Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

 27.05.2022
17:04Čínské úřady se rozhodly uzavřít letiště pro desítky letadel ruských leteckých společností. Jak dnes informoval zpravodajský server The Moscow Times, zákaz se vztahuje na letouny amerického výrobce Boeing, které nebudou moci přistávat na čínských letištích (ČTK)
16:44Slovensko podepsalo nové kontrakty na dodávky zemního plynu, kterými postupně sníží závislost na dodávkách suroviny z Ruska asi o dvě třetiny. Ministr hospodářství Richard Sulík dnes novinářům řekl, že země má zajištěny dodávky plynu do konce roku 2023 (ČTK)
16:42Rusko plánuje v nadcházející sezoně vyvézt 50 milionů tun obilí, což je výrazně více než za období, které končí 30. června. Na fóru exportérů obilovin to dnes řekl ruský ministr zemědělství Dmitrij Patrušev (ČTK)
16:02

USA - Index spotřebitelské důvěry Michiganské university revidován na 58,4 b. z předběžných 59,1 b.

(Reuters)
15:42Slovensko podepsalo nové kontrakty na dodávky zemního plynu, kterými postupně sníží závislost na dodávkách suroviny z Ruska asi o dvě třetiny. Ministr hospodářství Richard Sulík dnes novinářům řekl, že země má zajištěny dodávky plynu do konce roku 2023 (ČTK)
15:21

Čína otevírá dluhopisové trhy pro zahraniční investory

(Bloomberg)
15:11

Americká armáda podepsala kontrakt na dodávky střel Stinger v celkovém objemu 687 mil. USD návazně na dodávky, poskytnuté Ukrajině

(Reuters)
14:33

USA - Výdaje jednotlivců vzrostly v dubnu meziročně o 0,9 %, čekal se 0,8% růst

(Bloomberg)
14:19

Německo se dohodlo s USA na prohloubení spolupráce v ochraně klimatu a v přechodu na obnovitelné zdroje energie, společně chtějí také posilovat energetickou bezpečnost ostatních zemí. Příslušnou deklaraci dnes na okraj končícího summitu G7 podepsali německý ministr hospodářství Robert Habeck a zmocněnec amerického prezidenta pro otázky klimatických změn John Kerry

(ČTK)
14:08Nové plynovodní propojení mezi Slovenskem a Polskem je už naplněno plynem a podstoupí tlakové zkoušky. Zanedlouho pak bude ve zkušebním provozu, oznámil dnes slovenský premiér Eduard Heger. Slovensku, které dříve nakupovalo zemní plyn hlavně z Ruska, nové potrubí zlepší přístup k alternativním dodávkám suroviny (ČTK)
13:22

Japonská společnost Toyota Motor, která je největším výrobcem aut na světě, už podruhé v tomto týdnu snížila plán výroby na červen. Firma dnes uvedla, že počítá s výrobou zhruba 800 000 automobilů, což je o 50 000 méně, než dosud čekala. K další úpravě ji tentokrát nutí koronavirové uzávěry v Šanghaji

(ČTK)
12:50

Viceguvernér ČNB Nidetzký říká, že ohledně dalšího zvyšování hlavní úrokové sazby očekává na příštím, červnovém, zasedání debatu

(Bloomberg)
12:28

Česká ekonomika letos stoupne o 1,5 % a příští rok by měl růst zrychlit na 3 %. Zároveň průměrná inflace by měla být 13,3 % a příští rok zhruba 5 %. Ke 2 % by se měla dostat průměrná inflace až v letech 2024 a 2025. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí k vývoji ekonomiky

(ČTK)
10:14HDP Tchaj-wanu rostlo za 1Q meziročně o 3,10 %, naplnilo tak odhady trhu (Bloomberg)
9:52Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolil jaderné elektrárně Temelín provoz druhého bloku na dobu neurčitou. Elektrárna ale musí dodržovat řadu podmínek. Společnost ČEZ, která Temelín provozuje, musí například každých deset let předkládat úřadu bezpečnostní zprávu. Novináře o tom informoval v tiskové zprávě mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták. Platnost současného povolení pro druhý blok končí 31. května, o nové povolení ČEZ požádal jaderný dozor s půlročním předstihem (ČTK)
9:37Japonsko loni zůstalo 31. rokem za sebou největším věřitelem na světě. Objem jeho čistých zahraničních aktiv se zvýšil o 15,8 procenta na rekordních 411 bilionů japonských jenů (74,4 bilionu Kč). Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo japonské ministerstvo financí (ČTK)
9:11Sejm, dolní komora polského parlamentu, včera jednomyslně odsouhlasil ukončení členství Polska v postsovětské Mezinárodní bance hospodářské spolupráce. Informovala o tom agentura PAP. Český parlament stejný krok schválil již v březnu (ČTK)
8:55

Pákistán navyšuje místní cenu paliv, aby splnil úvěrové podmínky IMF

(Bloomberg)
8:47

USA plánují hospodářská jednání s Tchaj-wanem, jde o poslední test vztahů s Čínou

(Bloomberg)
8:40Čína a Rusko dnes v Radě bezpečnosti OSN vetovaly Spojenými státy navrženou rezoluci, která zpřísňovala sankce proti Severní Koreji za její nedávné testy balistických raket. Informovala o tom agentura AP, podle níž zbylých 13 členů Rady bezpečnosti s prohloubením postihů KLDR souhlasilo (ČTK)
 26.05.2022
17:55Prezident Miloš Zeman nejmenuje do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu někdejší pracovnici tohoto úřadu Simeonu Zikmundovou. Kandidátkou na jmenování ji na návrh vládní koalice zvolila Sněmovna letos 11. května (ČTK)
17:40Hlavním majitelem kožešnické a oděvní společnosti Kara Trutnov se stal s podílem 80 procent její dřívější vlastník Zdeněk Rinth. Pětinový podíl má skupina Natland Group. Kara k letošnímu 1. dubnu úspěšně splnila reorganizační plán a ukončila 13 měsíců trvající insolvenční řízení. Vlastnické změny proces záchrany a reorganizace Kary podle Rintha završují (ČTK)
17:17

Agentura Moody's předpovídá, že růst vyspělých ekonomik v letošním roce dosáhne 2,6 %, rozvíjející se ekonomiky porostou o 3,8 %. Svůj odhad snížila z dřívějších 3,2 % respektive 4,2 %

(Reuters)
16:31

Britský tržní regulátor zahájil druhé vyšetřování reklamních praktik Googlu s podezřením, že by mohl ohrožovat hospodářskou soutěž a nelegálně favorizovat své vlastní služby

(Reuters)
16:23

Americká průměrná hypoteční sazba klesla na 5,1 %, jedná se o největší pokles od dubna 2020

(Bloomberg)
16:12

Vláda by podle Andreje Babiše měla na pomoc podnikatelům, kteří se kvůli vysoké inflaci potýkají s prudce rostoucími výrobními náklady a úroky z úvěrů, použít desítky miliard korun z nerozděleného zisku polostátní energetické společnosti ČEZ. Stát může tímto způsobem získat 60 až 70 miliard korun. Podle premiéra Petra Fialy vláda dividendy ČEZ použije na pomoc občanům, avšak při jejich rozdělování je na místě obezřetnost, aby tento krok nedal další impulz už tak rychle rostoucí inflaci

(ČTK)
16:05Ruští soudní exekutoři zabavili americké internetové společnosti Google 7,7 miliardy rublů jako část pokuty, kterou má firma zaplatit. Informovala o tom dnes agentura Interfax. Google patří do americké technologické skupiny Alphabet (ČTK)
15:41

Japonsko se začne otevírat turistice od 10. června, uvedl premiér Kišida

(Bloomberg)
15:07Státy Severoatlantické aliance se neformálně dohodly neposkytovat Ukrajině určitá bojová vozidla pěchoty a tanky západní výroby. Podle agentury DPA to řekl německý poslanec Wolfgang Hellmich, který je mluvčí vládních sociálních demokratů pro obrannou politiku. Důvodem jsou obavy z toho, že by Rusko mohlo dodávky vybraných západních těžkých zbraní vnímat jako vstup NATO do války (ČTK)
14:55Odběratelé i prodejci LNG po celém světě se před zimní sezonou připravují na větší nejistotu. Příčinou je nejasný vývoj dalších dodávek z Ruska a také výhled poptávky v Evropě a Číně, uvedla agentura Reuters. Západní sankce na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu vyvolaly obavy z přerušení dodávek ruského plynu do Evropy a o energetickou bezpečnost, na začátku roku způsobily růst světových cen na další rekordy (ČTK)
14:46Vláda by podle předsedy opozičního hnutí ANO a bývalého...
14:32

Ekonomika USA podle zpřesněného odhadu klesla v 1Q o 1,5 % anualizovaně proti rychlému odhadu -1,3 %

(Bloomberg)
14:30

USA: Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl za minulý týden 210 000 při odhadu 215 000

(Bloomberg)
14:24Česká republika má potenciál na vybudování dalších 15 gigawattů (GW) nových fotovoltaických elektráren do roku 2050. Klesne naopak využití uhlí, a to zhruba o osm gigawattů. Na konferenci Solární energie a akumulace v ČR to dnes řekl expert Michal Kocůrek z poradenské firmy EGÚ Brno (ČTK)
13:49

Velká Británie říká, že zavede "dočasnou a cílenou" 25% daň na zisk z prodeje ropy a zemního plynu, zároveň vyplatí jednorázovou dávku 650 GBP osmi milionům nízkopříjmových rodin

(Bloomberg)
13:24

Německý kancléř Olaf Scholz na Světovém ekonomickém fóru v Davosu vybídl více zemí, aby se zapojily do mezinárodních snah o izolaci Ruska. Invaze Ruska na Ukrajinu podle něj podrývá mezinárodní řád založení na spolupráci na základě pravidel, řád, který v posledních desetiletích redukoval rozsáhlé válečné konflikty

(Bloomberg)
13:12

ASML - Piper Sa

......  
12:52Bez licence na výrobu elektřiny bude zřejmě možné provozovat fotovoltaickou elektrárnu do výkonu až 40 kW. Nyní není licence potřeba pro elektrárny do 10 kW. Změnu energetického zákona by mělo ministerstvo průmyslu a obchodu předložit vládě zhruba za měsíc. Na konferenci Solární energie a akumulace v ČR to dnes řekl náměstek ministra René Neděla (ČTK)
12:04Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý dnes kritizoval vládu za její dosavadní malou pomoc podnikatelům, kteří se potýkají s prudkým zdražováním energií i výrazným růstem dalších nákladů. Vládní opatření podnikatelé zatím vnímají pouze jako kosmetická. Vláda připravuje návrhy s dlouhodobým efektem, podnikatelé ale potřebují rychlou pomoc, řekl dnes Dlouhý (ČTK)
12:02Vyjednávací pozice ruského prezidenta Vladimira Putina v obchodování s plynem není tak silná, jak Putin předstírá. Uvedl to americký finančník a filantrop maďarského původu George Soros. Evropa má podle něj na Putina solidní páky. V dopise italskému premiérovi Mariu Draghimu Soros napsal, že Putin zcela zjevně Evropu vydírá a hrozí zadržováním dodávek plynu, pokud už to zrovna nedělá (ČTK)
11:25Vydíráním světového společenství je podle Ukrajiny středeční ruský návrh na zrušení blokády ukrajinských přístavů výměnou za ukončení části protiruských sankcí. Na svém ruskojazyčném webu to s odkazem na vystoupení ukrajinského ministra zahraničí Dmytro Kuleby na ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu uvedla BBC (ČTK)
11:13Invaze ruských vojsk na Ukrajinu a její dopady na ceny potravin a energií a na dostupnost hnojiv by mohly vyvolat globální recesi. Uvedl to prezident Světové banky David Malpass. Upozornil, že růst německé ekonomiky, která je čtvrtou největší na světě, kvůli vyšším cenám energií už výrazně zpomalil. Snížená produkce hnojiv by pak mohla zhoršit situaci i jinde (ČTK)
10:58

Slovenský parlament ve středu přijal nový protiinflační balíček v hodnotě jedné miliardy eur navržený vládní stranou OL'aNo. K jeho schválení byly potřeba hlasy krajně pravicových poslanců, část vládní koalice totiž odmítla návrh podpořit (The Capitals)

10:37

Rusko říká, že za zmírnění sankcí umožní lodím s potrav

...
10:32

Společnost Baidu hlásí za 1Q tržby ve výši 28,41 mld juanů, konsenzus trhu byl nastaven na 27,86 mld. juanů

(Bloomberg)
10:20

Čínský regulátor leteckého provozu oznámil, že počet cestujících letadle za duben meziročně poklesl o 84,6 %

(Reuters)
10:05Invaze ruských vojsk na Ukrajinu a její dopady na ceny potravin a energií a na dostupnost hnojiv by mohly vyvolat globální recesi. Uvedl to prezident Světové banky (SB) David Malpass. Upozornil, že růst německé ekonomiky, která je čtvrtou největší na světě, kvůli vyšším cenám energií už výrazně zpomalil. Snížená produkce hnojiv by pak mohla zhoršit situaci i jinde (ČTK)
9:51Rada bezpečnosti OSN dnes projedná návrh na zpřísnění sankcí proti KLDR, který předložily USA po středečních severokorejských raketových testech. Návrh počítá s omezením dovozu a vývozu do Severní Koreje. Čínské vyslanectví při OSN, které může americký návrh vetovat, uvedlo, že zpřísnění sankcí nejsou řešením ve vztazích s KLDR, informovala agentura AP (Bloomberg)
9:39

Švýcarská vláda se chystá zabavit více než 100 mil. CHF z majetku blízkého spolupracovníka bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, který byl svržen v roce 2014. Řízení se týká aktiv Jurije Ivanjuščenka a jeho rodiny, zmrazených po ukrajinské revoluci z roku 2014. Švýcarská vláda zdůraznila, že tento krok nesouvisí se sankcemi, které letos uvalila na Rusy kvůli invazi na Ukrajinu

(ČTK)
9:35

Akcie Erste Bank klesají o 2,49 % na 713 po Orbánově daňovém plánu. Podle analytiků Patrie se to dotkne také Erste a VIG

9:33

Ruská centrální banka snižuje základní sazbu na 11 % (odhad trhu 11,5 %) a zvažuje další snížení na zasedání příští měsíc

(Bloomberg)
9:02

Maďarská centrální banka drží týdenní depozitní sazbu na 6,45 % v souladu s odhady

(Bloomberg)
8:53Maďarská vláda bude požadovat, aby velké společnosti odvedly velkou část svého „nadměrného zisku“ v letošním a příštím roce do nových fondů.  Detaily opatření mají být představeny dnes během vládní tiskové konference ve 14:30 SELČ
8:42

Centrální banka Jižní Koreje zvýšila základní sazbu na 1,75 % z 1,50 % a více se zaměří na inflaci. Na rok 2022 snižuje odhad růstu na 2,7 % proti předchozím projekcím 3% růstu, odhad indexu spotřebitelských cen navyšuje na 4,5 % z 3,1 %

(Bloomberg)
8:19

Designovaný guvernér ČNB Michl: Obchodníci s měnou na devizovém trhu (po mém jmenování) nabyli dojmu, že sazby nemusí jít tak vysoko, jak čekali, a proto koruna oslabila. Kdybych řekl, že se sazby budou dále rychle zvyšovat, koruna posílí (ekonom.cz)

8:15

Čerstvě jmenovaný guvernér České národní banky Aleš Michl v rozhovoru pro Ekonom: Další razantní zvyšování sazeb dává smysl až v případě hrozící silné poptávkové inflace. Nyní je u nás ale ze dvou třetin inflace nákladová, dovezená (Ekonom.cz)

 25.05.2022
20:15

Podle představitelů Fedu bude zvýšení sazeb vždy o 50 bazických bodů pravděpodobně nutné na několika příštích zasedáních (CNBC)

16:47

Ruský prezident Putin říká, že inflace v Rusku letos nepřekročí 15 %. Nezaměstnanost se nezvyšuje a hospodářské trendy jsou lepší, než někteří experti očekávali

(Reuters)
16:46Předseda Evropské rady Charles Michel dnes vyjádřil přesvědčení, že se zemím EU podaří dosáhnout dohody o ropných sankcích vůči Rusku ještě před mimořádným summitem plánovaným na pondělí a úterý. Přijetí sankcí v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu blokuje Maďarsko (ČTK)
16:23V čerpání evropských fondů se ČR podle ministerstva pro...
16:16Všechny starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se od září znovu kvůli vysoké inflaci mimořádně zvýší. Zásluhová část penze se všem příjemcům zvedne o 5,2 procenta. Průměrný starobní důchod tak vzroste o 699 korun. Nařízení o druhé letošní mimořádné valorizaci schválila dnes vláda. (ČTK)
16:08

Ruský miliardář Petr Olegovič Aven je vyšetřován za údajné porušování britských sankcí

(Bloomberg)
16:05Nouzový stav vyhlášený v souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny potrvá do konce června. Po souhlasu Sněmovny dnes termín potvrdila vláda (ČTK)
15:55V cestovním ruchu v roce 2020, tedy prvním roce pandemie koronaviru, pracovalo podle ČSÚ 222.000 lidí. Meziročně to bylo o 7,3 % méně. Na zaměstnanosti v celé ČR se odvětví podílelo 4,2 %. Nejvíce lidí zaměstnával turismus v Praze, a to zhruba každého sedmnáctého pracujícího. Nejhorší propad zaznamenalo hlavní město, kde byla HPH meziročně nižší o 64,3 % a činila 19 mld. (ČTK)
15:45

Vývoz z Běloruska v letošním roce zřejmě klesne o 30 % a příjmy z vývozu se sníží zhruba o 14 mld. USD. Důvodem jsou sankce, které vůči Bělorusku začaly uplatňovat západní státy. S odvoláním na místopředsedu vlády Nikolaje Snopkova to dnes uvedla běloruská státní tisková agentura BelTA

(ČTK)
15:25Předražený trh nemovitostí v eurozóně by mohl začít klesat, pokud sazby hypoték porostou rychleji než inflace. Uvedla to dnes ECB, podle které by se tak jasně ukázalo, jak financování na dluh vede v některých zemích ke vzniku cenových bublin. Někde jsou podle ECB nemovitosti nadhodnocené až o 60 %. Více ZDE (ČTK)
15:11

HDP Mexika vzrostlo v 1Q o 1,83 % meziročně (odhad trhu 1,7 %)

(Bloomberg)
14:59

Čínský premiér Li říká, že Čína čelí horším obtížím než v roce 2020 

(Bloomberg)
14:31

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu stouply podle předběžných dat o 0,4 %, odhad +0,6 %

(Bloomberg)
14:25

Hlavní ekonom ECB Philip Lane říká, že skutečnost, že domácnosti revidují svoje inflační očekávání směrem nahoru, je znepokojivá

(Reuters)
14:08Rusko je připraveno utvořit koridory pro ukrajinské lodě s potravinami, uvedl dnes náměstek ruského ministra zahraničí Andrej Ruděnko. Podmínkou je podle něj ale odminování ukrajinských přístavů a uvolnění proruských sankcí, napsal ruskojazyčný server BBC (ČTK)
13:48

EBRD se chystá zajistit si více peněz na obnovu Ukrajiny po ruské invazi. Pro letošní rok se zavázala v zemi investovat jednu miliardu eur, řekla agentuře Reuters prezidentka EBRD Odile Renaudová-Bassová

(ČTK)
13:33

USA: Žádosti o hypotéku k 20. květnu klesly o 1,2 % proti předchozímu poklesu o 11,0 %

(Bloomberg)
13:20

Glencore - Barc

......  
13:08Slovensko nezavede daň z ruské ropy v plánovaném termínu od začátku června. Kvůli nedohodě ve čtyřčlenné vládní koalici dnes sněmovna odložila jednání o návrhu až na další schůzi, jejíž začátek je naplánovaný na polovinu června (ČTK)
12:57

BHP Group - Bar

......  
12:15

Člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda říká, že úrokové sazby vnímá jako hlavní nástroj měnové politiky

(Reuters)
12:14

Člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda říká, pokud se rada přimkne k alternativnímu scénáři s prodlouženým horizontem měnové politiky, možná v červnu nebude zvýšení sazeb třeba

(Reuters)
12:13

Člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda říká, že je předčasné říci, zda v červnu podpoří další případné zvýšení úrokových sazeb 

(Reuters)
12:12Nabídkové ceny bytů a domů na Slovensku v prvním čtvrtletí meziročně stouply o 23,3 procenta, proti předchozímu čtvrtletí pak o 8,5 procenta. ČTK o tom dnes informovala slovenská centrální banka (NBS), která od letošního roku změnila metodiku výpočtu cen rezidenčních nemovitostí. Podle analytiků NBS vývoj na trhu patrně ovlivnily zvyšující se úrokové sazby z úvěrů (ČTK)
11:49Ruský prezident Vladimir Putin si za tři měsíce poštval proti sobě přívržence války proti Ukrajině i stoupence míru. "Téměř nikdo není spokojen," tvrdí zdroje ruskojazyčného serveru Meduza a dodávají, že v Kremlu doufají, že Putin "v dohledné budoucnosti" odejde - a vybírají nástupce (ČTK)
11:11Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny, 11,22 koruny za kilowatthodinu (kWh) proudu. Plyn je vyjde na 4,93 korun za kWh. Uvedly to dnešní Lidové noviny (LN) s odkazem na nové ceníky, které ČEZ zveřejnil. U jeho stálých zákazníků se smlouvou na dobu neurčitou se od počátku července zdraží jen plyn, cena elektřiny se nezmění. Podle firmy by se zdražení mělo dotknout jen malé části klientů
11:11

Vládní koalice se shodla na podobě strategického plánu zemědělských dotací. Výše redistributivní platby, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů půdy, zůstane na úrovni 23 % z celkové částky na přímé platby. Návrh už v lednu vyvolal protesty zemědělců. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula chce získat na podporu malých a středních podniků až 3 mld. ročně

(ČTK)
10:59

Guvernér finské centrální banky a člen Rady guvernérů ECB Olli Rehn říká, že ECB by v červenci měla zvednout svoje sazby o čtvrt procentního bodu na -0,25 % a "s příchodem podzimu" opět na nulu

(Bloomberg)
10:21

Člen Rady guvernérů ECB Fabio Panetta říká, že ECB by měla omezit svoji podpůrnou politiku postupně a normalizace politiky by neměla být vnímána tak, že se sazby dostanou na neutrální úroveň

(Reuters)
10:03

Španělský premiér Pedro Sánchez na summitu v Davosu pre

...
8:49

Ruská centrální banka říká, že na čtvrtek 26. května svolává mimořádné zasedání k tématu úrokových sazeb

(Reuters)
8:42

Nový Zéland navyšuje klíčovou sazbu na 2,00 % z 1,50 %

(Bloomberg)
8:35Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder se vzdal nominace do dozorčí rady ruského energetického koncernu Gazprom. Bývalý politik Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) na sociální síti LinkedIn napsal, že tak učinil už před delší dobou a že své rozhodnutí sdělil firmě (ČTK)
8:22Datové centrum za několik miliard korun chce postavit na okraji Prahy společnost České radiokomunikace. Uvedl to server HN.cz, kterému to potvrdil obchodní ředitel firmy Miloš Mastník. Podle serveru se bude jednat o největší datové centrum v Česku (ČTK)
8:16Internetové sdružení CZ.NIC by mělo dnes odblokovat osm dezinformačních webů, jejichž domény s koncovkou .cz znepřístupnilo 25. února v souvislosti s válkou na Ukrajině. Weby už nepředstavují hrozbu mimo jiné i kvůli očekávanému poklesu návštěvnosti (ČTK)
8:08

Německo: Růst HDP v 1Q byl podle finálních dat potvrzen na 0,2 % mezikvartálně a na 4,0 % meziročně

(Bloomberg)
8:06

Německo: Spotřebitelská důvěra v červnu vzrostla na -26,0 b. (odhad trhu -25,5 b.) z předchozích rev. -26,6 b.

(Bloomberg)
8:03

Lépe se vyrovnat s dopady rusko-ukrajinského konfliktu by českým exportérům mohl pomoci program záruk, které by poskytoval stát prostřednictvím EGAP. Fungovat by mohl na stejném principu jako dříve COVID plus vytvořený na podporu podnikatelů v důsledku pandemie koronaviru. Pro vznik nového programu by bylo ale třeba změnit zákon. V rozhovoru s ČTK to řekl generální ředitel EGAP Jan Procházka

(ČTK)
 24.05.2022
18:10Automobilka Volkswagen může předstihnout Teslu v prodeji elektromobilů v roce 2025. Na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu to dnes podle serveru CNBC uvedl její šéf Herbert Diess, podle nějž jeho firmě v nadcházejících měsících pomůže zmírnění problémů s dodavatelským řetězci. Z přechodu na elektromobilitu ale zřejmě nebude těžit Česká republika (ČTK)
17:12Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešli čtyři lidé, vedle ekonoma Vladimíra Dlouhého prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok a někdejší odborový předák a bývalý poslanec za ČSSD Jaroslav Zavadil. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Podle něj odcházející členové uvedli, že jim došla trpělivost, resp. že pravidelné víkendové schůzky s prezidentem na zámku v Lánech považují za ztrátu času (ČTK)
16:36Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto stále nevyrábí na maximum své kapacity. Nadále se potýká s nedostatkem některých dílů, kromě čipů nebo dveřních výplní již firmě chyběly například i USB porty. Milion vozů se letos Škodě vyrobit nepodaří, cokoliv nad 800.000 vozů ale bude pozitivní výsledek, řekl dnes ČTK předseda podnikové rady Jaroslav Povšík (ČTK)
16:35

Španělská vláda schválila plán investic za více než 12 mld. EUR na rozvoj polovodičového sektoru

(Bloomberg)
16:29

Martinš Kazaks, člen Rady guvernérů ECB říká, že ECB by neměla vylučovat zvýšení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu

(Bloomberg)
16:12Na moři se v současnosti nachází rekordních zhruba 62 milionů barelů ruské ropy typu Urals, neboť prodejci mají problémy s nalezením odběratelů této ropy. Uvedla to dnes agentura Reuters (ČTK)
16:01

USA: Prodeje nových domů klesly v dubnu meziměsíčně o 16,6 % místo očekávaného poklesu o 1,7 %

(Bloomberg)
15:57Každá desátá domácnost v eurozóně vlastní kryptoaktiva, jako je například bitcoin. U bohatých lidí je přitom jen o málo větší pravděpodobnost, že nějaká mají, než je tomu v případě chudých lidí. Ukázaly to dnes výsledky průzkumu, který si nechala udělat Evropská centrální banka (ČTK)
15:43Správa železnic loni vykázala ztrátu po zdanění 1,6 miliardy korun, meziročně ji prohloubila o 400 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy Správy železnic (ČTK)
15:21Státy Evropské unie dnes České republice schválily zvýšení limitu pro povinné placení daně z přidané hodnoty (DPH) z jednoho na dva miliony korun. Novinářům to po jednání s unijními kolegy sdělil ministr financí Zbyněk Stanjura. Vláda je podle něj připravena zavést změnu od začátku příštího roku (ČTK)
15:20

Správa železnic loni vykázala ztrátu po zdanění 1,6 mld. , meziročně ji prohloubila o 400 mil. . Do železniční infrastruktury podle ní firma investovala přes 37 mld. , podobně jako předloni. Další miliardy korun pak vynaložila na opravy a údržbu. Více než 20 mld. správa použila z evropských fondů, podle organizace se podařilo vyčerpat téměř vše

(ČTK)
15:08Evropská komise schválila Dohodu o partnerství, jež určuje strategii a investiční priority členského státu pro čerpání peněz z evropských fondů v programovém období let 2021 až 2027. Na rozvoj regionů bude Česká republika čerpat 550 miliard korun (ČTK)
14:54

Každá desátá domácnost v eurozóně vlastní kryptoaktiva, jako je například bitcoin. U bohatých lidí je přitom jen o málo větší pravděpodobnost, že nějaká mají, než je tomu v případě chudých lidí. Ukázaly to dnes výsledky průzkumu, který si nechala udělat ECB

(ČTK)
14:37V Česku se potvrdil první případ opičích neštovic. Serveru Seznam Zprávy to řekl Pavel Dlouhý, předseda společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Nákazu podle něj potvrdil Státní zdravotní ústav (SZÚ), pacient je v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ČTK)
14:10Spotřební elektroniku a další výrobky, které spoléhají na polovodiče, patrně už brzy čeká další zdražování. Výrobci čipů a firmy, které jim dodávají díly, se totiž chystají zvýšit ceny, protože jim rostou vstupní náklady - od surovin až po lidskou práci (ČTK)
13:55Ruská státní ropná společnost Rosněfť, kterou řídí blízký spojenec prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin, zaznamenala od invaze ruských vojsk na Ukrajinu největší pokles produkce ve srovnání s ostatními těžaři. Na celkovém snížení těžby v zemi od invaze se Rosněfť spolu se svými dceřinými společnostmi podílela dvěma třetinami, ukazují podle agentury Bloomberg údaje ruského ministerstva energetiky. Je to zhruba dvojnásobek podílu firmy na celkové těžbě, což znamená, že Rosněfť byla zasažena neúměrně (ČTK)
13:43

Holzmann z ECB říká, že v červenci bude přiměřené půlprocentní navýšení sazeb 

(Bloomberg)
13:33

Nigérie zvyšuje hlavní úrokovou sazbu o 150 bps na 13 %, trh očekával ponechání beze změny na 11,50 %

(Bloomberg)
13:15Spotřební elektroniku a další výrobky, které spoléhají na polovodiče, patrně už brzy čeká další zdražování. Výrobci čipů a firmy, které jim dodávají díly, se totiž chystají zvýšit ceny, protože jim rostou vstupní náklady - od surovin až po lidskou práci. Upozorňují na to analytici, které oslovil server finanční televize CNBC (ČTK)
13:14

V České republice byl detekován první případ opičích neštovic

(Reuters)
13:02Jihokorejský výrobce aut Hyundai Motor Group chce do roku 2025 investovat na domácím trhu, tedy v Jižní Koreji, 63 bilionů wonů (1,1 bilionu Kč). Hodlá si tak posílit konkurenceschopnost v různých oblastech podnikání, včetně elektrifikace, robotiky, městské letecké mobility a technologie autonomního řízení (ČTK)
12:48Vláda na svém středečním jednání projedná návrh zákona předložený ministerstvem průmyslu a obchodu, které navrhuje, aby obchodníci, kteří nevyužívají svou rezervovanou kapacitu v plynových zásobnících v požadovaném minimálním množství, o část své kapacity přišli (ČTK)
12:20Británie hledá způsoby, jak pomoci Ukrajině s vývozem obilnin, které kvůli ruské invazi a zablokovaným přístavům nemůžou zemi opustit obvyklou lodní cestou. Stanici Sky News to dnes řekl britský ministr dopravy Grant Shapps, který toto téma řeší se svým ukrajinským protějškem Oleksandrem Kubrakovem. Ukrajina kvůli válce čelí problémům, jak vyvézt téměř 25 milionů tun obilí, přičemž jeho nedostatek může ohrozit miliony hladovějících lidí v chudých zemích (ČTK)
11:27Zájem lidí o založení živnosti je letos v Česku zatím výrazně vyšší než v předešlých letech. V dubnu začalo podnikat 5781 lidí. To je sice nejméně v tomto roce, ale více, než bylo běžné v předešlých letech (ČTK)
11:13

Litva v neděli ukončila dovoz ruských energetických surovin včetně ropy, zemního plynu a elektřiny, čímž se zcela zbavila ruských dodávek energie (The Capitals)

(Bloomberg)
10:49

Pravicově populistická strana Fratelli d'Italia (Bratři

...
10:38

Ceny nemovitostí v ČR v letošním 1Q pokračovaly v rychlém růstu, vyplývá z HB Indexu, který dnes ČTK poskytla Hypoteční banka. Byty zdražily meziročně o 20,6 %, rodinné domy o 19,6 % a pozemky o 23,7 %, což je za 11 let zveřejňování indexu dosud nejvíc. Zvyšování úrokových sazeb ČNB zatím růst nezpomalilo, uvedl předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny Jiří Feix

(ČTK)
10:35

Německo říká, že v případě přerušení dodávek ruského plynu opětovně zprovozní uhelné a ropné elektrárny

(Bloomberg)
10:31

Británie: PMI za květen ve službách klesl na 51,8 b. čekalo se 57 b. V průmyslu dosáhl 54,6 b. čekalo se 55 b.

(Bloomberg)
10:29

Italský premiér Mario Draghi a jeho bulharský protějšek

...
10:20

Čínská centrální banka a bankovní regulátor požádali banky, aby navýšily poskytování úvěrů

(Bloomberg)
10:14

Indie údajně plánuje omezit vývoz cukru

(Bloomberg)
10:12

Až na více než dvojnásobek se od loňského ledna zvýšily

...
10:01

Eurozóna: PMI za květen ve službách klesl na 56,3 b. z předchozích 57,7 b. V průmyslu klesl na 54,4 b. z předchozích 55,5 b.

(Bloomberg)
9:33

Využití facility Fedu pro jednodenní reverzní repo operace stouplo v pondělí na nový rekord 2 bln. USD. Předešlý rekord 1,988 bln. USD byl z 20. května

(Bloomberg)
9:31

Německo: PMI za květen ve službách klesl na 56,3 b. z předchozích 57,6 b. V průmyslu vzrostl na 54,7 b. z předchozích 54,6 b.

(Bloomberg)
9:20

Brazilský prezident uprostřed eskalujícího boje kvůli vysokým cenám paliv propustil CEO státem provozované společnosti Petrobras. José Mauro Ferreira Coelho byl do funkce jmenován zhruba před měsícem

(Bloomberg)
9:16

Francie: PMI za květen ve službách klesl na 58,4 b. z předchozích 58,5 b. V průmyslu klesl na 54,5 b. z předchozích 55,2 b.

(Bloomberg)
9:02

ČR: Důvěra podnikatelů v květnu vzrostla na 107,0 b. z dubnových 103,8 b.

(Reuters)
9:01

ČR: Spotřebitelská důvěra v květnu klesla na 75,8 b. proti dubnovým 81,3 b.

(Reuters)
8:59

Šéfka ECB Lagardeová v Bloomberg TV: Jsme ve zcela odlišné situaci než USA, nejsme za křivkou. Sazby budou na konci 3Q pravděpodobně pozitivní

(Reuters)
8:59

Šéfka ECB Lagardeová: Základní scénář ECB nepočítá s hospodářskou recesí v eurozóně

(Bloomberg)
8:39

Británie: Rozpočtový schodek bez bankovních skupin dosáhl v dubnu 18,6 mld. GBP

(Reuters)
 23.05.2022
19:21Někdejší rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová opouští dozorčí radu Rosněfti, sdělila dnes podle agentury Reuters ruská státní ropná společnost. Minulý týden učinil stejný krok také bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. Bývalí evropští politici pracující pro ruské firmy se v poslední době dostávali pod stále větší tlak, aby se vzdali svých funkcí kvůli ruské invazi na Ukrajinu (ČTK)
18:53Ruský prezident Vladimir Putin se stal před časem terčem atentátu. K pokusu došlo po ruské invazi na Ukrajinu, ale akce podniknutá Kavkazany se vůbec nepovedla. Uvedl to náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v rozhovoru, jehož úryvek dnes zveřejnil na svém webu list Ukrajinska pravda. Tvrzení není možné ověřit z nezávislých zdrojů (ČTK)
17:57Generální prokurátor federálního okrsku District of Columbia Karl Racine dnes podal žalobu na šéfa technologické skupiny Meta Marka Zuckerberga, který podle něj svými rozhodnutími umožnil společnosti Cambridge Analytica získat osobní informace milionů uživatelů sociální sítě facebook a zneužít je pro účely politické reklamy (ČTK)
17:36

Plán šéfky MMF Lagardeové na zvyšování sazeb pohněval několik představitelů ECB, kteří chtějí rychlejší scénář

(Bloomberg)
16:15

Švýcarská centrální banka nebude váhat se zvýšením úrokových sazeb, pokud bude inflace strvávat mimo cíl, říká představitelka banky Andréa Maechler

(Reuters)
15:49

Administrativa prezidenta Bidena představila hospodářský pakt s 12 zeměmi z oblasti Indického a Tichého oceánu, který má vyvažovat vliv Číny v regionu. Státy zapojené do této iniciativy (IPEF) tvoří cca 40 % globálního HDP

(Bloomberg)
15:35Společnost ČEZ nepodala nabídku na odkup zásobníků plynu společnosti RWE v České republice. ČTK to řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle informací ČTK má termín pro podání nabídek případných zájemců vypršet dnes (ČTK)
15:14

Prodej elektromobilů se loni ve světě zhruba zdvojnásobil a vystoupil na rekordních 6,6 mil., uvedla IEA. Zájmu o elektrická auta ale vedle nových modelů nahrává v mnoha zemích i státní podpora. IEA také upozorňuje na potřebu většího úsilí kvůli problémům v dodavatelských řetězcích a na nutnost zvýšení produkce surovin potřebných k výrobě elektromobilů

(ČTK)
15:07

Izraelská centrální banka zvyšuje základní úrokovou sazbu na 0,75 %, odhad 0,60 %

(Bloomberg)
15:01

Čína podle Čínského státního rozhlasu přijala 33 konkrétních opatření ze 6 perspektiv zaměřených na další stabilizaci ekonomiky

(Bloomberg)
14:36

Medián mezd loni stoupl o zhruba 6 % na 35.169 . Zatímco u mužů činil 37.070 , u žen to bylo 32.800 . Měsíční mzdu nad 100.000 loni měla necelá 3 % zaměstnanců

(ČTK)
14:02

Polsko vypovědělo smlouvu o výstavbě sítě plynovodů na svém území, kterou v roce 1993 podepsalo s Ruskem, oznámila ministryně životního prostředí - sledujeme online

13:58Zahraniční odborníci podle firmy ČEZ potvrdili, že výběr lokalit pro nynější i nové jaderné bloky v České republice byl z hlediska možných zemětřesení správný. Podle energetické společnosti to je předběžný závěr mezinárodní prověrky, která byla minulý týden v Temelíně a Dukovanech. Oficiální výsledky ČEZ dostane v následujících měsících (ČTK)
13:22

Evropská komise (EK) odložila opětovné zavedení rozpočtových a dluhových pravidel Evropské unie na rok 2024. Unijní exekutiva dnes za důvod označila makroekonomický šok způsobený ruskou invazí na Ukrajinu, zejména pokračující růst cen energií. Ve svých pravidelných doporučeních pro členské země komise konstatovala, že by měly využít investice z mimořádného fondu obnovy pro dosažení rychlé nezávislosti na ruských energiích

(ČTK)
12:39

Počet firem v ČR s ruskými majiteli klesl meziročně o 8 % na 11.708. Celkově za poslední 9 let klesl počet firem registrovaných v ČR, které mají majitele s ruskou adresou, téměř o třetinu z 16.991 v roce 2014. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti Dun & Bradstreet

(ČTK)
12:25 V dubnu vzniklo v ČR 2256 obchodních společností, což je o 329 méně než v březnu a zároveň nejméně od září minulého roku. Zároveň zaniklo 990 firem, o 123 méně než v březnu a nejméně od října 2017. V Česku tak minulý měsíc přibylo 1266 společností. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF (ČTK)
12:12Čína za první čtyři měsíce letošního roku ztrojnásobila investice do solárních projektů. Za celý rok by tak mohla instalovat rekordní množství nových kapacit na výrobu čisté energie (ČTK)
11:59

Polsko vypovědělo smlouvu o výstavbě sítě plynovodů na svém území, kterou v roce 1993 podepsalo s Ruskem. Oznámila to dnes ministryně životního prostředí Anna Moskwová. Vláda podle ní příslušnou rezoluci přijala 13. května. Smlouva z 25. srpna 1993 byla podepsána ve Varšavě a předpokládala, že na polském území vznikne síť plynovodů

(ČTK)
11:45

Maďarský premiér Viktor Orbán navštívil srbského prezid

...
11:39

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj říká, že Ukrajina potřebuje naprosté stažení firem z Ruska. Sankce vůči Rusku by měly být maximální, této úrovně ale zatím nedosáhly

(Reuters)
11:30

Prezidentka ECB Lagardeová říká, že ECB pravděpodobně v červenci začne zvyšovat úrokové sazby a do konce září vystoupí ze záporného teritoria

(Bloomberg)
11:15Americký prezident Joe Biden si nemyslí, že by americká ekonomika čelila riziku bezprostřední recese kvůli velmi vysoké inflaci a problémům v dodavatelských řetězcích. S obtížemi se ale bude nějaký čas potýkat. Míra inflace ve Spojených státech v dubnu činila 8,3 procenta a drží se blízko maxima za 40 let (ČTK)
11:02Zemědělství v Evropské unii přispívá k celosvětovému zásobování potravinami jen omezeně a v současnosti je spíše drahým supermarketem než světovou sýpkou. EU je přitom největším světovým vývozcem zemědělsko-potravinářských produktů. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnil Světový fond na ochranu přírody (ČTK)
10:46

Generální ředitel IEA Fatih Birol říká, že ceny ropy by se mohly nadále zvyšovat a zvýšit hrozbu pro globální ekonomiku. Producenti ropy podle něj musejí jednat zodpovědně, aby pomohli ceny ropy utlumit

(Bloomberg)
10:01

Německo: Index podnikatelské důvěry Ifo v květnu 93,0 b., odhad 91,4 b.

(Bloomberg)
9:55Invaze Ruska na Ukrajinu by mohla způsobit roztříštěnost globální ekonomiky, varovala na svém blogu šéfka MMF Kristalina Georgievová. Zrušení desítky let trvající integrace by podle ní znamenalo, že svět by se stal chudším a nebezpečnějším (ČTK)
9:30

Proruské hackerské skupiny Killnet a Legion v pátek koo

...
8:48Ruská plynárenská společnost Gazprom v sobotu ráno zastavila vývoz plynu do Finska (ČTK)
8:46

Prezident USA Joe Biden řekl, že Spojené státy budou bránit Tchaj-wan v případě útoku ze strany Číny

(Bloomberg)
8:37Téměř 90 % Čechů už zaznamenalo dopady rostoucí inflace, která v dubnu vystoupala na meziroční hodnotu 14,2 %. Nejvíce si lidé všímají růstu cen běžného zboží a ztráty hodnoty svých úspor. Vyplývá to z průzkumu společnosti ČSOB Asset management. Dvě třetiny dotázaných proto plánují využít investice a další produkty, aby své finance před inflací ochránili
8:20Rusko v pátek poslalo peníze na zaplacení úroků ze dvou svých mezinárodních dluhopisů. Peníze poslalo předčasně ve snaze odvrátit platební neschopnost. Tento týden totiž vyprší platnost důležité americké licence, která takové převody umožňuje, a Spojené státy naznačily, že licenci již možná dále neprodlouží (ČTK)
8:16Pokud aktualizace dat na základě posledního vývoje ekonomiky potvrdí odhady ve stávající květnové prognóze České národní banky, tak je vysoká pravděpodobnost, že bankovní rada ČNB na svém zasedání 22. června opět zvýší úrokové sazby. Vyplývá to z vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka v pořadu České televize Otázky Václava Moravce
 20.05.2022
17:51Kybernetická agrese proti Rusku selhala, stejně jako sankční nátlak, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin na dnešní poradě své bezpečnostní rady o bezpečnosti informačních systémů. Putin podle agentury TASS nicméně připustil, že počet hackerských útoků řádově vzrostl a staly se také závažnějšími a komplexnějšími (ČTK)
17:21Spojené státy dnes přivítaly rozhodnutí Kanady vyloučit čínské technologické giganty Huawei a ZTE z budování sítí internetových sítí páté generace (5G). Ottawa svoje rozhodnutí zdůvodnila obavami o národní bezpečnost (ČTK)
17:11Německo s Katarem uzavřelo energetické partnerství, které Berlínu pomůže se snížením závislosti na ruském plynu. Dnes to v Berlíně po jednání s katarským emírem Tamimem bin Hamadem Sáním oznámil německý kancléř Olaf Scholz. Katarský vládce řekl, že jeho země vnímá evropský trh s plynem jako velmi zajímavý, zároveň Německu přislíbil další katarské investice (ČTK)
17:01Společnost ČEZ říká, že provedla platbu za ruský zemní plyn v eurech, detaily transakce nezveřejnila (ČTK)
16:28

Pákistánská rupie klesla k dolaru vůbec poprvé nad 200 za dolar, protože nedostatek dolarů v zemi by mohl přerůst v plnohodnotnou krizi. Devizové rezervy země nyní nepokrývají ani dovoz na období dvou měsíců a o úvěrovém programu s MMF se jedná

(Bloomberg)
15:42

Texaská Excelerate Energy podepsala 10letý kontrakt s finskou Gasrid Finland o přesunu tankeru pro uchovávání LNG do Finska. Finsku a sousednímu Estonsku to umožňuje ukončit v zimě dovoz zemního plynu z Ruska

(Bloomberg)
14:53

Salvatore Ferra

...  
14:23Někdejší německý kancléř Gerhard Schröder se rozhodl skončit v dozorčí radě ruské státní ropné společnosti Rosněfť. Firma dnes oznámila, že jí Schröder sdělil, že nemůže mandát v dozorčí radě dále vykonávat (ČTK)
14:08Ruská plynárenská společnost Gazprom od sobotního rána přeruší vývoz plynu do Finska. Oznámila to dnes finská společnost Gasum, která je státním velkoobchodem s plynem. O přerušení vývozu ji dnes informoval Gazprom (ČTK)
13:53Počet účastníků doplňkového penzijního spoření, které nahradilo od roku 2013 penzijní připojištění, v prvním čtvrtletí vzrostl o 48.000 na 1,516 milionu. V transformovaných fondech původního penzijního připojištění, do kterých již nelze vstupovat, zůstávalo na konci loňského roku 2,91 milionu účastníků, o 53.000 méně než na konci roku. (ČTK)
13:27Německo potřebuje terminály na zkapalněný zemní plyn (LNG) nejen na pobřeží Severního moře, ale kvůli zásobování východu země a také České republiky rovněž na pobřeží Baltského moře. Dnes to v Berlíně na zasedání Spolkové rady prohlásila premiérka severoněmeckého Meklenburska-Předního Pomořanska Manuela Schwesigová. Česko je s tímto německým regionem propojeno plynovodem OPAL, kterým proudí plyn z produktovodu Nord Stream položeného na dně Baltu. (Reuters)
13:16Rozdělení energetické společnosti ČEZ by v současné akutní energetické krizi nepomohlo, protože by šlo o delší proces, pravděpodobně by trval několik let. Zestátněním části firmy by ale stát získal kontrolu nad cenami elektřiny, řekli dnes ČTK oslovení odborníci. Na tom, zda jde o dobrou cestu, či nikoliv, se odborníci neshodují. Vláda uvažuje o restrukturalizaci polostátní energetické společnosti ČEZ, ale ještě to vyžaduje důkladnější analýzy, řekl premiér Petr Fiala (ODS) (ČTK)
12:50

Polsko bude mít podle premiéra Morawieckého zájem o spolupráci s Portugalskem v možné přepravě LNG. Portugalsko podle jeho protějšku Costy jedná s několika vládami o možnosti využít přístav Sines jako platformu pro překládání paliva z velkých tankerů do menších plavidel, které by dokázaly lépe křižovat Severním a Baltským mořem

(Reuters)
12:38

Ignazio Visco z ECB: ECB může být v červenci připravena zvednout poprvé po více než 10 letech úrokové sazby 

(Bloomberg)
11:59Nárůst vývozu levné ruské ropy do Číny a dalších asijských zemí ohrožuje její íránský export. Ten po ruské invazi na Ukrajinu prudce klesl, protože Peking upřednostňuje levnější ruskou variantu. Teherán hledá odbyt nejméně pro 40 milionů barelů ropy uskladněných na tankerech na moři v Asii. Informuje o tom agentura Reuters (ČTK)
11:47

Ukrajinská centrální banka uvažuje o návratu k pravidelnému rozhodování o měnové politice již v nadcházejícím měsíci. Rozhodnutí byla pozastavena po ruském vpádu do země z 24. února

(Bloomberg)
11:32Vklady českých domácností u bank se v březnu poprvé za téměř pět let snížily. Naposledy se tak stalo v květnu 2017. Proti únoru klesly o 26 miliard korun na 3,04 bilionu . Za jeden měsíc se tak snížily téměř o procento, což je nejrychlejší meziměsíční pokles od května 2013. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF (ČTK)
11:29

Vysoká inflace by neměla Chorvatsku zabránit ve splněn

...
10:52Ruské invazní jednotky zesílily ofenzivu a útočné operace v doněckém směru, aby zlepšily svou taktickou situaci v některých oblastech, uvedl dnes generální štáb ukrajinské armády ve své situační zprávě o vývoji bojů. Velení ukrajinské armády zároveň tvrdí, že současně na některých částech fronty ukrajinské ozbrojené síly postup okupačních vojsk zastavily (ČTK)
10:41

Ve středu byl zveřejněn dokument, který nastiňuje cíle Evropské komise pro plán REPowerEU. Zdůraznil význam úspor energie, diverzifikaci dovozu energie a urychlení „Evropského přechodu na čistou energii“. Touha EU odstavit se od ruských paliv znamená, že bude muset hledat ropu a plyn v jiných částech světa

(ČTK)
10:04

Podle generálního ředitele Williama Li je největší výzvou čínské automobilky Nio v současnosti zajistit stabilitu dodavatelského řetězce. Na prodejní frontě Li řekl, že očekává, že spotřebitelská poptávka po elektromobilech přetrvá – i když čínská vláda sníží dotace nebo jinou politickou podporu pro tento sektor (CNBC)

9:53

Německý ministr financí Lindner souhlasí, že G7 získá pro Ukrajinu více než 18 mld. EUR

(Bloomberg)
9:44Výrobní ceny v Německu v dubnu meziročně vzrostly o rekordních 33,5 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedl německý statistický úřad. Za dalším silným růstem výrobní inflace, která se později zpravidla promítá i do cen pro spotřebitele, jsou dražší energie (ČTK)
9:42

Británie: Maloobchodní tržby klesly v dubnu meziročně o -4,9 %, průzkum -7,2 %

(Reuters)
9:04

Zápis ze zasedání ČNB: Bankovní rada rozhodla přerušit po dobu provádění intervencí program odprodeje části výnosů z devizových rezerv

(Reuters)
9:03

Zápis ze zasedání ČNB: Oslabování koruny před zasedáním 12. května vedlo k nepřiměřenému uvolňování měnových podmínek. Cílem intervencí byla prevence dlouhodobého oslabování koruny v situaci vysoké inflace. Většina souhlasila, že rané intervence na forexovém trhu jsou potřeba, aby vyslaly signál , že centrální banka je připravena použít všechny své nástroje k dosažení 2% cíle

(Reuters)
8:50

Japonsko: Jádrový index spotřebitelských cen CPI stoupl v dubnu meziročně o 2,1 %, odhad +2,0 %

(Bloomberg)
 19.05.2022
17:30

Egyptská centrální banka navyšuje sazbu na 11,25 %, odhad trhu 10,25 %

(Bloomberg)
17:16Syn amerického prezidenta Joea Bidena Hunter si v letec...
17:00Společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) investuje do nového výrobního závodu na superpočítače v Kutné Hoře. Vznikne vedle továrny na výrobu standardních serverů a řešení pro ukládání dat. Se zahájením výroby se počítá v letošním třetím čtvrtletí (ČTK)
16:45Společnost Airbnb, zaměřená na rezervace krátkodobého ubytování, navrhuje zavedení systému k regulaci pronájmů. Poskytovatelé by měli u on-line nabídek povinnost zveřejňovat své identifikační číslo. Systém by firma chtěla vytvořit ve spolupráci s hlavním městem Prahou a českou vládou, sdělila ČTK. Airbnb s návrhem přichází podle ministerstva pro místní rozvoj až v době, kdy je zjevné, že k přijetí legislativních opatření k regulaci takzvaného sdíleného ubytování nepřikročí jen jednotlivé země, ale budou nastavena na úrovni Evropské unie (ČTK)

Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data
Analýza dne
Krátce na téma  
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne