Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Náměstek MF v tisku: Vláda prodá Budvar, ČSA, Letiště Praha a možná i ČEZ

Náměstek MF v tisku: Vláda prodá Budvar, ČSA, Letiště Praha a možná i ČEZ

27.8.2007 8:13
Autor: ČTK

Praha 27. srpna (ČTK) - Ministerstvo financí připravuje pro vládu materiál o tom, co všechno by mohl stát v následujících letech zprivatizovat. Stát chce prodat mimo jiné Letiště Praha, České aerolinie, Budvar a část České pošty. "Ve velmi obecné rovině se bavíme i o privatizaci ČEZ. Spíše tedy o čase, kdy by měla případně přicházet v úvahu další privatizace ČEZ," řekl dnešní Mladé frontě Dnes první náměstek ministra financí Ivan Fuksa.

Stát chce již nyní prodat sedm procent akcií ČEZ, aby získal ještě letos 31 miliard korun na stavbu dálnic a opravy silnic. Konkrétní termíny další privatizace ČEZ podle Fuksy zatím nepadají. "V této fázi chce mít vláda jasný přehled o tom, jaké má ČEZ akvizice v zahraničí, jaká je reálnost návratu tohoto byznysu a v jakém čase," uvedl.

V případě Letiště Praha nyní MF zakládá pracovní týmy, které budou jeho privatizaci připravovat. "V průběhu by měl jít na vládu první informativní materiál o možných variantách prodeje. Pak budou najmuti poradci a pak se zpracuje finální materiál s jasným zadáním o privatizaci," řekl.

Kritériem podle Fuksy bude ve většina případů nejvyšší cena za předem daných strategických podmínek. "Například u Budvaru se pravděpodobně bude garantovat česká značka a tradiční technologie. U některých bohatých nevěst, jako je třeba Letiště Praha, bych ale doporučil stanovit nějakou minimální cenu, pod kterou nepůjdeme," vysvětlil.

Proti privatizaci Budvaru však v neděli vystoupil vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL) s tím, že je to firma, která přináší státu miliardy korun. Proto dává přednost dlouhodobému přílivu peněz před jednorázovým příjmem z prodeje.

Expertizy s odhady výnosů z privatizace se podle Fuksy rozcházejí o 15 až 20 procent. Přesná čísla nechtěl říct s tím, že jde o cenotvorné informace. "Například v případě ČSA stačí drobné zakolísání a cena může letět dolů i o 80 procent," dodal.


Váš názor
 • Už se těším
  27.8.2007 15:56

  až bude další vlna znárodnění.Teple se oblíknu/počítám,že to vyjde zase na únor-jako minule/,uvařím si kafe do termosky a vyrazím se soudruhy do ulic.To bude paráda,všechno v soukromejch pazourách.
  proletář/člen LM/
  • Re: Už se těším
   31.8.2007 11:23

   Na kolik tipujete hodnotu ČSA?
   Tomáš
  • Re: Už se těším
   31.8.2007 11:22

   Na kolik tipujete hodnotu ČSA?
   Tomáš
  • Re: Už se těším
   31.8.2007 11:22

   Na kolik tipujete hodnotu ČSA?
   Tomáš
  • Re: Už se těším
   27.8.2007 17:37

   Já vemu ke kafe rum a jdu s tebou.
   josef
 • Je to nutné?
  27.8.2007 15:36

  Proč neprodávat prosperující firmy, když si na tom ještě dovedou přividělat netransparentním prodejem. Měli bychom se poučit k příštím volbám. Je zřejmé, jak ti nahoře myslí na svůj lid. Drží se urputně hesla "PO NÁS POTOPA".
 • To se to prodává z "cizího"...
  27.8.2007 13:31

  Kde zůstal zdravý rozum.... Je to jak v zemědělství, sedlák prodá krávu, která mu dává nejvíce mléka - inu Kocourkov v Česku. Až nebude co prodávat, půjdou daně znovu nahoru.
  Mirek
  • Re: To se to prodává z "cizího"...
   27.8.2007 18:52

   to je jinak : prodat pole, za ty peníze koupit krávu a nechat ji bez sena z toho prodaného pole chcípnout hlady
   Dave
 • Složme se lide český !!!
  27.8.2007 10:45

  Když jsme se dokázali složit už na Národní divadlo, proč by jsme se teď jako národ nemohli složit na Budvar, ČSA, Letiště Praha a ČEZ..a můžeme si potom silnice a dálnice opravit sami :-) Neboť ať počítám jak počítám,,při výnosech těchto firem by šlo do infrastruktury víc než jde beztak teď :.-) a když by jsme ještě připočetli pokuty z přetížených zahraničních kamionů, budeme mít za chvilku ty cesty v cajku všechny !! a ještě si postavíme i nové !!
  bohůš
 • český výprodej
  27.8.2007 10:34

  Jj.. Je vidět, že na ministerstvech mají opravdu přehled o tom, jak vydělávat :-) Hold to s náma chlapci myslí jen dobře.-) A se sebou ještě lépe :-)
  bohůš
 • Minimální cena
  27.8.2007 9:22

  Určit minimální cenu, pod kterou nepůjdeme... ten chlapík je buď navedený nebo zaplacený...
  Toshi
 • mlaskající prasata
  27.8.2007 9:16

  Jááááá chcííííííííí tááááááákýýýýýýýý kéééé korytůůůůůůůů!!!!!!!!!!
  bolševik
  • Re: mlaskající prasata
   27.8.2007 9:46

   nejlíp do vepřína.
   zajdi si do zemědělského družstva
   • tohoto článku
    27.8.2007 9:51

    měl by se do toho vepřína skutečně zajít podívat, rozdíl 80% při zakolísání některé informace, to by neřekl ani žák základní školy )( páťák)( .
    kdo vymyslel poslední odstavec
    • Re: tohoto článku
     27.8.2007 10:49

     no asi to je Starkův kamoš -z Příbrami, ten članek v MF je boží-totální hovado a grazl
     bič boží
 • Ruce pryč - modré straky !!!
  27.8.2007 8:24

  Ježiši maríja, jenom je nepouštějte k privatizacím.... Myslím, že i tak kradou, až se práší....
  Damoklův meč
  • Re: Ruce pryč - modré straky !!!
   27.8.2007 8:39

   Všude na světě privatizují neefektivní státní molochy, ale žádný blb tam neprodává efektivní společnosti. Ta naše vláda modré lůzy je tak krátkozraká. Proč raději neprivatizují neefektivní České dráhy, apod.?
   Joža
   • no a???
    28.8.2007 10:15

    není to jedno, jak můžete říct o státní firmě, že je efektivní, ono čím míň toho bude ve státních rukou, tím koryt a tím míň korupce. Je mi jasné, že si namažou kapsy , ale bude to naposledy a ty firmy přece nepřestanou platit daně, nebudou mít výhody, které má státní firma, nejhorší je polostátní moloch a plně státní monopol.
    pajaspacir
    • Re: no a???
     31.8.2007 12:03

     To jsou ideologické poučky, ale ono automaticky neplatí, že státní je neefektivní a soukromé je efektivní. IPB byla taky soukromá, když šla ke dnu... naproti tomu Volkswagen vlastní z velké části spolková země Dolní Sasko a nedá se o něm říci, že je to neefektivní firma. Změna vlastnictví může pomoci, pokud je ta firma neefektivní - a nový vlastník začne provádět změny, ke kterým původní (stát) neměl odvahu. Vláda se tu ale chystá prodávat firmy, které jsou dobře zajeté ... přidaná hodnota změny vlastníků pro efektivitu firmy bude malá, naopak se na tom soudruzi zase napakují a daňový poplatník tradičně utře...
     Mikeš
     • doplněk
      31.8.2007 12:06

      teda myslel jsem hlavně na Budvar a Letiště Praha. ČSA je jiná kapitola... (co se efektivity týká)
      Mikeš
    • Re: no a???
     28.8.2007 10:18

     A taky tam může být kdokoli z nás a udělat to líp, ideálně, nesobecky, nezkorumpovaně, pro lid, může budovat.........ale to už tady bylo taky, a co si pamatuju taky nic moc.
     pajaspacir
   • Líbí se mi
    27.8.2007 9:05

    jak říkáte členům ODS. Napište jak oslovujete bezmozkové vypatlance ČSSD!
    Jana
    • Re: Líbí se mi
     27.8.2007 12:36

     Budete se divit, ale úplně stejně - pro odlišení jedněch politických lumpů od druhých používám akorát jinou barvu: konkrétně rudo-oranžovou pro ty, na které se ptáte. Jinak si už myslím, že je nejvyšší čas na výjezd blanických rytířů ... ten úpadek (vlevo i vpravo) přece nemůže trvat do nekonečna, už jsme jednou nohou politické kultůry na Balkáně.
     Joža
    • Re: Líbí se mi
     27.8.2007 12:36

     Budete se divit, ale úplně stejně - pro odlišení jedněch politických lumpů od druhých používám akorát jinou barvu: konkrétně rudo-oranžovou pro ty, na které se ptáte. Jinak si už myslím, že je nejvyšší čas na výjezd blanických rytířů ... ten úpadek (vlevo i vpravo) přece nemůže trvat do nekonečna, už jsme jednou nohou politické kultůry na Balkáně.
     Joža
    • Re: Líbí se mi
     27.8.2007 10:14

     nejvíce se nám osvědčilo oslovení Jana
     Člen
     •  
      27.8.2007 10:17

      To je zajimavé, že já kde otevřu hubu, tam jsem za pitomce. Že bych byla opravdu tak blbá?
      Jana
      • Bezmozkoví vypatlanci vládní koalice
       27.8.2007 15:32

       Ano, pano Jano. Je to tak.
       Rudý Bratr
    • Re: Líbí se mi
     27.8.2007 10:10

     věděl: jednoprstý datloťuk.
     o jednoom názvu bych pro jednoho stínového ministra finanncí
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů