Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Pro mediálního

ČTK: Pro mediálního "otesánka" Ruperta Murdocha není nic nemožné

1.8.2007 11:56
Autor: ČTK

New York/Praha 1. srpna (ČTK) - Vždy dostane to, co chce - neboť vidí příležitosti tam, kde je jiní ani nehledají. Ale také proto, že neuznává morálku v byznysu a bez skrupulí porušuje zavedená pravidla. Jeden z nejdéle žijících mediálních magnátů, 76letý Australan s americkým pasem Rupert Murdoch, se zřejmě do důchodu nechystá - nadále pokračuje v budování svého globálního mediálního impéria.

Nikdo přesně nedokáže odhadnout, kam muž, přezdívaný "mizera", "žralok" nebo "Velký dravec", napříště zaměří svůj podnikatelský zájem, koho a kde jeho společnost News Corporation pohltí. Jeho portfolio čítá na stovky novin a časopisů na čtyřech kontinentech, rozsáhlou síť satelitních a kabelových televizních stanic, filmové producentské firmy, vlivná knižní nakladatelství, internetové projekty a další aktivity. Prohry jsou pro cílevědomého a tvrdého miliardáře jen klopýtnutím a výhry pouze dalším zdolaným stupínkem jeho životní cesty.

Rupert Murdoch se narodil 11. března 1931 v Melbourne. Otec, sir Keith, byl vlivným australským vydavatelem novin, takže k médiím měl budoucí magnát odmalička blízko. Vystudoval ekonomii v Oxfordu a krátce pracoval v deníku Daily Express. Po smrti otce se vrátil domů a ujal se rodinného dědictví - krachujícího provinčního listu Adelaide News. Noviny zachránil a brzy se začal ohlížet po dalších a dalších akvizicích - i televizních a rozhlasových. Jakoby chytil nákupní horečku, které se nikdy nezbavil. Ve třiceti se stal nejvýznamnějším mediálním podnikatelem v Austrálii.

Na konci 60. let Murdoch překvapil Brity koupí deníků News of the World a The Sun (4 EUR, -3,24%). V 70. letech zachránil New York Post a z původně liberálních novin udělal ty nejkonzervativnější. V polovině 80. let získal americké občanství a díky tomu mohl koupit třeba filmové studio 20th Century Fox a Fox TV. Uspěl i v souboji o seriózní londýnské listy The Times a The Sunday Times.

Dříve než ostatní si uvědomil možnosti televize a nových technologií. Na konci 80. let vstoupil na britský trh se satelitní Sky Television (nyní BSkyB). Tehdy se poprvé a zatím naposledy ocitl na pokraji krachu, ale banky ho podržely (na rozdíl od konkurenta Roberta Maxwella). Dnes je BSkyB pilířem jeho impéria. V roce 1993 koupil asijskou satelitní Star TV s ohromným diváckým potenciálem. O tři roky později přišel s kabelovým zpravodajským kanálem Fox News Channel, který dokázal během pár let sesadit z trůnu CNN (47 USD, -1,31%).

Murdochova média jsou zcela komerční a dávají masám to, co požadují - mnoho zábavy a málo informací. Nálepka bulvárnosti a pokleslosti však jejich majiteli zřejmě ani v nejmenším nevadí. Podstatou jeho podnikání je úspěch a zisk. Musí vycházet s mnoha vládami světa, takže nepřekvapí, že v USA je za republikána a v Británii zase za labouristu, v Číně ustupuje komunistické vládě.

V lednu 1990 navštívil bývalé Československo, aby na vlastní oči obhlédl nové trhy. Ve střední a východní Evropě však pevně nezakotvil, nyní vlastní jen bulharský televizní kanál bTV.

Murdoch je potřetí ženatý a má šest dětí ve věku čtyři až 49 let. Naposledy (v roce 1999) pojal za ženu o 38 let mladší studentku Yaleské univerzity Wendi. V roce 2000 překonal rakovinu prostaty.


Váš názor
  • Zajimavy clanek
    1.8.2007 13:50

    Zajimavy clavek o jeste zajimavejsi osobnosti, na Patrii bych ho necekala, ale mile me to prekvapilo.
    Radka
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů