Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Další možná oběť hypotéční krize: automobilky

Další možná oběť hypotéční krize: automobilky

22.8.2007 16:13

Tržby amerických automobilek by se mohly stát další obětí problémů na trhu hypoték a poklesu cen nemovitostí a akcií, protože potenciální kupci aut kvůli nejistotě z dalšího vývoje odkládají své nákupy. Tržby amerických automobilek by tak v srpnu mohly zaznamenat meziročně desetiprocentní pokles, uvádí zpráva společnosti Edmunds.com. V červenci tržby meziročně klesly o 19 %.

Pokles cen nemovitostí a cenných papírů, které poznamenaly červencová čísla by se mohl v srpnu stát ještě významnějším faktorem, upozorňuje ředitel sekce analýz průmyslového sektoru společnosti Edmunds.com Jesse Toprak. Tržby přitom nebyly slabé jen u amerických automobilek, jako General Motors, Ford (8 USD, 1,01%) Motors nebo Chrysler (89 USD, 0,34%) Group. Meziroční tržby poklesly v červenci i společnostem Toyota (115 USD, 0,20%) Motor nebo Honda (32 USD, 0,98%) Motor.

Řada analytiků snižuje kvůli slabým letním tržbám výhled na celoroční tržby z prodeje aut. Někteří experti přitom říkají, že turbulence na trhu nemovitostí by mohly situaci ještě zhoršit.

Společnost CNW Research, která se specializuje na průzkum mezi kupci aut, dospěla ve své poslední zprávě k tomu, že 13,6 % potenciálních zákazníků svůj záměr koupit nové auto v blízké době přehodnotilo nebo odsunulo, zatímco před rokem to bylo 10,1 %. Z důvodů se přitom na první místo dostaly příčiny týkající se situace na trhu nemovitostí, jako je pokles hodnoty nemovitostí, zvýšení hypotéčních splátek nebo zpřísnění úvěrových podmínek při nákupu vozu na splátky.

Pravděpodobně uvidíme ve zbytku roku celkem špatná čísla, řekl prezident CNW Art Spinella o tržbách v automobilovém průmyslu. „Jednoduše řečeno, trh s nemovitostmi je nyní hlavní překážkou pro nákupy nových vozů,“ řekl s tím, že ani následující tři nebo čtyři měsíce nebudou o moc lepší.

Mluvčí GM (31 USD, 0,55%) John McDonald uvedl, že GM nečeká žádný prudký pokles tržeb způsobený současnou hypotéční a nemovitostní krizí. Podle něj je to jen jeden z negativních faktorů. „Jsou zde ceny pohonných hmot, úrokové sazby a ceny nemovitostí. Ale nečekáme nic nového, o čem bychom nehovořili již více než před rokem,“ dodal.

Automobilky, v čele s GM, se však snaží reagovat na zprávy o problémech na hypotéčním trhu a propadu finančních trhů zaváděním různých pobídek pro nové kupce. Manažer z automobilového průmyslu, který si nepřál být jmenován, podle serveru CNNMoney.com uvedl, že vyšší výdaje automobilek na podporu prodeje se možná snaží maskovat dopad situace na trhu nemovitostí na tržby. „Je hloupost říkat, že úvěrová tíseň nevadí,“ říká s tím, že pokud konečné údaje o tržbách za srpen budou nějakým způsobem pozitivní, bude to právě díky pobídkám.

Experti se shodují v tom, že nákupy vozů jsou jedna z prvních věcí, které spotřebitelé mohou odložit, pokud si nejsou jisti svou budoucí finanční situací. Podle hlavního ekonoma společnosti pro výzkum automobilového průmyslu J.D.Power&Associates Boba Schnorbuse, srpnová čísla nebudou ještě dostatečně vypovídat o celkové zátěži, kterou krize na trhu nemovitostí automobilovému průmyslu způsobuje. „Neočekával bych, že to bude mít tak rychlý dopad; čekal bych spíše, že se to potáhne po celý zbytek tohoto roku, než že to bude jen břemenem pro srpen,“ řekl.

Schnorbus také uvedl, že pokud se situace nezmění, mohlo by se zpomalení tržeb do budoucna rozšířit i na jiné typy spotřeby. „Nové auto je jeden z nákupů, které je nejspíše možné odložit,“ řekl. „Nákupy nových vozů by mohly být dobrým předstihovým ukazatelem pro to, zda budou spotřebitelé omezovat své výdaje. V průběhu dalších několika měsíců bychom mohli dostat nějaké velmi zajímavé signály.“

(Zdroj: CNNMoney.com)


Váš názor
 • experti ?
  22.8.2007 17:14

  "Experti se shodují v tom, že nákupy vozů jsou jedna z prvních věcí, které spotřebitelé mohou odložit"-no ,to by jeden neřekl, ještě , že jsou na světě experti, kteří se na podobné věci po dlouhé debatě shodnou. Bývalá spolužačka, která se do USA vdala, měla labradora, který přestal z ničeho nic žrát. Na radu veterináře zavolal její manžel chlapa, experta ,co měl doktorát z nějakého oboru příbuzného veterině, který každý den přišel, nasypal do misky normální granule ,a pak hodinu sledoval psa který si v klidu lehnul vedle misky. Nakonec po týdnu spolužačka zjistila, že její pes "luxuje" žrádlo psímu kamarádovi vedle na zahradě. Tak se s expertem rozloučili ,dostali od něj zprávu o tom, jaké jsou nejnovější trendy ve výživě psa a účet na 300 USD. A to šlo jen o psí žrádlo...
  Dave
  • Re: experti ?
   22.8.2007 17:48

   To je teda hrůza ta Amerika...tak´s to myslel?
   Bo
   • tak to nemyslel
    22.8.2007 17:51

    On chtěl říct, že amíci utrácejí i za mnohem postradatelnější věci, než za auta.
    šarlatán
Aktuální komentáře
19.6.2018
22:05Hrozba nových cel poslala Wall Street do rudé barvy
18:21Čeká velké farmaceutické firmy nový útes?  
17:45Evropa umazala část ztrát, indexy v USA v červeném
17:41Pokles nervozity z obchodní války dovolil eurodolaru korekci ztrát  
16:58ČBA: Nová hypoteční kritéria by loni negativně ovlivnila 30 procent celkového objemu půjček
16:40Rusko a Saúdská Arábie prosazují výrazné zvýšení těžby ropy
16:26Pravděpodobná dlouhodobá tržní cena kryptoměn je nula
15:23Česká zbrojovka a.s.- Oznámení zahájení výplaty pátého úrokového výnosu
14:44Prosil bych jednu soběstačnost. Trumpova nová hrozba Číně v několika číslech
13:46Respektovaný institut Ifo prudce snížil odhad růstu německé ekonomiky
12:55Co investoři do ETF chtějí
11:59Trump na nic nečekal a znovu otřásl s trhy. Trpí i koruna  
10:44Americký prezident Trump pohrozil Číně dalšími cly
10:21Obchodní válka USA – Čína potápí evropské akciové trhy  
9:24Rozbřesk: Nedostatek lidí bariérou pro další růst české ekonomiky, obchodní válka eskaluje
9:11Schodek 50 miliard korun, plánuje vláda pro rozpočet roku 2019
8:58Nová Trumpova hrozba cly, nový plán rozdělení ČEZ, napětí v německé politice. Trhy v úterý zřejmě zahájí níže  
8:45Možnost rozdělení ČEZ: distribuce či obnovitelné zdroje do nové dcery, pak nařídit výstavbu reaktorů
6:32Proč ženy pracují stále více a muži méně?
18.6.2018
22:02Stopy obchodní války zatlačily také Wall Street do ztráty. Dařilo se energetice

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů