o zvýšení platů ve veřejném sektoru. Po svém dnešním jednání s vedením Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) to novinářům řekl vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj je na místě dohodu o navýšení hledat, rád by ji měl už v květnu. Odbory požadují pro úředníky, pracovníky v kultuře, nepedagogy a další profese přidání o 15 procent, řekl předák ČMKOS Josef Středula

(ČTK)
16:53Předseda bankovního výboru amerického Senátu Sherrod Brown vyzval prezidenta Joea Bidena, aby zakázal prodej čínských elektromobilů ve Spojených státech (ČTK)
15:16

Vážení čtenáři a klienti serveru Patria.cz, z technických důvodů bude portál Patria.cz nedostupný tuto sobotu 13. 4. v plánovaném čase 7:00 až 17:00. Děkujeme za pochopení.

13:37Generální ředitel Antverpského světového diamantového centra (AWDC) Ari Epstein ve čtvrtek nečekaně rezignoval. Uvedla to správní rada v dnešním prohlášení. Mluvčí AWDC uvedl, že 48letý Epstein si nepřál sdělovat důvody svého náhlého odchodu, ale belgické finanční noviny De Tijd mluví o konfliktu mezi belgickou vládou a diamantovým sektorem kvůli sankcím na ruské diamanty (ČTK)
11:57Daňové inkaso od firem, včetně příjmů z daně z neočekávaných zisků (windfall tax), se letos sníží a v nejbližších letech se na loňskou úroveň nevrátí. Naopak výběr daně z příjmů fyzických osob i daně z přidané hodnoty (DPH) bude postupně růst. Vyplývá to z materiálů pro jednání Výboru pro rozpočtové prognózy, které zveřejnilo ministerstvo financí na svých internetových stránkách (ČTK)
11:20Vývoz z Číny se v březnu meziročně snížil o 7,5 procenta, nejvíce od loňského srpna, a dovoz nečekaně klesl o 1,9 procenta. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnil čínský celní úřad. Oba údaje výrazně zaostaly za očekáváním analytiků a poukazují na to, jak těžký úkol čeká čínskou vládu, která se snaží podpořit slabé hospodářské oživení země
(ČTK)
10:48

Mezinárodní agentura pro energii očekává celosvětově pomalejší růst poptávky po ropě v letošním a příštím roce

(Bloomberg)
10:37To, že roboti a další technologie připravují lidi práci, je mýtus. Pokročilá robotika, umělá inteligence (AI) a další technologie, spíše než aby nahrazovaly pracovní místa, zvyšují význam úlohy lidí. V rozhovoru poskytnutém televizi CNBC to řekl ředitel globální robotiky, mechatroniky a udržitelného balení společnosti Amazon Stefano La Rovere (ČTK)
10:12Mzdy na Slovens......  
9:57Čína zůstává pro většinu amerických výrobců čipů zásadním trhem, navzdory snahám Washingtonu omezit prodej čipů do této země a snahám Pekingu o soběstačnost v odvětví polovodičů. Údaje společnosti S&P Global ukázaly, že tržby amerických čipových gigantů Intel, Broadcom, Qualcomm a Marvell Technology z Číny jsou mnohem vyšší než jejich tržby z USA, uvedl server zpravodajské televize CNBC (ČTK)
9:44Česká finanční skupina PPF se dohodla na koupi dalších deseti procent akcií polské logistické firmy InPost od společnosti Advent International. PPF tak má podíl přibližně 28,75 procenta na základním kapitálu InPostu, který provozuje samoobslužné schránky pro vyzvednutí zboží a logistická centra pro internetové obchody. Skupina současně v dnešní tiskové zprávě oznámila uzavření dohody se společností Claure Group investora Marcela Claureho, která odkoupí tříprocentní podíl PPF v InPostu (ČTK)
9:33Americký výrobce chytrých telefonů Apple bude brzy vyrábět čipy nové generace M4. Postupně jimi vybaví všechny počítače Mac, píše s odkazem na své zdroje agentura Bloomberg. Nové čipy budou mít lepší paměť a posílí funkci umělé inteligence (AI). Apple se tak podle Bloombergu snaží podpořit slabý prodej svých počítačů (ČTK)
9:28Banky a stavební spořitelny v ČR poskytly v březnu hypoteční úvěry za 18 miliard korun, což je proti únoru růst o 15 procent a proti loňskému březnu růst o polovinu. Úrokové sazby nových úvěrů zrychlily pokles na 5,19 procenta z únorových 5,36 procenta. Je to nejnižší hodnota od června 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor (Reuters)
9:27Mzdy na Slovensku letos v únoru po zohlednění inflace stouply téměř ve všech sektorech ekonomiky, ve většině z nich také rostl počet zaměstnanců. ČTK o tom dnes informoval slovenský statistický úřad (ČTK)
8:53

Guvernér řecké centrální banky Stournaras řekl, že nyní je na čase, aby se ECB odklonila od trajektorie Fedu

(Bloomberg)
8:28Ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová varovala, že světovou ekonomiku by mohlo čekat desetiletí slabého ekonomického růstu. Před zahájením jarního zasedání organizace, v jejímž čele stojí, podle zahraničních agentur volala po přijetí opatření na podporu růst produktivity a snížení dluhu a centrální banky vyzvala, aby nesnižovaly úrokové sazby příliš brzy, protože tím podle ní riskují návrat inflace (ČTK)
8:23

Velká Británie: Průmyslová výroba v únoru meziměsíčně vzrostla o 1,1 % (odhad trhu 0,0 %) proti předchozím -0,3 %; meziročně vzrostla o 1,4 % (odhad trhu 0,6 %) proti předchozím 0,3 %

(Bloomberg)
8:21

Německo: Harmonizovaný index spotřebitelských cen byl v březnu podle finálních dat potvrzen na růstu o 2,3 % meziročně a 0,6 % meziměsíčně

(Bloomberg)
8:04Banky a stavební spořitelny v ČR poskytly v březnu hypoteční úvěry za 18 miliard korun, což je proti únoru růst o 15 procent a proti loňskému březnu růst o polovinu. Úrokové sazby nových úvěrů zrychlily pokles na 5,19 procenta z únorových 5,36 procenta. Je to nejnižší hodnota od června 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor (ČTK)
 11.04.2024
16:53Meziroční růst spotřebitelských cen v Maďarsku v březnu zpomalil na 3,6 procenta z 3,7 procenta v předchozím měsíci. Oznámil to dnes maďarský statistický úřad. Údaje jsou v souladu s očekáváním analytiků. Inflace v Maďarsku nepřetržitě klesá od loňského ledna, kdy se vyšplhala na 25,7 procenta, což byla nejvyšší úroveň od roku 1996 (ČTK)
16:35Europoslanci dnes schválili reformu trhu s elektřinou v Evropské unii. Cílem normy je, aby byl trh cenově dostupnější a přívětivější pro spotřebitele a aby byli zranitelní zákazníci chráněni před odpojením od elektřiny. Opatření sestávající z nařízení a směrnice, která už byla dohodnuta s členskými státy, byla přijata 433 hlasy, 140 jich bylo proti a 15 europoslanců se zdrželo hlasování, respektive 473 hlasy pro, 80 proti a 27 europoslanců se zdrželo hlasování. Kromě reformy trhu s elektřinou europoslanci schválili rovněž i reformy pro udržitelnější a odolnější trh s plynem (ČTK)
15:59Maďarská vláda zavede nové restrikce na dovoz ukrajinských zemědělských produktů. Uvedl to dnes maďarský ministr zemědělství István Nagy. Vláda chce tímto krokem chránit domácí zemědělce před výkyvy na trhu způsobenými levnějším ukrajinským dovozem (ČTK)
14:31

USA: Nové žádosti o podpory v nezaměstnanosti 211 tis. při oček. 215 tis., pokračující 1817 tis. při oček. 1800 tis.

(Bloomberg)
14:31

USA: Výrobní inflace (PPI) v březnu meziměsíčně 0,2 %, očekáváno 0,3 %

(Bloomberg)
14:17

ECB ponechala úrokové sazby mezní zápůjční facility a vkladové facility beze změny na úrovni 4,75 % a 4,00 %

14:15

Evropská centrální banka ponechává hlavní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny na 4,50 %

(Bloomberg)
14:09Europoslanci dnes schválili reformu trhu s elektřinou v Evropské unii. Cílem normy je, aby byl trh cenově dostupnější a přívětivější pro spotřebitele a aby byli zranitelní zákazníci chráněni před odpojením od elektřiny (ČTK)
13:29Ukrajina a Lotyšsko podepsaly desetiletou bezpečnostní smlouvu, podle níž má Lotyšsko Ukrajině poskytovat vojenskou pomoc ve výši 0,25 procenta svého HDP. Dnes o tom na telegramu informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který přijel do Vilniusu na summit Trojmoří (ČTK)
13:05

Čína zůstane i přes své zpomalení největším motorem růstu světové ekonomiky. Ve výročním výhledu Asian Development Outlook to dnes uvedla Asijská rozvojová banka (ADB). Očekává, že čínská ekonomika letos vzroste o 4,8 %. Čínská vláda si klade za cíl růst hrubého domácího produktu (HDP) o pět procent. Loni čínské HDP stouplo o 5,2 procenta

(ČTK)
12:50Čeští přihlašovatelé loni u Úřadu průmyslového vlastnictví ČR (ÚPV ČR) podali 465 přihlášek k patentové ochraně. Je to nejméně od roku 1995, od kterého jsou dostupná data, uvedl dnes v tiskové zprávě Český statistický úřad (ČSÚ). Úřad loni udělil či validoval přihlašovatelům z Česka 454 patentů. O rok dříve, tedy v roce 2022, bylo přihlášek 507, ale udělených patentů pak 342, tedy méně než v roce 2023 (ČTK)
12:35K trestu smrti byla dnes ve Vietnamu odsouzena realitní magnátka Truong My Lan za podíl na bankovním podvodu ve výši 12,46 miliardy dolarů (295 miliard Kč). Informovala o tom agentura Reuters, pode níž se jednalo o největší finanční podvod v dějinách země (ČTK)
12:20Spojené státy v loňském roce poprvé od roku 2003 předstihly Čínu a znovu se staly největší destinací pro tchajwanský vývoz. Vývoz z Tchaj-wanu do USA loni vzrostl o 65,7 procenta na 9,1 miliardy USD (215,2 miliardy Kč). Vývoz do pevninské Číny se zvýšil jen o šest procent na 7,9 miliardy USD, ukázaly údaje tchajwanského ministerstva financí, na které upozornila agentura Bloomberg (ČTK)
11:55Česká pošta v loňském roce snížila ztrátu o jednu miliardu na 756 milionů korun. Provozní výnosy vzrostly o 0,9 procenta na 19,037 miliardy (ČTK)
11:10Investiční společnost singapurské vlády Temasek Holdings plánuje v příštích pěti letech investovat v Evropě až 25 miliard singapurských dolarů (437,1 miliardy Kč). Hledá partnerství se společnostmi, včetně těch, které jsou spojeny s některými z nejbohatších podnikatelských rodin na světě. Řekl to v rozhovoru s agenturou Bloomberg ředitel pro Evropu, Blízký východ a Afriku Nagi Hamiyeh (ČTK)
10:14

Trhy snižují sázky na snížení sazeb ECB v letošním roce, nově očekávají pokles o méně než 75 bps

(Bloomberg)
10:10

Obchodníci naceňují letošní snížení sazeb britskou centrální bankou o méně než 50 bps

(Bloomberg)
9:50Podíl ropy z Ruska na celkovém dovozu do Česka loni činil 58 procent, meziročně je to mírně více. Celkem do Česka loni přiteklo 7,4 milionu tun ropy.

(ČTK)
9:20Výkony slovenského stavebnictví po zohlednění inflace klesly v meziročním srovnání třetí měsíc v řadě, v únoru už však jen o 0,4 procenta (ČTK)
8:55České republice hrozí nová miliardová arbitráž. Švýcarská firma Towit zaslala koncem ledna českému ministerstvu financí takzvané oznámení o sporu, ve kterém tvrdí, že stát porušil její investici, uvedl server HlídacíPes.org. Spor podle něj souvisí s kauzou Diag Human. Podle Českého rozhlasu-Radiožurnálu žádají společnost Towit Machinery Trading a dva švýcarští občané po ČR téměř čtyři miliardy (ČTK)
8:38Globální kapacita uhelných elektráren v loňském roce stoupla o dvě procenta, což byl nejvyšší růst od roku 2016. K růstu přispěla nová výstavba v Číně a zpožděné vyřazování starých elektráren z provozu v řadě zemí. Vyplývá to ze studie zveřejněné nezávislou skupinou Global Energy Monitor (ČTK)
8:05Odvolací soud v New Yorku ve středu zamítl už třetí pokus bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa odložit začátek procesu ohledně platby pro pornoherečku Stephanii Cliffordovou. Začít má příští týden, informovala agentura AP (ČTK)
 10.04.2024
17:15Japonský jen po zprávě o vývoji inflace ve Spojených státech klesl vůči americkému dolaru nejníže od roku 1990. Březnová inflace v USA byla o něco vyšší, než očekávali analytici. Trhy vyhlížejí jakékoli známky intervence japonských úřadů na podporu jenu (ČTK)
16:42Německý výrobce luxusních automobilů BMW v prvním čtvrtletí mírně zvýšil celosvětový prodej, jeho domácí konkurenti Mercedes-Benz a Porsche však vykázali pokles prodeje. Vyplývá to ze zpráv, které dnes firmy zveřejnily. Všechny tři automobilky se v prvním čtvrtletí potýkaly s poklesem prodeje v Číně, která je největším automobilovým trhem na světě (ČTK)
14:34

Trhy po údajích o americké inflaci zaceňují v letošním roce snižení sazeb Fed pouze o 50 bps

(Bloomberg)
14:31

USA: Jádrové spotřebitelské ceny za březen rostly meziročně o 3,8 %, čekalo se +3,7 %. Meziměsíčně +0,4 %, čekalo se +0,3 %

(ČTK)
14:31

USA: Spotřebitelské ceny za březen rostly meziročně o 3,5 %, čekalo se +3,4 %. Meziměsíčně +0,4 %, čekalo se +0,3 %

(Bloomberg)
13:58Spotřeba tepla ze soustav centrálního zásobování klesla loni v ČR meziročně o 9,4 procenta na 67,8 petajoulů (PJ). Byla tak nejnižší za sedm let, kdy Energetický regulační úřad (ERÚ) data eviduje. Důvodem nízké spotřeby bylo teplé počasí i úsporná opatření (ČTK)
13:39Dvouprocentní březnová inflace byla o 0,9 procenta nižší, než očekávala Česká národní banka (ČNB) ve své únorové prognóze. Za očekáváním byla také jádrová inflace, která je důležitá pro rozhodování ČNB a centrální banka ji svou politikou může nejvíc ovlivnit. Po zbytek roku by se meziroční růst spotřebitelských cen měl pohybovat v blízkosti dvouprocentního cíle centrální banky, uvedl v komentáři k vývoji inflace ředitel sekce měnové ČNB Petr Král (ČTK)
13:32Jednání s majitelem hutní společnosti Liberty Ostrava Sanjeevem Guptou bylo neuspokojivé a nepřineslo odpovědi na otázky, které vláda má. Novinářům to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Zatím nebyl naplněn požadavek vlády na vrácení peněz vyvedených do zahraničí. Dokud se tak nestane, vláda nebude huti poskytovat žádné prostředky daňových poplatníků, dodal (ČTK)
13:25Prioritou státní agentury CzechInvest by měl být důraz na strategické investice, které odpovídají dlouhodobým globálním trendům, mají vysokou přidanou hodnotu a jsou klíčové pro růst české ekonomiky. Na dnešním briefingu u příležitosti uvedení do funkce nového generálního ředitele CzechInvestu Jana Michala to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (ČTK)
13:10Evropská komise (EK) schválila německý plán poskytnout státní pomoc v hodnotě 2,2 miliardy eur (zhruba 56 miliard Kč) na dekarbonizaci průmyslové výroby. Komise to dnes oznámila v tiskové zprávě. Plán má urychlit přechod ke klimaticky neutrální ekonomice (ČTK)
12:41Sněmovna se postavila proti kritizovanému snížení podílu hlasů akcionářů pro přeměny obchodních společností a družstev. Spornou pasáž, která je známá jako lex ČEZ, mohl stát využít při restrukturalizaci energetické společnosti kvůli posílení kontroly, přičemž menšinové akcionáře by podle kritiků vyvlastnil. Poslanci dnes kontroverzní úpravu z vládní novely vyškrtli, zbývající pasáže předlohy schválili s úpravami a poslali k projednání do Senátu (ČTK)
11:03Ministerstvo financí zlepšilo odhad vývoje ekonomiky v letošním roce. Hrubý domácí produkt (HDP) podle něj vzroste o 1,4 procenta a průměrná inflace dosáhne 2,7 procenta. Uvádí to nová makroekonomická predikce, kterou dnes představil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). V lednové predikci ministerstvo očekávalo hospodářský růst 1,2 procenta a inflaci 3,1 procenta (ČTK)
10:50Soudní dvůr Evropské unie vyřadil ruské miliardáře Michaila Fridmana a Pjotra Avena z unijního sankčního seznamu. Evropský blok na oba muže uvalil sankce těsně po zahájení ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Podle soudu však Rada EU nepředložila přesvědčivé důkazy, které by prokázaly, že Fridman a Aven ruskou agresi podporovali (ČTK)
9:18Ratingová agentura Fitch zhoršila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Číny na negativní ze stabilního. To znamená, že by mohla současný rating země ve střednědobém horizontu snížit. Ekonomika země čelí rostoucí nejistotě při přechodu na nové modely růstu, což představuje rizika pro veřejné finance, odůvodnil Fitch své rozhodnutí. Čína má u agentury Fitch známku A+, což znamená střední vyšší kvalitu dluhu (ČTK)
9:04Slovenský průmysl v únoru stagnoval. Předtím průmyslová produkce země rostla v meziročním srovnání šest měsíců v řadě, v lednu o revidovaných 3,5 procenta (ČTK)
9:01

Česko: Spotřebitelská inflace (CPI) v březnu meziměsíčně +0,1 %, meziročně +2,0 % v souladu s očekáváním

8:48Bankovní společnost China Construction Bank (CCB) požádala soud o likvidaci čínské developerské firmy Shimao Group kvůli nesplaceným dluhům. Informovala o tom agentura Reuters. Označila za nezvyklé, že takovýto krok podnikla čínská státní banka. Čínský realitní trh se už delší dobu nachází v krizi, která podkopává růst druhé největší ekonomiky světa (ČTK)
8:19

Ratingová agentura Fitch reviduje výhled na udržení ratingu Číny na "negativní", rating potvrzuje na stupni "A+"

(Bloomberg)
8:03Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní informace o březnovém vývoji spotřebitelských cen. V únoru meziroční inflace poprvé od prosince 2018 dosáhla dvouprocentního cíle České národní banky (ČNB) a analytici předpokládají, že se v jeho blízkosti udržela i v březnu. Podle nich ale zřejmě přetrvává zrychlené tempo růstu cen služeb (ČTK)
 09.04.2024
17:07Evropská komise schválila podporu dostupného bydlení v České republice z veřejných peněz. Stát tak bude moci financovat vznik nájemních bytů s nižším než tržním nájemným například pro mladé lidi nebo prospěšné profese. V letošním roce by se na podporu výstavby nájemních bytů měly vyčlenit dvě miliardy korun (ČTK)
16:59Prodej aut s hybridním pohonem v Česku v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 26,3 procenta na 12.286 vozů. Rostl tak 12krát rychleji než celý trh. Odbyt elektromobilů v uvedeném období naopak meziročně klesl o 1,8 procenta na 1293 vozů, podle údajů Svazu dovozců automobilů (SDA) kvůli vyčkávání zákazníků na spuštění dotačního programu (ČTK)
16:16Spojené státy předaly Ukrajině ruční zbraně a munici, které původně poslal Írán jemenským šíitským povstalcům Húsíům, ale zabavila je armáda USA a jejich spojenci. Na síti X to dnes oznámilo regionální velitelství amerických ozbrojených sil CENTCOM. Dodávka zbraní má pomoci Kyjevu, který se při obraně před ruskou invazí potýká s vážným nedostatkem munice, ale neřeší deficit klíčových zbraní, jako jsou dělostřelecké granáty nebo munice do protivzdušné obrany (ČTK)
15:25Maďarská vláda získá 80procentní podíl v budapešťském letišti. Na konferenci to dnes podle agentury Reuters řekl maďarský ministr pro hospodářský rozvoj Márton Nagy. Po dokončení transakce je maďarská vláda ochotna znovu zahájit jednání o prodeji části svého podílu katarskému státnímu investičními fondu QIA (ČTK)
14:35

Turecko zavedlo omezení na vývoz do Izraele

(Bloomberg)
14:29Legislativní rada vlády vrátila Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) k přepracování návrh nového zákona o kybernetické bezpečnosti. Důvodem je množství připomínek ke znění zákona. Zákon má do českého práva zavést evropskou bezpečnostní směrnici NIS2 a vedle toho zavádí i mechanismus prověřování bezpečnosti dodavatelského řetězce (ČTK)
13:55Světový sektor letecké dopravy se může letos v létě dostat pod tlak. Očekává se, že poptávka po cestování překročí úroveň před pandemií, zatímco dodávky letadel klesají kvůli výrobním problémům Boeingu a Airbusu, napsala dnes agentura Reuters. Očekává, že počet cestujících letos celosvětově dosáhne historické úrovně, a to 4,7 miliardy lidí, zatímco v roce 2019 to bylo 4,5 miliardy (ČTK)
13:33Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) v loňském roce zvýšila zisk na rekordních 1,8 miliardy korun. Meziročně jde o více než dvojnásobek. K zisku přispěly zlepšené výsledky při vymáhání pohledávek z pojistných případů a snížení nákladů. Klesá i objem pohledávek státní společnosti v Rusku a Bělorusku. Webu Seznam Zprávy to řekl předseda představenstva EGAP David Havlíček. Už dříve společnost oznámila, že loni vzrostl také objem pojištěného či zaručeného exportu ze 41 miliard na 69 miliard (ČTK)
12:56Volby do Evropského parlamentu by nyní v Česku vyhrálo podle průzkumu agentury STEM/MARK hnutí ANO s 27,5 procenta hlasů před koalicí Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), kterou by volila pětina lidí. Zhruba po deseti procentech hlasů by dostala koalice Starostové a osobnosti pro Evropu, kterou tvoří hnutí STAN a SLK, a koalice SPD a Trikolory. Podobný zisk by měli i Piráti. Pětiprocentní hranici by ještě překročila koalice Stačilo! v čele s komunisty a koalice Přísahy a Motoristů sobě. S ohledem na očekávanou nízkou volební účast je ale třeba brát výsledky průzkumu s obezřetností, sdělila v tiskové zprávě agentura (ČTK)
12:39Česká národní banka (ČNB) v prvním čtvrtletí nakoupila téměř pět tun zlata. V rezervách ho ke konci března měla 1,144 milionu troyských uncí, což odpovídá 35,58 tuny. Vyplývá to z údajů o struktuře devizových rezerv, které dnes centrální banka zveřejnila (ČTK)
11:39Slovensko bude podle premiéra Roberta Fica jednat s Ukrajinou o svém jednostranném zákazu dovozu vybraných ukrajinských zemědělských a potravinářských produktů. Bratislava ale podle něj chce, aby byli slovenští farmáři nadále chráněni před ukrajinskou konkurenci. Téma bude součástí společné schůzky členů slovenské a ukrajinské vlády
(ČTK)
10:24

ČNB v únoru prodala na spotovém trhu objem 300 mil. eur, podobně jako 298 mil. eur v lednu. Cizoměnové rezervy na úrovni 136,92 mld. eur v březnu po 134,93 mld. eur v únoru

(Reuters)
9:58Přebytek slovenské obchodní bilance letos v únoru stoupl podle předběžných údajů na zhruba 650 milionů eur (16,5 miliardy korun), byl tak nejvyšší od loňského června. Snížila se hodnota dovozu i vývozu, export klesl nejvíce od září 2021 (ČTK)
9:26Odvolací soud v New Yorku v pondělí zamítl další pokus bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa odložit začátek procesu ohledně platby pro pornoherečku Stephanii Cliffordovou. Začít má příští týden (ČTK)
9:12Cena ubytování v hotelech před hokejovým mistrovstvím světa v ČR je většinou o 20 až 30 procent vyšší než obvykle. ČTK to řekli zástupci oslovených hotelů v Praze. Hokejové mistrovství světa se uskuteční v Praze a v Ostravě od 10. do 26. května. Hotely jsou podle nich měsíc před mistrovstvím obsazeny z 30 až 85 procent, silnější zájem o ubytování očekávají na poslední chvíli v květnu. Největší poptávka po ubytování bude podle zástupců hotelů druhý víkend v květnu, protože se v Praze kromě zahájení mistrovství uskuteční také koncert skupiny Rammstein (ČTK)
9:06

Česko: Míra nezaměstnanosti v březnu 3,9 % při očekávání 3,8 %

(Reuters)
8:57

Německo objedná dvojici lodí pro armádu a stovky obrněných vozidel v celkové hodnotě až sedmi miliard eur (177 miliard Kč), spolková vláda tak pokračuje v obnově ozbrojených sil

(Bloomberg)
8:46Španělsko zruší takzvaná zlatá víza, díky nimž mohou obyvatelé nečlenských zemí EU za investování do nemovitostí získat povolení k pobytu. Oznámil to dnes španělský premiér Pedro Sánchez, jehož vláda by o tom měla jednat v úterý. Sánchezova levicová vláda chce tímto krokem zbrzdit spekulativní nákupy bytů ve velkých městech, které ztěžují přístup k bydlení mladým lidem a rodinám. (ČTK)
8:36

Turecko oznámilo restrikce na vývozy do Izraele

(Bloomberg)
8:33Odvolací soud v New Yorku v pondělí zamítl další pokus bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa odložit začátek procesu ohledně platby pro pornoherečku Stephanii Cliffordovou. Začít má příští týden (ČTK)
8:22

Japonsko: Objednávky strojů v březnu podle předběžných dat meziročně klesly o 3,8 % proti předchozím -8,0 %

(Bloomberg)
8:19Celosvětový odbyt osobních počítačů se v letošním prvním čtvrtletí po dvou letech poklesu vrátil k růstu. Meziročně se zvýšil o 1,5 procenta na 59,8 milionu přístrojů, uvedla IDC (ČTK)
8:09Dovoz ukrajinských zemědělských produktů do EU bude i nadále pokračovat bez cel a kvót, budou ale platit určitá omezení. Dohodli se na tom dnes vyjednavači členských zemí EU a Evropského parlamentu, uvedly diplomatické zdroje (ČTK)
8:06Úřad práce dnes zveřejní údaje o zaměstnanosti za letošní březen. O měsíc dříve míra nezaměstnanosti v Česku stagnovala na čtyřech procentech, i když lidí bez práce oproti lednu mírně přibylo na více než 296.000. Počet volných míst v nabídce úřadů práce v únoru meziměsíčně stoupl o téměř 1800 na 268.579. Potřetí v řadě se tak opakovala situace, kdy lidí hledajících nové uplatnění bylo víc než volných pozic (ČTK)
 08.04.2024
17:50Moskva požádala Kazachstán, aby byl připraven dodat Rusku 100.000 tun benzinu v případě nedostatku pohonných hmot na ruském trhu. Agentuře Reuters to řekly zdroje z odvětví. Ruský trh s pohonnými hmotami je v poslední době pod tlakem, protože ruské rafinerie se potýkají s výpadky kvůli technickým závadám a útokům ukrajinských dronů (ČTK)
17:49Česká bankovní asociace bude řešit každého klienta zbrojního průmyslu individuálně. Ministerstvo obrany pak bude bankám pomáhat doplňovat informace, které budou postrádat. Na tiskové konferenci po jednání zástupců ministerstev, bank a zbrojního průmyslu to dnes řekli ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a prezident ČBA Jan Juchelka (ČTK)
17:16

Česká bankovní asociace bude řešit individuálně každého klienta zbrojního průmyslu. Ministerstvo obrany pak bude bankám pomáhat doplňovat informace, které budou postrádat. Na tiskové konferenci po jednání zástupců ministerstev, bank a zbrojního průmyslu to dnes řekli ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a prezident ČBA Jan Juchelka. Problém získat úvěr se podle nich týká především malých a středních firem

(ČTK)
17:15Příští slovenský prezident Peter Pellegrini už není předsedou parlamentu ani poslancem. Novinářům dnes řekl, že tyto jeho funkce zanikly v sobotu, kdy byl zvolen hlavou státu v rozhodujícím druhém kole prezidentských voleb. Uvedl rovněž, že už dříve pověřil výkonem pravomocí šéfa sněmovny jednoho z jejích místopředsedů Petera Žigu (ČTK)
17:00Jen okolo deseti věřitelů hutní společnosti Liberty Ostrava dnes přišlo na schůzi v hotelu Kovák v jejím těsném sousedství, kde hlasovali o předloženém restrukturalizačním plánu. Většina zhruba z 1300 věřitelů hlasuje korespondenčně a hlasovat mohou ještě týden. Rozhodnutí padne po 15. dubnu. Zástupce dodavatelské společnosti Tameh Czech Liberty na schůzi nevpustila, Tameh to považuje za skandální (ČTK)
15:46

Ceny starších bytů v letošním 1Q meziročně rostly od 4 do 13 % v téměř všech velkých českých městech. Výjimkou bylo Ústí nad Labem, kde ceny meziročně klesly o 4 %. Nejvíce zdražily byty v Ostravě. Ceny starších bytů rostly ve všech městech také mezičtvrtletně, neměnily se jen ceny bytů v Brně. Medián cen v ČR je 60.737 Kč/m2, meziročně je o 4,6 % vyšší. Vyplývá to z analýzy realitní společnosti FérMakléři.cz

(ČTK)
15:15Umělá inteligence (AI) bude mít na lidstvo stejný dopad jako tiskařský lis, elektřina a počítače. Ve výročním dopise akcionářům, který byl dnes zveřejněn, to napsal letitý šéf banky JPMorgan Chase Jamie Dimon (ČTK)
15:10

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v dubnu již šestý měsíc za sebou zlepšila a vyšplhala se na nejvyšší úroveň za více než dva roky. Uvedla to ve své zprávě výzkumná společnosti Sentix. Dodala, že Německo sice zůstává brzdou, vykazuje ale známky života

(ČTK)
15:02

Izraelská centrální banka ponechává úrokovou sazbu beze změny na 4,5 %, podle očekávání

(Bloomberg)
14:36

Americký miliardář Elon Musk čelí v Brazílii vyšetřování kvůli podezření z bránění výkonu spravedlnosti. Zahájení vyšetřování oznámil soudce Alexandre de Moraes poté, co Musk uvedl, že by síť X mohla obnovit některé profily, které nechala deaktivovat brazilská justice. Americký miliardář totiž zásah proti profilům, které podle brazilských vyšetřovatelů šíří dezinformace, považuje za nepřiměřený

(ČTK)
14:23Slovensko bude muset příští rok kvůli ozdravení veřejných financí ušetřit podle premiéra Roberta Fica zhruba 1,4 miliardy eur (35,4 miliardy korun). Na společné tiskové konferenci s ministrem financí Ladislavem Kamenickým ministerský předseda ohlásil zvýšení daně z cigaret a zdanění slazených nápojů, z obou opatření ovšem stát získá jen zlomek zmíněné částky. Fico se rovněž vyslovil pro propouštění ve státní správě a zároveň proti zvýšení sazby daně z přidané hodnot (DPH) (ČTK)
13:45Slovensko získalo souhlas regulačních orgánů EU s poskytnutím státní podpory ve výši 267 milionů eur na výstavbu továrny společnosti Volvo Cars, která vzniká nedaleko Košic. Jak informovala agentura Reuters, továrna má ročně vyrábět až 250.000 elektromobilů (ČTK)
13:02Vojenská námořní mise EU Aspides která operuje v Rudém moři, dosud doprovodila 68 lodí a odrazila 11 útoků. Na tiskové konferenci v Bruselu to dnes uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Zdůraznil, že mise má obranný mandát a že EU není zapojena do žádných pozemních operací pro povstaleckým Húsíúm (ČTK)
11:39Britský ministr zahraničí David Cameron se chce během své návštěvy USA zasadit o uvolnění 60 miliard dolarů z amerického balíčku pomoci pro Ukrajinu. Při setkání s republikánským vůdcem Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem hodlá Cameron varovat, že Spojené státy ohrožují bezpečnost Západu, pokud budou republikáni nadále blokovat finanční pomoc schválenou Senátem. Cameron to napsal ve společném článku se svým francouzským protějškem Stéphanem Séjourném (ČTK)
11:24Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. ČTK o tom dnes informovala Asociace poskytovatelů energetických služeb (ČTK)
11:19Ve věku 75 let zemřel po dlouhé nemoci poslanec SPD a k...
11:10

Tržby internetových obchodů v Česku v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o čtyři procenta. Podařilo se tak udržet pozitivní trend ze závěru minulého roku. Průměrná cena objednávky se zvýšila o osm procent na 1512 . Vyplývá to z údajů internetového srovnávače Heureka.cz

(ČTK)
10:55Za únorovým růstem stavební produkce, o kterém dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ), stála hlavně teplá zima a snižování úrokových sazeb. Přestože se jedná o nejvyšší nárůst od předloňského května, stavebnictví v únoru táhly hlavně inženýrské, tedy například dopravní, stavby financované z veřejných investic. Naopak pokles pozemního stavitelství, do kterého patří výstavba domů, klesla a investoři jsou v tomto segmentu podle analytiků oslovených ČTK stále opatrní (ČTK)
10:10Průmyslová výroba v Německu se v únoru zvýšila ve srovnání s předchozím měsícem o 2,1 procenta. Tempo růstu tak zrychlilo z 1,3 procenta v lednu. K růstu přispěl hlavně stavební sektor, naopak produkce energií se snížila. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad Destatis (ČTK)
9:25Jednání o příměří v Pásmu Gazy pokročila a všechny strany našly shodu na základních bodech, informuje egyptská státní televize AlQahera News s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj na egyptské straně. Žádná z delegací na jednání v Káhiře zprávu ihned nepotvrdila, poznamenala agentura Reuters (ČTK)
9:05

Česko: Průmyslová produkce za únor meziročně +0,7 % při očekávání -0,3 %

(Reuters)
9:03

Česko: Obchodní bilance za únor s přebytkem 34,6 mld. při oček. 8,9 mld.

(Bloomberg)
8:54Rychlý rozkvět výrobců elektromobilů v Číně nebyl způsoben dotacemi, ale inovacemi. Obvinění ze strany USA a EU z nadměrné kapacity výroby jsou neopodstatněná. Náskok Číny v oblasti elektromobilů způsobuje dobře zavedený systém dodavatelského řetězce a konkurence na trhu. Řekl to podle čínské tiskové agentury Nová Čína čínský ministr obchodu Wang Wen-tchao (ČTK)
8:45Investice do tuzemské přenosové a distribuční soustavy ...
8:28

Čína a Spojené státy povedou konzultace o vyváženém růs

...
8:23

Německo: Obchodní bilance za únor s přebytkem 21,4 mld. eur při očekávání 25,0 mld. eur

(Bloomberg)
8:09Předseda slovenské sněmovny Peter Pellegrini vyhrál sobotní rozhodující kolo přímých voleb nového prezidenta země se ziskem 53,12 procenta hlasů. Porazil kariérního diplomata Ivana Korčoka, kterého podpořilo 46,87 procenta voličů. Volební účast dosáhla 61,14 procenta, dosud vyšší byla pouze v roce 1999, kdy Slováci poprvé volili hlavu státu přímo (ČTK)
 05.04.2024
18:00Saharský prach, který se během Velikonoc dostal i do Če...
17:00

Logan z Fedu: "Příliš brzo" přemýšlet o snížení sazeb

(Bloomberg)
16:51

V průběhu večera vystoupí se svými projevy další tři členové Fedu - šéf pobočky v Richmondu Tom Barkin, šéfka pobočky v Dallasu Lorie Logan a členka Rady guvernérů Michelle Bowman

15:48V Británii vydělávají ženy zaměstnané ve velkých finančních společnostech o 28,8 procenta méně peněz než muži. Vyplývá to z dat o mzdách ve 21 firmách, do kterých nahlédla agentura Reuters. Podniky přitom tvrdí, že se snaží zaměstnávat na lépe placených vedoucích pozicích více žen (ČTK)
14:52Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) navštíví 8. až 12. dubna Jižní Ameriku, cesta do Brazílie a Argentiny se zaměří na rozvoj obchodní spolupráce a posílení vzájemných investic. O návštěvě dnes informovalo ministerstvo zahraničí, má podle něj posílit spolupráci s oběma zeměmi a navázat na úspěšné obchodní i kulturní vztahy. Tématy jednání budou také spolupráce na půdě mezinárodních organizací a regionální otázky (ČTK)
14:38

Výnosy amerických státních dluhopisů po další horké zprávě o pracovních místech stoupají vzhůru. Dvouletý výnos vyskočil o 5 bps na 4,70 %, desetiletý o 7 bps na 4,38 %

(Bloomberg)
14:36

Fed swaps posouvájí plné zacenění snížení sazeb na září z července

(Bloomberg)
14:35

USA - průměrná hodinová mzda se v březnu meziměsíčně zvýšila o 0,3 %, v souladu s očekáváním. Meziroční růst o 4,1 % je rovněž v souladu s očekáváním

(Bloomberg)
14:33

USA - Celková zaměstnanost - mimo zemědělství - se v březnu meziměsíčně zvýšila o 303 000 osob, čekalo se o 214 000 osob

(Bloomberg)
14:30

USA - nezaměstnanost v březnu dosáhla 3,8 %, v souladu s očekáváním

(Bloomberg)
12:22Zaměstnanci Liberty Ostrava, kteří kvůli tomu, že provo...
12:11Evropská komise (EK) dospěla k závěru, že investiční podpora poskytnutá Českou republikou v letech 2017 a 2018 některým velkým českým zemědělským podnikům není v souladu s pravidly Evropské unie pro státní podporu. Česko tak podle ní musí zajistit vrácení této podpory. Komise o tom informovala v dnešní tiskové zprávě. Jména firem ani informace o rozsahu podpory sdělení EK neobsahuje (ČTK)
11:55

Ceny nemovitostí v Evropě poprvé po deseti letech klesají. Silný růst v některých východních a jižních zemích byl kompenzován poklesem v mnoha severních státech EU, reportuje list Financial Times

11:42Rusko v rámci snahy o destabilizaci Evropské unie a sabotování její klíčové infrastruktury uskutečnilo tisíce pokusů o narušení evropské železniční sítě. Podle listu Financial Times (FT) to uvedl český ministr dopravy Martin Kupka (ČTK)
11:40Plavební kanál u přístavu v americkém městě Baltimore by mohl být znovu částečně v provozu do konce dubna poté, co jej uzavřel pád mostu způsobený nárazem obří kontejnerové lodi. S tímto odhadem přišli ve čtvrtek armádní inženýři pracující na odklízení trosek. Předběžný harmonogram tak oznámili den před návštěvou amerického prezidenta Joea Bidena ve městě nedaleko Washingtonu (ČTK)
11:26

Prodej nových osobních vozů v Česku letos v 1Q meziročně vzrostl o 2,2 % na 57.605 aut. V samotném březnu však prodej klesl o 15,5 %. Přes 73 % vozů nakoupily firmy. Uvedli to zástupci Svazu dovozců automobilů (SDA)

(ČTK)
11:06

Eurozóna: Maloobchodní tržby v únoru meziměsíčně klesly o 0,5 % (odhad trhu -0,4 %) proti předchozím 0,0; meziročně klesly o 0,7 % (odhad trhu -0,8 %) proti předchozím -0,9 %

(Bloomberg)
10:23

Číně by prospěly tržně orientované reformy, její nadbytečná průmyslová kapacita utlačuje ostatní ekonomiky. Při své návštěvě asijské země to dnes uvedla americká ministryně financí Janet Yellenová. Politička přijela do jihočínského Kantonu (Kuang-čou) ve čtvrtek odpoledne a v sobotu se chystá do Pekingu, uvedl zpravodajský server CNBC

(ČTK)
10:10Polská stavební společnost Budimex se bude o zakázku na...
9:48Tržby v českém maloobchodě v únoru třetí měsíc v řadě meziročně stouply. Růst ale zpomalil na 1,6 procenta, zatímco v lednu podle revidovaných údajů činil 3,2 procenta. Meziměsíčně tržby bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel klesly o 0,8 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ) (ČTK)
9:31V prvním čtvrtletí 2024 bylo v ČR vyhlášeno 1407 bankrotů podnikatelů, což bylo o 22 procent více než v předchozím čtvrtletí. Zároveň bylo podáno 1453 insolvenčních návrhů, mezičtvrtletně o 12 procent více. Vyplývá to z analýzy dat portálu Informace o firmách, kterou společnost CRIF (ČTK)
9:19

Tržby maloobchodu na Slovensku po zohlednění inflace letos v únoru zrychlily tempo meziročního růstu na 5,3 % z 1,9 % v lednu. Zvýšily se tak nejvíce od května roku 2022

(ČTK)
9:01

ČR: Maloobchodní tržby bez prodejů aut v únoru meziročně vzrostly o 1,6 % (odhad trhu 2,3 %) proti předchozím rev. 3,2 %

(Bloomberg)
8:28Průměrná sazba hypoték na počátku dubna klesla z březnových 5,62 procenta na 5,57 procenta. Zůstává tak nadále blízko nejnižších hodnot od června 2022. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu (ČTK)
8:20Jedinou kandidátkou na post výkonné ředitelky Mezinárodního měnového fondu (MMF) je jeho současná šéfka Kristalina Georgievová (70). Oznámil to MMF. Současné pětileté období Georgievové končí 30. září (ČTK)
8:06

Německo: Průmyslové objednávky v únoru meziměsíčně vzrostly o 0,2 % (odhad trhu 0,7 %) proti předchozímu propadu o 11,4 %; meziročně klesly o 10,6 % (odhad trhu -10,1 %) proti předchozím 6,2 %

(Bloomberg)
 04.04.2024
17:02Policie při velkém mezinárodním zátahu zadržela 22 lidí ve čtyřech zemích Evropské unie kvůli podezření ze zpronevěry 600 milionů eur (přes 15 miliard korun) z mimořádného fondu na oživení ekonomiky po pandemii covidu-19. Informoval o tom dnes Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO), který příkaz k zadržení vydal. Policisté při akci v Itálii, na Slovensku, v Rakousku a v Rumunsku také zabavili majetek značné hodnoty včetně nemovitostí, zlata, luxusních aut či hodinek (ČTK)
16:19Státní zástupce potvrdil rozhodnutí policie o odložení ...
15:29

Polská centrální banka ponechala klíčovou sazbu na úrovni 5,75 %, v souladu s očekáváním


Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
Analýza dne
Investoři zažili nejlepší začátek roku za posledních 5 let
02.04.2024 8:03
Index S&P 500 si za 1. čtvrtletí 2024 připsal 10,11 pro...více

    Analýzy online  

    Krátce na téma  
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne