Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Tošovský díky Rusku druhým kandidátem na šéfa MMF, ČR ho odmítá

ČTK: Tošovský díky Rusku druhým kandidátem na šéfa MMF, ČR ho odmítá

22.08.2007 14:17
Autor: ČTK

Moskva/Praha 22. srpna (ČTK) - Rusko nominovalo bývalého guvernéra České národní banky a expremiéra Josefa Tošovského na funkci výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF). Tošovský se tak stává druhým uchazečem o nejvyšší funkci ve fondu vedle Francouze Dominiqua Strausse-Kahna, oficiálního kandidáta Evropské unie. Česká vláda však Tošovského kandidaturu nepodporuje a nadále dává přednost francouzskému kandidátovi.

Tošovský si ruské nominace považuje a mluví o příznivé reakci na ni ve světě. "Je pro mě velkou ctí být zvažován na nejvyšší funkci v MMF," uvedl Tošovský. "Jsem potěšen, že moje navrhovaná nominace se setkala s pozitivní reakcí ministrů financí a guvernérů (centrálních bank) několika zemí ve všech světových regionech," uvedl bývalý guvernér ve sdělení zaslaném ČTK.

Praha se však k Tošovského kandidatuře nehlásí. "Pan Tošovský není kandidátem České republiky. Ctíme rozhodnutí, které padlo na půdě Evropské unie," řekl ČTK mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Moskva považuje Tošovského za "správného člověka ve správné chvíli na správném místě", uvedlo dnes ruské ministerstvo financí podle agentury Itar-Tass. Dodalo, že kandidát je znám rozsáhlými praktickými zkušenostmi na poli mezinárodních hospodářských vztahů a je "všeobecně respektovaným odborníkem v otázkách finanční stability".

Ruské ministerstvo uvedlo, že nominaci Tošovského konzultovalo s partnery z dalších zemí. Ubezpečilo se přitom, že většina z nich je pro výběr šéfa MMF na základě konkurence.

Ministr financí Alexej Kudrin později novinářům řekl, že otevřenou volbu šéfa MMF z více návrhů podpořily v rozhovorech s ním přední rozvojové mocnosti, známé pod zkratkou BRIC - vedle Ruska Brazílie, Indie a Čína. Dodal, že o výsledku rozhodne především postoj Spojených států; ty zatím proti Straussi-Kahnovi nic nenamítaly. Na tom, že Česká republika kandidaturu svého rodáka nepodporuje, neshledává Kudrin "nic strašného".

Nejvyšší post v MMF od založení světových finančních institucí v roce 1945 obsazují zástupci západoevropských zemí, zatímco Spojené státy mají nepsaný nárok na prezidenta Světové banky. Podle dnešních Hospodářských novin chce Rusko nominací Tošovského "vrazit klín" mezi země Evropské unie.

Takové názory ale Moskva odmítá. Rusko nebylo k nominování Tošovského vedeno politickými motivy, nýbrž "profesionálními důvody", řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. "Tato nominace není v žádném případě namířena proti Straussi-Kahnovi," ubezpečoval mluvčí.

Mluvčí francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho ujistil, že pro Strausse-Kahna je i nadále celá EU včetně Česka. "Připomínám, že Česká republika podpořila, stejně jako všechny ostatní členské země EU, Dominiqa Strausse-Kahna," řekl mluvčí David Martinon.

Strauss-Kahn, který nyní objíždí svět, aby získal hlasy pro své zvolení, mezitím sdělil, že jeho kandidatura má podporu Číny, přední rozvojové mocnosti. Teď má francouzský kandidát namířeno do Jižní Koreje a Indie.
 
Volba nového šéfa MMF se uskuteční kvůli předčasnému odstoupení Španěla Rodriga Rata. Ten post zastává od roku 2004 a jeho funkční období by trvalo do roku 2009. Rada MMF minulý měsíc rozhodla, že přijme nominaci od kterékoli ze 185 členských zemí a předložené kandidáty posoudí v září.

Tošovský se stal guvernérem ČNB poprvé v lednu 1993 a tuto funkci zastával do prosince 1997, kdy byl odvolán, aby se od ledna do července 1998 stal premiérem. Poté byl dalších šest let šéfem ČNB. Nyní v rámci basilejské Banky pro mezinárodní platby (BIS) řídí Institut finanční stability. Letos v únoru Mladá fronta Dnes uvedla, že spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností, což Tošovský popřel.

Cílem MMF, který vznikl v roce 1944, je napomáhat mezinárodní měnové spolupráci, podporovat stabilitu směnných kursů a pomáhat členským zemím při potížích platební bilance. MMF má k tomu zdroje ve zlatě a národních měnách členských států. Každá členská země má stanovenu splatnou kvótu podle ekonomické síly dané země; dosavadní systém však nyní prochází reformou usilují o zvýšení váhy rozvojových zemí a organizace těchto změn bude jedním z hlavních úkolů nového šéfa fondu.


Váš názor
 • Ach ti čecháčci
  22.08.2007 14:31

  Čecháčci vždycky záviděli každému kdo dosáhl mezinárodních úspěchů, zvláště když je to spojeno s finančním ohodnocením. Čeští politici mají nejraději tu svoji domácí zkorumpovanou scénu kde se mohou živit ti největší darebáci a kdo se tomuto trendu vymyká toho nemají rádi.
  SAM
  • Re: Ach ti čecháčci
   22.08.2007 14:45

   Nemyslim si, ze je to jenom o tom. Co udelal pan Tosenovsky tak svetoborneho, vydal snad nejakou proslulu ekonomickou praci, nevrhli ho na Nobelovu cenu, v Cechach neco zlepsil, ze to bude prosazovat svetove? Co musis proste udelat, aby si Te vsimli v Rusku a Cine (v proslulych svetovych demokraciich dbalych lidskych prav) a nominovali Te? Cim se pan Tosenovsky tak Putinovy respektive KGB zavdecil?? (ted abstrahuji od ostatnich kandiatu a jejich kvalit)
   Rostak
   • souhlas
    22.08.2007 15:53

    Je to tak, místo toho aby ČR byla hrdá na takovéto úspěchy jednotlivců, raději je nebude podporovat. Problém je, že v české vládě jsou křováci a vidláci a do MMF ani nedohlédnou. Většina z nich na takovouto funkci bohužel nemohou ani pomyslet, natož ji reálně zastávat bez překladatelů, našeptávačů, Dalíků, tajemných kauz....
    Občan ČR
   • souhlas
    22.08.2007 15:52

    Je to tak, místo toho aby ČR byla hrdá na takovéto úspěchy jednotlivců, raději je nebude podporovat. Problém je, že v české vládě jsou křováci a vidláci a do MMF ani nedohlédnou. Většina z nich na takovouto funkci bohužel nemohou ani pomyslet, natož ji reálně zastávat bez překladatelů, našeptávačů, Dalíků, tajemných kauz....
    Občan ČR
    • Re: souhlas
     22.08.2007 21:16

     tošovský je pouhý amatér takže vyhovuje sovetským a pozdeji ruským ekonomickým amaterům,možná byl také členem ssm
     jindřích pokorný
     •  
      22.08.2007 21:19

      to není žádný úspěch, když se podíváte na naší ekonomiku a neustálou nutnost reforem k okradení prostých lidí.To je jen smutný obraz někoho, kdo sám není profesionál, ale díky politické situaci a podpoře bal vyzdvižen mezi přední am,atéry.
      pokorný jiří
      • osobní
       22.08.2007 22:43

       animozity z toho koukají jako sláma z bot. to věru není dobrá vizitka pro naši zemi, nějak si nemůžu rozpomenout na něco podobného, kdy by se oficiální představitelé postavili proti kandidatuře rodáka na významný celosvětově viditelný post.
       keris
   • no typická česká závist
    22.08.2007 15:44

    Na Nobelovu cenu se navrhují akademičtí teoretikové, na řízení velkých mezinárodních organizací manažeři nebo policy-makeři. Je smutné, že česká politická sebranka jde proti svému bývalému ministerskému předsedovi a volí raději francouzského socana. BTW. kdyby ho navrhlo USA tak by byl automaticky z CIA?
    JFK
   • Bacha na to!
    22.08.2007 14:49

    Neplést si Tošovského s Tošenovským! Jeden je bankéř, zatímco ten druhý hejtman Moravskoslezského kraje.
    -JK-
    • Re: Bacha na to!
     22.08.2007 21:17

     oba dva však ve světovém kontextu neznamenají vůbec nic,ba možná méně.
     pokorný jiří
Aktuální komentáře
22.09.2020
11:02Amerika plná příležitostí! Nakupujte u Patrie do konce roku bez poplatku
10:56Česká zbrojovka stanovila cenové rozpětí k IPO. Tady jsou podrobnosti
10:30Fond ČEZ koupil minoritní podíl ve švédské společnosti Eliq
10:09Šok odezněl a akcie se vydávají vzhůru. Euro i koruna však zůstávají pod tlakem  
9:06Rozbřesk: Koruna se bojí jestřába Prymuly a dalšího lockdownu
8:55Avast s novou cílovou cenou a doporučením, Česká zbrojovka odhalila podrobnosti IPO. Evropa míří do zeleného  
8:18WSJ: Čína chystá černou listinu technologických firem z USA
8:14Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 mld. dolarů
6:03CNBC: Drobní investoři se snaží porazit trh. Může to skončit špatně
21.09.2020
22:23Projev Babiše: Výzva k nosení roušek, vlažné přiznání pochybení
22:17Proti výprodeji na amerických trzích pod tíhou bank dokázaly jít technologie
17:40Airbus chce do roku 2035 sestrojit letadlo na vodíkový pohon
17:35Ekonomika a zisky obchodovaných firem 2020 - 2022
17:30Akcie prohlubují propad, výrazné ztráty nabírá také koruna  
15:05Summers: Akcie si sáhnou na dno
13:39Týdenní výhled: Další bankovní zúčtování  
12:49Německé zadlužení kvůli koronakrizi vzroste na 80 % HDP
12:25Zakladatel Nikoly po obviněních z podvodu odstupuje
12:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Odvolání řádné valné hromady Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.
11:43Novým ministrem zdravotnictví bude Roman Prymula

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AutoZone Inc (08/20 Q4, Bef-mkt)
Stitch Fix Inc (07/20 Q4, Aft-mkt)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů
22:15NIKE Inc (08/20 Q1)