Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA: Fed kvůli krizi snížil základní úrok na 1 %

USA: Fed kvůli krizi snížil základní úrok na 1 %

29.10.2008 20:11
Autor: ČTK

Washington (ČTK) - Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání analytiků snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na jedno procento. Fed se snaží uvolněním měnové politiky mírnit dopady finanční krize a zabránit tomu, aby se americká ekonomika ocitla v hluboké a dlouhé recesi.

"Tempo ekonomické aktivity se výrazně zpomalilo, převážně kvůli poklesu spotřebitelských výdajů," píše se ve sdělení Federálního výboru pro operace na otevřeném trhu (FOMC), který v rámci Fedu o úrokových sazbách rozhoduje. Méně utrácejí i podniky.

Fed poznamenal, že se snížil objem průmyslové výroby a vzhledem k oslabení hospodářského růstu ve světě se zhoršily také vyhlídky na zvýšení vývozu amerického zboží a služeb. Napjaté podmínky na úvěrových trzích pak mohou způsobit, že výdaje se budou i nadále snižovat.

Měnový výbor ale upozornil, že vzhledem k poklesu cen energií a dalších komodit bude oslabovat tlak na růst cenové hladiny. Vývoj inflace by tak měl být v souladu s cenovou stabilitou, jak ji definuje Fed.

FOMC o snížení úroků rozhodl jednomyslně. Spolu se základní sazbou na federální fondy centrální banka snížila i diskontní sazbu. Ta bude nyní na 1,25 procenta a snižuje se rovněž o půl procentního bodu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2026
16:46PODCAST Týdenní výhled: Technologie táhnou výsledky Palantiru a AMD. Sazby ČNB zůstanou stabilní  
16:34Umění odhadovat akciové trendy
16:29Akcie CSG padají po zprávě shortaře Hunterbrook
15:35Bitcoin překročil 80 tisíc dolarů. Poprvé od ledna
14:02Akciové trhy opět táhne jen hrstka titulů. Extrémně úzká rally zvyšuje šance na korekci  
13:14Dánsko pozastavuje rozšiřování datových center kvůli přetížení sítě
12:11Akcie začínají týden smíšeně po dobrých výsledcích a další falešné naději kolem Íránu  
10:49Nový šéf Berkshire Hathaway Greg Abel se představil investorům. Slíbil stabilitu a čeká na příležitosti
9:28Rozbřesk: Česká ekonomika klopýtla, Írán za to ale zatím nemůže
9:15Král meme akcií má nový cíl. GameStop navrhl koupi eBay za 56 miliard dolarů
9:15Primoco hlásí nejlepší první kvartál v historii. Tržby přesáhly 100 milionů
8:38Trump chce doprovázet lodě v Hormuzu, GameStop chce koupit eBay, v Londýně je dnes zavřeno  
6:08Míří Elon Musk k vytvoření Berkshire Hathaway umělé inteligence?
03.05.2026
9:22Víkendář: Proč některé země nedokázaly to, co USA a Anglie?
02.05.2026
9:10Víkendář: Brazilská stagnace a brzda ze strany otroctví
01.05.2026
22:01Akcie na maximech, ropa oslabila díky naději na dohodu USA s Íránem  
18:59Cla zpět na scéně. Trump oznámil 25 procent na dovoz aut z EU
17:33K novým akciovým rekordům výrazně pomáhá i nízká cena za riziko
16:15Bill Ackman k akciím: Existuje mnoho důvodů k optimismu
14:47Perly týdne: OpenAI měla být součástí Tesly a Powell zůstává ve vedení Fedu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00HU - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu