Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Reforma dle některých ekonomů sníží daně všem, v roce 2009 méně

ČTK: Reforma dle některých ekonomů sníží daně všem, v roce 2009 méně

16.8.2007 8:14
Autor: ČTK

Praha 15. srpna (ČTK) - Reforma veřejných financí, kterou bude schvalovat sněmovna ve druhém čtení v úterý, by měla podle některých ekonomů snížit daně všem příjmovým skupinám. V roce 2009 se sice sazba daně sníží ještě více, ale vzhledem k poměrně výraznému snížení slevy na dani, na tom budou lidé hůře než příští rok, podle serveru Aktuálně.cz si většina rodin dokonce pohorší.

"Podle našich výpočtů by se měly při realizaci poslední známé varianty snížit daně všem příjmovým skupinám. Nejméně ušetří lidé s hrubou mzdou kolem 20.000 korun měsíčně," řekl ČTK analytik Patria Finance David Marek. Lidé budou mít kvůli zvýšení snížené sazby DPH z pěti na devět procent mírně vyšší výdaje. V případě rodiny, kde jsou dva dospělí a dvě děti, by měl posun sazby DPH zvýšit měsíční výdaje v průměru o 240 korun, uvedl Marek.

Například rodina se dvěma dětmi, kde oba rodiče pracují a oba vydělávají 15.000 korun, by měla podle Marka proti nynějšku ušetřit v roce 2009 asi 770 korun měsíčně. Podobná rodina, kde oba rodiče mají hrubou mzdu 20.000 korun, by měla na daních v roce 2009 získat navíc asi 750 korun. A stejná rodina, kde mzdy rodičů dosahují 25.000 korun, by již ušetřila 1300 korun.

Pokud návrh schválí parlament, sníží se v roce 2009 sazba daně z příjmu z 15 procent v roce 2008 na 12,5 procenta. Výrazně se však sníží daňové slevy. V příštím roce bude sleva za poplatníka či jeho nepracujícího partnera 24.840 korun, o rok později klesne na 16.560 korun. Sleva na dítě se sníží z 10.440 korun o 240 korun.

Podle serveru Aktuálně.cz si proto většina rodin pohorší, protože pocítí spíše nižší slevu než nižší daňovou sazbu. Týká se to lidí s hrubou mzdou od 15 do 25 tisíc korun a partnerů se společným příjmem od 25 do 45 tisíc korun. Do této kategorie patří podle údajů ČSÚ dvě třetiny českých zaměstnanců. Někteří z nich přijdou až o 5000 korun, uvedl server.

Čtvrtina lidí má vyšší příjmy a na přesunu sazby v roce 2009 vydělá. Rodina při společném příjmu 80.000 měsíčně si například ročně polepší o 15.000. Zhruba desetina zaměstnanců neplatí žádné daně a na tom se nic nezmění.

Poslanec ODS a bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý na Frekvenci 1 řekl, že uvěřil ministru financí Miroslavu Kalouskovi, který posun daně na 12,5 procenta označil za další zvýhodnění pro lidi. "Poslední zprávy ovšem naznačují, že ostatní parametry v reformě byly doplněny tak, že by to mohlo pro někoho znamenat naopak zvýšení (daní). Je naprosto nemožné, aby pod hlavičkou návrhu, který formálně sazbou 12,5 procenta vypadá jako snížení daní, byl schován pravý opak," řekl Tlustý s tím, že takovou reformu nepodpoří.

Reformu veřejných financí, kvůli jejíž podobě se strany vládní koalice v uplynulých měsících poměrně tvrdě střetly, kabinet Mirka Topolánka (ODS) nakonec pravděpodobně ve sněmovně prosadí. Z poslanců stran koaliční trojky ji sice nepodpoří lidovec Ludvík Hovorka, svůj hlas ale slíbili premiérovi dva bývalí poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka. Dolní komora by o vládním návrhu měla definitivně rozhodnout v úterý 21. srpna.


Váš názor
  • co s tím?
    16.8.2007 11:19

    Reforma neřeší to nejdůležitější ,to je vykrádání státních financí přes veřejné zakázky na všech úrovních st.správy. Miliardy tečou do kapes loupežníků a my to teď zaplatíme, a vo tom to je.
    pozorovatel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů