Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Další možná oběť hypotéční krize: automobilky

Další možná oběť hypotéční krize: automobilky

22.08.2007 16:13

Tržby amerických automobilek by se mohly stát další obětí problémů na trhu hypoték a poklesu cen nemovitostí a akcií, protože potenciální kupci aut kvůli nejistotě z dalšího vývoje odkládají své nákupy. Tržby amerických automobilek by tak v srpnu mohly zaznamenat meziročně desetiprocentní pokles, uvádí zpráva společnosti Edmunds.com. V červenci tržby meziročně klesly o 19 %.

Pokles cen nemovitostí a cenných papírů, které poznamenaly červencová čísla by se mohl v srpnu stát ještě významnějším faktorem, upozorňuje ředitel sekce analýz průmyslového sektoru společnosti Edmunds.com Jesse Toprak. Tržby přitom nebyly slabé jen u amerických automobilek, jako General Motors, Ford (8 USD, 1,01%) Motors nebo Chrysler (89 USD, 0,34%) Group. Meziroční tržby poklesly v červenci i společnostem Toyota (115 USD, 0,20%) Motor nebo Honda (32 USD, 0,98%) Motor.

Řada analytiků snižuje kvůli slabým letním tržbám výhled na celoroční tržby z prodeje aut. Někteří experti přitom říkají, že turbulence na trhu nemovitostí by mohly situaci ještě zhoršit.

Společnost CNW Research, která se specializuje na průzkum mezi kupci aut, dospěla ve své poslední zprávě k tomu, že 13,6 % potenciálních zákazníků svůj záměr koupit nové auto v blízké době přehodnotilo nebo odsunulo, zatímco před rokem to bylo 10,1 %. Z důvodů se přitom na první místo dostaly příčiny týkající se situace na trhu nemovitostí, jako je pokles hodnoty nemovitostí, zvýšení hypotéčních splátek nebo zpřísnění úvěrových podmínek při nákupu vozu na splátky.

Pravděpodobně uvidíme ve zbytku roku celkem špatná čísla, řekl prezident CNW Art Spinella o tržbách v automobilovém průmyslu. „Jednoduše řečeno, trh s nemovitostmi je nyní hlavní překážkou pro nákupy nových vozů,“ řekl s tím, že ani následující tři nebo čtyři měsíce nebudou o moc lepší.

Mluvčí GM (31 USD, 0,55%) John McDonald uvedl, že GM nečeká žádný prudký pokles tržeb způsobený současnou hypotéční a nemovitostní krizí. Podle něj je to jen jeden z negativních faktorů. „Jsou zde ceny pohonných hmot, úrokové sazby a ceny nemovitostí. Ale nečekáme nic nového, o čem bychom nehovořili již více než před rokem,“ dodal.

Automobilky, v čele s GM, se však snaží reagovat na zprávy o problémech na hypotéčním trhu a propadu finančních trhů zaváděním různých pobídek pro nové kupce. Manažer z automobilového průmyslu, který si nepřál být jmenován, podle serveru CNNMoney.com uvedl, že vyšší výdaje automobilek na podporu prodeje se možná snaží maskovat dopad situace na trhu nemovitostí na tržby. „Je hloupost říkat, že úvěrová tíseň nevadí,“ říká s tím, že pokud konečné údaje o tržbách za srpen budou nějakým způsobem pozitivní, bude to právě díky pobídkám.

Experti se shodují v tom, že nákupy vozů jsou jedna z prvních věcí, které spotřebitelé mohou odložit, pokud si nejsou jisti svou budoucí finanční situací. Podle hlavního ekonoma společnosti pro výzkum automobilového průmyslu J.D.Power&Associates Boba Schnorbuse, srpnová čísla nebudou ještě dostatečně vypovídat o celkové zátěži, kterou krize na trhu nemovitostí automobilovému průmyslu způsobuje. „Neočekával bych, že to bude mít tak rychlý dopad; čekal bych spíše, že se to potáhne po celý zbytek tohoto roku, než že to bude jen břemenem pro srpen,“ řekl.

Schnorbus také uvedl, že pokud se situace nezmění, mohlo by se zpomalení tržeb do budoucna rozšířit i na jiné typy spotřeby. „Nové auto je jeden z nákupů, které je nejspíše možné odložit,“ řekl. „Nákupy nových vozů by mohly být dobrým předstihovým ukazatelem pro to, zda budou spotřebitelé omezovat své výdaje. V průběhu dalších několika měsíců bychom mohli dostat nějaké velmi zajímavé signály.“

(Zdroj: CNNMoney.com)


Váš názor
 • experti ?
  22.08.2007 17:14

  "Experti se shodují v tom, že nákupy vozů jsou jedna z prvních věcí, které spotřebitelé mohou odložit"-no ,to by jeden neřekl, ještě , že jsou na světě experti, kteří se na podobné věci po dlouhé debatě shodnou. Bývalá spolužačka, která se do USA vdala, měla labradora, který přestal z ničeho nic žrát. Na radu veterináře zavolal její manžel chlapa, experta ,co měl doktorát z nějakého oboru příbuzného veterině, který každý den přišel, nasypal do misky normální granule ,a pak hodinu sledoval psa který si v klidu lehnul vedle misky. Nakonec po týdnu spolužačka zjistila, že její pes "luxuje" žrádlo psímu kamarádovi vedle na zahradě. Tak se s expertem rozloučili ,dostali od něj zprávu o tom, jaké jsou nejnovější trendy ve výživě psa a účet na 300 USD. A to šlo jen o psí žrádlo...
  Dave
  • Re: experti ?
   22.08.2007 17:48

   To je teda hrůza ta Amerika...tak´s to myslel?
   Bo
   • tak to nemyslel
    22.08.2007 17:51

    On chtěl říct, že amíci utrácejí i za mnohem postradatelnější věci, než za auta.
    šarlatán
Aktuální komentáře
12.04.2021
18:41Dolar a akciový trh
18:13Vláda novému ministru zdravotnictví potvrdila zákaz setkávání více než dvou lidí
17:48Biden ruší Trumpova pravidla ve prospěch akciových trhů. Využívá i právní kličky
17:22Výnosy před aukcemi rostou, Wall Street míří dolů  
17:06Investiční tip Alibaba: Regulatorní hrozba zažehnána  
16:34Výsledková sezóna v ČR: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:32Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:29Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
15:48Investice 02CR je pevná jako skála. Patria má novou cílovou cenu, potvrzuje doporučení  
15:25Microsoft kupuje Nuance, firmu na rozpoznávání řeči stojící za Siri
14:21Týdenní výhled: Výsledková sezóna bude o pohledu do budoucna, daních a maržích  
12:31Veolia a Suez se po měsících vyjednávání spojí v transakci za 13 miliard eur
11:15Akcie začínají lehkým ústupem, dluhopisy vyčkávají na aukce  
11:13Děkujeme za dohled. Alibaba dostala rekordní pokutu a děkuje regulátorům
10:08Indičtí tech jednorožci se stávají novými miláčky investorů
9:12Rozbřesk: Vrátí se na trhy strach z inflace? Otázka která trápí i českou korunu
8:47Evropské burzy před otevřením mírně klesají, Patria s novou cílovou cenou pro O2  
8:18Na naše výdaje příjmy nestačí, říká Rusnok. V roce 2024 může přijít dluhová brzda
6:00MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana III: O přidané hodnotě, tužkách, digitalizaci i Kellnerovi s majitelem Koh-i-nooru Břízou
11.04.2021
15:10Nerovnoměrné zotavování globální ekonomiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y