Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Euro během pondělní seance kleslo na své měsíční minimum vůči dolaru

Euro během pondělní seance kleslo na své měsíční minimum vůči dolaru

14.8.2007 9:26
Autor: 

Česká koruna zakončila seanci v černých číslech, když měnový pár EUR/CZK na konci obchodování spadl pod psychologickou hranici 28,00. Dobrou náladu vůči koruně sice již ráno podpořil nižší než očekávaný deficit běžného účtu za červen, avšak za posílením koruny stál stěží tento fundamentální ukazatel. Jediné, čím lze (poněkud paradoxně) vysvětlit pohyb EUR/CZK, tak bylo odpolední posílení dolaru.
Dnes ráno trh odstartuje seanci pohledem na report o výrobních cenách, který poskytne Bankovní radě další informace před ostře sledovaným srpnovým zasedáním. My však žádné překvapení nečekáme, a tedy i dopad čísel na kurz by měl být nulový. Důležitější bude, jak se bude dařit nízko úročeným měnám v kontextu dění na globálních trzích. Z tohoto pohledu klesající výnosy a pokračující zranitelnost akcií hovoří spíše pro zisky yenu, švýcarského franku a také české koruny. Technicky pak vidíme pro EUR/CZK silnou bariéru na úrovni 27,90.

Euro včera ztrácelo a kleslo na měsíční minimum vůči dolaru. Společná měna se tak dostala pod tlak a ECB, aby uklidnila trhy, přidala dalších 47,7 mld. € na peněžní trhy eurozóny. To spolu se slabšími makro čísly minulého týdne snižuje očekávání růstu sazeb na nejbližších zasedáních banky. Dolar navíc podpořily vyšší americké maloobchodní tržby a neublížily mu ani problémy s hedge fondy GoldmanSachs. Averze k riziku navíc podpořila vůči euru japonský yen.
Dnes bude zveřejněno plno zajímavých dat. Ta evropská zřejmě opět naznačí zpomalení růstu (růst německého i francouzského HDP je nižší) a mohou euro dále oslabit. Americká data podle odhadů pravděpodobně naznačí, že nebezpečí inflace není zdaleka zažehnáno, tedy další plus pro dolar. Celkově tak dnes zůstává klima pro americkou měnu příznivé, měnový pár EUR/USD by se mohl dokonce přiblížit technické bariéře 1,355.

Slovenská koruna sa počas včerajšieho obchodovania držala v úzkom pásme 33,39 – 33,45 EUR/SKK, keď jej chýbali akékoľvek impulzy. Číslom dnešného dňa je jednoznačne rýchly odhad HDP za druhý štvrťrok. Naše očakávania sú vyššie než trhové (9,9% vs. 9,4%), každopádne by však mali potvrdiť pokračujúci silný rast ekonomiky ťahaný tak zahraničným, ako i domácim dopytom. Detailná štruktúra však bude zverejnená až v septembri. Dobré číslo by korune mohlo poskytnúť podporu, pokiaľ jej bude priať i globálny sentiment. 

Zlotý včera mírně ztrácel, po úvodních EUR/PLN 3,7730 končil na 3,7760. Před vyššími ztrátami uchránil polskou měnu vyšší než očekávaný deficit obchodní bilance a běžného účtu, nakonec však převážila averze k riziku na světových trzích.
Dnes zveřejněná inflace by měla být nižší, než ta červnová. To s přetrvávající averzí k riziku by mělo vytvářet pro zlotý méně příznivé klima. Dnes by proto měl vůči euru ještě ztrácet.

Forint začátkem týdne oslabil, den začínal na EUR/HUF 251,50 a končil na 252,55. Protože domácí scéna byla bez významnější dat, tlak na forint vycházel z averze k rizikovějším aktivům na světových trzích.
Dnešní HDP je slabší, inflace skončí podle odhadů, což jen podpoří možnost snížení domácích sazeb. A to s přetrvávající averzí vůči riziku může forint znovu oslabit.

(ČSOB - denní finanční zpravodaj)


Váš názor
  • jazyk
    14.8.2007 10:04

    Jsem rád, že komentář ke zlotému a forintu nebyl v polštině, resp. maďarštině. Slovenštině naštěstí ještě rozumím.
    Martin
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC