Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výrobci: Cigarety příští rok zdraží víc, asi o 7 Kč na krabičku

Výrobci: Cigarety příští rok zdraží víc, asi o 7 Kč na krabičku

15.08.2007 18:10
Autor: ČTK

Praha 15. srpna (ČTK) - Cigarety mají od příštího roku zdražit víc, než se dosud počítalo. Podle tabákových výrobců to může být zhruba o sedm korun na krabičku místo původních čtyř korun. Důvodem je poslední úprava spotřební daně v balíku reforem, které projednává Poslanecká sněmovna. V porovnání s původní vládní předlohou mají v příštím roce kuřáci odvést státu o 2,2 miliardy korun víc.

Zatímco původní návrh počítal s pevnou sazbou daně 96 haléřů na cigaretu, procentní sazbou 28 procent z ceny a minimální daní 1,8 koruny na kus, podle nynější verze se má pevná sazba zvýšit na 1,03 korun a minimální daň na 1,92 koruny.

Česko musí daň zvýšit proto, aby k 1. lednu 2008 splnilo závazek vůči EU, že cigarety zatíží minimálně 64 eury (asi 1790 korun) na 1000 kusů u nejprodávanější cenové kategorie. Podle odůvodnění nynějšího návrhu se ale zřejmě v tuzemsku letos stanou nejprodávanější cenovou kategorií levné cigarety místo středně drahých. Při původním vládní verzi by pak prý Česko minimální daň požadovanou EU nesplnilo.

Nynější návrh také zvyšuje zdanění tabáku ke kouření a ostatního tabáku na 1280 korun za kilogram proti původním 1200 korun. V současnosti je sazba 905 korun.

"Jsem z toho velmi překvapený," řekl ČTK k poslední úpravě sazeb spotřební daně jednatel Imperial Tobacco ČR Kamil Provazník. Původně navržená minimální sazba 1,8 koruny na cigaretu podle něj odpovídala dani požadované EU. Sazba 1,92 koruny může v závislosti na kurzu představovat asi 68 euro - tedy víc, než chce Brusel.

Očekávaný zvýšený příjem státu je podle něj velmi diskutabilní, protože po skokovém zdražování se dá čekat nárůst pašování a nelegální výroby. Poslední zvýšení daně letos v březnu odpovídalo zdražení krabičky cigaret o sedm až devět korun. Na trhu se přitom úprava daně projevuje s odstupem vzhledem k předzásobení výrobců.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.12.2025
17:21Jakou logikou se nyní řídí trh, odkupy a IPO?
16:55Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, ale mírní jestřábí rétoriku
16:31Německo v roce 2026: Pomalý růst a tlak na konkurenceschopnost
15:57Dominik Rusinko: ECB stále „in a good place“. V roce 2026 sazby zřejmě měnit nebude
14:38ČNB ponechala sazby beze změny
14:38ECB nechává sazby na místě a spoléhá se na přicházející data. Prognózu vylepšila
14:27Jádrový byznys Tesly tvoří jen zlomek její tržní hodnoty. Otěže převzala autonomie
13:57Ceny bytů v Česku rostou nejrychleji za poslední rok. Ve 3Q zdražily o 14,5 procenta
13:40Micron překvapil rekordními výsledky. Výhled tržeb na další kvartál převyšuje očekávání analytiků z Wall Street  
13:30Britská centrální banka podle očekávání snížila základní sazbu na 3,75 procenta
12:02MakroMixér: Ocel jako strategická surovina? Bez férových podmínek hrozí zánik
10:30Micron válcuje očekávání. Akcie po uzavření trhu přidávaly osm procent
9:12Rozbřesk: ČNB bez změny sazeb. Zajímavá bude reakce na odpuštění POZE a nižší lednovou inflaci
8:56J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q3 2025
8:43O sazbách rozhodne ČNB, ECB i BoE. Erste získává zelenou pro Santander a Micron roste  
6:08Investiční výhled 2026: Dolar může dál ustupovat, zlato stále dává smysl  
17.12.2025
22:02Nervozita na Wall Street: technologie pod tlakem, investoři rotují do defenzivy  
17:39Ignorují akcie dluhopisy a vynucují si oba trhy snižování sazeb?
15:58Traders Talk: Santa rally nepřišla, co sledovat na konci roku a ohlédnutí za 2025
14:55Americké akcie míří k dalšímu růstovému roku?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
16:00USA - Prodeje starších domů