Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zentiva: Výsledky ukazují prospěšnost posilování pozice v regionu CEE

Zentiva: Výsledky ukazují prospěšnost posilování pozice v regionu CEE

6.8.2007 12:41
Autor: 

Praha a Londýn, 6. srpna 2007 – Společnost Zentiva (1 239 CZK, 1,72%) N.V. dnes zveřejnila své hospodářské výsledky za první pololetí letošního roku, tedy do června 2007 včetně. Čisté tržby společnosti Zentiva (1 239 CZK, 1,72%) od ledna do března 2007 činily 6 796,6 miliónů , což znamená meziroční nárůst o 5,5 % oproti stejnému období v loňském roce.

Na celkovém růstu tržeb se podílel především nárůst prodeje farmaceutických výrobků o 8,7 % na 6 762,6 miliónů . Tržby za farmaceutické výrobky tedy dnes dosahují téměř 93,4 % hrubých tržeb společnosti (loni dosahovaly 92,5%). Tržby za léky na recept vzrostly o 6,8 % na 5 294,5 miliónu , tržby za volně prodejné produkty se pak zvýšily o 15,8 % na 1 468,1 miliónu .

Z geografického hlediska došlo k největšímu růstu tržeb v Rumunsku, na Slovensku, v Polsku, v Rusku a na Ukrajině. Nejvíce prodej narostl v Rumunsku, a sice o 21,3 % na 1 330,2 miliónů . Růst na Slovensku dosáhl 17,1 % na 1 079,1 miliónů , v Polsku pak tržby vzrostly o 11,6 % na 988,8 miliónů a v Rusku o 13,4 % na 601,6 miliónů . Na Ukrajině, která patří k novějším trhům Zentivy (1 239 CZK, 1,72%), činil růst 21,8 % (170,1 miliónů Kč). Také v Maďarsku, kam Zentiva (1 239 CZK, 1,72%) vstoupila v březnu 2007, je vývoj pozitivní. Na domácím trhu Zentivy (1 239 CZK, 1,72%) v České republice tržby v první polovině roku 2007 poklesly o 5,6 % na 2 226,5 miliónů . Tento pokles byl způsoben cenovými tlaky na trhu v souvislosti s vládní politikou snižování nákladů na zdravotní péči.

V prvním pololetí roku 2007 ohlásila Zentiva (1 239 CZK, 1,72%) zisk před zdaněním ve výši 1 182,3 miliónů , což znamená pokles o 3,9 %. Výsledek hospodaření připadající na akcionáře mateřské společnosti klesl o 6,8 % na 831,3 miliónů . Pokles zisku v prvním pololetí byl důsledkem dlouhodobých investic do prodeje a marketingu a dalších nákladů v Rumunsku.

2. července 2007 dokončila Zentiva (1 239 CZK, 1,72%) akvizici 75 % akcií společnosti Eczacibaşi Generic Pharmaceuticals, což je jedna z největších tureckých farmaceutických firem zabývajících se výrobou generik. Jedná se o největší akvizici v historii společnosti, která zároveň představuje další významný krok ke splnění hlavního cíle firmy. Tím je vedoucí pozice mezi farmaceutickými společnostmi ve střední a východní Evropě.

Jiří Michal, předseda představenstva a generální ředitel Společnosti, k těmto výsledkům uvedl:

Zentiva (1 239 CZK, 1,72%) se bude nadále držet své strategie ziskového růstu a svého cíle stát se vedoucí farmaceutickou firmou ve střední a východní Evropě. Naše výsledky za první pololetí jasně ukazují, jaký prospěch nám přináší posilování naší pozice v tomto regionu. V prvním pololetí jsme zaznamenali pozitivní vývoj prodeje v Rumunsku, na Slovensku, v Polsku, v Rusku a na Ukrajině. Na těchto trzích pokračujeme v růstu, který překonává nebo se alespoň vyrovná konkurenci. V České republice jsou naše prodejní výsledky výrazně ovlivněny cenovými tlaky. Již jsme přijali jistá opatření, jak těmto obtížným podmínkám čelit, a v započatých krocích budeme nadále pokračovat, abychom i na tomto trhu udrželi efektivitu.

V prvním pololetí byly naše výsledky nepříznivě ovlivněny celou řadou faktorů, zejména stále obtížnějším prostředím na našem největším trhu v České republice, investicemi do prodeje a marketingu v souvislosti s posilováním našeho postavení po celém regionu, tvorbou opravných položek k pohledávkám a vyššími náklady souvisejícími se zásobami v Rumunsku. Tyto faktory přispěly ke snížení naší ziskovosti.

Ve druhé polovině roku očekáváme lepší prodejní výsledky. Produkty uvedené na trh v poslední době a v nadcházejícím období totiž umožní naší divizi prodeje a marketingu zvýšit tržby rychleji, než lze očekávat u konkurence.

Nedávno dokončená akvizice společnosti Eczacibaşi Generic Pharmaceuticals, třetího největšího výrobce generik v Turecku, výrazně posílila naše postavení v celém regionu. V důsledku tohoto významného strategického kroku jsme získali přístup k významným obchodním a distribučním kapacitám na jednom z nejdynamičtějších farmaceutických trhů na světě. Zmíněná akvizice nám umožní nabídnout naši strategii zaměřenou na primární péči podstatně většímu počtu pacientů než dosud.

Jsem přesvědčen, že nově posílená skupina Zentiva (1 239 CZK, 1,72%) dokáže i nadále uplatňovat svou strategii ziskového růstu a využívat přitom stále silnějšího postavení ve střední a východní Evropě. Rovněž mě těší, že nám tato strategie umožní výrazně přispět ke zlepšení zdravotní péče na trzích, na nichž působíme.“

(Zdroj: Tisková zpráva společnosti)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data